Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Test słuchawek FiiO FT3


maciux

Rekomendowane odpowiedzi

Wokółuszne FiiO.

 

FiiO FT3 to otwarte słuchawki wokółuszne o intrygującej specyfikacji. Wyposażono je w 350-omowe przetworniki dynamiczne z diamentopodobnymi membranami o średnicy 60 mm, a także modularny kabel z miedzi monokrystalicznej. Nowe słuchawki mają zapewnić czyste brzmienie z głębokim basem.


Jakiś czas temu opisałem świetne SV023 od Sivga, czyli wysokoomowe słuchawki o konstrukcji otwartej, które zachwyciły mnie właściwie w każdym aspekcie, począwszy od wykonania, przez ergonomię, aż po brzmienie. Trudno nie odnieść wrażenia, że tytułowe FT3 to bezpośrednia odpowiedź na model SV023. FiiO również postawiło na otwarte komory, ale zastosowało większe przetworniki (60 mm vs 50 mm) o jeszcze wyższej impedancji (350 omów vs 300 omów)...

 

https://kropka.audio/test/sluchawki/fiio-ft3-recenzja/

 

spacer.png

 

 

 

 

 

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za recenzję.
Jak rozumiem słuchawki bardziej neutralne, "wymagają" cieplejszego źródła? - skoro większość producentów "wypluwa" ostatnio neutralne słuchawki, neutralne IEMy i neutralne DAPy/DACi - to z czym chcą je parować?

IMHO - zgodnie z moimi preferencjami: muzykalności i odpowiedniej energii/masy dźwieku - nie znalazłem w nowszych konstrukcjach ani jednej wartej uwagi

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, RIH napisał(a):

Dzięki za recenzję.
Jak rozumiem słuchawki bardziej neutralne, "wymagają" cieplejszego źródła? - skoro większość producentów "wypluwa" ostatnio neutralne słuchawki, neutralne IEMy i neutralne DAPy/DACi - to z czym chcą je parować?

IMHO - zgodnie z moimi preferencjami: muzykalności i odpowiedniej energii/masy dźwieku - nie znalazłem w nowszych konstrukcjach ani jednej wartej uwagi emoji24.png

 

Neutralność sama w sobie nie jest problemem. Gorzej, że często szala przechyla się w stronę jasności, a wtedy słuchawki/sprzęty stają się wybiórcze na realizację muzyki - płycej zmasterowane nagrania o mocnych wysokich tonach stają się niestrawne. Cięższe granie również często odpada z listy odtwarzania.

 

Niemniej "równowaga" jest rzeczywiście zachwiana - większość testowanych przeze mnie słuchawek wymaga raczej dociążenia, ocieplenia czy ograniczenia góry, co jest trudne do uzyskania, gdy na rynku dominują rozwiązania ESS. Mam nadzieję, że AKM niedługo wróci do akcji, ale coś się nie mogę doczekać. Wiadomo, że ważna jest aplikacja przetworników, a nowe ESS są zazwyczaj i tak pełniejsze w basie, ale sytuacja jest ciągle problematyczna.

Edytowane przez maciux
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@maciux Świetny tekst (jak zawsze). Mam też pytanie: czy taki sprzęt jak FIIO BTR7 ma szansę napędzić FT3?

 

Edytowane przez ZebLong
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, maciux napisał(a):

większość testowanych przeze mnie słuchawek wymaga raczej dociążenia, ocieplenia czy ograniczenia góry, co jest trudne do uzyskania, gdy na rynku dominują rozwiązania ESS.

Można jeszcze kabelkiem zawalczyć, jakąś miedź OCC dać :)

 

EDIT:

Doczytałem

Cytat

modularny kabel z miedzi monokrystalicznej.

Pozostaje jeszcze kwestia czy to zwykłe OCC, czy może litz, w którym to odseparowanie każdego z drucików rozjaśnia przekaz.

Same druciki też pewnie są cieniutkie, bo inaczej kabel nie byłby

Cytat

Gruby, długi i elastyczny

a grube druty, to więcej basu.

 

W każdym razie celem ocieplenia można pokusić się o nieinwazyjnego moda, bo na tej fotce widać, że wokół przetwornika są membrany bierne

21a.jpg

 

Wystarczy je pogrubić dokładając np wkładkę z pianki, można się też sprawdzić zakrycie przetwornika np płatkiem kosmetycznym.

 

@maciux mam też prośbę o sprawdzenie jak te słuchawki grają jeśli odciągniesz je z tyłu muszli (za uchem) od głowy, zwłaszcza na hybrydowych padach - przy tym dużym przetworniku jest szansa, że fajnie wtedy zagrają.

Edytowane przez Perul
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ZebLong napisał(a):

Świetny tekst (jak zawsze). Mam też pytanie: czy taki sprzęt jak FIIO BTR7 ma szansę napędzić FT3?

 

 

BTR7 daje im w miarę radę z wyjścia 4,4 mm, gainem na high i aktywnym "trybem wzmocnienia" w apce. Nie powiedziałbym jednak, że BTR7 wysterowuje FT3 - ze źródeł stacjonarnych bas jest głębszy, a scena szersza.

 

51 minut temu, Perul napisał(a):

Można jeszcze kabelkiem zawalczyć, jakąś miedź OCC dać :)

 

Prawda :) Akurat w przypadku FT3 podjęto dobrą decyzję, żeby postawić na miedź OCC. Posrebrzony przewodnik raczej by zaszkodził słuchawkom, a producenci często tym "srebrem" szastają bez pomyślunku ;)

 

Edit: Odchyliłem pady na welurach - ubywa basu, nawet przy minimalnym odchyleniu. Nie wiem na ile to kwestia "pogrubienia" padów z tyłu, a na ile niższego ciśnienia akustycznego. Niemniej z welurami mogłyby nawet tak brzmieć - poświęciłbym kapkę basu na rzecz lepszej fakturowości. W przypadku FT3 nauszniki hybrydowe są jednak skromne w basie, to skutek takiego odchylenia jest niekorzystny.

 

Nie uważam jednak, że FT3 wymagają modów. Odpowiednia synergia wystarcza.

Edytowane przez maciux
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, RIH napisał(a):

IMHO - zgodnie z moimi preferencjami: muzykalności i odpowiedniej energii/masy dźwieku - nie znalazłem w nowszych konstrukcjach ani jednej wartej uwagi emoji24.png

Próbowałeś iBasso SR3?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałeś iBasso SR3?
Nie, miałem SR1 i były całkiem udanym modelem, liczyłem, że zrobią model zamknięty na ich bazie bo IMHO miały potencjał. SR2 słuchałem przez chwilę ale nie było to dla mnie nic przełomowego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Cześć, ktoś może ma aktualnie te słuchawki i podpowie czy sybilanty znikają po jakimś czasie? Takiego syczenia to dawno nie słyszałem, damskie wokale syczą niemiłosiernie. S, C. Masakra. Na wyższej głośności nieakceptowalne. Nie widziałem też żeby ktoś w recenzji na to narzekał. Pierwszy raz się też spotykam z sytuacją, kiedy połączyłem je do laptopa na zasilaniu bateryjnym i słyszę szum (głównie prawy kanał). Przez shanlinga UA2. Stacjonarnie ten problem nie występuje na moim combo SMSL. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, s1ayto napisał(a):

Cześć, ktoś może ma aktualnie te słuchawki i podpowie czy sybilanty znikają po jakimś czasie? Takiego syczenia to dawno nie słyszałem, damskie wokale syczą niemiłosiernie. S, C. Masakra. Na wyższej głośności nieakceptowalne. Nie widziałem też żeby ktoś w recenzji na to narzekał. Pierwszy raz się też spotykam z sytuacją, kiedy połączyłem je do laptopa na zasilaniu bateryjnym i słyszę szum (głównie prawy kanał). Przez shanlinga UA2. Stacjonarnie ten problem nie występuje na moim combo SMSL. 

Hej! Słuchałem ich ostatnio i odebrałem je za wręcz nieco zgaszone na górze. Nie stwierdziłem żadnych sybilantów. Może to problem Twojej sztuki?

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, ZebLong napisał(a):

Hej! Słuchałem ich ostatnio i odebrałem je za wręcz nieco zgaszone na górze. Nie stwierdziłem żadnych sybilantów. Może to problem Twojej sztuki?

 

Bardzo możliwe, że wadliwy egzemplarz. Odsyłam z taką sugestią. Trochę potrafią być agresywne w brzmieniu, jednak tutaj jest to praktycznie odczuwalne jak jakieś zakłócenia. Głównie wokale damskie, ale nie tylko. W muzyce instrumentalnej prawie tego nie słyszałem, chociaż czasem pojawiał się jakiś syk. Bardzo głośny, co raczej nie uciekło by uwadze recenzentów. To nie jest jakaś zwykła agresja w brzmieniu. Poza tym bardzo ciekawe słuchawki. Trochę latają na głowie, jednak nie tak jak np. AKG 701 itp ;) A co do akcesoriów to szkoda gadać, bo płakać się chce odsyłając taki sprzęcik. Etui, woreczki, kabel, przejściówki, adaptery, pady (swoją drogą na ,,skórzanych" nie podobało mi się strojenie). Dlaczego to nie jest standard?!? Właśnie idę po 660s2, żeby sobie potestować (ponownie :D) i dobrze, że mam 650. Bo sobie kabel długi podepnę. O tym co robi hifiman to nawet nie wspomnę. Niech fiio robi tego sprzętu więcej, bo strojenie jest super ciekawe. Może zaczną wyznaczać jakieś nowe standardy na rynku, co do wyposażenia. 

 

Update. Tak z innej beczki to 660s2 grają inaczej na kablu od 650 😜 jakoś tak łagodniej, moze nawet lepiej

Edytowane przez s1ayto
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności