Jump to content
Oferta specjalna MP3Store.pl - Słuchawki dokanałowe i akcesoria KINERA, QUEEN OF AUDIO i CELEST nawet do 25% taniej! ×

Koncerty a uszkodzenie słuchu

syzygy87

Recommended Posts

Drugi raz w życiu doznałem (chyba) urazu akustycznego na koncercie. Koncert Monster Magnet , więc nie jakiś super ostry zespół. Byłem blisko sceny, koncert w małym klubie (Progresja).

Częściowe ogłuszenie przeszło mi już na drugi dzień, ale w pierwszych dniach miałem jakieś podrażnione soprany - szczególnie było to słyszalne gdy płakało dziecko lub kot miałczał - po wybrzmieniu "miał" słyszałem jakiś dziwny tak jakby elektroniczny, zniekształcony dźwięk, którego wcześniej nie było. Tak samo przy dźwiękach wydawanych przez niespełna roczne dziecko. Ba - nadal lekko to słyszę, ale efekt stopniowo ustępuje (po tygodniu od koncertu!), słyszę to także w innych sytuacjach (rozmowa w drugim pokoju), ale nie podczas słuchania muzyki przez słuchawki (tak, w pierwszych dniach odpuściłem słuchanie w ogóle, chcąc dać uszom odpocząć). Wydaje mi się, że to chodzi też trochę o jakieś rozchodzenie się dźwięku - gdy powstaje echo płaczu/miauczenia na korytarzu efekt jest silniejszy. Tak czy siak jestem niemal pewien, że ja się mega w to wsłuc**ję a większość osób nie zauważyłaby takiej delikatnej różnicy. Najłatwiej to opisać jako brzęczenie, podrażnienie...

Pierwszy raz tak miałem po koncercie Marilyna Mansona + Stone Sour pieć lat temu. Efekt był chyba jeszcze silniejszy - poszedłem nawet do laryngologa, który mnie olał i powiedział, że przejdzie albo nie przejdzie - sam to sobie zrobiłem. Przeszło. Teraz też myślę że przejdzie. 

Czy tylko ja tak mam? Czy większość uczestników koncertów jest już głucha, czy im nie przeszkadza tydzień zniekształconych dźwięków? Co słyszą dźwiękowcy w budce regularnie wystawiani na taki hałas a nie raz na kilka lat? Mam jakieś wrażliwsze uszy, już uszkodzone? O co tu chodzi? ;) Czy nie powinno być jakichś regulacji hałasu na koncertach, albo chociaż ostrzeżeń? 

Idź do lekarza na badanie słuchu (nikt tutaj nie wystawi Ci diagnozy) a na koncerty bierz zatyczki. Jeśli chcesz aby grali ciszej i żeby były jakieś bardziej restrykcyjne przepisy to możesz o to walczyć, pisać petycje itp. 😅 Tak serio to współczuję problemów ze słuchem. 

Edited by lobuz1
  • Like 1

Ja mam zawsze lekko przytępiony słuch po koncercie i sygnał przez kilka godzin, ale przechodzi. Natomiast teraz zamierzam używać stoperów, ewentualnie chociaż zatykać sobie uszy watą lub wkładać słuchawki dokanałowe, żeby chociaż trochę ograniczyć ilość decybeli docierających do uszu - trzeba dbać trochę o słuch, człowień co raz starszy, jakby nie patrzeć. 😁

Wziąłem stopery - ale takie "zwykłe". Nie wytrzymałem w nich długo, bo one wyciszają nierównomiernie - bardziej słyszałem ludzi drących się  wokół niż zespół... Poza tym będąc tam to wydawało mi się, że wcale nie jest tak głośno... Ale więcej na koncert bez stoperów nie wejdę. 

18 minut temu, lobuz1 napisał(a):

Idź do lekarza na badanie słuchu (nikt tutaj nie wystawi Ci diagnozy)

Lekarz takie delikatne objawy jak moje to oleje - tak jak 5 lat temu. Puknie mi brzęczydełkiem i sprawdzi, czy w ogóle słyszę. Na teście audiometrycznym sprawdzą zakres częstotliwości - ale nie o to tutaj chodzi. Słyszeć (mam nadzieję) słyszę, ale te dźwięki są zmienione, brzęczą, są inne. Tego nie zmierzy test.

Dlatego tutaj piszę chcąc dowiedzieć się, czy to tylko moja przypadłość, czy ktoś ma takie "efekty". Zakładam, ze tutaj ludzie bardziej rozkminiają dźwięk, niż przeciętny człowiek.

Nie wiem, czy jest to jakiś mega problem ze słuchem -  wydaje mi się, że słyszę normalnie, dość dobrze, skoro bawią mnie dobre słuchawki i jakość dźwięku ;) Ale nie chcę przez głupotę tego zepsuć.

Edited by syzygy87

1 minutę temu, syzygy87 napisał(a):

Wziąłem stopery - ale takie "zwykłe". Nie wytrzymałem w nich długo, bo one wyciszają nierównomiernie - bardziej słyszałem ludzi drących się  wokół niż zespół... Poza tym będąc tam to wydawało mi się, że wcale nie jest tak głośno... Ale więcej na koncert bez stoperów nie wejdę. 

Lekarz takie delikatne objawy jak moje to oleje - tak jak 5 lat temu. Puknie mi brzęczydełkiem i sprawdzi, czy w ogóle słyszę. Na teście audiometrycznym sprawdzą zakres częstotliwości - ale nie o to tutaj chodzi. Słyszeć (mam nadzieję) słyszę, ale te dźwięki są zmienione, brzęczą, są inne. Tego nie zmierzy test.

Dlatego tutaj piszę chcąc dowiedzieć się, czy to tylko moja przypadłość, czy ktoś ma takie "efekty".

Nie wiem, czy jest to jakiś mega problem ze słuchem -  wydaje mi się, że słyszę normalnie, dość dobrze, skoro bawią mnie dobre słuchawki i jakość dźwięku ;) Ale nie chcę przez głupotę tego zepsuć.

Skoro uważasz, że lekarz nie jest w stanie tego zdiagnozować to liczysz na opinie innych z internetu? Nie ma to dla mnie sensu. Zrób sobie przerwę od słuchania. Możesz mieć zapalenie ucha jeśli boli czy inny czort.

• Like 1

Słuchanie na słuchawkach bym odpuścił przynajmniej na tydzień - dwa, żeby uszy się spokojnie "wygoiły" - słuchawki mocno wpływają na takie tematy, nawet jeżeli nie słuchasz głośno. Zazwyczaj wystarczy dać czasowi działać, gdyby jednak po tym tygodniu - dwóch nadal coś się działo, to chyba bez lekarza będzie ciężko to ogarnąć.

Ja na koncerty już praktycznie nie chodzę z w/w powodów - za dużo się działo za młodu, potem 2-3 razy zdarzyło mi się przypadkiem odpalić zamknięte słuchawki na wysokiej głośności (thx Dragonfly) i uszy już raczej nie lubią zbyt intensywnych wrażeń :)

• Like 2

Każde narażenie słuchu na długotrwały hałas będzie powodowało mniejsze albo większe szkody, często odwracalne, ale niestety często nieodwracalne. Używałem kilku modeli zatyczek, w tym najwyższych Alpine, ale dla mnie jedynym dotąd testowanym produktem, który nie pogarsza wyraźnie dźwięku są Loop Earplugs. W nich dynamika wciąż jest niezła i wyciszają całe pasmo mniej więcej równo. W dodatku mają wymienne tipsy, więc można idealnie pod siebie dopasować ergonomię. No i są tańsze od najwyższych alpinów ;) polecam model Experience Plus, bo jest "regulowany" - można dołożyć do nich nakładki, które wyciszają jeszcze bardziej. 

https://www.amazon.pl/Loop-Experience-Plus-Zatyczki-Uszu/dp/B0968HW8GY?th=1&psc=1

Edited by Najner
  • Like 3
  • Thanks 3

32 minuty temu, Najner napisał(a):

Każde narażenie słuchu na długotrwały hałas będzie powodował mniejsze albo większe szkody, często odwracalne, ale niestety często nieodwracalne. Używałem kilku modeli zatyczek, w tym najwyższych Alpine, ale dla mnie jedynym dotąd testowanym produktem, który nie pogarsza wyraźnie dźwięku są Loop Earplugs. W nich dynamika wciąż jest niezła i wyciszają całe pasmo mniej więcej równo. W dodatku mają wymienne tipsy, więc można idealnie pod siebie dopasować ergonomię. No i są tańsze od najwyższych alpinów ;) polecam model Experience Plus, bo jest "regulowany" - można dołożyć do nich nakładki, które wyciszają jeszcze bardziej. 

https://www.amazon.pl/Loop-Experience-Plus-Zatyczki-Uszu/dp/B0968HT4KM

Czyli na to kólko nakładasz tipsa i wkładasz do ucha ? Tips w kanale usznym a kólko jak słuchawka ?

5 minut temu, Lord Rayden napisał(a):

Czyli na to kólko nakładasz tipsa i wkładasz do ucha ? Tips w kanale usznym a kólko jak słuchawka ?

Tak. Wg materiałów producenta kółko "zewnętrzne" (ono jest małe i chowa się w małżowinie) zbiera dźwięk i podaje do filtrów, na które nałożony jest tips, dzięki temu dźwięk nie jest przytłumiony. Tak na mój chłopski rozum ma to sens, a co najważniejsze słyszę, że dźwięk jest dużo wyraźniejszy i bardziej dynamiczny od klasycznych zatyczek typu Alpine. 

59 minut temu, Najner napisał(a):

Tak. Wg materiałów producenta kółko "zewnętrzne" (ono jest małe i chowa się w małżowinie) zbiera dźwięk i podaje do filtrów, na które nałożony jest tips, dzięki temu dźwięk nie jest przytłumiony. Tak na mój chłopski rozum ma to sens, a co najważniejsze słyszę, że dźwięk jest dużo wyraźniejszy i bardziej dynamiczny od klasycznych zatyczek typu Alpine. 

Muszę poszukać czegoś wygodnego do spania i używania awaryjnie w hotelu. Niedawno w ramach integracji miałem w pokoju węgierskiego rumuna- współspacza i musiałem się ewakuować po pierwszej nocce. Czegoś co jest wygodnie, dobrze izoluje lub przynajmniej zmienia chrapanie w śpiew słowików.

Mam takie do formowania, jakby z modeliny.

Edited by lobuz1

15 minut temu, Najner napisał(a):

Ja mam do spania takie Alpiny i sobie chwalę: link 

Fajnie układają się w uchu, wchodzą głęboko, są elastyczne.

Widziałem natomiast, że Loop też ma produkt typowo do spania, powinien się spisać podobnie: link

Dzięki przyjacielu. Zakupiłem te Alpiny.

• Like 1

2 godziny temu, Najner napisał(a):

Każde narażenie słuchu na długotrwały hałas będzie powodował mniejsze albo większe szkody, często odwracalne, ale niestety często nieodwracalne. Używałem kilku modeli zatyczek, w tym najwyższych Alpine, ale dla mnie jedynym dotąd testowanym produktem, który nie pogarsza wyraźnie dźwięku są Loop Earplugs. W nich dynamika wciąż jest niezła i wyciszają całe pasmo mniej więcej równo. W dodatku mają wymienne tipsy, więc można idealnie pod siebie dopasować ergonomię. No i są tańsze od najwyższych alpinów ;) polecam model Experience Plus, bo jest "regulowany" - można dołożyć do nich nakładki, które wyciszają jeszcze bardziej. 

https://www.amazon.pl/Loop-Experience-Plus-Zatyczki-Uszu/dp/B0968HW8GY?th=1&psc=1

Dzięki przyjacielu. Zakupiłem Loopy Engage Plus 😀

• Like 1

Stopery do snu to trochę inny temat ;) Ja korzystam z takich jednorazówek - rozumiem, że takie lepsze nie zużywają się tak szybko (tanie trzeba wymieniać co jakiś czas, bo tracą właściwości tłumienia, coraz gorzej leżą w uchu). Na ile wystarczą takie droższe? Nie spada moctłumienia po kilku miesiącach, latach? ;) 

57 minut temu, bakus1233 napisał(a):

To w Polsce nie ma żadnych wytycznych norm głośności na koncertach? Niemożliwe…

Wiem, że nie ma - ale czy taki stan rzeczy jest normalny? Są jakieś normy hałasu w pracy, nakazy BHP stosowania ochrony słuchu (czy jest to przestrzegane to inna sprawa) itp. Czy idąc na imprezę rozrywkową ktoś nieświadomy może się spodziewać, że zostanie wystawiony na ryzyko uszkodzenia słuchu?

Nawet już nie chodzi o mnie, bo na kilkunastu (dziesięciu?) koncertach byłem i wiem co się tam wyprawia, więc to moja wina. 

Inna sprawa, że słuchanie muzyki na koncertach nie sprawia mi aż tak wielkiej przyjemności - koncert Monster Magnet to był dla mnie jeden wielki hałas i chaos, słabo było słychać wokal.. Gdybym nie znał tych kawałków na pamięć to na pewno nie polubiłbym zespołu po tym co słyszałem w Progresji..

Nie wiem, może ja jakiś dziwny jestem, ale choć uwielbiam muzykę rockową, to na palcach jednej ręki mogę wymienić koncerty, które były dobrze (dla mnie) nagłośnione. 

Jaki sens słuchać dudnienia, gdzie każdy kawałek brzmi tak samo prawie? ;) Może faktycznie coś z moim słuchem nie tak... 

Byłeś świadomy jakie jest ryzyko związane ze słuchaniem głośnej muzyki na koncercie bo wziąłeś ze sobą zatyki, które później zdjąłeś. Chyba każdy rozsądnie myślący, idący na koncert wie jak to wygląda a Ty bywałeś nie raz i dwa, więc nie ma sensu teraz płakać z tego powodu.

Moje rady:

1. Zrób sobie przerwę od słuchania

2. Kup dobre zatyki na koncerty, te do spania też

3. Przezrzuć się na słuchamie jazzu czy klasyki

Edited by lobuz1

20 minut temu, syzygy87 napisał(a):

Na ile wystarczą takie droższe? Nie spada moctłumienia po kilku miesiącach, latach? ;) 

Mi jednorazowe z apteki niezbyt siedziały w uchu. Śpię na boku i przy kontakcie ucha z poduszką czułem dyskomfort, natomiast ergonomia to bardzo indywidualna sprawa, także może u Ciebie zupełnie nie ma problemu ;) Swoje Alpiny do spania mam od ponad roku, ale nie śpię w nich codziennie, nie wiem więc jak z trwałością. Wygląda mi to na trwały materiał, myłem je zresztą wiele razy pod ciepłą wodą i wyglądają dalej super. "Nauczyły" się mojego kształtu kanału, są delikatnie spłaszczone i utrzymują się w takim stanie cały czas. 

23 minuty temu, syzygy87 napisał(a):

Może faktycznie coś z moim słuchem nie tak... 

Nie, słuch masz w porządku. Większość koncertów na jakich byłem była nagłośniona kiepsko i będąc przyzwyczajonym do wysokiej jakości dźwięku w domu zawsze czuję niedosyt. Moim zdaniem na koncerty nie chodzi się słuchać krytycznie muzyki, tylko pobawić i poczuć energię artystów i tłumu ;)

• Like 3

14 godzin temu, Najner napisał(a):

Moim zdaniem na koncerty nie chodzi się słuchać krytycznie muzyki, tylko pobawić i poczuć energię artystów i tłumu ;)

Jednak dobrze byłoby coś słyszeć i nie stracić słuchu. A dzisiejsze koncerty do tego prowadzą.

• Like 1

5 godzin temu, kubachim napisał(a):

Ja się nauczyłem nosić stopery ze sobą, bo od lat na dobrze nagłośnionym koncercie nie byłem. Niestety, takie warunki, ale idę na koncert dla emocji i energii.

Piankowe stopery 3M dają radę.

Dla mnie to absurd iść na koncert i zatykać uszy.

• Thanks 1

Ja odpuszczam koncerty- chyba, że kameralny jazz a zatyki wezmę w razie „W” 😊.
Ostatnio jajkami rzucali na Martyniuku, artysta się zdenerwował i oznajmił. że to pierwszy raz a zgrali kilkanaście tysięcy koncertów.
Jakby nie liczyć to wychodzi, że grali codziennie przez te 30 lat działalności a tu taka sytuacja…

Edited by lobuz1
  • Like 1