Skocz do zawartości

Wzmacniacze Sluchawkowe


x500

Rekomendowane odpowiedzi

Oj, kondensatory jak najbardziej grają. I to mówię nawet nie od strony wrażeń słuchowych, ale czystego przepływu prądu (muzyki). A gałki może nie grają, ale za to psują balans kanałów.
Chwileczke , zebysmy sie dobrze zrozumieli . Kondensatory NIE graja choc nie pozostaja bez wplywu na dzwiek . O , tak moze . I ludzie ! Sluchajcie muzyki !!!! MUZYKI !!! a nie kupy elektronicznych komponentow :-)
Kabel sieciowy może zagrać[...]
Majkel . Przestan ! :-) . Tak mozna powiedziec o kocu pomiedzy naszymi uszami a kolumnami ...ze gra . NIE . Gra muzyka .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja tak zaprojektowałem Moonlighta, że w torze wzmocnienia nie ma żadnych kondensatorów. B) Najlepszy brzmieniowo kondensator to żaden kondensator. :P U mnie są tylko równolegle do baterii, żeby obniżyć ile się da impedancję zasilania.

 

Ale nie wszędzie się da ominąć kondy lub jest to nierozsądne. A różnica w działaniu różnych kondensatorów jest ogromna, zwłaszcza, jeśli by się (niestety) elektrolit w torze audio znalazł (poważni elektronicy dają nawet diody w torze audio, co mnie osobiście w niektórych przypadkach przeraża)...

Dla przykładu, w urządzeniach z zasilaniem prądu zmiennego, musisz mieć kondy w zasilaniu. I wtedy jest ogromna różnica między "zwykłymi", a FC...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No toż piszę, że filtrujące zasilanie są i żadnych śmieci nie ma. Jak będę go chciał robić na 230V~, to sobie zrobię blok zasilacza. Jak mi ktoś pożyczy/odsprzeda jakieś fajne kondy 4700uF na 16V, to mogę poeksperymentować, ale Moonlight jest moim zdaniem tak pomyślany, że one nie będą miały znaczenia, a wszystko z powodu aktywnej masy i elementów o b. dużym PSRR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No toż piszę, że filtrujące zasilanie są i żadnych śmieci nie ma. Jak będę go chciał robić na 230V~, to sobie zrobię blok zasilacza. Jak mi ktoś pożyczy/odsprzeda jakieś fajne kondy 4700uF na 16V, to mogę poeksperymentować, ale Moonlight jest moim zdaniem tak pomyślany, że one nie będą miały znaczenia, a wszystko z powodu aktywnej masy i elementów o b. dużym PSRR.

 

Wnioskuje ze Twoj stacjonarny Moonlight nie bedzie mial zasilacza symetrycznego zas role virtual masy odegra opamp ?

Na jakim poziomie psrr ? 90dB ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze wnioskujesz. Masa w Moonlighcie jakimkolwiek działa na zasadzie, jak tu podałem na forum, tylko się to różni układami, ale pomysł zawsze ten sam. Po części jest to wyjaśnienie dlaczego symetryczne PSU wpływają na dźwięk. U mnie symetryzacja jest elementem wzmacniacza. Ostatnio z jednym guru polemizowałem na Head-Fi w kwestii rozdzielenia masy wirtualnej i kanału wyjściowego masy. Według mojego pomysłu jest to zintegrowane, dzięki czemu można gniazdo wejściowe i wyjściowe przykręcić do metalowej obudowy, i oba są na tej samej masie. Np. w projekcie PIMETA tak nie jest.

 

PSRR mam na poziomie 88-95dB, zależnie od użytych elementów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze wnioskujesz. Masa w Moonlighcie jakimkolwiek działa na zasadzie, jak tu podałem na forum, tylko się to różni układami, ale pomysł zawsze ten sam. Po części jest to wyjaśnienie dlaczego symetryczne PSU wpływają na dźwięk. U mnie symetryzacja jest elementem wzmacniacza. Ostatnio z jednym guru polemizowałem na Head-Fi w kwestii rozdzielenia masy wirtualnej i kanału wyjściowego masy. Według mojego pomysłu jest to zintegrowane, dzięki czemu można gniazdo wejściowe i wyjściowe przykręcić do metalowej obudowy, i oba są na tej samej masie. Np. w projekcie PIMETA tak nie jest.

 

PSRR mam na poziomie 88-95dB, zależnie od użytych elementów.

 

 

Hmm , sprobuje zrobic virtual ground dla wzmaka na LT1210 . Wezme tylko jedna galaz z zasilacza na probe , ciekawe co z tego wyjdzie . Tylko jaki opamp polecasz do wirtualnej masy by wytrzymal pradowo potrzeby dwoch LT1210 wysterowanych na maxa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj TPA6120A2, albo 2 szt. LT1210. :D Prawda jest taka, że możesz zacząć próby od jednego op-ampa, wtedy Ci odpada ten "górny", co ma zwarte wejście "-" z wyjściem. Jak dasz mało wydolny op-amp, to będzie on wąskim gardłem, ale krzywda niczemu się nie stanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

knives.pl - to się rozprzestrzenia jak jakaś zaraza :]

 

 

Nie nie . Kiedys nie mialem noza a coraz czesciej okazywalo sie ze by mi sie przydal do roznych rzeczy . Szukalem po necie za czyms niedrogim a dobrym i trafilem na knives.pl a tam polecono mi ten model ...no i kupilem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
wzmak.JPG

 

 

na ile w tym wzmaku można wachlować opampami?

Jakie jeszcze w nim dobrze zagrają?

Jakie jest min. napięcie zasilania, na którym ten sprzęt dobrze zagra?

Czy 2x4V będzie ok?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na ile w tym wzmaku można wachlować opampami?

Na ile starcza wyobraźni. :lol: To ma być przenośne? Bo jeśli tak, to trzeba brać te, które mało prądu biorą i trawią niższe napięcia. Jak chcesz żeby mało palił, to daj AD8022, AD8599 lub AD8066 zamiast AD8397 na kanałach.

Jakie jeszcze w nim dobrze zagrają?

Możesz dać OPA2613 lub OPA2690 na masę wirtualną zamiast tego AD, ale wtedy maks. zasilanie to 12V. Na kanały odradzam. Prz użyciu słabszych prądowo op-ampów na kanałach można tu próbować też LM6172 lub coś, co powyżej.

Jakie jest min. napięcie zasilania, na którym ten sprzęt dobrze zagra?

Jak użyjesz wspominanych tutaj części to od 5 do 12V wszystko styknie (nie licząc AD8022 i AD8599, bo tu nie jestem pewny tych 5V). Poniżej nieco zmieniony układ kanałów. Warto dać te dławiki dla świętego spokoju, a odsprzęganie zasilania kondensatorem to nie 100nF tylko jakiś elektrolit 22-100uF dobrej firmy typu Panasonic, Elna, Jamicon, itp.

channels.GIF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ile starcza wyobraźni. :lol: To ma być przenośne? Bo jeśli tak, to trzeba brać te, które mało prądu biorą i trawią niższe napięcia. Jak chcesz żeby mało palił, to daj AD8022, AD8599 lub AD8066 zamiast AD8397 na kanałach.

 

Możesz dać OPA2613 lub OPA2690 na masę wirtualną zamiast tego AD, ale wtedy maks. zasilanie to 12V. Na kanały odradzam. Prz użyciu słabszych prądowo op-ampów na kanałach można tu próbować też LM6172 lub coś, co powyżej.

 

Jak użyjesz wspominanych tutaj części to od 5 do 12V wszystko styknie (nie licząc AD8022 i AD8599, bo tu nie jestem pewny tych 5V). Poniżej nieco zmieniony układ kanałów. Warto dać te dławiki dla świętego spokoju, a odsprzęganie zasilania kondensatorem to nie 100nF tylko jakiś elektrolit 22-100uF dobrej firmy typu Panasonic, Elna, Jamicon, itp.

 

Co do tego odsprzegania to dalem 100nF ale elektrolity zasilania sa wpiete tuz przy koncowkach 4,8 scalaka wiec ....

ad8397 gra jeszcze poprawnie gdy napiecie mierzone na akumulatorku wynosi 1,9V . Przy 1.4V pojawiaja sie juz duze znieksztalcenia . Pamietajmy ze napiecie na aku jest suma napiec symetrycznych na ad8397 odpowiedzialnym za dzwiek wiec to i tak duze osiagniecie ze przy takim niskim napieciu TO gra . Zamiast dlawika dalem juz wczesniej rezystor 68ohm bo mialem dziwny efekt rozjasniania dzwieku przy duzych poziomach glosnosci .

Natomiast co do wachlowania opampami to w moim egzemplarzu raczej "sie nie da" ( to scalaczki SMD ) . Uzywajac wersji standard w podstawce mozna sobie wachlowac do woli byle tylko wstawiac podwojne opampy .

Na dwoch AD8397 akumulator profitexx " trzyma " 7.5h od pelnego naladowania do pojawienia sie w dzwieku znieksztalcen .

Ustalajac wzmocnienie dalem jednak 2.2k i 4.7k bo przy powiedzmy stosunku 1/4 wzmak gral za glosno a wole gdy galka jest odkrecona na ponad polowe niz gdzies w okolicach poczatku ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A np OPA2132, OPA2134 się nadają? Ew. coś innego, co można w miarę łatwo dostać? (allegro)

 

To zasilanie ma być symetryczne, czy normalne?

 

Jeśli normalne, to użył bym 2 takich ogniw

http://www.lighthound.com/index.asp?PageAc...amp;ProdID=2872 (RCR123)

Albo takich:

http://www.lighthound.com/index.asp?PageAc...amp;ProdID=3010 (AA)

 

Jeśli trzeba podać symetryczne powyżej 5V, to może być problem z rozmiarami (chyba, że użyję 4 ogniw AAA, albo RCR2) Niestety, są to ogniwa niechronione, co znacznie komplikowało by konstrukcję wzmacniacza (trzeba by było wbudować układy ochrony przed nadmiernym naładowaniem/rozładowaniem, bo tego typu ogniwa mają zwyczaj się widowiskowo zachowywać, jeśli są źle traktowane).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak w ogóle to te wzmacniacze dużo dają. I chyba nie są za bardzo wygodne i jaki jest ich koszt takiego przeciętnego do iPoda Video 60gb?

Nie wiem jak zwykly cmoy ale i ten odciaza playerka i powoduje poprawe dynamiki . Natomiast mojego wzmaka oddalem kumplowi bo jak go posluchal na swoich epkach to stwierdzil ze "juz nigdy" bez wzmaka . Tyle ze wzmak z opampem w roli virtualnej masy , z poteznymi kondensatorami w zasilaniu zagra imho lepiej niz cmoy . buduje juz czwarty wzmak i mysle ze zaopatrze pare oson w ten sposob ( znajomi ) . wzmaka juz uzywa moj brat , ja , dwoch znajomych z klatki schodowej i wspomniany kolega z pracy i kazdy z nich stwierdzil ze jest lepiej . I co dziwne , sprawdzajac nowo budowany wzmacniacz zawsze podpinam sluchawki z kiosku za 3.50pln i maja one wtedy swoja chwile chwaly . Wydaje mi sie ze czym gorsze sluchawki tym dla nich lepiej ze wzmakiem . Na ep630 wzmacniacz jest wyraznie slyszalny ( jego wplyw ) , na grado sr60 tez jest nieco lepiej ale na akg k701 nie stwierdzilem czy jest lepiej czy gorzej - inaczej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>ov_D., można,ale OPA2134 i OPA2132 to najbardziej oklepane układy w cmoy'ach, poza tym wydajność prądowa ich jest średnia. AD8066 lepiej przędzie.

 

buduje juz czwarty wzmak i mysle ze zaopatrze pare oson w ten sposob ( znajomi ) . wzmaka juz uzywa moj brat , ja , dwoch znajomych z klatki schodowej i wspomniany kolega z pracy i kazdy z nich stwierdzil ze jest lepiej

Jak to dobrze, że schematu Moonlighta nie opublikowałem. :lol: Jednak trzeba chronić swój rynek. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>ov_D., można,ale OPA2134 i OPA2132 to najbardziej oklepane układy w cmoy'ach, poza tym wydajność prądowa ich jest średnia. AD8066 lepiej przędzie.

Jak to dobrze, że schematu Moonlighta nie opublikowałem. :lol: Jednak trzeba chronić swój rynek. :P

 

hehe , Majkel , ja na tym nie zarabiam . Robie to dla przyjemnosci i jak ktos obiecuje ze bedzie uzywal bo faktycznie lepiej mu sie z tym slucha to mu daje egzemplarz i tyle . Na razie stac mnie na to . Ale nie bede bral zaddnych zamowien i nie bede budowal dla forumowiczow bo od tego jestes Ty i Forza Lagio ( czy jak to sie tam pisze _ zawsze zapominam - Sorry ) . Lubie wieczory ze sluchawkami na uszach , monitorem ze schematami przed oczyma i lutownica w lapie ) . No odstresowuje mnie to , O ! ;-)

Acha . Moj amstaff chyba nie slyszy roznicy . On boi sie sluchawek hehe . Wzmaka nie dostanie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie można tanio kupić AD8066, za ile i dlaczego tak drogo?

Jak z tym zasilaniem? ma być 8V, czy +/-4V?

 

 

Rozumiem, ze wszystkie kondy z wyjątkiem tych 2x3300 mają być polimerowe, a rezystory metalizowane lub węglowe?

Jakbym spróbował cały układ zrobić na SMD, to by się dało? (pomijam kondensatory)

 

 

Jestem w stanie zaprojektować i prawdopodobnie też wykonać cięte laserem obudowy do takiego wzmaka. :D

materiał: blacha alu dowolnego gatunku i grubości + anodyzacja typu II (różne kolory) lub"twarda" - typIII- tylko naturalny.

W tym się czuję znacznie pewniej, niż w elektronice ;)

 

Wymyśliłem też, jak ładować akumulatory Li-ion bez wyciągania ich ze wzmaka (co umożliwia uszczelnienie konstrukcji), ale najpierw muszę wiedzieć, ile mi zajmie gotowa płytka... żebym jeszcze umiał przerobić schemat na gotową do naświetlania/druku płytkę, to byłoby pięknie...

 

Drugi pomysł na zasilanie, to 2 akku tego typu: http://www.allegro.pl/item266134734_nb_5l_...ixus_sd950.html

wyjmowane + odpowiednia ładowarka.

Ew. jedno większe, 7.4V ogniwo. Tylko muszę poszukać odpowiednio małego.

http://www.allegro.pl/item263444069_aku_do...2lh_li_ion.html może to?

To chyba najwygodniejsza opcja zasilania takiego wzmaka.

 

 

@majkel: a moze podjął byś się napisania FAQ'a z podstawami budowania ampów?

coś jak polski Tangent?

 

 

BTW:

Analog Devices AD8065

Cost, single: $4.21 (AD8065) Vmin, 0.5V into 33 Ω: 4.0V

Cost, dual: $5.38 (AD8066) Vmin, 2.0V into 330 Ω: 5.7V

 

This chip is a good alternative to the AD823 and AD8610 in battery-powered amps. It draws more current than either of those, but it does run to lower voltages so it may last nearly as long on a set of batteries in some configurations. As you can see from the clipping numbers, the chip is running rail-to-rail in the 330 Ω test: 2Vrms is 5.656V peak-to-peak. You can't get better than that.

 

This chip kind of splits the difference between the AD8610 sound and the Burr-Brown sound: not aggressive, but not laid-back, either. It's a bit veiled, which is expected given the chip's price.

 

This chip is rare in that it is only rated for a 24V supply. (Absolute maximum is 26.4V.) Another oddity is that it is only available in SOIC versions, so you need to mount it on a Brown Dog adapter to use it in amps that use DIP chips.

 

Bottom line: This may be the ideal chip for you if you're running a battery-powered amp and the AD8610 is too aggressive and the OPA227 too laid-back.

Rozumiem, ze chodzi o "zwykłe" nie symetryczne zasilanie? Jeżeli tak, to jesteśmy w domu z ogniwem 7.4V...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności