Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×
  • 0

Beyerdynamics DT880 + wzmacniacz.


Beyor

Pytanie

Przymierzam się do zakupu dobrych, ale nie bardzo drogich słuchawek. Słucham głównie muzyki klasycznej i fortepianowego jazzu (bez instrumentów dętych). Skłaniam się do zakupu Beyerdynamics DT 880 - początkowo myślałem o 250 Ohm, ale czytałem w kilku miejscach, że 600 Ohm będą gładsze i ogólnie minimalnie lepsze, stąd teraz skłaniam się do tych z wyższą impedancją. Pytanie, czym to napędzić... Początkowo myślałem o FX-Audio X6 mkII, a później usłyszałem o bardzo dobrze - jak za tę cenę - brzmiącym ifi Audio Zen - na nic droższego nie mogę sobie pozwolić, ten Zen (używany) jest do kupienia za ok 600 zł. Pytanie, czy będzie wystarczający do DT880 600 Ohm? Jest jakieś zamieszanie z jego parametrami - wszędzie jest mowa, że oba wejścia (balanced i unbalanced) poradzą sobie z słuchawkami 16–600 Ohm, ale na pudełku jest zupełnie inna informacja:

 

Balanced 4,4 mm: 2V/6,2V max. 12–600 Ohm
Unbalanced 6,3 mm: 1V/3,3V max. 12–300 Ohm

 

To by oznaczało, że z DT880 600 Ohm może być problem (przy podłączeniu unbalanced, bo innej opcji nie ma). Wzmacniacz Zen ma przycisk "power match" (zwiększający moc wyjściową), ale wolałbym go nie używać, bo pewnie negatywnie wpływa na brzmienie. Co o tym myślicie? Zen sobie poradzi, szukać czegoś mocniejszego w tej cenie (tylko czego), czy po prostu wziąć słuchawki 250 Ohm (albo w ogóle inne w zakresie 700zł)? Jeśli chodzi o inne słuchawki, to myślałem jeszcze o AKG K702, Sennheiser HD560S, Audiotehnica ATH-AD700X

 

Będę wdzięczny za rady:)

Edytowane przez Beyor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
1 godzinę temu, Beyor napisał(a):

Wszystkich nie mam jak posłuchać. Znam jedynie DT880 o których mowa. Pytanie, czym je wysterować. 

Ja jedynie mogę porównać FX-Audio DAC-X6  z ZEN DAC v.2 Ten pierwszy jak za te pieniądze gra nieźle, jaśniej na górze od zen dac.

Zen dac v.2 jest łagodniejszy, ma podbicie gain więc pewnie mocy nie zabraknie, podbicie basu działa niezbyt dobrze, dużo lepsze jest w zen can.

Skoro jednak rozważasz inne słuchawki to mógłbyś podjechać i porównać jak grają, wiem po sobie, że najlepiej posłuchać samemu.

Ja pojechałem po HD600 a wróciłem z sundarami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mój osobisty faworyt w tym rozrachunku to HD560, ale trzeba być gotowym na dość neutralne granie. 

 

No, ale tutaj ciężko wskazać jednoznacznego zwycięzce. 

 

Z drugiej strony warto byłoby tak jak wyżej zostało wspomniane zachaczyć o jakiś sklep i posłuchać Hifimanów najlepiej byłoby zrobić przebieżkę przez przekrój modeli 400se/Sundra/editionXS.

 

Dt900 pro X droższe ale to chyba właśnie taki następca DT880 i można byłoby je nawet z dongla pędzić. 

 

spacer.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
41 minut temu, MrBrainwash napisał(a):

Mój osobisty faworyt w tym rozrachunku to HD560

 

Ich zaletą jest również to, że mają konstrukcję symetryczną. Można dokupić kabel symetryczny lub przerobić wtyk 6,35 na 4,4 w oryginalnym kablu i cieszyć się słuchawkami "balanced". U mnie HD560S w wersji balanced (kabel przerobiony przez kol. @Perul) grają w biurze z iFi ZEN DAC v2 :) 

 

44 minuty temu, MrBrainwash napisał(a):

Dt900 pro X droższe ale to chyba właśnie taki następca DT880 i można byłoby je nawet z dongla pędzić.

 

Owszem. Wystarczy takie maleństwo jak iFi Go Link 👍

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, wwd napisał(a):

Ja pojechałem po HD600 a wróciłem z sundarami.

Wolałbym nie wydawać więcej niż 1000 zł, więc wybór słuchawek dobrych do jazzu/klasyki nie jest jakiś wielki. Ale tak, zamierzam posłuchać jeszcze, zobaczę, co w krakowskim mp3 mają na miejscu. 

 

3 godziny temu, Birken napisał(a):

Z Fx-audio proponuję D01

Z FX miałem kiedyś DAC-X6 pierwszej generacji i byłem nawet zadowolony (wymieniłem najważniejsze elektrolity na większe, wysokiej jakości i dedykowane do audio. Ale za cenę D01 mam używanego ifi Zen, który będzie raczej lepszy.

 

2 godziny temu, MrBrainwash napisał(a):

Mój osobisty faworyt w tym rozrachunku to HD560. 

Najlepiej byłoby zrobić przebieżkę przez przekrój modeli Hifimanów  400se/Sundra/editionXS.

Dt900 pro X droższe ale to chyba właśnie taki następca DT880 i można byłoby je nawet z dongla pędzić. 

Z HF560 mam ten problem, że słuchawki Sennheiser mi się nie podobają (wizualnie). Ale jeśli dźwięk naprawdę by mnie urzekł, to wiadomo - słuchawki nie są do oglądania. 

Hifiman to nie mój budżet - po 400se nie spodziewam się wielem, pozostałe za drogie.

O DT900 pro X w ogóle nie myślałem, gdyby grały świetnie, to może bym rozważył, ale nie wiem, gdzie mógłbym je przetestować. Producent widzi je raczej w studio niż w domu... Trochę dziwny ten ich przysiad między 4 a 5k. Wydają się bardzo wydajne, więc wystarczyłby jakiś skromny wzmacniacz. Widzę, że do słuchawek wchodzi wtyk mini XLR - myślisz, że przewód da się wymienić na symetryczny bez ingerowania w wewnętrzne okablowanie, czy to nie taka prosta sprawa jak w Sennheiserach?

 

1 godzinę temu, marek_m napisał(a):

Ich zaletą jest również to, że mają konstrukcję symetryczną. Można dokupić kabel symetryczny lub przerobić wtyk 6,35 na 4,4 w oryginalnym kablu i cieszyć się słuchawkami "balanced". U mnie HD560S w wersji balanced (kabel przerobiony przez kol. @Perul) grają w biurze z iFi ZEN DAC v2

Właśnie się zastanawiałem, czy łatwo przerobić je na symetryczne z pentaconn. Szkoda, że nie dodają, tak jak w HD660S... W ogóle nie widzę dedykowanego kabla symetrycznego do nich. A jak wygląda sprawa HD600 - tu też symetryczny kabel działa plug&play?Jak gra ten zestaw HD560S + iFi Zen, o którym wspomniałeś?

 

Orientujecie się, w jakich sklepach w Krakowie mógłbym potestować słuchawki?

Edytowane przez Beyor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 godzin temu, Beyor napisał(a):

W ogóle nie widzę dedykowanego kabla symetrycznego do nich

 

Kupisz na Ali, np. tutaj, alternatywnie możesz zmienić wtyk oryginalnego kabla na pentacon 4,4 mm.

 

7 godzin temu, Beyor napisał(a):

Jak gra ten zestaw HD560S + iFi Zen

 

IMHO, bardzo dobrze. Brzmienie jest neutralne, ale z Burr Brown, bardzo przyjemne w odbiorze. W necie znajdziesz mnóstwo profesjonalnych recenzji. Mocy (wyjście balanced) nie brakuje. Słuchawki są dyskretne. Do biura (gabinetu) nadają się doskonale. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 godzin temu, Beyor napisał(a):

Wolałbym nie wydawać więcej niż 1000 zł, więc wybór słuchawek dobrych do jazzu/klasyki nie jest jakiś wielki. Ale tak, zamierzam posłuchać jeszcze, zobaczę, co w krakowskim mp3 mają na miejscu. 

Ja się nastawiłem na tani sprzęt dlatego kupiłem DAC-X6 i szukałem słuchawek za 400-500zł. Później podniosłem poprzeczkę i pojechałem zdecydowany na HD600, jednak po posłuchaniu ich oraz innych modeli wróciłem z sundarami (choć też nie idealne).

Później braki sundar (czyli ubogi dół) próbowałem rekompensować EQ w APO, jednak DAC-X6 tutaj nie wydolił. Po obniżeniu preamp traciło się całą dynamikę.

Lekarstwem okazał się zen stack i podbicie basu w CAN, teraz słuchawki grają tak jak chcę, a przyznam że po kilku niepochlebnych postach tutaj, już się rozglądałem za innymi.

Oczywiście FX-audio jeśli iść po kosztach to za 3 stówy uważam że warto, ale drożej to może poszukać ifi czy toppinga, może koledzy lepiej doradzą.

 

ALE, nie namawiam Cię żebyś kupował drogi sprzęt, tylko żebyś posłuchał innego.

Mnie np senki nie urzekły, HD600 okazały się nudne, HD560 niewygodne, plasticzane i nie warte tego ile kosztują. AKG702 miały za bardzo wysunięty środek i górę i spadały mi z głowy, DT900 nie moje granie,  R70x grały przyjemnie ale mniej przejrzyście niż sundary, choć mogły być tańszą konkurencją dla sundar.

Ostatecznie na placu boju zostały HE400SE i sundary. HE400 delikatnie cieplejsze od sundar ale też mniej szczegółowe i po długim namyśle, (a siedziałem tam 3 godziny a przeleciało jakby to było 30 minut :))  wyszedłem z sundarami.

 

Chodzi o to, że ja też pytałem wielu użytkowników, opisywałem o co mi chodzi, sprawdzałem wykresy a w końcu okazało się, że o co podoba się innym - mi nie  grało.

Dlatego warto zadzwonić do Pana Michała z mp3store w Krakowie, doradzi , podpowie, nic nie da Ci na siłę, zadzwoń tylko wcześniej i umów się kiedy będzie luźniej w sklepie, poproś o kilka par słuchawek, ale posłuchaj też innych - choćby z czystej ciekawości i żeby nie żałować że się nie posłuchało.

Jest też TopHifi w Krakowie, ale tam nie miałem okazji być.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 godzin temu, Beyor napisał(a):

Wolałbym nie wydawać więcej niż 1000 zł, więc wybór słuchawek dobrych do jazzu/klasyki nie jest jakiś wielki. Ale tak, zamierzam posłuchać jeszcze, zobaczę, co w krakowskim mp3 mają na miejscu. 

I bardzo słusznie, szczególnie że te słuchawki potrafią być np. w outlecie RTV EURO AGD za 550-600zł open box nowe. Ponadto przerobienie ich na balans jest proste, bo się wiąże tylko z wymianą tego jednostronnego kabla, który nadal może być jednostronny. Trzymaj się Beyerów, to najlepsza marka pod względem możliwości modelowania dźwięku. Z racji okrągłej muszli pasuje do nich największy odsetek przeróżnych padów choćby z Aliexpress. Do tego wiele części można zamieniać z innymi modelami, nawet przetwornik jak padnie, to się da taki od DT990 przerobić na wersję do DT880 i vice versa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, majkel napisał(a):

Ponadto przerobienie ich na balans jest proste, bo się wiąże tylko z wymianą tego jednostronnego kabla, który nadal może być jednostronny. Trzymaj się Beyerów, to najlepsza marka pod względem możliwości modelowania dźwięku.

No ale dla laika ten recabling może nie być taki prosty. Widziałem, że ludzie - robiąc to bardzo estetycznie - w miejsce jednostronnego kabla wstawiają gniazdo mini XLR. Sam robiłem recabling w słuchawkach Superlux, ale tu samodzielnej roboty pewnie bym się nie podjął... Orientujesz się, ile ktoś może wziąć za taką usługę?

 

Pisałem do polskiego dystrybutora iFi w sprawie sparowania Bayerów z ZEN DAC. Napisali, że ten wzmacniacz jest za słaby zarówno dla 600, jak i 250 Ohm, bo to bardzo wymagające słuchawki i powinny być używane z dużymi, stacjonarnymi wzmacniaczami - ich najtańsza propozycja to Topping A90D. Wydaje mi się, że przesadzają, przecież wiele osób używa tych słuchawek właśnie w takim zestawie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 minut temu, Beyor napisał(a):

No ale dla laika ten recabling może nie być taki prosty. Widziałem, że ludzie - robiąc to bardzo estetycznie - w miejsce jednostronnego kabla wstawiają gniazdo mini XLR. Sam robiłem recabling w słuchawkach Superlux, ale tu samodzielnej roboty pewnie bym się nie podjął... Orientujesz się, ile ktoś może wziąć za taką usługę?

Kilkadziesiąt zł co najmniej + koszty materiałowe. Za mniej pewnie nie będzie chętnego. Z drugiej strony - Beyerom DT balans jest po nic. Skombinuj wzmacniacz, który da co najmniej 6V RMS z jacka i posłuchasz na tym nawet wersji 600-omowej, ale dla własnej wygody lepiej idź w 250. Dźwiękowo różnica mała. 

 

Jestem z Krakowa i mam do wzięcia wzmacniacz Black Pearl w stanie ideał. Cena do sporej negocjacji, jak odbierzesz osobiście. To na pewno pociągnie każde Beyery DT i posłuchać możesz przed zakupem. Sam używam Beyerów z przetwornikami 600 omów, nie Tesle, czyli o skuteczności jak w DT880/990. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
36 minut temu, majkel napisał(a):

Z drugiej strony - Beyerom DT balans jest po nic.

Właśnie przyjrzałem się tym modyfikacjom Bayerów na wersję balanced i to jest jakiś żart. Łatwo wpaść w pułapkę w dziedzinie, w której ludzie wierzą w głupoty, zapominając o fizyce. Słuchawki balanced muszą mieć wejście 4-pinowe (2 osobne przewody na kanał). A wszystkie "modyfikacje" Bayerów, które widziałem, to wyjście 3-pin i z drugiej strony końcówka pentaconn. No tak to chyba nie działa xd

 

Czyli jaki konkretnie model Bayerów używasz i z jakim wzmacniaczem?

A ja potrzebuję zintegrowanego wzmacniacza z DAC.

 

EDIT: no dobra, to chyba jest jednak modyfikacja 4-pinowa (tak wynika z opisu), tylko na zdjęciu wygląda na 3 https://www.ebay.pl/itm/Uber-Beyerdynamic-DT990-Pro-Detachable-balanced-litz-cable-modded-drivers-250-/133054928470

Edytowane przez Beyor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 minut temu, Beyor napisał(a):

Właśnie przyjrzałem się tym modyfikacjom Bayerów na wersję balanced i to jest jakiś żart. Łatwo wpaść w pułapkę w dziedzinie, w której ludzie wierzą w głupoty, zapominając o fizyce. Słuchawki balanced muszą mieć wejście 4-pinowe (2 osobne przewody na kanał). A wszystkie "modyfikacje" Bayerów, które widziałem, to wyjście 3-pin i z drugiej strony końcówka pentaconn. No tak to chyba nie działa xd

Gdzie takie cuda? :) Zapina się cztery żyły w lewej muszli, tylko trzeba rozpiąć wspólną masę na płytce przetwornika. Dwie do jednego przetwornika i dwie do drugiego, co przychodzi kabel z pałąka. Prawdziwie zbalansowany wzmacniacz mógłby nie wytrzymać pracy z niesymetrycznym obciążeniem. 

8 minut temu, Beyor napisał(a):

Czyli jaki konkretnie model Bayerów używasz i z jakim wzmacniaczem?

A ja potrzebuję zintegrowanego wzmacniacza z DAC.

Używam własnych produktów. Od 2008 miałem DT880 Pro, potem T90 kilka lat T1v1 parokrotnie, teraz hybryda T1 i DT990 600. Modzona. Napędzam je produktami własnymi. AMP+DAC nie mam od ręki i pewnie nie będzie to w Twoim założonym budżecie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
17 minut temu, marek_m napisał(a):

Można zainstalować 2 gniazda 3,5mm

To 2x jack mono? Twoja modyfikacja ładnie zrobiona. Ten czarny element, w którym widać złote gniazdo jack, to jest element tego gniazda, czy ten zdolny rzeźbiarz tak "nadbudował" plastik obudowy?

Oczywiście przerabianie dla samego przerabiania nie ma sensu. Piszę o tym tylko dlatego, że ZEN DAC jest do wyrwania za w miarę rozsądne pieniądze, ma dobre opinie o wejście balanced. Skoro Bayery są względnie wymagające mocowo, to warto skorzystać.

 

26 minut temu, majkel napisał(a):

Gdzie takie cuda?

Mój błąd, dlatego dodałem PS. Zdjęcie modyfikacji było tak zrobione, że wyglądało na 3 pin w słuchawce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, Beyor napisał(a):

Ten czarny element, w którym widać złote gniazdo jack, to jest element tego gniazda

Tak, to gniazdko takie jest, dzięki czemu dobrze zasłania prostokątny otwór pozostały po oryginalnym kablu.

 

3 godziny temu, Beyor napisał(a):

to chyba jest jednak modyfikacja 4-pinowa (tak wynika z opisu), tylko na zdjęciu wygląda na 3

Zgadza się, można wstawić gniazdko 4-pin i dać kabel jednostronny, gniazdko takie obsłuży zarówno zwykły kabel 3-pin (stereo), jak i 4-pin (zbalansowany).

Takie samo rozwiązanie jest np w Fostexach T60.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, Perul napisał(a):

gniazdko takie obsłuży zarówno zwykły kabel 3-pin (stereo), jak i 4-pin

W Bayerach interesowałoby mnie właśnie gniazdo 4-pin i kabel jednostronny. W jaki sposób takie gniazdo może obsłużyć kabel 3-pin? Przecież wtyczka wchodząca do słuchawek też musi mieć 4-pin, inna by fizycznie nie pasowała. Chyba że chodzi Ci o to, że na drugim końcu kabla - gdzie jest, powiedzmy, jack stereo - łączy się dwa przewody jako wspólną masę. Zgadza się?

 

W każdym razie taka modyfikacja Bayerów byłaby interesująca, bo można by korzystać ze złącza symetrycznego w ZEN DAC, a jeśli przyszłoby mi do głowy dokupić jakiś wzmacniacz słuchawkowy - np. coś z małych lampowców typu XDuoo MT-602 - to też mógłbym go używać z Bayerami (z ZENa korzystając tylko jako DAC).

 

Mam jeszcze pytanie o symetryczny wtyk pentaconn - on ma 5 pinów, a przewody w tym układzie są 4. Jeden zostaje niewykorzystany, czy zwiera się dwa styki?

 

Początkowo planowałem parować słuchawki ze zintegrowanym DAC/AMP, ale rozważam ewentualny zakup osobnych urządzeń. Tu w grę wchodziłby wzmacniacz iFi ZEN CAN, który ma tyle mocy, że bez problemu poradzi sobie z Beyer DT 880 w wersji 600 Ohm. Polecacie jakiś niedrogi DAC (mógłby mieć BT)?

Edytowane przez Beyor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, Beyor napisał(a):

Mam jeszcze pytanie o symetryczny wtyk pentaconn - on ma 5 pinów, a przewody w tym układzie są 4. Jeden zostaje niewykorzystany, czy zwiera się dwa styki?

W kablu słuchawkowym jest niewykorzystany, w interkonektach podłącza się do masy.

 

3 godziny temu, Beyor napisał(a):

W jaki sposób takie gniazdo może obsłużyć kabel 3-pin? Przecież wtyczka wchodząca do słuchawek też musi mieć 4-pin, inna by fizycznie nie pasowała.

Gniazdko zrobione wg tego schematu obsłuży i 3-pin, i 4-pin

TRRS_Balanced_Headphone_Pinout.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
40 minut temu, Perul napisał(a):

Gniazdko zrobione wg tego schematu obsłuży i 3-pin, i 4-pin

Dzięki, ale ja już jestem zgubiony - tyle jest tych TRRS i TRRRS w różnych rozmiarach! Na zdjęciu, które wrzuciłeś, jest TRRS 3.5 mm - rozmiar standardowego mini-jack. Jeśli dobrze rozumiem, to mimo 4-spin wtyczka będzie działała w gnieździe 3-pin stereo na tej zasadzie, że ring 2 oraz sleeve (czyli dwie sekcje od strony plastiku) posłużą za tzw. masę (w gnieździe 3-pin powinny być - tak mi się przynajmniej wydaje - zwierane. Natomiast w gnieździe 4-pin będzie to działało symetrycznie, tylko do jakiego gniazda symetrycznego pasuje wtyk 3.5? Ale i tak o recablingu będę myślał później, na razie nie mam czego modyfikować.

 

Wspomniałem wyżej, że DT880 600Ohm - ich brzmienie mi się podoba - bez problemu napędzi iFi ZEN CAN. Przychodzi Ci (i wam) do głowy jakiś DAC do połączenia z tym wzmacniaczem? ZEN DAC już będzie za drogi, po za tym bez sensu płacić dodatkowo za sekcję wzmacniającą, której i tak nie będę używał. Jakiś sam DAC, fajnie, jakby miał BT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, Beyor napisał(a):

tylko do jakiego gniazda symetrycznego pasuje wtyk 3.5?

Do tego w słuchawkach. To gniazdko ma być w ten sposób połączone jak na obrazku, wtedy możesz podłączyć zarówno kabel zbalansowany

IMG_20220627_224831_1920x1080.jpg

 

jak i zwykły jack-jack

Kr-tki-20-cm-Czarny-3-5mm-jack-jack-Kabe

 

Co do wyprowadzeń w tym gniazdku, to jest to standard używany w niektórych DAPach HiFimana, jak i w słuchawkach np Fostex T60.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności