Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Wzmacniacze Sluchawkowe


x500

Rekomendowane odpowiedzi

Nie miałem tego wzmacniacza w rękach, lecz z tego co widzę po zdjęciach, oprócz zwykłej wymiany kondensatorów można tutaj ulepszyć kilka spraw:

 

1. Kondensatory wyjściowe (ze zdjęcia wynika że jest to topologia single-ended, a dwa duże elektrolity z przodu to będą właśnie te kondziołki). Warto poza wymianą na lepsze, dołożyć równolegle do nich kondensatory foliowe (MKT, MKP) o pojemności kilku uF. Można podlutować je od spodu laminatu bezpośrednio na wyprowadzenia elektrolitów. Możemy oczekiwać poprawy w zakresie góry pasma.

 

2. Kondensatory odprzęgające składową stałą (?), mam wrażenie że dwa małe elektrolity, znajdujące się zaraz za potencjometrem pełnią właśnie taką role. Są to zapewne stosunkowo małe pojemności (kilka uF), więc bardzo dobrym pomysłem jest wymiana ich na dobre foliowe: MKT lub MKP. Praktycznie pewna poprawa w całym paśmie.

 

3. Odsprzęganie zasilania (opcjonalnie). Równolegle z kondensatorem elektrolitycznym filtrującym napięcie zasilania wzmacniacza (ze zdjęć wnioskuje że taki jest tam obecny), dolutować można kondensator o pojemności 100nF - chyba że taki jest już tam obecny. Z racji że wzmacniacz zasilany jest z przetwornicy impulsowej (?) jest to korzystna sprawa.

 

 

Podkreślam - wszystko powyżej wywnioskowałem ze zdjęć wzmacniacza. Więc proszę traktować to jako szkic modyfikacji a nie dokładną instrukcję. Jestem właśnie na etapie projektowania słuchawkowej hybrydy lampowo-tranzystorowej więc postanowiłem wtrącić 0,03PLN ze swojego doświadczenia.

Edytowane przez dch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dch - no dzięki Wielkie , nie wiem czy nie zrobimy tu małego oftopa o tym bravo , ale wkońcu to wzmak słuchawkowy i to Dobry :P

 

porobiłem zdjęcia wszystkich kondziołków (nie ma ich dużo naprawdę , bo aż 5 ) , 2 są w parach , jeden największy samotny , chyba od filtracji zasilania .

2 w parze z większych 1000 uF 25 V ( chyba jakieś niemarkowe :/ )

 

imageshack.us/photo/my-images/171/12120032.jpg

 

imageshack.us/photo/my-images/819/12120033.jpg

 

 

Jeden największy ( probably od zasilania , 25 v 6800 uF , firma RUKYCON ?? [ nie wygląda mi na porządnego Konda :P ])

imageshack.us/photo/my-images/708/12120036.jpg

 

 

 

i 2 malutkie obok siebie za potkiem także RUKYCON ( 1 uF , 50 V o dziwo )

imageshack.us/photo/my-images/801/12120037.jpg

 

 

 

Nie mam potrzeby ich nagle i pilnie zmieniać , brzmienie i tak mnie zachwyca , obawiam się że zmiana pojemności kondów mogła by za bardzo wpłynąć na dźwięk w moim odczuciu nie chcę nic go stracić , jednak Pokusiłbym się o wymiane na takie same wartości tyle że lepszych firm na ELNA chociażby ( znam na własnej skórze przypadek gdzie nie grający wzmacniacz dostaje kondensatory wszystkie ELNY mniejwięcej o takich samych parametrach - po czym przeobraża się jak brzydkie kaczątko w łabędzia :P )

 

( dodawanie zdjęć wielce utrudnione :/ )

Edytowane przez Sojek_88
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden największy ( probably od zasilania , 25 v 6800 uF , firma RUKYCON ?? [ nie wygląda mi na porządnego Konda :P ])

imageshack.us/photo/my-images/708/12120036.jpg

Akurat o Rubyconie mam dobre zdanie osobiście, jego bym zostawił, chyba jako jedyny kondensator tutaj....

 

 

 

porobiłem zdjęcia wszystkich kondziołków (nie ma ich dużo naprawdę , bo aż 5 ) , 2 są w parach , jeden największy samotny , chyba od filtracji zasilania .

2 w parze z większych 1000 uF 25 V ( chyba jakieś niemarkowe :/ )

 

Punkt nr 1 mojego opisu, 1000uf 25V to będą kondensatory wyjściowe (takie wartości nawet wynikają z obliczeń). Te zamontowane firmowo nie są złe, jednak wymienilbym zdecydowanie na coś lepszego, te kondensatory mają krytyczne znaczenie dla jakości dzwięku! Plus, obowiązkowo zastosować mod z mojego opisu. Niestety jeden z nich, jak widzę ze zdjecia jest fatalnie umiejscowiony - przylega dosłownie do radiatora. Po dłuższym czasie pracy w warukach podwyższonej temperatury kondensator ten może stracić swoją pojemność i zacznie nam 'obcinać' pasmo od dołu w jednym kanale. Jedyne co możemy zrobić, to zamontować tutaj dobre kondensatory przystosowane do pracy przy wyższej temperaturze otoczenia.

 

 

 

i 2 malutkie obok siebie za potkiem także RUKYCON ( 1 uF , 50 V o dziwo )

imageshack.us/photo/my-images/801/12120037.jpg

 

 

To by się zgadzało - oj przyszczędzili tutaj. Wszystko co napisałem w punkcie 2 nadal aktualne:) Kondensatory na 50V mają tutaj pewne uzasadnienie, ale nie jest to absolutna konieczność.

Edytowane przez dch
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dch - wielkie dzięki , nakręcasz mnie do modów , w sumie kondesatory to nie majątek :)

 

a mam pytanie co do tych firmowych kondów - zerkni na zdjęcia jeszcze raz - uważasz że to napewno RUBYCON ? a nie podróbki rukycon ;)

 

 

 

ogólnie podejmę się wymiany kondów , gdzie mogę kupić firmowe - znacie jakieś sklepy on-line ? najlepiej by to były wysokotemperaturowe, cenionych firm audio

Edytowane przez Sojek_88
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a mam pytanie co do tych firmowych kondów - zerkni na zdjęcia jeszcze raz - uważasz że to napewno RUBYCON ? a nie podróbki rukycon

Podróbek teraz wszedzie pełno, także powstrzymam się od spekulacji ;)

 

ogólnie podejmę się wymiany kondów , gdzie mogę kupić firmowe - znacie jakieś sklepy on-line ? najlepiej by to były wysokotemperaturowe, cenionych firm audio

Niestety ja nie mam jakiegoś jednego zródła, kupuje tam gdzie mają dany podzespół, niestety sporo wychodzi za przeysłki... Kondensatory wyjściowe kup na 105st C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

ja w swoim wymieniłem oba kondy 1000uF na nichicon muse o takich samych parametrach jak orginałki, jednak po wylutowaniu starych z płytki miejsce pod nimi opisane było 1000uF 35V, jeśli chodzi o wymianę na nichicon muse te które kupiłem są większe więc musiałem dźwignąć górną płytę, po drugie jest mało miejsca na kondensator który jest pomiędzy wejściem a potencjometrem.....czekam teraz na nową lampę http://allegro.pl/sylvania-12au7a-ecc82-e82cc-ten-sam-nr-serii-i2889012699.html dokładnie jadą do mnie dwie z poprzedniej aukcji....chętnie jedną zamienię lub odsprzedam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HEJKA

Chętnie jedną odkupię od Ciebie :)

 

ja się zdecydowałem wymienić 1000 uF na Panasoniki FC nieco wytrzymalsze temperaturowo ( 105* ) , nichicony MUSE bi-polarne 1uF w tor sygnału ,

kond filtrujący zasilanie 6 800 zostawiam fabryczny.

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie. To jakiś Kolega lampowego Misia ale tranzystorowy ?

 

Jest jakiś chiński wzmacniacz o dobrych parametrach z potencjometrem obrotowym (ale nie CMOY, czy MXM) o wymiarach iPoda i nie za gruby ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam. Fajnie, że jest taki temat bo nie musze spamować nowym wątkiem. Słucham sobie muzyki na zestawie PC + Sennheiser HD 598 + HiFiMAN HM-101. Słucham głównie jazzu i muzyki filmowej. Jestem zadowolony, ale zastanawiam się czy dałoby się to jakoś sensownie rozwinąć pod względem jakości? Są różne sprzęty, ale elektronika to nie mój konik - powiedzmy że miałbym budżet 1000-1500zł. Sprzet używany wchodzi w grę.

 

Pozdrawiam i przepraszam, że tak ogólnikowo.

Edytowane przez krzysiekn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...
  • 1 rok później...
  • 3 miesiące temu...
  • 3 miesiące temu...

Cześ wszystkim, przymierzam się ostatni do zakupu wzmacniacza słuchawkowego. Upatrzyłem sobie tranzystorowy wzmacniacz amerykańskiej firmy Schiit Audio, konkretnie model asgard 2. Co o nim sądzicie? Może ktoś ma i by coś opowiedział z wrażeń? W sumie w necie czytałem o nim dobre opinie, podobno rzeczywiście produkują go w USA a nie w Chinach no i udzielają 5 letniej gwarancji a to dla mnie ważne, gdyż to spory wydatek i chciał bym żeby był na lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności