Skocz do zawartości

Soundbar do 1500 PLN | Sama belka, czy satelitki?


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć! Rozglądam się ostatnio za soundbarem do telewizora. Metraż mieszkania (pokoju) niestety, nie pozwala na zakup zestawu kina domowego, dlatego muszę się zdecydować na zakup grajbelki. Nie wiem, ile posłuży, więc chciałbym przeznaczyć na ten zakup ~1500 PLN.

 

Soundbar będzie wykorzystywany głównie pod oglądanie filmów na Netflixie lub TV. Raczej nie jestem typem gracza, niemniej lubię posłuchać muzyki. Lubię ciepły, basowy dół, ale ze względu na sąsiadów, nie mogę sobie pozwolić na dudnienie ;) więc musimy to wziąć pod uwagę. Jestem w pełni świadomy, że soundbary to nie jest sprzęt typu high-end, ale do sprzątania wystarczy :D

 

Poniżej przedstawiam układ pomieszczenia. Nie wiem, czy w tym budżecie znajdzie się coś, co przy pomocy satelitek chociaż będzie imitowało jakiś dźwięk przestrzenny, czy raczej sobie darować taki pomysł i postawić tylko na samą belkę + sub?

 

Co mnie szczególnie interesuje:

  • funkcja automatycznego włączania belki wraz z TV (mój TV posiada złącze ARC),
  • funkcja obsługi Bluetooth, żeby połączyć się z telefonem do słuchania muzyki,
  • (ewentualnie) możliwość podpięcia satelit.

 

Będę serdecznie wdzięczny za Waszą poradę :)

Rozkład_pomieszczenia.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem jeden z topowych soundbarów (Sonos Arc + dwie satelitki) i no cóż... Kupa wydanej kasy a efekty co najwyżej średnie, na szczęście udało się sprzedać bez dużej straty i teraz korzystam z soundbara z TV który gra niewiele gorzej - jedynie nie ma efektów przestrzennych. Te efekty akurat były całkiem niezłe, ale na nowym mieszkaniu i tak nie miałem gdzie rozmieścić sensownie satelitek. U ciebie, jeśli za sofą jest ściana, to też takiej opcji za bardzo nie ma - bo satelitki powinny stać za tobą a nie obok ciebie dla optymalnych efektów.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

2 godziny temu, lobuz1 napisał(a):

Aż się prosi olać soundbara i zastosować fajne monitorki na podstawkach, odizolowane od podłogi. 


Uwierz na słowo - chciałbym :( ale niestety, zabudowa, w jakiej stoi TV na to nie pozwala. Nie chcę inwestować nie wiadomo jakich pieniędzy, bo chodzi mi po głowie hipoteka i własna chałupa, a wtedy dobiorę wszystko perfekt. Póki co - w miarę umiarkowanym kosztem chciałbym po prostu poprawić sobie nieco humor, jak coś oglądam, czy sprzątam, bo nie zawsze chce mi się latać z głośnikiem BT. Nie jestem wielkim fanem soundbarów, ale cóż - w obecnej sytuacji to jedyne wyjście. Wybór mniejszego zła.
 

Godzinę temu, Dirian napisał(a):

Miałem jeden z topowych soundbarów (Sonos Arc + dwie satelitki) i no cóż... Kupa wydanej kasy a efekty co najwyżej średnie, na szczęście udało się sprzedać bez dużej straty i teraz korzystam z soundbara z TV który gra niewiele gorzej - jedynie nie ma efektów przestrzennych. Te efekty akurat były całkiem niezłe, ale na nowym mieszkaniu i tak nie miałem gdzie rozmieścić sensownie satelitek. U ciebie, jeśli za sofą jest ściana, to też takiej opcji za bardzo nie ma - bo satelitki powinny stać za tobą a nie obok ciebie dla optymalnych efektów.

 


Tak, u mnie bezpośrednio za sofą jest ściana. To cenna uwaga. Czyli nawet jeśli pokusiłbym się o jakąś półeczkę trochę nad sofą, to raczej to też nie będzie miało zbyt dużego sensu i lepiej kupić względnie dobrą belkę niż koślawo działający surround z satelitkami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, czyli raczej mało realne w praktyce. Skupię się zatem na czymś względnie sensownym w postaci belka + sub. Orientujecie się, czy coś w takiej konfiguracji z tego, co jest obecnie na półkach sklepowych będzie racjonalnym wyborem w podanej kwocie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli lubisz ciepłe basowe granie, to zerknij na JBL Bar 5.1, ale musiałbyś dorzucić 5 stówek. W filmach i grach wypada spoko (znajomi mają), w muzyce już gorzej, ale skoro nawet Sonos Arc którego posiadałem był dla mnie mało słuchalny, to trudno oczekiwać cudów od belek ze znacznie niższej półki cenowej ;) Generalnie te belki są "stuningowane" pod efekty filmowe, a nie pod muzykę, stąd no niestety w muzyce są bardzo przeciętne.

 

Edytowane przez Dirian
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@E-Mariusz Hej. Ja może podzielęsię swoim przmyśleniem jak ja to bym zrobił i dlaczego.

Kupił bym dacka nos takiego jak Metrum Octave lub dac-ph(tańszy) jeśli masz wyjście spdif coax w telewizorze, do tego wzmacniacz na początku z chin, jakiś tani niskowatowy klon i dwie kolumny podstawkowe, typu stare kefy, missiony lub coś podobnego, ale uznanego. Myślę, że zagrało by to o wiele lepiej od soundbara, który ma tani dac z oversamplingiem i opampami, słabej jakości wzmacniacz,  prawdopodobnie cyfrowy i nieduże, słabej jakości głośniczki.

Do filmu, muzyki i relaksu. Raz a dobrze, z możliwością upgradu.

Edytowane przez NuYam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko napomnkę, że przez umiejscowienie sofy (tuż przed ścianą) będzie problem z basem. Wiem, bo niestety mam taki układ u siebie i ciężko cokolwiek z tym zrobić - trzeba mocno ratować się EQ, bo zwyczajnie ściana tuż za głową będzie dudnić basem. Nie zdecydowałbym się na żaden sprzęt bez regulacji tonów niskich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Dirian napisał(a):

Jeśli lubisz ciepłe basowe granie, to zerknij na JBL Bar 5.1, ale musiałbyś dorzucić 5 stówek. W filmach i grach wypada spoko (znajomi mają), w muzyce już gorzej, ale skoro nawet Sonos Arc którego posiadałem był dla mnie mało słuchalny, to trudno oczekiwać cudów od belek ze znacznie niższej półki cenowej ;) Generalnie te belki są "stuningowane" pod efekty filmowe, a nie pod muzykę, stąd no niestety w muzyce są bardzo przeciętne.

 

Widziałem ten sprzęt na jakichś promocjach za ok. 1600 zł, więc będę polował, jeśli faktycznie się na niego zdecyduję. W tym budżecie znajdzie się jakaś alternatywa pokroju Sony czy Samsunga, które też są podobnie wyceniane? Generalnie, biorąc pod uwagę samo użytkowanie - tak jak wspomniałem, muzyka to bardziej dodatek. Jeśli zagra lepiej od wieży Philipsa z 2000 roku, to i tak będę zadowolony :) niemniej grunt, żeby soundbar robił swoje przy TV.

 

19 godzin temu, NuYam napisał(a):

@E-Mariusz Hej. Ja może podzielęsię swoim przmyśleniem jak ja to bym zrobił i dlaczego.

Kupił bym dacka nos takiego jak Metrum Octave lub dac-ph(tańszy) jeśli masz wyjście spdif coax w telewizorze, do tego wzmacniacz na początku z chin, jakiś tani niskowatowy klon i dwie kolumny podstawkowe, typu stare kefy, missiony lub coś podobnego, ale uznanego. Myślę, że zagrało by to o wiele lepiej od soundbara, który ma tani dac z oversamplingiem i opampami, słabej jakości wzmacniacz,  prawdopodobnie cyfrowy i nieduże, słabej jakości głośniczki.

Do filmu, muzyki i relaksu. Raz a dobrze, z możliwością upgradu.

Dziękuję za Twoją odpowiedź :) jednak niestety, zgodnie z tym, co pisałem w pierwszym poście - nie mogę sobie pozwolić na większy zestaw. Oczywiście, jestem gorącym zwolennikiem takiego rozwiązania, jednak fizyki nie przeskoczę, bo pokój nie jest z gumy, a mebli też nie mogę się na razie pozbyć 😕 niemniej, zachowam Twoje uwagi na przyszłość.

 

5 godzin temu, Najner napisał(a):

Tylko napomnkę, że przez umiejscowienie sofy (tuż przed ścianą) będzie problem z basem. Wiem, bo niestety mam taki układ u siebie i ciężko cokolwiek z tym zrobić - trzeba mocno ratować się EQ, bo zwyczajnie ściana tuż za głową będzie dudnić basem. Nie zdecydowałbym się na żaden sprzęt bez regulacji tonów niskich.

Tego się właśnie obawiam, w szczególności mając sub z głośnikiem umiejscowionym od dołu (sąsiedzi). Nie brałem jednak pod uwagę tego, że sama belka może generować takie dudnienie. Faktycznie będzie to tak odczuwalne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, E-Mariusz napisał(a):

Widziałem ten sprzęt na jakichś promocjach za ok. 1600 zł, więc będę polował, jeśli faktycznie się na niego zdecyduję. W tym budżecie znajdzie się jakaś alternatywa pokroju Sony czy Samsunga, które też są podobnie wyceniane? Generalnie, biorąc pod uwagę samo użytkowanie - tak jak wspomniałem, muzyka to bardziej dodatek. Jeśli zagra lepiej od wieży Philipsa z 2000 roku, to i tak będę zadowolony :) niemniej grunt, żeby soundbar robił swoje przy TV.

 

Trudno mi ocenić, miałem w sumie do czynienia tylko z tym JBL-em, jakimś starym Sony (nie pamiętam modelu) i Sonos Arc. Więc nie chcę zmyślać ;) Niektórzy polecają też soundbary Yamaha czy Polk Audio, ale nie wiem ile to warte. Po prawdzie ciężko znaleźć jakieś sensowne info, bo ludzie od audio wiedzą, że soundbar gra kiepsko, więc mają ten temat gdzieś, a reszta userów (i recenzentów tego typu sprzętu) to w większości osoby które kupują (lub dostają - recenzenci) soundbar i porównują go do głośników z TV, a tam wiadomo, że nawet przeciętna belka w większości przypadków zagra lepiej od pierdziawek wbudowanych w TV.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Panowie za wszystkie sugestie. Jeszcze jedna rzecz mnie tylko trapi - czy wybór sprzętu z głośnikiem w subie, który jest umiejscowiony od dołu to dobry krok? Nie będzie za bardzo rezonował w podłogę? Wolałbym, żeby obyło się bez wywiezienia przez sąsiadów na taczkach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.01.2023 o 18:43, E-Mariusz napisał(a):

Nie będzie za bardzo rezonował w podłogę?

Niskie tony generalnie rozchodzą się po powierzchniach stałych, więc sąsiad będzie słyszał pomruki w zależności od tego jak głośno słuchasz i jak liche macie ściany między sobą. Ja w dalszym ciągu obawiam się jak to zagra u Ciebie z tą ścianą tuż za głową, nic tu nie wymyślimy, musisz spróbować empirycznie :)

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności