Skocz do zawartości

Jakie parametry są istotne w DAPie przy słuchaniu tylko po BT?


artif

Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ od jakiegoś czasu przesiadłem się na słuchawki TWS (mobilnie oczywiście, trzeba przyznać, że jakość transmisji BT ostatnio jest całkiem spoko), nurtuje mnie pytanie, na jakie parametry patrzeć przy szukaniu odtwarzacza zakładając granie tylko  po BT? Rodzaj DACa? Z pewnością już nie wzmacniacz. Co jeszcze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na nic, ewentualnie kodeki (np. LDAC jak będziesz słuchał flaców) + zasięg BT samego odtwarzacza. Za cały "dźwięk" i tak odpowiadają słuchawki w takim połączeniu. Dla mnie dedykowany player do słuchania BT nie ma sensu, telefon się lepiej sprawdzi w tej roli bo jest bardziej wydajny. Ważne tylko, żeby miał opcję wyłączenia polepszaczy typu producenckie EQ i inne cuda.

Edytowane przez Karmazynowy
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Karmazynowy napisał(a):

Zrezygnować z DAPa i budżet przesunąć na lepsze TWSy, tak bym zrobił.

Sam posługuje się telefonem w przypadku TWS. Ustawiam w opcjach programistycznych LDAC w najwyższej opcji 990 kbps. 

Natomiast słyszałem teorię że DAP jest także w przypadku BT lepszy od telefonu. Być może chodzi właśnie o to że DAP ma od razu najwyższy transfer (Audio) ustawiony ? Albo że telefon ma dużo "przeszkadzajek" . Tylko ze telefon dzięki temu obsługuje Tidal i Spotify na bieżąco, bez korzystania z hotspota.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Lord Rayden napisał(a):

Sam posługuje się telefonem w przypadku TWS. Ustawiam w opcjach programistycznych LDAC w najwyższej opcji 990 kbps. 

Natomiast słyszałem teorię że DAP jest także w przypadku BT lepszy od telefonu. Być może chodzi właśnie o to że DAP ma od razu najwyższy transfer (Audio) ustawiony ? Albo że telefon ma dużo "przeszkadzajek" . Tylko ze telefon dzięki temu obsługuje Tidal i Spotify na bieżąco, bez korzystania z hotspota.

Może też wynikać z tego, że DAP nie promieniuje niczym ruter, co szczególnie robią tanie chińskie smartfony, ale to właśnie jedna z tych przeszkadzajek.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.12.2022 o 09:55, Karmazynowy napisał(a):

Za cały "dźwięk" i tak odpowiadają słuchawki w takim połączeniu.

Nie jest to do końca prawda. Tzn. w teorii powinno tak być, że do słuchawek dociera sygnał cyfrowy, który jest dekodowany przez DAC, później wzmacniany i podany słuchaczowi, ale to tak nie działa. Różne telefony z tymi samymi słuchawkami grały mi inaczej. Np. w moim Samsungu puszczając sygnał po BT na słuchawki w dalszym ciągu działa przełącznik Dolby Atmos oraz equalizer. Czyli już na wyjściu z telefonu dźwięk może być różny od tego z innego telefonu. 

 

W dniu 20.12.2022 o 09:55, Karmazynowy napisał(a):

Dla mnie dedykowany player do słuchania BT nie ma sensu, telefon się lepiej sprawdzi w tej roli bo jest bardziej wydajny.

Z tym się natomiast zgadzam, sam mając dwa DAPy z BT wolę korzystać ze swojego Samsunga, który podaje sygnał na słuchawki BT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, bakus1233 napisał(a):

W ipadzie mam standardowe ustawienia dźwięku, bez eq czy innych ulepszaczy, to samo w laptopie z windows 11 a mimo to słuchawki lepiej mi grają z ipada. Czyżby system miał już narzucony eq? 

 

Tak, na pewno. Stąd też taka popularność UAPP na Androidzie, który omija systemowy mixer i wszystko puszcza przez swój hires.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, bakus1233 napisał(a):

W ipadzie mam standardowe ustawienia dźwięku, bez eq czy innych ulepszaczy, to samo w laptopie z windows 11 a mimo to słuchawki lepiej mi grają z ipada. Czyżby system miał już narzucony eq? 

 

Akurat z ios i innymi systemami nie jest tak prosto. ALAC w ios np. ma cały zakres ustawień (z kompresją bezstratną jak się nie mylę włącznie - oczywiście nie po BT), a i tak jak widzę trudno dokładnie ustalić, jakie parametry właśnie wybrał w danej chwili. Na androidzie z kolei trzeba pilnować kodeka, który aktualnie działa itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, artif napisał(a):

Akurat z ios i innymi systemami nie jest tak prosto. ALAC w ios np. ma cały zakres ustawień (z kompresją bezstratną jak się nie mylę włącznie - oczywiście nie po BT), a i tak jak widzę trudno dokładnie ustalić, jakie parametry właśnie wybrał w danej chwili.

Mógłbyś rozwinąć? Z tego co widzę, to wybierasz w ustawieniach muzyki jakość dźwięku Lossless oraz jakość strumieniowania do wyboru wi-fi, sieć komórkowa. Oczywiście również Dolby Atmos lub nie i EQ (wbudowane ustawienia oraz brak). Nic więcej nie ma. 

 

IMG_1728.png

Edytowane przez The Grand Wazoo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się. W ustawieniach appla zbyt dużo nie poprzestawiasz. Natomiast sam kodek aac dostosowuje się do np. słuchawek. Podobno to jest główny powód, dla którego dedykowane słuchawki appla grają najczęściej lepiej, niż inne, choć np. na androidzie może być dokładnie odwrotnie. 

Jeśli ktoś ma jakieś konkrety na ten temat, chętnie się dowiem szczegółów.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A to nie jest tam że ios oraz słuchawki ma tak ogarnięte kodek aac że mezalians z innymi systemami jest gorszy?

Ip to airpodsy, android i dapy to aptX i każdy wspiera swoje jak samsung swoje budsy.

Ot wymuszanie ekosystemu.

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności