Jump to content
Oferta specjalna MP3Store.pl - Słuchawki dokanałowe i akcesoria KINERA, QUEEN OF AUDIO i CELEST nawet do 25% taniej! ×

Lutowanie kabli, polaryzacja, masa. Prośba o opinie

Recommended Posts

Hej, mam leciwe słuchawki, w których wymieniałem kabel na którym jest mikrofon chyba z 15 lat temu. Nie jestem wprawiony w lutowaniu i w ogóle mam małe pojęcie o elektronice. Obecnie kabel jest totalnie do wymiany, a akurat mam kawałek przewodu głośnikowego Cordial. Chcę sobie samemu to naprawić tak, że zrobię sobie 3 odcinki przewodu - dwa krótkie, po jednym do każdej słuchawki, jeden długi z jackiem 3.5mm, a na łączeniu termokurczliwą koszulkę dam.

Chcę się upewnić czy dobrze myślę jak by to zrobić:

1. Do jednej słuchawki (głośnika) lutuję białą żyłę i masę. Do drugiej słuchawki czerwoną żyłę i masę. 

2. Lutuję każdą żyłę z krótkich odcinków do odpowiedniej żyły w dłuższym odcinku i łączę masę z obu odcinków do głównego.

Czy dobrze myślę żeby to grało prawidłowo w stereo?

Głośniki sprawdzam bateria 1.5v , jak po chwilowym podłączeniu do baterii membraną wychyli się do przodu to plus jest tam gdzie szedł przewód od bieguna dodatniego baterii. W przypadku słuchawki proponuję zacząć od jakiejś dość zużytej baterii AAA ( lub Aku AAA), jakbyś znalazł taką rozładowaną do 0.3v to chyba by taki impuls nie zaszkodził a byłoby widać wychylenie membrany . Zazwyczaj koło plusa jest jakaś kropka z farby.

W dniu 10.04.2024 o 18:43, sp5it napisał(a):

gdzie jest plus a gdzie minus na przetworniku?

Najczęściej przy plusie jest namalowana czerwona kropka (czasem czarna lub niebieska). Na poniższej przykładowej fotce jest po lewej

HTB1U2UiQpXXXXaDXFXXq6xXFXXXL.jpg_720x72

a na tej po prawej

image.png

Jeśli nie masz takiej kropki, to zanim rozlutujesz stary kabel sprawdź multimetrem gdzie plus a gdzie masa i najlepiej sam domaluj taką kropkę.

Masa idzie na minus. 

• Thanks 1

Dałem radę. Dzięki za komentarze. 

Jedyną wtopę jaką mam, to brak koszulki termo w miejscu splittera (zapomniałem ffs), no ale jak się zmotywuję to rozlutuję jacka i wcisnę jakąś. :)