Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Wzmacniacze Sluchawkowe


x500

Rekomendowane odpowiedzi

Proponuje utworzenie nowego dzialu na forum -Wzmacniacze sluchawkowe .

Jest ich cala masa uzytkownikow ...Topicki rozsiane sa na forum ogolnym , w dziale sluchawki itp . Czesto szukajac informacji na ten temat trzeba krazyc po roznych dzialach forum , moze by to jakos upchnac w osobnym forum ? Co o tym sadzicie ?

Moglibysmy opisac po co sa , co daja , jak ich uzywac itp itd .

Mysle ze kazdemu by sie przydalo cos w tym stylu ...

 

Color_Tomahawk9.jpg

amp.jpeg

 

Podobne watki:

 

Cmoy

Moonlight

Vapor Cherry

White Wolf

Holdegron

Projekt MxM

Chumi AMP

Soha 2

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, tylko może nie jako zupełnie osobny dział ale takie podforum w dziale Słuchawki albo Forum ogólne. Tylko co do tej masy użytkowników to nie wydaje mi się, żeby było ich tak dużo - to jest raczej kilku, kilkunastu właścicieli CMOYa czy Moonlighta do tego może jeszcze jakichś pojedynczych własnych albo gotowych komercyjnych konstrukcji (iBasso).

Topici, o których wspomniałeś, trudno znaleźć głównie dlatego, że nie cieszą się one właśnie dużym zainteresowaniem i szybko spadają na dno działu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, tylko może nie jako zupełnie osobny dział ale takie podforum w dziale Słuchawki albo Forum ogólne. Tylko co do tej masy użytkowników to nie wydaje mi się, żeby było ich tak dużo - to jest raczej kilku, kilkunastu właścicieli CMOYa czy Moonlighta do tego może jeszcze jakichś pojedynczych własnych albo gotowych komercyjnych konstrukcji (iBasso).

Topici, o których wspomniałeś, trudno znaleźć głównie dlatego, że nie cieszą się one właśnie dużym zainteresowaniem i szybko spadają na dno działu.

 

Wlasnie , brak takiego forum na pl stronach , brak sklepow i brak odpowiedniej wiedzy ...

Sadze ze wielu milosnikow dzwieku "w drodze" nie wie nawet o istnieniu takich urzadzen ...

Moze czas to zmienic ?

W dziale opisywac moznaby nie tylko konstrukcje komercyjne ( to pewnie otworzyloby polski rynek na portable amplifiers ) ,

ale przede wszystkim wlasne klocuszki :-)

Moglibysmy dzielic sie wlasnymi przemysleniami i nawet w koncu zbudowac jakis fajny wzmak podobny do moonlighta czy chu moya ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

x500, mnie właśnie zaczęło "swędzieć", żeby wrzucić na head-fi to, co Tobie na maila wysłałem. Jeśli chcesz, możesz tu wkleić te schematy. W sumie można by rozwinąć ten "projekt". W wersji 2x AD8397 wszedłby w kieszeń spokojnie, a można tam dać też słabsze podwójne kostki, to nie będzie żarło baterii. Pasowałoby też zrobić płyteczkę SMD, ja do połowy listopada nie mam czasu ani głowy do tego, ale trzeba skończyć z tą "dyktaturą" DIY kolegów zza Oceanu. :P Ich projekty typu PINT wcale nie są optymalne designersko. Zmierzam do tego, żeby ten wątek był bardziej twórczy, niż stanowił przegląd rynku wtórnego, bo głównie tą drogą koledzy kupują GołVajby, Tomahołki, itp.

Firma Irydi coś przebąkiwała, że mogliby zacząć robić coś takiego, ale skoro się na razie nie odzywają, to albo już mają konkretny pomysł, albo zarzucili ideę produkcji takich urządzeń na razie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sadze ze wielu milosnikow dzwieku "w drodze" nie wie nawet o istnieniu takich urzadzen ...

Moze czas to zmienic ?

 

Pytanie tylko czy takie ampy do urządzeń przenośnych rzeczywiście

najczęściej używane są "w drodze" ?

 

Ja mam poważne podejrzenie że nie , i że popularność takich konstrukcji

na Head-Fi wynika przede wszystkim z faktu ze gro amerykanskich użytkowników

portable playerów to studenci mieszkający w campusach uniwersyteckich

i jest on "przenośny" w tym sensie , że łatwo go przenieśc przy zmianie kwatery .

 

W warunkach polskich gdzie po pierwsze -studentów mieszkających w akademikach jest

znacznie mniej , a po drugie ceny używanych uniwersalnych wzmacniaczy stacjonarnych

(pochodzących głównie od naszych zachodnich sąsiadów ) z Allegro , posiadających dobrej

jakości wyjście słuchawkowe wcale tak naprawdę nie odbiegają , ani jakościowo , ani tym

bardziej cenowo od specjalnie dedykowanych ampów słuchawkowych - pojawia sie pytanie

o sensowność takiegp zakupu

 

Oczywiscie jeżeli komuś w słuchawkach ewidentnie brakuje "poweru" , to zakup taniego Cmoya u Lazio

czy wyższej klasy ( ale jednocześnie także droższego ) Moonlighta Majkela wart jest rozważenia.

Natomiast osobiście w ogóle odradzałbym inwestowanie w ampy słuchawkowe z tzw "średniej " półki

cenowej , czyli takie które w Polsce można kupić za 350 - 800 zł . Tak naprawdę

nie grają one wcale lepiej od zwykłej dziurki przeciętnego CD-eka czy stacjonarnego ampa ,

i lepiej dwa razy się przed takim zakupem zastanowić ( oczywiscie najlepiej o ile jest taka możliwość

sprawdzić jak to gra samemu ) , żeby pózniej takiej pochopnej inwestycji nie żałować . :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektorzy maja duzo kasy i taki wzmacniacz kupuja dla kaprysu. po prostu sam fakt, ze nie maja wzmacniacza powoduje juz dyskomfort.

a ja bardzo bym chcial posluchac philipsow 8900 na dobrym wzmaku - wlasnie aby porownac do zwyklej dziurki cd technicsa..

 

 

getz....

 

Ta wiadomość nie może zostać dostarczony ponieważ odbiorca ma pełną skrzynkę.

 

Prywatna wiadomość NIE została wysłana

 

wyslalem maila. ale chyba nie czytales.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam to samo.

Getz- pełna skrzynka, na maila nie odpisuje.

 

Co do tematu: jestem zdecydowanie na TAK!

@majkel: bardzo chętnie zbudował bym taki wzmak, ale jestem ****, nie elektronik, potrafię co najwyżej zrobić płytkę i ją polutować.

Gdybyś był w stanie zaprojektować taki układ, to zostałbyś moim zbawcą i prywatnym Chrystusem ;)

Do tego, jakbyś się pokusił o krótki art, jak poszczególne elementy, ich wartości i warianty wpłyną na "flavour" dźwięku, to byłoby w ogóle bosko!

Ja postaram się znaleźć bardziej wydajne, niż 9V akumulatorki źródło zasilania. (proponuję wstępnie 3x10440(AAA) LiIon 3.6V 500mAh- przemawia za tym cena rozwiązania (myślę, że mógłbym pchać takie ogniwa za 20-25pln sztuka + ładowarka za może 35-40pln)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś obejmie ten dział opieką - to się zgodzę. Ale obawiam się, że będzie jak z działem SONY.

@ksy, ja myślę, że ten wątek powinien na razie siedzieć w dziale Słuchawki, może nawet jako przyklejony. Pytania o duże słuchawki regularnie przewijają się przez forum, i zawsze kończy się poradą, że albo sobie kup efektywne słuchawki, albo wzmaka, a w ogóle to i tak ze wzmaka będzie lepiej. W tym momencie można by odesłać delikwenta do stosownego "niespadającego" wątku. Można by tu umieszczać linki do recenzji, porównań i dyskusji na innych forach. W ogóle rozwinięcie tego tematu powinno zadziałać w obie strony. Po pierwsze zainteresowanie nowym tematem, a po drugie przyciągnięcie maniaków słuchawek, którzy boczyli się do tej pory na odtwarzacze mp3, i przekonanie ich, że to może być całkiem dobre źródło nawet dla nieortodoksyjnego audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coz , na pcb o wymiarach 50x70 mm zmiescilem baterie , dwa kondensatory 3300uF na 16V , dwa AD8397 , potencjometr alps 2x12k , gniazda we/wy i ladowarki . Moim zdaniem dzwiek jest pod kazdym wzgledem lepszy od dzwieku bez wzmacniacza . Obudowe wykonalem z zamknietego profilu aluminiowego o wymiarach 53x70x28mm ( wewnetrzne wymiary to 50x70x25mm ) . Pcb wsunalem na plastikowych odstepach 2mm nad dnem obudowy i zamocowalem nakretka potencjometru . Dalem dodatkowy panel przedni z 2mm aluminium dla poprawy estetyki , tyl - podobny panel ale nie wystajacy tak jak przedni poza obrys obudowy . Calosc zamknela sie w wymiarach zewnetrznych 55x74x30mm . Uwazam ze taki wzmak jest bardzo " portable " i nie budzi zainteresowania osob trzecich w np pociagu . Trzymam go w kieszonce plecaka wraz z playerem . Polaczylem to kablem mikrofonowym ( dwie zyly otoczone ekranem ) . Wystaje jedynie kabel sluchawek . Niestety zauwazylem ze podbicie np basow w playerku ( iriver s10 lub pocket pc z gsplayerem wgranym ) wplywa w malym aczkolwiek niekozystnym stopniu na moc wyjsciowa wzmacniacza , uzywajac "flat" wszystko jest super . Wzmacniacz wazy mniej niz moj crkt m21-14 ktory tez zawsze ze soba nosze :-)

Polecam zabawe w budowe takich malutkich urzadzen bo to swietnie odstresowuje . Mimo iz mam fajny stacjonarny wzmak to i tak bawi mnie budowa mini wzmacniacza .

 

Zamieszczam schemat z ktorego skozystalem :

 

wzmak.JPG

Zmienilem tylko wartosc rezystora 1k na 470ohm bo mi tak akurat pasowalo do sluchawek etena x500 ( ppc ) .

Zamiast 2x 4700uF dalem 2x 3300uF bo wieksze nie zmiescilyby sie w obudowie .

Schemat poprawiony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oops, zauważyłem błąd na schemacie - chodzi o rezystory 10k i 20k, to ma być na odwrót: 2*20k dzielnik napięcia zasilania, a 10k w sprzężeniu zwrotnym. Dlatego, x500, miałeś offset na kanale masy. Czeski błąd. :(

 

Jeśli to ma być na wynos, to polecam na dzielniku dać 2*150k, a w sprzężeniu zwrotnym 75k, kondensator ~2pF zamiast 10pF. Proszę o ewentualną poprawkę, dzięki z góry. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie co to znaczy "dobry wzmacniacz "?

 

Z wyjść słuchawkowych które miałem okazję słuchać najciekawej zagrał wcale nie

jakiś specjalnie dedykowany amp słuchawkowy , tylko dziurka hybrydowego CD-ek

Ogórka Vincent CD-S3 ( to czarne pod ampem Creek- który dla moich uszu

mam dziurkę znacznie gorszą )

 

gallery_2302_147_59363.jpg

 

Drugi w moim rankingu byłby Millet Hybrid Amp Forzy Lazio - naprawdę świetna

konstrukacja , tyle że trzeba ją złożyć samemu , albo od kogoś takiego DYI "składaka odkupić"

 

Sam jestem posiadaczem popularnego ampa Holdegrona i prawdę mówiąc nie jestem

o nim dobrego zdania . Jakość dzwieku w jego wypadku wcale nie jest lepsza niż

tą którą uzyskać z dziurki moich dwóch starych CD-eków (Sony CDP-XE900 i Denon DCD-980 )

,co więcej stopień wzmocnienia ampa kiedy podłączony jest do wysokoohmowego wyjścia liniowego

CD-playerów jest jedynie minimalnie wyższy ( jakieś 3 dB ) od tego z "dziurki " obu urządzeń

 

Takie amp nie spełnia więc tak naprawdę prymarnej roli ampa - czyli nie wzmacnia sygnału

Dopiero kiedy podepne słuchawki : wyjście słuchawkowe DCD-980 + prosty bufor lampowy OTL

+ amp Holdegrona = to uzyskuje zarówno absolunie wystarczający stopień wzmocnienia

jak i naprawdę interesujący efekt brzmieniowy . :rolleyes:

 

Ponieważ de facto otrzymuje w ten sposób coś w rodzaju ampa hybrydowego ( z Holdegronem

w roli końcówki mocy ) , a jak zazaczyłem wcześniej z "dziurek " które słuchałem najbardziej

podobały mi się właśnie te hybrydowe ( Vincent Ogórka i Millet Forzy ) - w kwestii które

wzmacniacze słuchawkowe są godne uwagi oddaje głos właśnie na tego typu konstrukcje .

 

Niestety nie sa one ani tanie ( chyba że złożymy je sobie samemu ) , ani tym bardziej

przenośne :D . Ale jeżeli zamierzamy jużkoniecznie inwestować w wzmacniacz słuchawkowy ,

może rzeczywiście jest to najlepsza możliwa droga ? Lampki mają jednak to " coś " w sobie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

getz, jeden z moich "v.4" trafił ostatnio do Warszawy. Jeśli tylko właściciel byłby skłonny udostępnić, to można by posłuchać. ;) raf_kichu też go ma i stwierdził, że mu z HD600 bardzo pasuje. Tego szczerze mówiąc nie przewidziałem, bo HD580 miałem od @kopaczmopa pożyczone zanim zrobiłem postęp w designie. Inna osoba stwierdziła, że do 1000zł konkurencji nie ma, a gra to już porównywalnie z dziurką Creeka. Tak więc przekreślanie wzmacniaczy słuchawkowych poniżej 800zł nie bardzo ma sens, no chyba, że ceny podniosę. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł świetny. Taki dział jest bardziej przyszłościowy niż np. MPMan czy Archos, które już umarły i raczej ich rola polega na poprostu 'byciu'.

 

Też nie bardzo pojmuje, dlaczego Mpio ma swoje własne 'miejsce na forum' a Apple, Meizu, Samsung czy nawet Creative' nie. (Biorąc sumę tematów, to Mpio ma ich.. mało? ;)).

 

Na końcu wrzuciłbym nowy dział: Wzmacniacze słuchawkowe.

 

Jeżeli coś nie zaszkodzi, a tylko poprawi wizerunek forum (i pomoże komuś - a to jest jakby dewiza forum) to dlaczego tego nie zrobić? A znaleźć osoby, które były by dobrymi moderatorami to raczej nie problem ;]

 

Nie chcę nic narzucać, ale.. może czas na zmiany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe, nie jestem pewien, ale chyba jakiś czas temu rzuciłem taki pomysł w najdłuższym albo wysłałem adminowi, teraz nie mogę sobie przypomnieć.

Trudno na forum wyszukać jakiś dobrych tematów o cmoy'u czy nawet moonlightcie, ponieważ są "gdzieś".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gra to już porównywalnie z dziurką Creeka

 

Nie wiem czy to jest dobra rekomendacja , bo w przeciwieństwie do Ogórkowego hybrydowego

CD-eka Vincenta , dziurka jego Creeka 5350 ( również widoczny na zdjęciu powyżej ) grała dla mnie

po prostu wybitnie słabo . Dzwięk był bardzo zmulony , z rozmazanymi detalami, wycofany i pozbawiony dynamiki :(

Testowany na tym samym meetcie Moonlight (prawadopodobnie v0 :D ) wypadł pod względem czysto

brzmieniowym na słuchawkach z wysokim SPL (jak HD-595 lub HD 600 ) zdecydowanie lepiej -

( przy AKG501 miał już małą zadyszkę - ale to zrozumiałe ) Faktycznie , to jeszcze jeden powód

żeby przy wyborze lub ocenie sprzętu audio nie sugerować się ceną.

 

Tak więc przekreślanie wzmacniaczy słuchawkowych poniżej 800zł nie bardzo ma sens,

no chyba, że ceny podniosę. :lol:

 

Ja po prostu myślałem że Twój Moonlight nie łapie się jeszcze w widełki cenowe dla średniej półki dla ampów

( czyli te wymienione przeze mnie 350 zł - 800 zł ) Chyba go nie doceniłem ( lub jak kto woli nie doszacowałem :) )

 

Jeżeli się więc pomyliłem , to zdaje się że od kilku dni masz silną konkurencję w postaci Cordy HeadSix

- czyli małego przenośnego ampa zasilanego z 9V baterii którego Jan Meier przygotował specjalnie na

szóste urodziny amerykańskiego forum .

 

frontheadsix600.jpg

 

backheadsix600.jpg

 

Technical details:

 

Weight without battery: 100 gr.

Measures: 9.3 x 4.7 x 2.2 cm

Supply voltage: 6 .. (9) .. 12 Volts DC

Mean current uptake: 7 mA

Maximal amplification (1 kHz): 4 / 17 dB (low/high gain)

Input impedance: 13 kOhm

Output impedance: < 1 Ohm

The total buffer capacity is 4000 uF to lower the effective battery impedance.

 

For amplification two single AD8610 opamps are used for maximal sonic performance.

(No dual or quad-opamps!)

 

Dla zarejestrowanych członków Head-Fi cena HeadSix to 130 EUR (VAT :( ) lub 150$

( + 10 EUR lub 15$ za przesyłkę ) . Na potencjalnych chętnych "czeka"

limitowana seria 400 ampów czarnych i 200 srebnych

 

>> http://www.head-fi.org/forums/showthread.php?t=264014

 

>> http://www.meier-audio.homepage.t-online.de/

 

Majkelu jest szansa aby na następne urodziny forum mp3store Moonlight sp z o.o wypuściła

specjalną limitowaną serię ampów , numerowanych i dodatkowo na przykład w srebnym kolorze ?

( ta seria mogłaby się nazywać tez jakoś specjalnie nazywać ... np Mont Argent :D )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

370zł to ja sobie życzę za v.4 w obudowie Hammond, stacjonarnej raczej. Co do Creeka - nie wiem o jakim modelu mowa, bo to z PW informacja.

 

To teraz ja, tonem pana Jana Meiera:

 

The total buffer capacity is 9400 uF to lower the effective battery impedance

 

Co do AD8610 - to ma wydajność 45mA ciągłego prądu stałego, 65mA na zwarciu.

 

Moonlight - 350mA ciągłego prądu stałego, 500mA na zwarciu.

 

Szczerze mówiąc mam ochotę wziąć się za coś przenośnego w małej metalowej obudowie, ale też mam ochotę na coś większego, z lampkami w układzie. Na to pierwsze muszę mieć czas narysować płytkę, co by zmniejszyć jej rozmiar ile się da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Majkel , wstawilem 2x150k plus 75k w sprzezeniu . Offset =0V . usunalem dodany poza schematem kondensator 2,2uF z wyjscia . Jest ok . Wlasnie dotarl do mnie akumulator Profitexx 260mAh . Mam go ladowac pradem 120mA przez 2.4h czyli z zasilacza 12V wystarczy dac 15ohm rezystor ? Czy to na pewno wystarczy ? Dalem tez diode w szereg od plusa gniazda ladowarki do plusa akumulatora ze wzgledow bezpieczenstwa ...tylko czy uklad ladowania nie musi przypadkiem byc bezpieczniejszy ? Czy moze wszystko ma byc tak proste jak to mozliwe byle nie prostsze ? :P

 

wzmak2.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest dobrze, tylko ten 15-omowy ma być 0,5W lub 1W, bo się może nieco grzać na początku. Prąd będziesz miał ponad 100mA na początku, ale w miarę jak się będzie ładować bateria, ten prąd będzie spadał. Dlatego ten układ, mimo że prosty, jest bezpieczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie jest ten topik, i niech to wystarczy. ;) Dział jak już, to powinien być "wzmacniacze słuchawkowe", ale nie wiem czy będzie. Do 400zł to raczej nie masz w czym wybierać. Moonlight, Holdegron albo Pro-Ject Head Box II. Te dwa ostatnie mają tę zaletę, że są zmostkowane i można od nich pociągnąć kabel do innego wzmacniacza. Ten pierwszy ma tą zaletę, że zrobie wejścia i wyjścia na gniazdach jakie chcesz, a brzmienie mogę zrobić na parę sposobów, pod konkretne słuchawki. Zastrzeżenie jest tylko takie, że zbyt wysoka impedancja w połączeniu z niską efektywnością to będzie problem dla Moonlighta, bo z więcej niż 12-tu wolt nie pojedzie. No i jeszcze dochodzi wielość wzmacniaczy przenośnych typu GoVibe, iBasso, Mini^3...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności