Skocz do zawartości

Foobar 2000, Aimp3, DeaDBeeF oraz Tidal moje spostrzeżenia


Aro91

Rekomendowane odpowiedzi

Od lat słuchałem wyłącznie przez Foobara kawałków różnej maści w plikach, jak się zbiorę to sprawdzę jeszcze, czy wogole są jakiekolwiek różnice w odsłuchu kilku dobrych realizacji w 24/96khz czy 24/192 oraz z plików DSF i specjalnie je przekonwertuje do popularnego 16/44.1... ale o tym niebawem :3

W ostatnim czasie udało mi się pobawić w odtwarzanie z Linuxa oraz trochę posłuchałem ulubionych kawałków przez Tidala.

Mój zestaw

kolumny DIY Hurricane, wzmak Sony STR V5, interkonekt Duelund, DAC Lampucera DIY, głośnikowe domofonowe, listwa modyfikowana, transport PC. Nie używałem żadnych ulepszaczy typu zewnętrzne EQ, jakieś programy do poodbijania dynamiki, optymalizatory audio itd...

Aimp3 który miał na start wgrane wtyczki WASAPI, nie przełożyło się to za bardzo na finalną jakość dźwięku i załóżmy że ten program będzie punktem odniesienia do Foobara.

Foobar 2000 modyfikowany z poradnika Majkela, wgrałem już wtyczki AISO4all oraz WASAPI, lecz jak zauważyłem po czasie najlepiej sprawdza się WASAPI "event" pod Windowsa 10.

Dźwięk nieco lepszej rozdzielczości, mniejsze tendencje do wyostrzania wokali czy góry pasma, Foobar ma przede wszystkim więcej przejrzystości, powietrza na scenie, gradacja planów, scena szersza jak i lepsze odczucie tego co wybrzmiewa głęboko, delikatnie lepsza kultura i dynamika, bas z lepszym impaktem,konturem ale kosztem minimalnie słabszej obfitości, barwa ciut wychudzona i jaśniejsza od AIMPa.

System Linux z programem DethBeef

Moje zaskoczenie było spore bo to czysty system który wystartował z pendrive i działał w pamięci RAM komputera.

Muzyka brzmiała ciekawiej niż wyżej opisywane programy pod Windowsa, największe różnice były w dynamice {w tym impakt na basie był zaskakujący},więcej przejrzystości, kultury na scenie, lepsze odczucie odrywania się dźwięku z kolumn gdy coś wybrzmiewało blisko samych skrzyń, wysokie tony bardziej doświetlone i nieco jaśniejsze, nie są to duże zmiany i musiałem znać już dobrze dany utwór żeby stwierdzić że słuchanie z Linuxa było jeszcze przyjemniejsze.

Tidal pod Windowsa 10 (jakość Master}

Nie byłem przekonany do jakości dźwięku z takich serwisów które trzymają na serwerach swoja bibliotekę muzyczną, ku mojemu zdziwieniu... finalnie Tidal u mnie zagrał najlepiej, najwięcej zmian było w wypełnieniu barwy, wszystkie utwory jakie przesłuchałem miały te same przypadłości na korzyść tego serwisu, generalnie był bardzo ładny koloryt, przy tym pliki z programów wyżej opisanych brzmią u mnie zbyt chudą, wypraną barwą, nie mam pojęcia dlaczego tak jest ale wygląda na to jak by Tidal miał jakiś algorytm co "podrasowuje" swoje utwory skoro każdy kawałek jest tak barwny.

Kolejną miłą zmianą była nieco lepsza szczegółowość, fajniejsze odczucie obcowania z "bryłami" a nie płaksą tekturką na scenie, lekko wzrosła dynamika jak i dociążenie średnicy oraz dołu pasma, muzyka z lepszym wygładzeniem, lepszymi wybrzmieniami, uogólniając czułem jak by Tidal brzmiał najmniej cyfrowo, i to słychać na moim zestawie, może to być spotęgowane przez to że cały system nie jest mistrzem wypełnienia, barwy, soczystości i w tym najwięcej zyskał serwis Tajdala... z delikatnych minusów utwory czasem grały aż zbyt stonowaną górą, ciut rozjaśnienia, doświetlenia by nie zaszkodziło przy wyższych opisywanych programach. 

Bez nazwy.jpg

Przykład super realizacji Kraftwerk a słuchałem pod obydwoma źródłami, w tym przypadku gęsty FLAC nieco gorzej zagrał..

Dziękuję za wytrwanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.12.2022 o 22:09, Aro91 napisał(a):

wgrałem już wtyczki AISO4all oraz WASAPI, lecz jak zauważyłem po czasie najlepiej sprawdza się WASAPI "event" pod Windowsa 10.

 

Cytat z innego forum:
"Foobar czas temu został przeprojektowany i teraz pod opcją "DEFAULT" kryje się protokół WASAPI w trypie PUSH, w wersji exclusive mamy więc WASAPI Exclusive PUSH. 
Sam autor foobara stwierdził, że już nie trzeba instalować dodatkowej wtyczki typu WASAPI tym bardziej, że ta wtyczka była już przestarzała i zawierała masę niepotrzebnego kodu."

 

Ja odinstalowałem wtyczkę WASAPI.

  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 4.12.2022 o 15:57, Aro91 napisał(a):

Chyba innej wersji nie znalazłem na Tidalu, a skąd ogarnąłeś że ten FLAC był konwertowany z winyla?

No i tu wyszło że remaster miał ta sama przypadłość i grał mi przyjemniej od flaka winyla heh 

 

Sorki, że tak późno odpowiadam - przegapiłem pytanie...

 

[LP] - longplay - analogowa płyta długogrająca :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności