Skocz do zawartości

[MOD] FZ Liberty Max


Perul

Rekomendowane odpowiedzi

Liberty Max kupiłem "na spróbowanie" jakiś czas temu. Po wyjęciu z pudełka ich brzmienie nie powala, praktycznie tylko buła na basie i nic więcej.

Po wygrzaniu pojawia się fajnej jakości góra, aczkolwiek strojenie całości i tak mocno basowe i "bułowate".

Z racji, że słuchawki te mają długą tulejkę i bardzo pasują mi ergonomicznie pomyślałem, że wartoby coś z tym brzmieniem zrobić.

Robiłem kilka różnych wersji modu, ale publikuję ten finalny.

 

1. Wiertłem 0,6mm (nie mam mniejszego) trzeba rozwiercić minimalną dziurkę i przebić fizelinę wewnątrz słuchawki - ostrożnie, żeby nie przebić dalej membrany przetwornika..

Po przebiciu brzmienie robi się dość wrzaskliwe i mało basowe. Z kolei po zaklejeniu plastrem nadal za dużo "buły", stąd dalsze kombinacje.

Jeśli ktoś ma mniejsze wiertło warto spróbować mniejszym, bo być może będzie to jedyny krok modu jaki będzie musiał zrobić.

332114351_3112974875672971_8708584129510467799_n.jpg

 

2. Wiertłem 1mm rozwierciłem plastik, ale już nie powiększałem otworu w wewnętrznej fizelinie.

image.jpeg

 

W sumie jeśli ktoś nie ma wiertła 0,6mm można od razu zrobić 1mm, ale bez przebijania fizeliny w środku. Po rozwierceniu otwór jest na tyle duży, że fizelinę można przebić igłą/szpilką.

Oczywiście przy przebijaniu uważać, żeby za daleko nie "wjechać", bo membrana przetwornika już bliziutko jest.

 

3. Potem przykleiłem "plasterek na ranę" (plaster opatrunkowy polpor 3M)

image.jpeg

 

4. Po tym zabiegu brzmienie było dla mnie zbyt jasne, więc na "ranę" trafił drugi "plasterek"

image.jpeg

 

5. Pewnie dla większości uzyskane brzmienie będzie już OK, ale ja jeszcze je ociepliłem poprzez zaklejenie taśmą "z meszkiem" połowy siateczki na otworze wylotowym.

To nie musi być jakoś super precyzyjnie powycinane, jak widać zastosowałem "trójkącik". Ważne jest, żeby z obu stron zrobić mod jednakowo, bo inaczej będzie się bas "rozjeżdżać" na którąś ze stron.

image.jpeg

 

No i to koniec modu :) 

Edytowane przez Perul
  • Like 5
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę wczoraj ich jeszcze posłuchałem i jednak wersja z jednym plasterkiem mi bardziej pasuje.

14 godzin temu, marco-polo napisał(a):

przypomina mi narzędzie dremel.

to taka mała "wiertarka ręczna" z Aliexpress, w formie śrubokrętu z małym uchwytem na wiertła. Do takich precyzyjnych wierceń w miękkim materiale świetnie się nadaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Perul napisał(a):

Trochę wczoraj ich jeszcze posłuchałem i jednak wersja z jednym plasterkiem mi bardziej pasuje.

to taka mała "wiertarka ręczna" z Aliexpress, w formie śrubokrętu z małym uchwytem na wiertła. Do takich precyzyjnych wierceń w miękkim materiale świetnie się nadaje.

Racja przy dremelu i tylu obrotach przewierciłoby na wylot a na baterie to z regulacją.

Ciekawe jakby tak z jakiegoś drewna czy kokosu zrobić iemy lub na tokareczce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, marco-polo napisał(a):

Ciekawe jakby tak z jakiegoś drewna czy kokosu zrobić iemy lub na tokareczce.

Brzmienie to zależy głównie od strojenia. Fakt obudowy z miękkiego drewna mogłyby coś zmienić/zmiękczyć względem plastikowych, ale to nie będą kolosalne zmiany.

Jest trochę modeli w ten sposób wykonanych, ale tu @Inszy jest specjalistą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, marco-polo napisał(a):

Ciekawe jakby tak z jakiegoś drewna czy kokosu zrobić iemy lub na tokareczce.

JVC robi całą rodzinę IEMów z drewna i nie tylko obudowa ale membrany też z drewna 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo zależy od twardości drewna, jakie są rezonanse. Z reguły czym bardziej miękkie, tym będzie cieplej. Tylko trzeba pamiętać, że to jest dość miękki materiał i wiele modeli (przynajmniej tych tańszych) ma drewniane kopułki, ale nasunięte na metalowy lub plastikowy "rdzeń", więc jest to wtedy tylko kwestia estetyki.

Typowo drewniane robi JVC, Sivga, Shozy, Thinksound i Phonic, więc jakiś tam wybór jest, ale z reguły kwota też jest niemała (najtaniej Shozy Zero).

 

Jednak na Aliexpress można kupić same kopułki i na nich poeksperymentować. Ja zrobiłem sobie mocno basowe czopki w kwocie jakichś 100 złotych za wszystko. Scena mogłaby być większa, ale nie chciało mi się kombinować ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Jaro54 napisał(a):

JVC robi całą rodzinę IEMów z drewna i nie tylko obudowa ale membrany też z drewna 

 

JVC ma przetworniki z kopułką (dome) z drewna (bardzo cienkie). Stosowali dodatkowo stabilizatory z drewna, wbudowane w przetworniki. Membrany są jednak z tworzywa sztucznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, gdyby były całe z drewna to jaki by był potrzebny magnes 😆 Człowiek by raczej za długo nie wytrzymał takiego pola. Ale obudowy są z.drewna

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.02.2023 o 13:28, Perul napisał(a):

to taka mała "wiertarka ręczna" z Aliexpress, w formie śrubokrętu z małym uchwytem na wiertła. Do takich precyzyjnych wierceń w miękkim materiale świetnie się nadaje.

Poproszę o link bo też widziałem jak jeden z majsterkowiczów na YT używał takiego narzędzia.

Edytowane przez x86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję @Perul i @Birken. Są też zestawy od razu z wiertłami :
https://www.aliexpress.com/item/1005004290790151.html

Zamówiłem tutaj w komplecie z 48 sztukami :

https://www.aliexpress.com/item/1005001768893156.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiertła w rozmiarach mniejszych jak 1mm to już nie problem. Powszechnie występują w sklepach budowlanych nie potrzeba brać chińskich noname. Co ja się takich wierteł naszukałem w 2011 roku...

A wiertła poniżej 1mm strasznie łatwo się łamią, po sklepach samoobsługowych są wiecznie połamane bo przecież ta trzoda musi macać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za dopłatę do tych wierteł to może wystarczyłoby na same bilety komunikacji miejskiej by szukać ich po marketach ;) Miałem już chińskie wiertełka w komplecie do czegoś i nie były takie złe. To ma służyć do okazjonalnego wiercenia w tworzywach więc myślę że podołają :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności