Skocz do zawartości

Podłączenie aktywnego subwoofera do PC jako dodatkowy głośnik obok głośników stereo


x X x

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Mam problem z podłączeniem aktywnego suba do mojego PCta, do którego wpięty już jest iFi Zen Can poprzez złącze analogowe (wyjściem liniowym). Do Cana podpięte są aktywne monitory wyjściem zbalansowanym (Presonusy). Can naturalnie nie ma wyjścia na suba, więc pomyślałem podpiąć suba bezpośrednio do kompa, aby działał jako dodatkowy głośnik. Karta w kompie to Realtek 1200 na płycie MSI MAG B660, ma 5 w pełni konfigurowalnych złączy analogowych (we/wy) oraz wyjście optyczne. Subwoofer to Indiana Line Basso 840 posiadający wejście subwooferowe (1x RCA, którego używam do mojego systemu stereo), standardowe wyjście stereo 2xRCA z korekcją odcięcia, oraz głośnikowe.

Suba podłączyłem kablem RCA -> jack do jednego ze złącz, które przestawiłem w tryb wyjścia głośnika centralnego/subwoofera (nie mam opcji ustawienia jako tylko subwoofer), a cały system głośnikowy w tryb 5.1 lub 7.1 (nie ma opcji pod system 2.1). Do zarządzania złączami używam oprogramowania Realtek Audio Console.

Gdy dźwięk testuję w wyżej wspomnianej aplikacji klikająć na poszczególne kolumny - subwoofer się odzywa, tak samo głośniki stereo (ale ciszej niż w trybie stereo, więc niestety obcina mi część pasma). Natomiast gdy odpalę YouTube, iTunes, lub cokolwiek innego - dźwięk jest odtwarzany tylko przez głośniki stereo.

 

Jedyne opcje jakie udało mi się uzyskać to:

- podłączenie suba i Cana za pomocą rozdzielacza do jednego wyjścia,

- wybranie typu wyjścia, do którego jest podłączony subwoofer jako wyjście słuchawek lub wyjście na głośniki przednie (wtedy gra to niezależnie od tego czy wybrany jest system stereo czy 5.1/7.1) - ale naturalnie nie tak to powinno być zrobione, bo nawet mimo korekcji basu i zjechania na najniższe wartości jest go po prostu za dużo.

 

Ma ktoś jakiś pomysł jak to podłączyć? Nie chciał bym też żonglować kablami przełączając suba z zestawu stereo do PC i odwrotnie.

Edytowane przez x X x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
1 minutę temu, Play napisał(a):

Mniemam, że głośniki nie mają wyjścia na suba? To by było najlepsze rozwiązanie

Ma, ale używam do zestawu stereo przy TV, więc jest zajęte. Musiał bym zastosować rozgałęziacz, tylko jaki kabel wtedy do PC? Z RCA na pojedynczy jack mono/stereo?

 

Swoją drogą znalazłem w końcu taki poradnik. Działa, pozostaje kwestia dostrojenia. No i kolejnym minusem jest to, że wyjście audio na PC pod iFi mam ustawione na maksa, a głośność reguluję na Canie, co za tym idzie regulacja idzie tylko na głośniki stereo, a nie na suba. Najlepszą opcją by było wymienić Zen Dac + Zen Can na inny dac/amp z wyjściem na głośniki zbalansowane i wyjściem suba...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie możesz ustawić stałej głośności na dacu i regulować na głośnikach? O ile dobrze kojarzę, to studyjne mają własną regulację. Tylko niektóre mają na jednym, a inne na obu osobno. Wtedy wyjście z nich na suba przez rozgałęziacz (nie jestem pewien na 100% czy zadziała) i względnie tanio rozwiązane. Acz fakt, wymiana DACA zrobi lepszą robotę ze względu na dedykowane wyjścia 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Play napisał(a):

A nie możesz ustawić stałej głośności na dacu i regulować na głośnikach? O ile dobrze kojarzę, to studyjne mają własną regulację. Tylko niektóre mają na jednym, a inne na obu osobno. Wtedy wyjście z nich na suba przez rozgałęziacz (nie jestem pewien na 100% czy zadziała) i względnie tanio rozwiązane. Acz fakt, wymiana DACA zrobi lepszą robotę ze względu na dedykowane wyjścia 

Mogę, ale tak jest wygodniej, bo Cana mam przed sobą, a głośniki na półce przed sobą ;) I nie mają wyjścia, jedynie na słuchawki, co odcina głośniki. W sumie jest wyjście poza jackiem na słuchawki - na lewy głośnik, standardowy interfejs głośnikowy, plus i minus. A sub ma wejście high input właśnie z interfejsem głośnikowym, ale na oba kanały... Może to by działało? To jest aktywny subwoofer, ma swojego crossfade oraz głośność.

 

A co do daca - tylko jaki? :D

Edytowane przez x X x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym, co już zrobiłem (czyt. konfiguracją z użyciem Equalizer APO) spróbuję jeszcze podłączyć suba do interfejsu głośnikowego w prawym monitorze (głównym, sterującym) dedykowanego dla lewego monitora. Na razie wpiąłem tylko suba i oczywiście działa, ale muszę przetestować czy jak wepnę dwa głośniki do jednego interfejsu to czy mi się nic nie usmaży :D

 

Pewnie najlepszą opcją było by wykorzystanie złączą LFE. Ale też nie wiem czy to bezpiecznie podłączać dwa wyjścia pod jedno wejście z użyciem rozgałęziacza. Czy w wypadku np. aktywności dwóch źródeł jednocześnie coś sie nie sfajczy?

 

Edit:

podłączyłem na ostro lewy monitor i subwoofer do jednego wyjścia głośnikowego w prawym, głównym monitorze, w subie do wejścia high input dla lewej strony, plus i minus. No cóż, działa, nic się nie sfajczyło, nie słychać też aby lewa strona grała ciszej czy coś. Zastanawiam się jeszcze czy jest sens podłączać suba na dwa kanały - tzn. z wyjścia w prawym monitorze (które jest dedykowane pod lewy monitor) rozdzielić przewód przy subie na plus i minus i podłączyć odpowiednio do prawego i lewego kanału? Czy coś to zmieni?

Edytowane przez x X x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności