Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Poszukiwany klasyczny CD player dający możliwość modow (lampizacja)


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Nadszedł ten czas, gdy zaczynam się rozglądać za sprzętem stacjonarnym, na początek idzie CD player.

Szukam czegoś klasycznego z lat 80/90tych jeśli możliwe, oparte na czymś klasycznym jak 1541, 1543 czy PCM 1702.

 

Zaczynam dopiero poszukiwania i research, więc jestem zielony w temacie.

Na początek wpadły mi takie w oczy na portalach aukcyjnych (bo tanie):

Grundig CD8150

PHILIPS CD604

PHILIPS CD380

 

Budżet:
Jeśli do modyfikacji - tanio (do 400zł). Jeśli po serwisie i lampizacji - hit me with the price.

 

Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz cd na zamulonym z natury TDA jeszcze zamulać lampami? To akurat mało wazne jeśli tak lubisz, ale... Tak stare cd warto obadać pod kątem lasera. Dostępności itp. Bo co z tego, że zrobisz lampizację jak laser padnie, a nowego nie będzie. Obecnie dostępne zamienniki to też loteria. Ja swego czasu wymieniałem kss213. Dopiero trzeci egzemplarz w ogóle chciał zadziałać. Obecnie zdecydowanie łatwiej utrzymać w dobrej kondycji gramofon niż cd. A już takie z lat 80-tych to w większości przypadków zdechłe truposze z często dla niepoznaki podkręconym laserem, by na ewentualnej prezentacji wszystko działało. A potem gwarancja do bramy, i już się nie znamy.

Kto obecnie robi lampizację jak makgajwer ze znanego forum zniknął po nacignięciu ludzi na kasę?

Edytowane przez Rafacio
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Rafacio dobrze radzi - przede wszystkim sprawdzić dostępność lasera. Właśnie najlepiej, jakby taki CD miał wspomniany, powszechnie dostępny laser KSS-213. Mój Denon DCD-485 ma taki laser - z tym, że nie myślałem do tej pory o sprzedaży swojego Denona, ponadto muszę w nim naprawić mechanizm tacki na płyt, która wysuwa się i od razu wsuwa. Od razu przestrzegam przed Onyko Integra DX6850 - może i gra pięknie (najlepiej grające źródło, jakiej do tej pory posiadałem, grał lepiej nawet od gramofonu Elac Miracord 42 z wkładką Nagaoka JT511), ale ma przekombinowaną mechanikę na sprężynach i przekombinowany laser pracujący w polu magnetycznym - zero dostępności, zero zamienników. 

A tak w ogóle wziąłbym też pod uwagę odtwarzacze DVD z wyjściem cyfrowym - potraktować takiego jako transport, do tego np. Topping DX3 i muzyka gra.

No i zero lampizacji - jak pisałem, brałbym jako transport i podłączył pod zewnętrznego DAC-a.

Lampizację robił śp. Senicz - legenda forum audiostereo.pl. Modyfikował swojego "Maranciunia".

Edytowane przez Bednaar
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Bednaar napisał(a):

@Rafacio dobrze radzi - przede wszystkim sprawdzić dostępność lasera. Właśnie najlepiej, jakby taki CD miał wspomniany, powszechnie dostępny laser KSS-213. Mój Denon DCD-485 ma taki laser - z tym, że nie myślałem do tej pory o sprzedaży swojego Denona, ponadto muszę w nim naprawić mechanizm tacki na płyt, która wysuwa się i od razu wsuwa. Od razu przestrzegam przed Onyko Integra DX6850 - może i gra pięknie (najlepiej grające źródło, jakiej do tej pory posiadałem, grał lepiej nawet od gramofonu Elac Miracord 42 z wkładką Nagaoka JT511), ale ma przekombinowaną mechanikę na sprężynach i przekombinowany laser pracujący w polu magnetycznym - zero dostępności, zero zamienników. 

A tak w ogóle wziąłbym też pod uwagę odtwarzacze DVD z wyjściem cyfrowym - potraktować takiego jako transport, do tego np. Topping DX3 i muzyka gra.

No i zero lampizacji - jak pisałem, brałbym jako transport i podłączył pod zewnętrznego DAC-a.

Lampizację robił śp. Senicz - legenda forum audiostereo.pl. Modyfikował swojego "Maranciunia".

Dzięki.

Dostępność laserów obczaję, dzięki. Wiadomości Rafacia nie czytam, zbyt toksyczny człowiek jak dla mnie.

Co do dalszej części - zupełnie nie o taka koncepcja jest, aby podłączyć transport do nowego DACa, na tyle jestem obeznany ze sprzętem, aby wiedzieć o takiej możliwości. Tu jednak chciałbym spróbować czegoś 'nowego' (nigdy nie miałem nic na TDA czy klasycznym PCM).

Nic to szukamy dalej.

Edytowane przez docentore
  • Like 1
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam budżetowego staruszka Akai CD57 na Burr Brown PCM67P-J

 

https://www.hifiengine.com/manual_library/akai/cd-57.shtml

 

Laser jest dosyć popularny i wymieniałem go kiedyś, obudowa jest duża i pojemna. Ktoś nawet go już modyfikował:

https://www.highfidelity.pl/artykuly/0505/diy.html

 

Edytowane przez lobuz1
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, lobuz1 napisał(a):

Mam budżetowego staruszka Akai CD57 na Burr Brown PCM67P-J

 

https://www.hifiengine.com/manual_library/akai/cd-57.shtml

 

Laser jest dosyć popularny i wymieniałem go kiedyś

Dokładnie KSS-210A - pełno ich na Allegro, podobnie jak KSS-213. Akai miały kiedyś opinię odtwarzaczy, co to odczytają nawet płytę chodnikową ;) zresztą budżetowe Denony i Technicsy podobnie. Ale w przypadku Techniksów nie wiem jak z dostępnością lasera.  

Godzinę temu, docentore napisał(a):

Tu jednak chciałbym spróbować czegoś 'nowego' (nigdy nie miałem nic na TDA czy klasycznym PCM).

Mój Denon DCD-485 ma PCM1735 wielobitowy Delta-Sigma z 8-krotnym nadpróbkowaniem. Dźwięk ciepły, podkolorowany, trochę przesłodzony i raczej mało detaliczny - "analogowy" można rzec. Na co dzień słucham jednak na CD-amplitunerze Marantz M-CR503, który gra nieco mniej barwnie, chłodniej, jaśniej i bardziej detalicznie. Ale jak naprawię Denona, to będę go częściej używać - zwłaszcza do gorzej zrealizowanych nagrań z lat 50-tych. Zdjęcie z netu:

 

el_dcd-485_black.png

Edit: na PCM1702 był model o półkę wyżej od mojego: DCD-685. Mieściłby się w budżecie - link do zakończonej aukcji, aktualnie nic nie znalazłem innego: https://allegrolokalnie.pl/oferta/denon-dcd-685

Edytowane przez Bednaar
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Bednaar napisał(a):

Dokładnie KSS-210A - pełno ich na Allegro, podobnie jak KSS-213. Akai miały kiedyś opinię odtwarzaczy, co to odczytają nawet płytę chodnikową ;) zresztą budżetowe Denony i Technicsy podobnie. Ale w przypadku Techniksów nie wiem jak z dostępnością lasera.  

Mój Denon DCD-485 ma PCM1735 wielobitowy Delta-Sigma z 8-krotnym nadpróbkowaniem. Dźwięk ciepły, podkolorowany, trochę przesłodzony i raczej mało detaliczny - "analogowy" można rzec. Na co dzień słucham jednak na CD-amplitunerze Marantz M-CR503, który gra nieco mniej barwnie, chłodniej, jaśniej i bardziej detalicznie. Ale jak naprawię Denona, to będę go częściej używać - zwłaszcza do gorzej zrealizowanych nagrań z lat 50-tych. Zdjęcie z netu:

 

el_dcd-485_black.png

Edit: na PCM1702 był model o półkę wyżej od mojego: DCD-685. Mieściłby się w budżecie - link do zakończonej aukcji, aktualnie nic nie znalazłem innego: https://allegrolokalnie.pl/oferta/denon-dcd-685

Dzięki, wpisany na listę.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Bednaar napisał(a):

Dokładnie KSS-210A - pełno ich na Allegro, podobnie jak KSS-213

Wszystkie te lasery mają jedną wadę. Czasem trzeba kupić 10 żeby jeden z nich zadziałał. Najlepiej kupić taki cd na którym nikt nigdy nie odtwarzał płyt cd-r czy cd-rw. Gdy dobrej jakości laser czyta w swojej karierze tylko płyty cd tłoczone jest w zasadzie wieczny. Najlepiej więc kupować odtwarzacz od melomana czy audiofila brzydzącego się przegrywanymi płytami.

Nie przeczytasz twoja strata @docentore.

A dodam jeszcze tyle, że jeśli taki laser ma napisane na pudełku coś w stylu "original part Sony" itp. to oznacza tylko tyle, że ma to napisane.

Edytowane przez Rafacio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcinie, po wiedze tajemna udaj sie na poczatek tu: http://lampizator.eu/LAMPIZATOR/TDA1541 corner/TDA1541.html

 

Lampizowane CD-ki: http://lampizator.eu/LAMPIZATOR/Lampizator.html

 

Nieczynny blog lampizatora to kopalnie pomysl na poczatek: http://www.lampizator.eu/Fikus/ARCHIVES.html

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Bednaar napisał(a):

Pewnie chodzi o DCD-685?

Dokładnie tak, choć będę też patrzył na Twojego. Jest jeden zlampizowany 685 na OLX, ale przy takiej cenie to bym chyba chciał jednak sam się pobawić.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@docentore A ja mam (chyba) zlampizowany CD, którego nie używam, bo ma problemy z napędem, coś się zacina - jak chcesz sprawdzę gdzie leży w domu...  i co to za model.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Corvin74 napisał(a):

@docentore A ja mam (chyba) zlampizowany CD, którego nie używam, bo ma problemy z napędem, coś się zacina - jak chcesz sprawdzę gdzie leży w domu...  i co to za model.

Bardzo byłbym wdzięczny, jak coś to się dogadamy.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Odkopałem parę chwil temu, podlączę do headonica i zbadam czy w ogóle żyje.  10 lat robił za podstawkę pod gramofon. To co Ci wkleiłem to opis od Pana  od którego kupiłem w 2010:

 

" CD 604 Philipsa w dobrym stanie wizualnym . Odtwarzacz działa wzorowo - błyskawicznie przeszukuje i wczytuje . Szuflada pracuje dobrze . Poddałem go poważnej modyfikacji dzięki czemu gra dużo lepiej od wersji fabrycznej . Wymieniłem kondensatory w zasilaniu na Panasonic FC  i dodałem radiatory do stabilizatorów , wymieniłem kondensatory przy DAC-u na Sanyo Os-Con i zbudowałem dla niego całkowiecie niezależne zasilanie , wymieniłem kondensaotry przy opampach na Elny Cerafine , wprowadziłem stabilizację zasilania dla opampów , wymieniłem opampy na świetne OPA2604 BB , wymienilem kondensatory wyjściowe na MKP Wima i przestawiłem w tryb NOS i na koniec wsatwiłem wyjsciowy bufor lampowy na lampie e88cc Philips SQ i papierwo-olejowych kondensatorach wyjściowych Sprague Vitamin Q (!). Teraz gra bardzo łagodnie , ciepło i poprostu lampowo - słodycz dla zmęczonych tranzystorowym graniem uszu . Górna pokrywa troszkę porysowana , front bez oznak użytkowania . "

 

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
W dniu 23.09.2023 o 17:33, ronald napisał(a):

Ja kiedyś robiłem u tego kolegi, ale to już wieki temu. Nie wiem czy jeszcze działa, ale poczytać można

https://cdmods.prv.pl/

Dzięki. Udało mi się nabyć od kolegi @brbek zlampizowanego CDka Philipsa, jestem na etapie dobierania lampy (od 3 miesięcy xD).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności