Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Dziwny problem z Chord Mojo 2


Raymont

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Od kilku dni mam nowiuśkiego Mojo 2. Spinam go głównie z telefonem Samsung Galaxy S21 FE po kablu USB-C. Wcześniej nie zwróciłem na to uwagi (instrukcja do Mojo i te kolorowe kule zaczynają być w miarę intuicyjne dopiero po pewnym czasie użytkowania i przestudiowaniu instrukcji).

 

Otóż wg instrukcji i opisów nawet na tym forum - jak odtwarzam plik (np. flac) 44,1 kHz - to kula "power" powinna się świecić na czerwono, jak odtwarzany/dekodowany plik ma 48 kHz - na pomarańczowo, 96 kHz - na zielono, 192 kHz - na ciemnoniebiesko itd.

 

Tymczasem u mnie jest coś dziwnego, bo mam na telefonie zainstalowaną dosyć popularną i powszechną apkę do odtwarzania gęstych plików - czyli Pulsar. Jak odtwarzam pliki 44,1 kHz (pliki pewne, z hdtracks, zarówno sama aplikacja Pulsar, jak i np. foobar2000 na komputerze pokazują, że to plik 44,1 kHz) - to Mojo świeci na pomarańczowo (jak przy odtwarzaniu 48 kHz). Tak jest z dowolnym plikiem 44,1 kHz. Teraz jak włączam album we flac 24bit 192 kHz - to jest niby ok. Mojo świeci na ciemnoniebiesko. Ale jak włączę inny album (pliki 96 kHz. Album również w pełni legitny, pewne pliki, Pulsar pokazuje że to 96 kHz, foobar2000 również) - to zamiast na zielono.. Mojo zaświeca kulę na ciemnoniebiesko, identycznie jak przy pliku 192 kHz :(

 

A teraz coś, co już totalnie mnie rozłożyło na łopatki. Otóż byłem przekonany, że po wpięciu takiego Mojo po USB, w całości on przejmuje dekodowanie plików i odpowiednie wzmacnianie sygnału + przesył na słuchawki - a taka aplikacja na androidzie do odtwarzania muzyki typu Pulsar, VLC Player ma wtórne znaczenie, bo tylko "zapodaje" pliki do Mojo... Tymczasem jak przy wpiętym Mojo odtwarzam ww. pliki w aplikacji VLC Player, a nie Pulsar... to Mojo pokazuje mi cały czas kolor "żółty" (nawet jak odtwarzany jest album 192 kHz)...

 

W Mojo kompletnie nic nie było ruszane/przestawiane. Nie dotykałem zupełnie equalizera. W pełni naładowany, restartowany kilka razy - objaw jest cały czas jak powyżej. Po wpięciu go do laptopa z Windowsem 10 - Windows wykrywa Mojo itd, ale jak odtwarzam te same pliki z komputera na windowsowym VLC Playerze - zachowanie jest identyczne. Wszystkie pliki Mojo "widzi" jako 48 kHz, bo kula power świeci się na pomarańczowo... Czy ktoś zetknął się może z czymś takim?

 

 

 

Edytowane przez Raymont
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda że nie masz połączenia bitperfect tylko zanim mojo dostanie dane to są one resamplowane przez systemy operacyjne/programy. Nie znam tego Pulsara ale bitperfect na androidzie można uruchomić np przez Usb Audio Player Pro i HiBy Music. 

 

Pod windosem trzeba używać Wasapi lub Asio aby uzyskać bitperfect bez tego windows wszystko kaszani resamplując. Zainstaluj sterowniki ze strony chorda i w ustawieniach wybranego odtwarzacza muzyki wybierz urządzenie: Wasapi Chord Async USB 44-768khz.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Spawn napisał(a):

Wygląda że nie masz połączenia bitperfect tylko zanim mojo dostanie dane to są one resamplowane przez systemy operacyjne/programy. Nie znam tego Pulsara ale bitperfect na androidzie można uruchomić np przez Usb Audio Player Pro i HiBy Music. 

 

 

Wielkie dzięki :) Kupiłem ten USB Audio Player Pro, zainstalowałem na swoim telefonie i teraz wszystko zachowuje się poprawnie. A już się zaczynałem obawiać, że to coś z Mojo nie tak... Szkoda, że Android przy połączeniu USB OTG nie informuje że połączenie nie jest bitperfect i że coś może być nie tak...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Raymont napisał(a):

 

Wielkie dzięki :) Kupiłem ten USB Audio Player Pro, zainstalowałem na swoim telefonie i teraz wszystko zachowuje się poprawnie. A już się zaczynałem obawiać, że to coś z Mojo nie tak... Szkoda, że Android przy połączeniu USB OTG nie informuje że połączenie nie jest bitperfect i że coś może być nie tak...

 

Android wszystko resampluje bo tak ma zbudowaną warstwę audio. Obchodzą to tylko niektóre apki posiadające swoje sterowniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raz jeszcze dzięki, bo trafiłeś w sedno idealnie.

Upewnię się tylko jeszcze. Skoro po instalacji ww. USB Audio Player Pro, Mojo prezentuje dekodowane pliki poprawnie i całość wygląda/brzmi ok, to w ustawieniach samego Androida nic już nie muszę zmieniać/ustawiać? Wszystko załatwia już samoczynnie apka?

Edytowane przez Raymont
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W UAPP wchodzisz w Settings, następnie Internal audio driver i tam powinieneś mieć odznaczone HiRes Direct driver, a nie Original Android driver.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Elhaz_77 napisał(a):

W UAPP wchodzisz w Settings, następnie Internal audio driver i tam powinieneś mieć odznaczone HiRes Direct driver, a nie Original Android driver.

 

Dzięki. Rozumiem że chodziło Ci nie o "odznaczone", tylko właśnie zaznaczone "HiRes Direct driver", zamiast "Original Android driver"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Raymont napisał(a):

 

Dzięki. Rozumiem że chodziło Ci nie o "odznaczone", tylko właśnie zaznaczone "HiRes Direct driver", zamiast "Original Android driver"?

Tak, ptaszek ma być przy "HiRes Direct driver" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dziękuję. Sorry, że jeszcze drążę temat - ale zauważyłem jeszcze jedną opcję w UAPP, która może mieć tu znaczenie w kontekście tego o czym piszecie (połączenie bit perfect). W tej apcje, w Settings i później "USB Audio" jest opcja "Bit perfect mode". Z tego co piszecie jeśli jest ta opcja włączona - nic nie dotyka pliku idącego do zewnętrznego DAC. Jak tam wchodzę - to opcja jest wyłączona... Rozumiem, że też lepiej są włączyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Raymont napisał(a):

Ok, dziękuję. Sorry, że jeszcze drążę temat - ale zauważyłem jeszcze jedną opcję w UAPP, która może mieć tu znaczenie w kontekście tego o czym piszecie (połączenie bit perfect). W tej apcje, w Settings i później "USB Audio" jest opcja "Bit perfect mode". Z tego co piszecie jeśli jest ta opcja włączona - nic nie dotyka pliku idącego do zewnętrznego DAC. Jak tam wchodzę - to opcja jest wyłączona... Rozumiem, że też lepiej są włączyć?

Tak, włącz ją, ustawiając na opcji On albo When possible

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

 

Hej, znalazłem ten wątek przez przypadek. Czy podpowiecie mi jak połączyć Chord Mojo (wersja 1) z Samsung smartohone (USB C)? Wiem, że kabel OTG, ale nie wiem jakiego typu. Wydawało mi się, że micro USB z USB C. Widzę jednak informacje, że micro USB z USB A typu żeńskiego.  Będę wdzięczny za podpowiedź. Najlepiej jeśli macie sprawdzony model. Dzięki serdecznie, Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Michal S napisał(a):

Hej, znalazłem ten wątek przez przypadek. Czy podpowiecie mi jak połączyć Chord Mojo (wersja 1) z Samsung smartohone (USB C)? Wiem, że kabel OTG, ale nie wiem jakiego typu. Wydawało mi się, że micro USB z USB C. Widzę jednak informacje, że micro USB z USB A typu żeńskiego.  Będę wdzięczny za podpowiedź. Najlepiej jeśli macie sprawdzony model. Dzięki serdecznie, Michał

https://allegro.pl/oferta/lindy-36891-kabel-usb-2-0-usb-c-micro-usb-b-1m-12388463316

lub krótszy ale niepozłacane wtyki :

https://allegro.pl/oferta/kabel-usb-2-0-usb-c-usb-micro-b-0-5-metra-lindy-36890-15192884412

Mam podobny kabel tej firmy, z tej serii ale z jednej strony USB-B, a z drugiej USB-C i z powodzeniem podłączałem DACi pod smartfona więc jest szansa, że po microUSB również dogada się z Mojo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.01.2023 o 11:26, Raymont napisał(a):

Szkoda, że Android przy połączeniu USB OTG nie informuje że połączenie nie jest bitperfect i że coś może być nie tak...

Bo i po co, skoro tego nie słychać, dopóki nie widać?

Edytowane przez Rafacio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.01.2023 o 10:43, Spawn napisał(a):

Pod windosem trzeba używać Wasapi lub Asio aby uzyskać bitperfect bez tego windows wszystko kaszani resamplując.

Czyli jeżeli mam EF400 podpięty jako DAC do PC z Windowsem (10), to powinienem mieć wgrane Wasapi/Asio, by ominąć resampling systemu, np. w Tidalu lub grach? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Silu00 napisał(a):

Czyli jeżeli mam EF400 podpięty jako DAC do PC z Windowsem (10), to powinienem mieć wgrane Wasapi/Asio, by ominąć resampling systemu, np. w Tidalu lub grach? 

 

Dac dostaje dane jakimś kanałem i w przypadku windowsa jest to direct sound. Jest to taka jak by rura do której spływa całe audio z systemu i sprowadza się do wspólnego mianownika resamplując i wysyła się do daca. Plusem jest kompatybilność bo wszystko ze sobą ładnie działa. Minusem jest to że dac dostaje już przetworzone dane.

 

Jak chcesz mieć tzw bit perfect czyli chcesz aby dac dostał dokładnie to co jest w pliku bez resamplowania to musisz użyć właśnie wasapi/asio które są jak by dodatkową rurą omijającą tą główną rurę direct sound. Minusem jest kompatybilność bo zarówno odtwarzacz musi obsługiwać wasapi/asio i dac też musi je obsługiwać. W odtwarzaczu w ustawieniach masz wtedy swojego daca jako dwa osobne urządzenia DAC z połączeniem Direct Sound i osobne urządzenie DAC z połączeniem Wasapi. Wybierasz Wasapi i wtedy do daca idzie tylko to co w pliku. 

 

Nie wiem jak i czy to się ustawia w Tidalu, a w grach raczej nie ma takich ustawień. Widziałem kiedyś że można cośtam poprawić direct sound globalnie puszczając wszystko przez APO equelizer ale nie wiem jak to działa bo nigdy tego nie testowałem. 

 

 

 

Edytowane przez Spawn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Spawn napisał(a):

Widziałem kiedyś że można cośtam poprawić direct sound globalnie puszczając wszystko przez APO equelizer ale nie wiem jak to działa bo nigdy tego nie testowałem. 

Używam APO. Może w wolnej chwili zgłębię temat, chociażby żeby sprawdzić, czy usłyszę różnicę = czy to warte kombinowania. 

 

Dzięki za odpowiedź. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie bym się nie zabijał aby pominąć direct sound całkiem. Do gier itd jest zupełnie wystarczający zwłaszcza że gry często nie grzeszą jakością dźwięku. Assassins Creed Odyssey pamietam że ma taki badziewny dźwięk że normalnie bez napinki słychać było różnice między kompresją i poziomem głośności poszczególnych sampli.

 

Jak słuchasz muzyki z komputera to warto w odtwarzaczu muzyki ustawić sobie wasapi/asio do daca i tyle.

 

Znalazłem ten wątek gdzie gość tłumaczy jak przy pomocy APO osiągnąć podobne efekty do wasapi 

https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/ending-the-windows-audio-quality-debate.19438/

Edytowane przez Spawn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Spawn napisał(a):

Znalazłem ten wątek gdzie gość tłumaczy jak przy pomocy APO osiągnąć podobne efekty do wasapi 

Dzięki, już miałem tak poustawiane jak w poradniku, bo to właściwie standardowa instalacja - poza wyłączeniem ulepszeń audio, bo to deaktywuje profile EQ APO, a tylko po to go potrzebuję. 

 

2 godziny temu, Spawn napisał(a):

Jak słuchasz muzyki z komputera to warto w odtwarzaczu muzyki ustawić sobie wasapi/asio do daca i tyle.

Słucham głównie z Tidala, więc pewnie bez instalowania osobnych sterownikow wasapi/asio się nie obędzie, a tutaj znów pominie mi EQ. Nie wiem, czy jest sens sobie głowę zawracać. 

 

2 godziny temu, Spawn napisał(a):

Generalnie bym się nie zabijał aby pominąć direct sound całkiem. Do gier itd jest zupełnie wystarczający zwłaszcza że gry często nie grzeszą jakością dźwięku.

często nie grzeszą, ale często też grzeszą :) 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 hours ago, Silu00 said:

Czyli jeżeli mam EF400 podpięty jako DAC do PC z Windowsem (10), to powinienem mieć wgrane Wasapi/Asio, by ominąć resampling systemu, np. w Tidalu lub grach?

Ja w Tidalu wchodzę na ikonę głośnika "wyjścia audio" i ustawiam wyjście na mój konwerter x-spif zamiast na domyślne ustawienia systemu.

Nastepnie wchodzę w "więcej ustawień" i zaznaczam opcję "użyj trybu Exlusive" i "narzuć głośność".

Tak to brzmi najlepiej.

Wasabi czy Asio w  Foobarze można łatwo  ustawić, ale ja nie widzę takiej opcji w Tidalu.

Może Roon rozwiązał by ten problem.

 

 

Edytowane przez NuYam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, NuYam napisał(a):

Nastepnie wchodzę w "więcej ustawień" i zaznaczam opcję "użyj trybu Exlusive" i "narzuć głośność".

 

Tryb exclusive Tidala pomija EQ APO. Ale z ciekawości potem przetestuję exclusive vs bez niego i bez EQ, by sprawdzić, czy faktycznie exclusive brzmi dla mnie lepiej. 

 

Z ciekawości, jakie macie próbkowanie w Windowsie? U mnie jest 24/44,1 jako ten złoty standard. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 hours ago, Silu00 said:

Z ciekawości, jakie macie próbkowanie w Windowsie? U mnie jest 24/44,1 jako ten złoty standard. 

Standardem jest 16 bit/ 44,1 z tego co ja wiem.

Przynajmniej jest to standard płyt CD tzw RED Book.

Od jakiegoś czasu Windows 10 nie pokazuje tej opcji w ustawieniach i wszystko leci 24 bit czyli 16bity nadpróbkowuje.

Bez sensu moim zdaniem, tak samo jak Android, ktory wszystko nadpróbkowuje natywnie.

Jak miałem Gustarda U12 z wyświetlaczem to przynajmniej wiedziałem co leci do daca, teraz czasami nie wiem.

Mam też ustawione narzuć głośność w Tidalu a jak wchodzę do panelu sterowania to jest połowa głośności.

Ten windows rzeczywiście jest jakiś dziwny jeśli chodzi o dźwięk.

Może czas spróbować czegoś malinowego😀

Edytowane przez NuYam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności