Skocz do zawartości

FOCAL Bathys - Słuchawki Bluetooth z ANC


Rekomendowane odpowiedzi

56 minut temu, tarant napisał(a):

 

Tak najpewniej było i nie aż tak dawno temu (ostatnia wizyta w KMZiZ, o ile masz ten sam nick, w marcu 2021).
Ale bana tam za nic nie przydzieliłem, mam nadzieje. ;)

 

Nie, żadnego bana bo ja nie rozrabiam. Miło Cię wspominam 😊. Dzięki.

Edytowane przez lobuz1
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

For Samsung users with issues with volume steps get the Samsung Good Lock app from the Galaxy Store. Add the sound assistant module and you can change the size of volume steps (added non-sound related benefit - you also you can add a camera assistant which let's you reduce the amount of sharpening the camera applies).

Potwierdzam, działa :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, vonBaron napisał(a):

Potwierdzam, działa :)

 

Rzeczywiście. Z poziomu telefonu (S23U)  jest 150 punktów ustawienia głośności. Z poziomu słuchawek już tylko 15 (skoki co 10-11 punktów), poprzednio było chyba tylko 10.

 

Słuchawki ewidentnie potrzebują kilkudziesięciu godzin do "wygrzania się". W przypadku metalowych membran wydaje się mieć to sens i nie jest "audiofilskim voo-doo". Podobnie miałem z kolumnami Vienna Acoustics Bach. Po wyjęciu z kartonów było kiepsko.

Nie jestem do końca przekonany, czy polubię te słuchawki na dłużej, są jednak trochę zbyt po ciemnej stronie, za mało analityczne, oszczędne na górze pasma, ale ich prezentacja potrafi wciągnąć.

 

Wracając do możliwości telefonów Samsung. Maksimum w nich jest podstawowy aptX. Czy dongle bluetooth z aptX Adaptive poprawi jakość dźwięku? I jakie? Jest np Sennheiser BTD 600 bt 5.2 (niby nie obsługuje androida wg instrukcji, w necie ludzie twierdzą że tak), NURA bt 5.3 (tu producent podaje że obsługuje androida). Nura kosztuje ok. 390 złotych, 2 x więcej niż Sennheiser.

Edytowane przez tarant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Szanowne Grono!

 

Pozwolę sobie dorzucić swoje 5 groszy do tematu. Do niedawna używałem iPhone, a wraz z nim AirPods Max oraz Apple Music. Po zmianie na S23 Ultra I porzuceniu ekosystemu Apple szukałem słuchawek do nowego telefonu. Obecnie mam na testach Sony WH-1000XM5 oraz Focal Bathys. 

 

Moje spostrzeżenia są takie, że ten kto posiada iPhone powinien patrzeć w kierunku AirPods Max- grają bardzo podobnie do Focal Bathys, ale biją je na głowę jeśli chodzi o ANC i tryb kontaktu.  Do tego mam wrażenie, że AirPods Max w połączeniu z Apple Music grają bardziej szczegółowo, separacja poszczególnych dźwięków jest większa tak samo jak rozpiętość sceny.

 

W domu Focal'e grają rewelacyjnie. Ja muzyki słucham głównie w komunikacji miejskiej i niestety pod tym względem Focal Bathys okazały się totalnym rozczarowaniem. Co z tego, że grają bardzo dobrze, są bardzo muzykalne jak w tle słychać dudnienie lub szum samochodów jadących ulicą. 

 

Zostają jeszcze nieszczęsne Sony WH-1000XM5 za połowę ceny Focal'i grają "tak se" ale przynajmniej jadąc autobusem nie słyszę żadnych dźwięków otoczenia. Dlatego zaczynam się zastanawiać, czy mimo wszystko nie zostać z Sony które nie nadają się do domowego odsłuchu, nie byłem w stanie wytrzymać z nimi dłużej niż 40 minut - nie zaskoczyły mnie niczym pozytywnym - grają słabo w porównaniu AirPods Max oraz Focal Bathys, ale co z tego, że Focale grają świetnie jak zakłóca to warkot silnika i dudnienie nadwozia. Niestety w przypadku Sony problemem jest też ta ich "cerata" na padach która stosuje Sony i wywołuje u mnie dość spory dyskomfort termiczny, ani w Focal Bathys, ani w Bang & Olufsen gdzie jest naturalna skóra tego nie odczuwam. I tutaj znowu pady pokryte materiałem/siateczką w AirPods Max były według mnie najwygodniejsze. 

 

ANC w Focal'ach jest na tyle słabe, że nawet Samsung Buds2 Pro które posiadam radzą sobie lepiej. Mam też do grania Bang & Olufsen Beo Play i tutaj ANC działa na tym samym nędznym poziomie co w Focal Bathys. 

 

Podsumowując jeśli masz iPhone i zastanawiasz się nad wyborem słuchawek w mojej ocenie zdecydowanie lepiej zainwestować w AirPods Max. Pod względem dźwięku są na podobnym poziomie, ale biją na głowę Focale pod każdym innym względem. 

 

Tak na marginesie znaczenie też ma z jakiej aplikacji korzystamy do streamingu. Obie platformy oferują ten sam poziom jakości, ale korzystają z różnych formatów dźwięku. Efekt końcowy jest taki, że dół jest lepszy w Tidal - moim zdaniem Focale brzmią tu lepiej. W Apple Music (ALAC) jest głośniej i "jaśniej".

 

Tutaj trochę więcej na ten temat https://www.headphonesty.com/2023/04/tidal-vs-apple-music/

 

 

EDIT: 

Czy chodząc dość dynamicznie też zauważyliście, że słuchawki dość mocno "pracują" na głowie? Tzn. nie wiem jak to wytłumaczyć bujają się do przodu i tyłu,  w moim przypadku jest to szczególnie odczuwalne przy lewej muszli. Ciekawe czy to kwestia zbyt małej ilości wypełnienia w padach, czy zbyt małego uścisku. Podejrzewam, że może to być suma trzech czynników dość cienkiej ścianki skórzanych padów, ich głębokości oraz wagi muszli. 

 

Nie zauważyłem zbyt dużego "wycieku" dźwięku na zewnątrz o czym niektórzy z Was pisali bo trochę się tym martwiłem, by przypadkiem nie uszczęśliwiać innych towarzyszy podróży swoim gustem muzycznym. Oczywiście jest, ale na tyle dyskretny, że nie powinien przeszkadzać innym. 

 

Podsumowując. Focal Bathys to nie zaprzeczalnie jedne z najlepiej brzmiących słuchawek bezprzewodowych. Do odsłuchu w domu, biurze w cichym miejscu jak najbardziej ok. 

 

Niestety w mojej ocenie średnio się nadają do tego do czego zostały stworzone słuchawki bezprzewodowe, czyli do używania ich na zewnątrz. ANC niestety nie daje sobie wystarczająco rady, słuchawki według mnie są wygodne pomimo swojej wagi i rozmiarów, ale mnie trapi problem związany z "bujaniem" nauszników przód- tył przy chodzeniu. 

 

Rozczarowaniem okazał się niestety tryb DAC. Spodziewałem się po tym co usłyszałem bo BT, że po kablu wyrwie mnie z kapci, a tutaj praktycznie różnica jest nie odczuwalna. Chyba, że to kwestia marnej jakości kabla który jest dostarczany w zestawie na co zwróciło uwagę kilku z Was. 

 

EDIT2:

 

Wybaczcie jestem laikiem, ale lubię cieszyć się dobrej jakości dźwiękiem. Stąd pewnie błędnie określiłem "bujaniem" zjawisko przenoszenia dźwięków kroku przez Was określane terminem "seal" o ile to się odmienia. 

 

Możecie polecić jakiś kabel USB C pod tryb DAC dla tych słuchawek? 

 

Przyznam szczerze, że mam ogromny dylemat związany z tymi słuchawkami... Grają bardzo fajnie, ale niestety potrafię czerpać przyjemność z ich odsłuchu tylko stacjonarnie. 

 

Zbyt słabe ANC oraz efekt przenoszenia dźwięków kroku (pewnie to to, bo występuje tylko przy dynamicznym poruszaniu, przy spokojnym spacerowym chodzie efekt praktycznie nie występuje) praktycznie dyskwalifikuje je w mojej ocenie jako słuchawki "na zewnątrz".

 

Z drugiej strony grają na tyle przyjemnie, że chętnie bym je sobie zostawił. Pytanie tylko, czy to ma sens, bo stacjonarnego odsłuchu w domu dokonuje najczęściej w pozycji leżącej lub siedzącej, więc kabel nie był by tu zbyt dużym problemem. Co za tym idzie budżet przeznaczony na ten cel też mógł by być o wiele niższy,a jakość dźwięku pewnie na porównywalnym poziomie. 

 

Nie zmienia to faktu, że nadal nie mam słuchawek do komunikacji miejskiej oprócz Samsung Buds2 Pro... Pod tym względem AirPods Max były dla mnie idealnym kompromisem pomiędzy jakością dźwięku, a wyciszaniem otoczenia. Materiały użyte do padów też miały swoje zalety brak efektu przenoszenia dźwięków kroku oraz większy komfort termiczny. Niestety swoje AirPodsy już sprzedałem, a czytałem, że z innym urządzenia niż z tymi od Apple nie grają już tak dobrze.

Edytowane przez AngelOfDeathPL
  • Like 8
  • Thanks 1
  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś słucha Bathysow z PC po Bluetooth to polecam takiego dongle BT od Creative z aptX Adaptive. Śmiga bardzo dobrze, chodzę sobie po całym mieszkaniu (no duże nie jest, bo 47 metrów), nic nie zrywa i dźwiękowo super.

 

 

IMG_6160.jpeg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Dirian napisał(a):

Jeśli ktoś słucha Bathysow z PC po Bluetooth to polecam takiego dongle BT od Creative z aptX Adaptive. Śmiga bardzo dobrze, chodzę sobie po całym mieszkaniu (no duże nie jest, bo 47 metrów), nic nie zrywa i dźwiękowo super.

 

 

 

 

Sprawdzałeś czy działa z telefonem z androidem (jaka marka, model)? Czy z poziomu dongle można przełączać kodeki, bo z instrukcji wynika, że robi się to z poziomu oprogramowania Creative zainstalowanego w PC.  Producent nie gwarantuje poprawnego w przypadku wszystkich telefonów.

Edytowane przez tarant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, tarant napisał(a):

 

Sprawdzałeś czy działa z telefonem z androidem (jaka marka, model)? Czy z poziomu dongle można przełączać kodeki, bo z instrukcji wynika, że robi się to z poziomu oprogramowania Creative zainstalowanego w PC.  Producent nie gwarantuje poprawnego w przypadku wszystkich telefonów.

 

Z telefonem chyba nie bardzo, apka Creative na Androida nie wykrywa tego sprzętu, więc nie wiem jak za jego pomocą połączyć się z czymkolwiek z poziomu telefonu.

 

Z poziomu dongle chyba nie da się kodeków przełączać, ale jeszcze sprawdzę wieczorem bo mam go od rana i dopiero na PC używałem - tutaj wszystko śmiga bez problemów. Szkoda tylko, że LDAC nie ma, ale LDAC działa mi z Bluetooth płyty głównej więc dla mnie to nie jest duży problem. W zasadzie tylko do Bathysów tego dongla kupiłem, bo one LDAC niestety nie mają i Windows łączy je po SBC, a to wiadomo - za duża strata na jakości.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, tarant napisał(a):

Sprawdzałeś czy działa z telefonem z androidem (jaka marka, model)? Czy z poziomu dongle można przełączać kodeki, bo z instrukcji wynika, że robi się to z poziomu oprogramowania Creative zainstalowanego w PC.  Producent nie gwarantuje poprawnego w przypadku wszystkich telefonów.

Mi się udało ze starym telefonem połączyć za pomocą tego dongla, apke też instalowałem, ale czy działała to juz nie pamiętam. W nowym telefonie mam AptX Adaptive także nie miałem potrzeby sprawdzać. Jak chcesz to mogę sprawdzić wieczorem.

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako Samsungowiec jestem zainteresowany. Firma nadal blokuje aptX wyższe od podstawowego.

Próbowałem pożyczone dongle Sennheisera BTD 600. Działa, ale... podczas odtwarzania z podstawowego, firmowego odtwarzacza, przeglądarek, yt etc. można w słuchawkach tylko ściszyć głośność (tak przyciskiem + jak i - ), pod Neutronem zaś gra jakoś dziwnie głośno, z przesterem jakby (przy 20% zaczyna się już ból), natomiast regulacja głośności w słuchawkach działa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
14 godzin temu, EvoPL1 napisał(a):

Czy ktoś badał temat aftermarketowych padów do Bathysów? Widziałbym tam jakiś welur/zamsz, chociażby od Clearów. Na pierwszy rzut oka wyglądają podobne, ale to od Bathysów wyglądaja na mniejsze. 

 

Co do padów. Nie jest prostą rzeczą ponowne założenie tych oryginalnych. Ząbki w plastikowej podstawie pada nie chcą wskakiwać w zagłębienia tych wystających elementów na słuchawkach, zwykle tylko jeden, ale to wystarczy by pad odstawał.... Czasem trzeba od środka odgiąć w tym miejscu skórkę i wcisnąć ząbek jakimś plastikowym, nieostrym narzędziem (np czymś z zestawu do otwierania obudów telefonów).  

Pady do Focal Clear mają zupełnie inny system mocowania.
Zdjęcie z netu z padem i słuchawką Bathysów. Widać dobrze o jakich problemach z montażem pisałem.

 

headphones-17.jpg

Edytowane przez tarant
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Czy możecie podpowiedzieć jak sprawdza się w Focalach ANC w porównaniu do ATH M50xBT2?

Chciałbym zrobić przeskok jakościowy względem posiadanych ATH, ale potrzebuję również lepszego ANC - słuchawek używam głównie jeżdżąc głośnym samochodem bez dachu.😄

Ewentualnie, czy polecicie słuchawki z topowym ANC o jakości dźwięku znacznie lepszej od ATH? Przy Sony 1000XM5 takiego skoku raczej nie będzie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ATH nie słuchałem, ale jeśli chodzi o samo ANC w Bathys to jest ono przeciętne. WH1000XM3 czy Huawei FreeBuds Studio wypadają pod tym względem wyraźnie lepiej. Ba, nawet Airpodsy Pro 2 mają wg mnie lepsze ANC - testowane ostatnio w samolocie.

 

Na miasto mi starcza ANC z Bathys, ale już jak idę przy ulicy z dużym ruchem czy właśnie lecę samolotem no to szału nie ma.

Edytowane przez Dirian
  • Sad 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
W dniu 26.06.2023 o 12:43, Dirian napisał(a):

ATH nie słuchałem, ale jeśli chodzi o samo ANC w Bathys to jest ono przeciętne. WH1000XM3 czy Huawei FreeBuds Studio wypadają pod tym względem wyraźnie lepiej. Ba, nawet Airpodsy Pro 2 mają wg mnie lepsze ANC - testowane ostatnio w samolocie.

 

Na miasto mi starcza ANC z Bathys, ale już jak idę przy ulicy z dużym ruchem czy właśnie lecę samolotem no to szału nie ma.

Czy z powodu ANC zrezygnowałeś z Bathys ?🎧

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Lord Rayden napisał(a):

Czy z powodu ANC zrezygnowałeś z Bathys ?🎧

 

Bardziej ze względu na rozmiary - stwierdziłem, że jednak w samolocie / na spacerze wolę używać Airpodsów, które może grają gorzej, ale są małe i mają lepsze ANC ;) 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Compton napisał(a):

No za 2 koła Bathysy to spoko zakup.

Mam nadzieję, że szczęśliwy nabywca się niebawem pochwali. ;)

 

 

Szczęśliwy nabywca bardzo chciałby się pochwalić ale utknął na wakacyjnym wyjeździe i przyjdzie mu trochę poczekać na radość z nowego zakupu

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, andi napisał(a):

Szczęśliwy nabywca bardzo chciałby się pochwalić ale utknął na wakacyjnym wyjeździe i przyjdzie mu trochę poczekać na radość z nowego zakupu

Najgorsze jest oczekiwanie 😅 ja jak kupiłem airpodsy max, to nie mogłem spać w nocy 😂

  • Haha 2
  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A ja ostatecznie zostawiłem sobie Focal Bathys. Po tym jak się "wygrzały" grają bardzo przyjemnie. ANC oczywiście nie jest na poziomie Apple AirPods Max, ale pod względem jakości dźwięku myślę, że grają lepiej. 

 

Jedyne czego bym sobie życzył to żeby dodali obsługę kodeka LDAC.

 

Używam ich w połączeniu z Samsungiem S23 Ultra który niestety kuleje pod względem obsługi kodeków aptX. 

 

W domu staram się używać trybu DAC i Qobuz. 

 

W komunikacji Tidal Master lub Apple Music Hi-Res.

 

Myślę, że dla użytkowników Androida szukających mobilnego rozwiązania to jeden z najlepszych wyborów. 

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności