Skocz do zawartości

Baterie Na Sacharozę


KHRoN

Rekomendowane odpowiedzi

Odpocznijmy na chwilę od konsoli PlayStation 3 i przedstawmy produkt Sony z zupełnie innej gałęzi branży elektronicznej - japoński koncern pochwalił się stworzeniem "biologicznej baterii", działającej na.... glukozę.

 

Firma Sony ujawniła, że w jej laboratoriach powstały pierwsze egzemplarze "biologicznych baterii". Mają one wygląd małych kostek (jeden bok - niecałe 4 cm) i mieszczą w sobie odpowiednie proporcje cukru, enzymów (konkretnie: diaforazy i dehydrogenazy glukozowej) i wody. Ich obudowa natomiast jest zrobiona z ekologicznego, polilaktydowego plastiku. Do wywołania oczekiwanej reakcji potrzebny jest jeszcze tlen, a że jego akurat sporo jest w powietrzu, wystarczą niewielkie otwory w osłonce. Oszczędzimy Wam szczegółów dotyczących procesów chemicznych, które zachodzą w tych kosteczkach - w każdym razie, efektem końcowym jest 50 miliwatów energii elektrycznej.

 

20070826124742.jpg

Miejmy nadzieję, że przyszłe modele "kostek" będą znacznie mniejsze (i poręczniejsze)

 

"Cukier jest naturalnym źródłem energii, produkowanym przez rośliny w procesie fotosyntezy. Dzięki temu jest odnawialny i możliwy do znalezienia w większości miejsc na Ziemi, co podkreśla jego potencjał jako przyjaznego dla środowiska źródła zasilania baterii przyszłości" - twierdzą przedstawiciele Sony.

 

Pracownicy naukowi firmy udowodnili, że bateria naprawdę działa, łącząc cztery sztuki ze sobą i uruchamiając odtwarzacz MP3. Do rewolucji w zasilaniu przenośnych urządzeń jeszcze daleko i przed naukowcami sporo pracy nad udoskonalaniem tej technologii, ale wygląda ona co najmniej optymistycznie. Sony się nie spieszy - zamierza wprowadzić tego typu rozwiązania na rynek "kiedyś w przyszłości".

 

http://www.gram.pl/news_9gjfHe1_Biologiczn...teria_Sony.html

 

hmm... pomysł ciekawy, tylko trochę duże toto... ale skoro wystarczy do tego wrzucić kostę cukru ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i tak ze wzgledu na duza obecnosc izotopow wodoru najlepszym paliwem jest po prostu woda. tylko, ze nie mam jakos pomyslu jak na tym dobrze zarobic. a weglowodany zawsze byly dobrym paliwem. przyklad: radzieckie rakiety typu wołchow latajace na nafcie i stracajace amerykanskie u2 na wysokosci ponad 25 km. :) to byly lata 50-te. :) acha ... dobry przyklad, ze nie nalezy slodzic herbaty. szkoda marnowac tyle dobrego paliwka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i tak ze wzgledu na duza obecnosc izotopow wodoru najlepszym paliwem jest po prostu woda. tylko, ze nie mam jakos pomyslu jak na tym dobrze zarobic. a weglowodany zawsze byly dobrym paliwem. przyklad: radzieckie rakiety typu wołchow latajace na nafcie i stracajace amerykanskie u2 na wysokosci ponad 25 km. :) to byly lata 50-te. :) acha ... dobry przyklad, ze nie nalezy slodzic herbaty. szkoda marnowac tyle dobrego paliwka :)

Jak widać jest wiele możliwości, jeżeli chodzi o przyszłe paliwa.

Niestety paliwa kopalne jest chyba najłatwiej kontrolować i obkładać podatkami, także jeszcze długo bedą preferowane.

Jakby to wyglądało, gdyby można było sobie zatankować auto prosto z kranu i łatwo uniknąć płacenia haraczu? Z czego wtedy nasi biedni (p)osłowie kupowaliby sobie domy i limuzyny? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z czego wtedy nasi biedni (p)osłowie kupowaliby sobie domy i limuzyny? :)

 

mozemy zawsze oglosic roboty publiczne dla tych naszych reprezentantow-zlodziei. ja nawet jestem sklonny tym cholernym zebrakom zlecic skopanie mi dzialki po 5 pln za godzine. i to jest wszystko co moge dla tych kryminalistow zrobic. gdzies slyszalem, ze jest taki kraj w europie srodkowej, gdzie w rzadze faktycznie reprezentuja narod 40-sto milionowy osoby skazane prawomocnymi wyrokami sadu. ale mi sie nie chce nawet o takich gowniarzach pisac. szkoda naszych klawiatur i oczu :). polska dla polakow :)

 

a (p)oslów podobno nie brakuje :) jacy oni faktycznie musza byc biedni :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamietam to dosc intensywne prace nad ogniwami wodorowymi do laptopow prowadzi Samsung.

 

Specjalnie jakoś się źródłami energii nie interesuję, ale bajki o samochodach napędzanych wodorem słyszymy już od kilku lat, podobnie będzie zapewne z zasilaniem komputerów przenośnych...

 

Od kiedy trwają prace nad tą technologią Saab zdążył już wprowadzić silniki napędzane E85 czy olejem roślinnym do normalnej sprzedaży. IMO biopaliwa - cukier, etanol, olej roślinny, obok energii słonecznej to przyszłość. Z tym, że zanim będziemy mogli wlać do telefonu trochę spirytusu, lub wsypać odrobinę cukry zamiast ładować z sieci trochę czasu jeszcze minie... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to moze warto w kontekscie etanolu wspomniec o kubanskim patencie produkcji paliwa "alkoholowego" z trzciny cukrowej. VW garbus jest tego zywym przykladem, ze sie da.

wracajac do wodoru jako paliwa - tzw. ogniwa paliwowe byly testowane w srodkach komunikacji publicznej/miejskiej w bukareszcie (rumunia).

a nawiazujac do alternatywnych zrodel energii to z tego co sie orientuje zaczyna wygrywac (niestety) rozwiazanie hybrydowe (spalinowo-elektryczne).

warto tez wspomniec, ze w przypadku spalania wodoru (utleniania) spalinami jest po prostu woda.... ekologiczne. ale jak ktos juz zauwazyl nie da sie opodatkowac wody. a zlodziej musi krasc aby mogl byc zlodziejem ([p]osłem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności