Skocz do zawartości

Arcam irDAC opis wrażeń


Rekomendowane odpowiedzi

Przyszła pora coś napisać o wypożyczonym od Adriana Arcama irDAC...

Mój tor
kolumny DIY Hurricane, wzmak Sony STR V5, interkonekt Duelund, DAC Lampucera DIY, głośnikowe domofonowe, listwa modyfikowana,
PC był modyfikowany pod jakość dźwięku, słuchawki AKG K712  
irDACa słuchałem wyłącznie z zasilaczem Tomanka

Kwestia budowy
Arcam solidnie wykonany, kawał dosyć ciężkiego dobrze dopasowanego klocka, na plus zewnętrzny zasilacz który możemy dopasować dla poprawy jakości dźwięku.
Minusem jest dosyć częste klikanie gdy zmienia się próbkowanie w windowsie, dokładnie to utwory w danym folderze mogą mieć to samo próbkowanie ale DAC i tak musi sobie kliknąć, gdy już miałem listę utworów przerzuconą do foobara wtedy tylko przy uruchomieniu 1 utworu było słychać piknięcie, dalsze utwory z listy leciały bez tej upierdliwej rzeczy.
Słuchałem też irDAC po optyku, tam dużo rzadziej klikanie się pojawiało, np przy przewijaniu materiału z YT już wogole nie klikało co niestety było dziwnym zjawiskiem po USB.

Jak irDAC gra?

Od samego początku dźwięk przypadł mi do gustu, nie miał odchyłów w żadną stronę, dla mnie to bardzo dobry kierunek wręcz pożądany bo lubię neutralny równy dźwięk, na moim torze irDAC grał pełniej w barwie od lampucery co jest już sukcesem, niskie tony były neutralne, minimalnie mniej dociążone niż na moim DACu, lecz najniższe zejścia lepiej uwydatniane mimo reszty basu troszkę "chudszego"

Technicznie irDAC rysował cienkie kontury, stawiał bardziej na analogowe brzmienie, dynamiczne z dużym wglądem w nagranie, przy tym bas był ładnie wygładzony, nieco zaokrąglony, wypełnienie nawet lepsze od lampucery, w ogóle to ciekawe bo Arcam w całym paśmie ma ładną soczystość, generalnie bas był bardzo kulturalny, rozdzielczy, sporym zaskoczeniem była sama głębia dołu, coś czego nie spodziewałem się aby tak klasowo grał DAC za nieduże pieniądze.

Środek pasma w dalszym ciągu ma analogowy "Sznyt" wyraźnie wygładzona ale co ją  różni od lampucery? zdecydowanie bardziej otwarta, przejrzysta, doświetlona w wyższej średnicy, nazwał bym to bardzo rześką średnicą z mnóstwem detali, wybrzmień, każdy wokal, czy instrument był wyraźniejszy na scenie, barwa neutralna a mimo to mega wciągający charakter, mój DAC mimo że ma więcej ciepła w tym paśmie to przygaszona, bardziej matowa maniera troche odbiera błysku, klimatu.

Wysokie tony nie są na szczęście gorszym, słabszym elementem barwy co np miało miejsce w Aresie 2, w irDACu góra jest bardzo równa, wyrazista, czysta, klarowna, przejrzysta.
irDAC ma sporo powietrza i bardzo umiejętnie potrafi nawet w nawale źródeł pozornych odegrać bardzo przyjemnie, gładko z bardzo ładną separacją jak na niedrogi sprzęt.
Wysokie nieco dłużej wygasają, jest ich więcej, tworzą większą scenę, grają bardziej otwartym nalotem niż lampucera, podoba mi się taki odważny krok mimo że wiele DACów z jakiegoś powodu wycofuje/przygasza górę i to może mieć też swoje wady.

Ogółem dźwięk transparentny z fajnym analogowym nalotem i... o dziwo nie wywalających nieprzyjemnych dźwięków przy gorszej realizacji.

Scena Bardzo duża, testowałem kilkanaście przetworników w swoim pokoju i irDAC bez problemu postawił bym bardzo blisko droższego DACa Mach, wszystkie twory takie jak moja Lampucera, Denafrips Ares 2, Ifi Zen nano, Questyle CMA400i grały ciaśniej, mniejszą sceną, lub kameralnie jak CMA400i
Arcam w każdym wymiarze był mega przestrzenny, wokale bardzo dobrze rozciągnięte w górę, nośne, nieco większe niż na moim DACu, bardzo otwarty charakter nie wypychał mocno 1 planu na słuchacza, w moich warunkach domowych najbliższe plany minimalnie lecą w głąb kolumny, bardzo podobna sytuacja jak i lampucera, nie są to np wokale wysunięte przed szereg.
Obiekty, bryły na scenie mają bardzo dużo informacji, detali i dłużej wybrzmiewają, lepsze odczucie trójwymiarowości obiektów w Arcamie.


Sprawy techniczne już wyraźnie górowały w irDACu, aż dziw mnie bierze gdy to piszę ale mój "killer" który był jeszcze dodatkowo modyfikowany nie zagrał tak dobrze co zwykły popularny Arcam..

Dziw mnie bierze że tak go zachwalam, ale właściwie od basu po wysokie tony jest bardzo dobrze, tym bardziej w mojej akustyce jest jakiś spadek powyżej 10khz to właśnie ten DAC wyciąga informacje z nagrania, przyrównując moją akustykę gdzie mam spadek na sopranie i gdy dołożyłem tam lekko wycofany na górze DAC lampucery robi się naprawdę spora różnica i dużo więcej detali wyciąga jaśniejszy, otwarty  irDAC.

Na AKG K712pro miałem podobne wnioski co z kolumn, delikatnie brakowało mi dociążenia w słuchawkach, ale też AKG nie słynęły z masywnego dołu.
W zamian za lekki dół dostałem bardzo dobrze zwarte, punktowe uderzenie, dźwięki podane na tacy z fajną dynamiką, bardzo dużo werwy, życia, energii

Lampucera dawała troszkę więcej masy w basie ale całe pasmo miało lekki kocyk, to samo też zauważyłem na kolumnach, więcej ciepła w średnicy z zmatowioną, przygaszonym wyższym środkiem, i sopranem, w sumie kto co woli. ja lubię mega rześkie granie.

coś czego chyba nigdy nie robiłem to ocena w skali 1-10

Całościowo za jakoś dźwięku oraz zgranie się z moim torem jak i upodobaniami daje maksymalne 10pkt
Porównywalnie dobry dźwięk słyszałem z Chorda Qutest, chociaż tamten dac nie był aż tak otwarty i nie zrobił takiego wrażenia, może kapkę lepszy był tylko DAC Mach i wystarczy tylko zobaczyć jak tani jest irDAC a jak wysoki poziom prezentuje na tle sporo droższych klocków.

Jestem zachwycony i może w tym roku znajdzie miejsce gdy zapoluję na Arcama
Podziękowania dla Adriana ^^

 

 

IMG_20230527_051409088.jpg

 

 

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
1 godzinę temu, Aro91 napisał(a):

@ablakHej powiedz proszę jak oceniasz zmianę w samym graniu po akumulatorze względem zasilacza stock? ciekawi mnie takie rozwiązanie o ile w przyszłości bym miał DACa na zewnętrznym zasilaniu ^^

Każdy DAC pewnie w różnym stopniu, ale na pewno poprawi brzmienie. W przypadku Arcama różnica jest słyszalna od razu. Nie umiem za bardzo opisywać dźwięku, ale określiłbym tak: Lepsza holografia, dynamika i więcej powietrza.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności