Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

LDAC na windows 11 na wbudowanym w płytę BT.


areskrk

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Jako że nie samymi Fostexami człowiek żyje i czasami musi ruszyć cztery litery od kompa, skusiłem się oststnio na piąte wcielenie tysiączek Sonego. 

Nie zależało mi na super dzwięku, bo to mam w fostexach, tylko dobrym ANC do pociągu (oststnio dużo kursowałem na linii Kraków Warszawa.

 

No i jak pewnie każdy, po radosnych zabawach z telefonem, postanowiłem podłączyć do kompa z windowsem.

Windows 11 przynajmniej wspiera już natywnie AAC, więc nie trzeba się męczyć z SBC. Ale..

Sony WH-1000XM5 ( podobnie jak Sony WH-1000XM 3 / 4 ) wspierają LDAC (piątki już bez aptx z odmianami), więc aż się prosi żeby windows zagrał przez LDAC.

 

Jedynym rozwiązaniem jakie znalazłem w sieci to zakup Fiio BTA30. Jest to nadajnik/odbiornik BT z LDAC. Już prawie go kupiłem, ale... Po pierwsze szkoda kasy, bo obok fostexy z chordem... wiec bez sensu walczyć o jakość kodeka w Sony... :) po drugie okazało się że wspomniany Fiio BTA30 (pro) nie nadaje LDAC gdy jest do kompa podłączony po USB :( tylko coaxial. Więc trochę bez sensu. No i prawie 700...

 

Więc zacząłem wielkie grzebanie w necie :)

 

Okazało się że LDAC na windows 11 jest możliwy :)

 

Piszę to tutaj żeby więcej osób mogło korzystać, ale też po to żeby zweryfikować czy to nie ściema... Może tylko "pisze" że LDAC ... :) 

 

Najpierw można pobrać to:

https://www.bluetoothgoodies.com/tweaker/

 

To programik do sprawdzania po jakim kodeku nasz windows po BT sobie gra. Trzeba tylko pamiętać że w wersji trial (7dni) pokazuje to tylko dla jednego urządzenia, pierwszego po BT które podłączymy po instalacji, więc warto rozłączyć inne słuchawki i głośniki jeśli mamy po BT, i połączyć tylko te jedne (np Sony 1000)

 

Sam program "tylko" pokazuje co i z jakimi parametrami  wybiera nasz system do grania po BT.

 

Natomiast to:

https://www.bluetoothgoodies.com/a2dp/?v=00080301&osv=10.0.22621.963

 

To jest prawdziwa bomba i bohater tego wpisu :)

 

Są to przerobione sterowniki  A2DP dla windowsa, które... umieją LDAC :)

 

a2dp-1103x951.png

To grafika ze strony projektu, która wyjaśnia wszystko.

Po instalacji i restarcie windowsa, wybieramy LDAC na początek jakość medium (to 660 kb/s) i odpalamy jakiegoś grajka oraz pierwszy z podanych programów, który pokaże czy windows 11 ma teraz LDAC, oraz czy z niego korzysta.

 

To tyle. 

 

Jeśli to już jest znana sprawa a ja się "obudziłem" to przepraszam :) ale nigdzie nic nie znalazłem na ten temat, więc...

 

Zapraszam do testowania :) oczywiście to nie moje dzieło, ja to tylko znalazłem.

 

 

LDAC windows 11

 

PS. Ja mam starawą już płytę asusa x570, z kością Intel® Wi-Fi 6 AX200 (ona też ma BT) i wszystko działa :)

 

 

Edytowane przez areskrk
  • Like 5
  • Thanks 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 10-tce też powinno zadziałać wg opisu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.12.2022 o 14:54, areskrk napisał(a):

Sam program "tylko" pokazuje co i z jakimi parametrami  wybiera nasz system do grania po BT.


Ten program "Bluetooth Tweaker" umożliwia też strumieniowanie muzyki z telefonu na komputer z systemem Windows 10.

https://www.bluetoothgoodies.com/info/a2dp-sink/?v=01040401&osv=10.0.19045

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze doprecyzuje. Żeby było jasne, sony wh-1000xm5 grają jak kupa i to taka rozlazła :)

I z LDAC też tak grają. One takie są. Stworzono je z myślą o słuchaniu ciszy (anc) a nie muzyki. I tak je należy traktować.

 

Nie twierdzę i nie twierdziłem że te słuchawki dzięki LDACowym sterownikom zagrają dobrze.

 

Ale zagrają dzięki tym sterownikom z LDAC z windowsa  lepiej niż na SBC (o 80%) i lepiej niż na AAC (25%). I to słychać.

Edytowane przez areskrk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, areskrk napisał(a):

i lepiej niż na AAC (25%)

Myślę, że o 23.

Ja specjalnie różnicy między kodekami nie słyszę, no może poza SBC. Chociaż w sumie nigdy się nie wsłuchiwałem, bo BT służy do muzyku w tle lub w drodze na zakupy więc w moim przypadku te różnice są marginalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, trochę mnie poniosło z tą matematyką :)

 

Chodziło mi o to, że różnica jest wyraźnie słyszalna  w porównaniu do AAC (LDAC990) ale nie jest to taka przepaść jak porównanie do SBC.

 

Oczywiście mowa o plikach flac, bo takich słucham.

Jeśli ktoś słucha muzy z plików/streamingów AAC 256 to chyba nie usłyszy żadnej różnicy...

Edytowane przez areskrk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Spróbuj 1000xm5 na profilu bright (z aplikacji Sony) i clear bassem +2 czy +4. Polecam też włączyć DSEE (wyraźnie polepsza dźwięk).

Zupełnie inne słuchawki. Imho po takim zabiegu grają nieźle.

 

Do tego koniecznie słuchać na LDACu z wyłączoną hardwareową kontrolą głośności.

LDAC w tych słuchawkach wyraźnie polepsza dźwięk w każdej sytuacji, nawet na niskiej jakości audio.

To żadne placebo.

 

Czytałem na headfi, że Sony buduje od podstaw i optymalizuje słuchawki wokół LDAC. 

Co dla mnie jest logiczne, bo to ich własna technologia. 

 

DSEE również wyraźnie zmienia dźwięk. Po wielu testach moim zdaniem zdecydowanie na lepsze.

 

Sam jestem z tych którzy nie słyszą różnicy między SBC, APTX-HD czy APTX (mam bt-w3 do takich testów). Ale akurat w przypadku Sony różnicę słychać od razu i to na kazdym źródłowych materiale.

 

Edytowane przez Luqart
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak mam, bright i clear bass na 3. dsee nie sprawdzałem, bo z definicji unikam ulepszaczy.

Ale może warto sprawdzić, bo te słuchawki naprawdę słabo grają (ale to anc...  :) )

Co to znaczy "słuchać na LDACu z wyłączoną hardwareową kontrolą głośności" serio pytam, nie czepiam się pisowni czy coś.

 

Edytowane przez areskrk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.02.2023 o 14:15, areskrk napisał(a):

Dokładnie tak mam, bright i clear bass na 3. dsee nie sprawdzałem, bo z definicji unikam ulepszaczy.

Ale może warto sprawdzić, bo te słuchawki naprawdę słabo grają (ale to anc...  :) )

Co to znaczy "słuchać na LDACu z wyłączoną hardwareową kontrolą głośności" serio pytam, nie czepiam się pisowni czy coś.

 

Też je trzymam dla ANC które jako jedyne na rynku nie powoduje u mnie bólu głowy przy dłuższym używaniu.

Jak słuchasz na LDACu przez opcję którą podlinkowałeś to masz ją wyłączoną hardwareową kontrolę głośności.

Ta opcja sprawia, że windows nie zajmuje się kontrolą głośności, a jest ona ustawiona tak jak producent chciał. Jak Windows przejmuje kontrolę to są za duże schodki. Jest za głośno lub za cicho.

 

Po EQ grają po prostu jak wirelessy za te 1000 pln.

Na pewno jest lepiej niż było bez EQ.

Tak czy siak nie ma lepiej grających na całym rynku wirelessów z takim ANC i wyciszeniem pasywnym (które jest również świetne).

Koniec i kropka.

 

Problemem EQ na bright jest fakt, że brak im głębi.

Na stocku jest znacznie lepiej pod tym względem. Ale trzeba przeboleć mocno wycofaną średnicę. Pomaga włączenie DSEE i obniżenie clear bass na -2 lub -4.

 

A co do DSEE moim zdaniem warto włączyć, a szczególnie z LDAC.

Mam taką samą opinię jak tutaj na headfi:

Cytat

I started using my XM5s wired more often (turned on), just to get the most out of them since LDAC is still a lossy way of transmitting audio. It was more of an experiment at first but now I do it more often especially when I'm in very busy/crowded areas where LDAC tends to stutter.

I EQ them in my Walkman app, because the stock sound is a bit too warm and veiled for my taste, I tried to re-create my custom app EQ as close as I could and I think it sounds superb.

Now like I've posted before I think DSEE is an underrated technology even on lossless files, it manages to bring out vocals and create a bit more separation, bass even after EQ sounds punchier and tighter. I love how it makes my music sound, of course the difference it makes is very minor but I do enjoy the effect it gives. It works best with lossy files/Spotify because that's the biggest difference I have noticed, its really night and day when used with low-res codecs.

 

https://www.head-fi.org/threads/sony-wh-1000xm5-wireless-noise-cancelling.963073/page-30

Edytowane przez Luqart
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, jd1210 napisał(a):

Działa to u mnie z kompa, dzięki za te alternatywne stery.

Screenshot_2023-02-20-20-21-42-228_com.qudelix.qudelix.jpg

Super opcja. Działa super.

 

 

Co do 1000xm5 to polecam też sprawdzić te EQ.

0tEMzrT.jpg

 

Według mojego gustu te EQ +DSEE+LDAC najbardziej zbliża SQ do takich Momentum 4 które są niezłe.

Edytowane przez Luqart
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 29.03.2023 o 09:37, areskrk napisał(a):

Jednak po testach DSEE wyłączyłem. Jakoś nieprzyjemny dźwięk się z tym robi przy AAC z iPada.

Ja też po dłuższych testach wyłączyłem. DSEE powoduje czasem artefakty i dziwne problemy ze sceną. Czasami po prostu zostaje przeniesiona w bok. Dziwnie to brzmi, ale bas nie jest idealnie na środku a po boku (gdzie wiem, że musi być na środku, bo piosenkę znam na wylot).

 

LDAC tutaj mocno wpływa na dźwięk w porównaniu do takiego APTX. z Windowsa.

Może to wina custom drivera. Sam nie wiem. Ale ja wyraźnie czuję róznicę po wgraniu bluetoothTweakera.

 

Zostałem w konfiguracji LDAC + ciut zmieniłem EQ wyżej.

Jestem zadowolony.

Kupiłem jeszcze na próbę 1000xm4 i na pewno gra gorzej i na pewno ma gorsze ANC, a szczególnie pasywną izolację.

Sama pasywna izolacja w 1000xm5 robi robotę. 

Edytowane przez Luqart
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
  • 3 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności