Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

UM Mest MK2 - czy znajdę odpowiednik w słuchawkach wokółusznych?


Palpatine

Rekomendowane odpowiedzi

W 2016 r. rozpocząłem swoją przygodę ze słuchawkami wokółusznymi otwartymi. Po wielu latach poszukiwań wycofałem się z tego segmentu, ponieważ nie byłem w stanie znaleźć w nim swojej sygnatury oraz odpowiedniej jakości pod względem detalu. Moje odkrywanie słuchawek otwartych zakończyłem na takich modelach jak Ether Flow 1.1, HD800. HD800S, T1rev2, Elear, Clear, Utopie.

W iem trafiłem bardzo szybko na to czego szukałem. Najpierw w Andromedach, później w Mest Mk2. Szukam podobnej sygnatury: nacisk na subbas, mid krok z tyłu, dużo wysokich, szeroka scena, dynamika oraz detal. Czy znacie jakieś słuchawki wokółuszne, które są w stanie zagrać podobną charakterystyką? Dla tych, którzy nie znają słuchawek UM wklejam wykres

MEST-Mk2.jpg 

Edytowane przez Palpatine
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Utopie nie są godne zastąpić MESTów ? Sam pytam z ciekawości bo ich nie słuchałem :)  

 

W zasadzie tylko dla podtrzymania rozmowy :P z mojego skromnego doświadczenia przychodzi mi na myśl tylko Fostex TH900 MKI, które moim zdaniem były podobne strojeniem ale to nie ten poziom kontroli basu i nie tylko jego. Coś jak porównanie procka 1 rdzeniowego do 16 rdzeniowego. Ewidentnie z MESTów czuć idealnie zestrojoną wielowątkowość. Za to z pamięci scena była wyższa i chyba też szersza, większe napowietrzenie, swoboda i przyjemniejsza barwa. 

 

TH900-768x348.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, x86 napisał(a):

Utopie nie są godne zastąpić MESTów ? Sam pytam z ciekawości bo ich nie słuchałem :)  

Utopie są świetnymi słuchawkami, jednymi z najlepszych na rynku pod względem detalu i dynamiki. Jednak mają spore braki jakości basu oraz scenie. Mi przeszkadzała też zbyt mocno wpychana do ucha średnica. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Palpatine napisał(a):

Utopie są świetnymi słuchawkami, jednymi z najlepszych na rynku pod względem detalu i dynamiki. Jednak mają spore braki jakości basu oraz scenie. Mi przeszkadzała też zbyt mocno wpychana do ucha średnica. 

Co ja tam wiem ale obstawiam, że jeszcze nic takiego nie powstało i chyba nie prędko się pojawi co mogłoby wygenerować taki subbas jak z MEST MKII ze względu na oczywiste i znane każdemu inne warunki panujące w szczelnie zatkanym uchu. Tak samo IEMy nie potrafią się wyzbyć pewnych ograniczeń porównując do dużych otwartych. Niemniej jednak życzę powodzenia w znalezieniu godnych następców :) 

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam wszystkich słuchawek na rynku ale z tego co znam powiedziałbym że nie, nie odnajdziesz tego w otwartych co lubisz w iemach. Mówie tak dlatego że mnie też topowe IEMy w pewnym sensie popsuły odbiór otwartych wokółusznych ;) Konkretnie to są rzeczy które wokółuszne robią lepiej jednocześnie trzeba zaakceptować braki w innych aspektach lub dziwne strojenie.

Edytowane przez Spawn
  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie znajdziesz takich słuchawek wokółusznych, a już na pewno nie jeśli chodzi o bas. Z pojedynczego dynamika/planara/elektrostata nie ma praktycznie możliwości osiągnąć bass shelfu jaki oferują IEMy z wysokiej półki (najlepsze modele pod tym względem brzmią jak dobry zestaw kolumnowy 2.1).

  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potęga basu, przestrzeń, detal, tylko góra nie jest krok z tyłu, to pewnie tylko Abyssy 1266 TC, ale to trochę inne granie takie mocne V, no i zależy jak Ci się uda "dostroić" je na własną głowę. Bez takiej potęgi basu i niestety spadkiem na subbasie to T+A Solitair P. Hihiman to nie ten kierunek. 
DCA Stealth bym na Twoim miejscu bym posłuchał, wprawdzie zamknięte ale przestrzeń jest dobra, tylko zadbaj o dobre dopasowanie padów, wbrew pozorom to może być to czego szukasz. No i może Finale D8000 tylko one grają znacznie bliżej niż reszta, ale bas pierwsza klasa, nie wiem jak te nowe PRO i LE, podobno już nie to, ja za krótko słuchałem PRO, aby się wypowiadać.

  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Abyssy odpadają, nie mam zamiaru pajacować z codziennym ustawianiem słuchawek na głowie, oraz siedzieć jak sztywny pal Azji aby się nie przesunęły. O reszcie poczytam...aż dziw bierze, że w dużo bardziej bogatszym świecie słuchawek nagłownych nie ma jakościowo i barwowo słuchawek zbliżonych do Mest Mk2.

Edytowane przez Palpatine
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest troche mit z tym sztywnym siedzeniem i warto je wypróbować na swojej głowie :) Raz jak je ustawisz, tak jak uważasz, że wg. Ciebie grają najlepiej, to już tak je zostawiasz i już w nich nic nie ustawiasz. A samo ustawianie, to czysta przyjemność. Regulacja padów jest bardzo łatwa i szybka. Mówię o Abyss 1266 oczywiście. Czytając to, czego szukasz, to jestem niemalże pewien, że by Ci sie spodobały. Tyle tylko, że one też potrzebują odpowiedniego wzmaka.

Edytowane przez MichalZZZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takich cenach nie uznaje kompromisów. Brzmienie musi być top i musi być powtarzalne niezależnie od ułożenia na głowie, podobnie jak jakość wykonania oraz design. Nie wyobrażam sobie kupna takich słuchawek jak 1266 czy Susvara gdzie jednych musimy kombinować z ułożeniem na głowie a w drugich modlić się żeby odprysk farby nie wpadł do przetwornika, co dzieje się nagminnie. 

Wykres 1266 z jednej strony pokazuje podobną tonalność, ale z drugiej jakoś dużo tych górek i dołów w zakresie po 5khz

image.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiesz one do Harmana to mają daleko, nie są to równe słuchawki, to już bardziej DCA Stelth, tylko tu też  jak nie złapiesz dopasowania to będzie mniej basu, no ale w dokanałowych też musisz mieć dopasowanie. Z tą farbą w Susvarach to jak z pomarszczoną membraną w 1266, mieli problemy w pewnych pariach produktu, ale to pewnie każdy, w Utopii padały drivery…..

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Palpatine napisał(a):

W takich cenach nie uznaje kompromisów. Brzmienie musi być top i musi być powtarzalne niezależnie od ułożenia na głowie, podobnie jak jakość wykonania oraz design. Nie wyobrażam sobie kupna takich słuchawek jak 1266 czy Susvara gdzie jednych musimy kombinować z ułożeniem na głowie a w drugich modlić się żeby odprysk farby nie wpadł do przetwornika, co dzieje się nagminnie. 

Wykres 1266 z jednej strony pokazuje podobną tonalność, ale z drugiej jakoś dużo tych górek i dołów w zakresie po 5khz

image.png

 

 

Mam wrażenie, że nie rozumiesz jak to działa z tymi Abyssami i sobie wyobrażasz, że to jakaś gehenna :) Po ustawieniu padów i pałąka (bo tam też jest regulacja) masz brzmienie cały czas takie samo kiedy je później zakładasz na głowę. To nie jest tak, że one grają za każdym razem inaczej. Jak je raz ustawisz pod swoje preferencje dźwiękowe, co uważam, że jest czystą przyjemnością, bo regulacja jest bardzo prosta (pady są na magnesach), to brzmienie będziesz miał cały czas takie same :)

 

Jeżeli szukasz dobrego, wręcz popisowego basu (którego również sobie możesz regulować wspomnianymi padami, kiedy np. stwierdzisz, że jest za bardzo dudniący), detali, dynamiki, szybkości i dużej sceny oraz podkreślonej i przy tym rozświetlonej góry, to uważam, że lepszych słuchawek niż Abyssy nie znajdziesz. Przy czym warto też zaznaczyć, że one są najlepsze do takiego repertuaru jak szeroko pojęta elektronika, metalu, rocka, czy innych rapów. Czyli do muzyki, która jest teoretycznie mniej wymagająca. Do tego konretnego repertuaru są niezastąpione. Do nieco wolniejszego i bardziej średnicowego brzmienia gdzie ważne są jak najlepsze wokale, to tutaj np. taka Susvara jest lepsza. Susvara ma też odrobinę lepszą rozdzielczość, co też nie oznacza, że Abyssy mają słabą, bo pod tym względem też są bardzo dobre.

 

Ale rozumiem Cię doskonale co masz na myśli pisząc, że nie akceptujesz kompromisów, bo ja sam nie mogę się zdecydować na Susvare, pomimo, że dźwiękowo mi się bardzo podobała i uważam, że razem z Abyssami byłaby to świetnie uzupełniająca się parka. Również nie mogę zaakceptować tej jakości wykonania, co też nie znaczy, że się nie przemogę i przymknę na to oko ;)

 

Powodzenia w wyborze 👍

Edytowane przez MichalZZZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, vonBaron napisał(a):

Po odpowiednim ustawieniu padów uważam że 1266 to jedne z wygodniejszych słuchawek. Potrafię w nich spokojnie wysiedzieć 4h. Są wygodniejsze niż niejedne "tradycyjne" słuchawki. 

 

Otóż to. Mam podobnie. Absolutnie nie mogę powiedzieć, że jest mi w nich niewygodnie. 

 

Pomijając już tą wygodę, bo to mogę zrozumieć, że nie każdemu będą leżeć dobrze na głowie, ale najbardziej nie mogę zrozumieć, że ludzie piszą w kontekście ich wady, że trzeba je ustawiać. Przecież to jest zaleta, że możesz sobie tak łatwo regulowac dźwięk i ustawić tak, jak Ci się on podoba. Tym bardziej, że jest to dziecinnie łatwe. Jedynie wymaga trochę czasu takie znalezienie odpowiedniego dźwięku i to jest fakt. Ja w każdym razie takie poszukiwanie idealnego dla siebie ustawienia traktowałem jako czystą przyjemność - wręcz zabawę :)

 

Edytowane przez MichalZZZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MichalZZZ@saudioa czy przypadkiem z 1266 nie jest podobnie jak z T1 rev2 gdzie mieliśmy inny dźwięk za każdym razem gdy inaczej ułożyliśmy muszle względem ucha? Każde przesunięcie muszli na głowie powodowało zmiany w sygnaturze. 

Na Hifimana nawet nie patrzę, to nie jest marka której chciałbym oddać jakiekolwiek $. Skoro Fang nie ma szacunku dla swoich klientów to wg mnie trzeba mieć duży nadmiar gotówki aby go finansować, pomijam już tą legendarną jakość wykonania we flagowcach (odpadające śrubki, padające przetworniki, plastik udający metal, plastik udający drewno, odpadająca farba wpadająca do przetworników, kasowanie tysiąca $ za zmianę wersji V1 na V2 jak w przypadku HE1000 - można wymieniać bez końca). Przy takich kwotach żądam jakości przynajmniej na poziomie Focal i DCA.

Edytowane przez Palpatine
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tak, że za każdym razem będziesz miał inny dźwięk obracając te pady. Pady względem ucha układasz właśnie regulując (obracając) pady. Te pady są trochę pod kątem w jednym miejscu i czasami dzięki temu mogą odstawać od ucha. Wtedy np. będziesz miał bardziej dudniący bas (czego nie lubię i musiałem znalezc kompromis w ustawieniu i znalazłem). Raz jak znajdziesz takie ustawienie w którym stwierdzisz : 'O! Teraz mi grają najlepiej' to je tak już zostawiasz i same się później nie rozreguluja a dźwięk będziesz miał zawsze taki sam:) Co innego jak z takim ustawieniem, które wybrałeś sobie Ty, założy te słuchawki ktoś inny, to wtedy może mieć nieco inny dźwięk, przez inną budowę muszli, czaszki etc.

 

Edytowane przez MichalZZZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten dudniący bas to zniekształcenia, które są olbrzymie gdy nie masz "bas portu", w zależności jak go ustawisz taki będzie bas i będzie on inny za każdym razem bo szczelina bas portu będzie inna, wystarczy nieznaczne przesunięcie na głowie. Zmiany może nie będą duże ale będą.

@Palpatinetak właśnie jest przesuwanie nieznacznie do przodu lub tyłu, do tego wygięcie pałąka, to wszystko zmienia scenę, ilość basu itd. fakt można regulować i ustawiać, ale moim zdaniem nie ma uniwersalnego ustawienia, do wszystkiego.

Edytowane przez saudio
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego ja się starałem wyeliminować tą szczelinę, aczkolwiek mała dalej jest, bo tak mi jest najwygodniej i taki dźwięk oraz taki bas uważam, że jest w nich najlepszy. Nie zauważyłem, żeby ten bas się różnił, kiedy za każdym razem zakładam te słuchawki na głowę i puszczam sobie ten sam repertuar muzyczny. Zawsze bas jest taki sam. Wszystkie pasma są zawsze takie same. Chyba, że mówimy o jakiś drobnych różnicach, których nie jesteśmy w stanie wyłapać i tylko pomiary by to wykazały, to wtedy być może. Zdaje się znów się tutaj kłania budowa czaszki, muszli i to jak się one układają na głowie. U mnie jak już wspominałem nic nie jest luźno ani nic mnie nie ściska. Jest w sam raz i za każdym razem kiedy ja zakładam na głowę mam taki sam dźwięk.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to nie jest czasem po prostu kwestia fizyki?

W szczytowych IEM mamy przecież wiele przetworników w różnych topologiach, które są precyzyjnie umieszczone względem siebie, a aplikacja w kanale słuchowych jest względnie powtarzalna. Dodatkowo są w miarę łatwo napędliwe.

Z kolei duże słuchawki to jeden przetwornik, który zawsze będzie w czymś lepszy, a w czymś gorszy, ułożenie padów będzie zawsze zależało od anatomii twarzoczaszki i wielkości ucha, więc trudniej po powtarzalność no i kwestia napędu zawsze będzie bardziej narzucać odbiór.

Mam wrażenie, że postępy w miniaturyzacji bardzo popchnęły do przodu świat IEMów względem wokółusznych.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sony MDR-Z1R z dobrym kablem symetrycznym.
Nie są to Mesty dosłownie ale mają ten doł, szczegóły scenę no i wykonanie premium. Nie to co Heksy np. Także inne od nich granie. Są niestety zamknięte a ty szukasz otwartych. Ale co szkodzi wspomniećdefault_smile.png.
Są jeszcze ES-R10, podobny kierunek, ale więcej nie napiszę bo ich nie słuchałem. Ale są tu na forum koledzy którzy je mają.
A tak na marginesie. Mesty są tylko jedne.default_smile.png

  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wokółusznych grafujących w U raczej nie znajdziesz bo dynamiki tracą w subbasie, planary są płaskie, elektrostaty generalnie nie mają basu. Pozostaje jedynie EQ, ale polecałbym HE6 jeżeli chcesz subbas bez tony midbasu i sporo góry z cofniętą średnicą, scena większa niż w iemach, ale do hd800 daleko, dobry detal i rozdzielczość., Jeśli nie przesadzisz z EQ to nie powinny się same zabić ;)

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20230227_134442.jpg

 

@Palpatinemiałem okazję sprawdzić DCA Expanse na AVSie i dla były to obok Raali SR-1b i D8000 słuchawki oferujące największą otwartość brzmienia. Jeśli cenisz przede wszystkim walory sceniczne, holografię, dużą ilość detali może to być dobry kierunek. Jednak dla mnie problemem było bardzo niskie nasycenie dźwięku przy bezpośrednich porównaniach ze DCA Stealth, co powodowało dużą eteryczność dźwięku, jego lekkość. Poza tym pierwszy plan był zdecydowanie dalej odsunięty względem zamkniętego Dan Clarka. W przypadku basu na Acid Rain Lorna było słychać, że jest go wystarczająco dużo, ale brakowało jemu wypełnienia, a także fizyczności. Jednak Marcin wspominał, że był to nowy egzemplarz, więc na pewno potrzebowałby jeszcze trochę czasu na ogranie i wtedy można byłoby przystąpić do jego bardziej wnikliwych odsłuchów, w domowych warunkach. 

 

Według mnie pójście w słuchawki wokółuszne, aby mogły pokazać przewagę nad IEMami miałoby sens przy pójściu w tor stacjonarny. Gdybyś zamierzał obrać ten kierunek, moglibyśmy zaplanować spotkanie w jakiś weekend, abyś sprawdził, które słuchawki najbardziej odpowiadałyby Tobie i mogłyby być dobrym dopełnieniem dla MESTów, które są świetnymi dokanałówkami. Wykresy dają pewien pogląd na brzmienie, ale nie do końca dają obraz tego, jak zagrają w danym systemie (różnice są znaczne, co potrafią pokazać, m.in. wspomniane przez Tomka MDR-Z1R), a przede wszystkim, czy nam się spodobają w naszych ulubionych nagraniach :)

 

Miłego dnia i pozdrawiam! :)

  • Like 4
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności