Skocz do zawartości

Wrażenia z odsłuchu zestawu Pawła oraz transportu I-O Data Soundgenic HDL-RA4TB


Aro91

Rekomendowane odpowiedzi

Udało się w parę godzin posłuchać zestawu u Pawła i poświęciliśmy chwile żeby bezpośrednio sprawdzić jak grały te same pliki na laptopie (poprawiony Foobar 2000 na win 10) przy zewnętrznym transporcie  I-O Data Soundgenic.

kolumny Canton Digital 2.1, wzmacniacz T+A PA 1530r, kable głośnikowe In-Akustik LS-1102? i RCA MB Audio hybrid, listwa DIY i lepsze zasilające.

Akustyka całkiem przyzwoita, pokój około 18m2 a kolumny daleko od ścian. W pokoju są też absorbery jak i zagospodarowana akustycznie ściana za plecami.

 

Dźwięk

Ostatnim razem byłem u Kolegi prawie rok temu i raczej nie zgadł bym w ciemno jak wtedy było słuchając muzyki z laptopa a jak jest obecnie, znaczy zauważył bym tylko że najbliższe plany są nieco bliżej słuchacza niż wtedy, ale to nie był wpływ dobrego transportu a innych kabli głośnikowych.

Dźwięk całego zestawu puszczanego z transportu plików był jak mogłem się spodziewać wyśmienity, nic dziwnego bo rok temu też uważałem zestaw za jeden z najlepszych jakie miałem okazję przesłuchać, barwa była bardzo neutralna, nie było ocieplenia w średnicy jak w moim zestawie, nie zauważyłem też żadnego rozjaśnienia w wyższej średnicy czy przygaszenia na samej górze, u mnie najwyższe tony mniej doświetlone ale to dlatego że STR V5 i DAC Lampucery nieco tonuje górę pasma. W rezultacie u Pawła sprzęt grał po prostu równo ale... raczej ciemniej na średnicy/niskiej górze niż u wielu nowoczesnych zestawów gdzie ten zakres ma bardziej efektowny, jasny, są też opnie że drogie zestawy są tak detaliczne że aż za ostre i mało muzykalne, ja słucham zestawu Pawła i naprawdę rozdzielczość jest dobra i zero ostrości, chociaż teraz sporo poprawił ten transport na plus.

Sporo osób z takich zestawów zwyczajnie powiedziało by, że zestaw Pawła gra jakąś lekko matową średnicą a to jest dźwięk który ma barwę podobna do winyla, ogólnie było zero nachalności, żadne częstotliwości nie nachodziły na siebie, nie było ostrości itd... wracając do barwy winyla dźwięk z tego transportu plików miał dużą dawkę doświetlenia na samej górze, w bezpośrednim porównaniu winyl by miał górkę bardziej stonowaną.

 

Jakie aspekty mnie zaskoczyły na plus?

Świetna dynamika, napowietrzenie, bardzo szeroka i głęboka scena, w jednej dobrej realizacji odgłos dzieciaków było wyraźnie słychać za lewej ściany na podwórku, bas roznosił się w wielu kierunkach, chociaż mam delikatne zastrzeżenia do jego charakteru o czym niżej, same wokale mimo że są równe i nie mają ciepełka jak u mnie, grały wyraźnie bardziej naturalnie, u Pawła było tak dobre wypełnienie i zero jakiejś zapiaszczenia, chropowatości średnicy że robiło to duże wrażenie jak cały zestaw jest w stanie zagrać, wysoka średnica była bardzo łagodna, ale nie czułem aby średnie czy wysokie były tzw "mroczne" 

 

Sama barwa średnicy i wysokich bardzo mi odpowiadała, nie było czuć surowego dźwięku, same kolumny są bardzo muzykalne o ile im damy dobry tor, gdy słuchaliśmy Black Sabbath najstarszych albumów czy starej elektroniki Kraftwerk aż nie chciało się ciągle czegoś analizować a słuchać, całość była bardzo spójna, wygładzona, pełna w barwie, dźwięki pływały na scenie, gitara elektryczna miała masę energii w sobie, wybrzmienia były głębokie i namacalne, obiekty odgrywane w zespole Kraftwerk bardzo trójwymiarowe i żywe, dynamika uderzenia fajna.

Generalnie transport  I-O Data wybił sprzęt wyraźnie wyżej niż z odsłuchu po laptopie, ten specjalny transport miał w zestawie też lepszy zasilacz.

Delikatne zastrzeżenia do charakteru basu, fajnie jak by zestaw miał ciut bardziej zwarty, punktowy, zbity bas jak to bywa u mnie zamiast jego objętości na scenie, być może nie wszystko można mieć i zawsze jakiś woofer ma swe ograniczenia czy ogólnie kolumna, nie mniej jednak bas w zestawie Pawła był bardziej rozdzielczy, zróżnicowany, dynamiczny z większym wolumenem, zejściem niż na moich klockach.

 

Transport I-O Data vs laptop (foobar na Win 10)

To było dziwne uczucie gdy po 3 może 4h odsłuchu na IO Data podłączyliśmy te same kawałki na laptopie... dźwięk był tak mdły, matowy, mniej rozdzielczy, rozmazany na scenie że dziwiliśmy się jak jeszcze dawniej byliśmy zaskoczeni jak świetnie grał cały zestaw gdy wszystko leciało tylko z laptopa, tak to jest gdy się nie ma odniesienia do czegoś wyraźnie lepszego, to człowiek przyzwyczaja się do tego co ma i uważa to za prawidłowy dźwięk, wiadomo że wymieniając np wzmacniacz T+A na jakiś z wyższej droższej serii, czy poprawić jeszcze transport IO Data na dużo droższy, dalej byśmy mogli uważać że ten obecny set gra jakoś sztucznie, czyli droga bez końca 😛

Generalnie słuchanie z laptopa dawało kiepski dźwięk, brakowało nam tej barwy, była nierówna, tu za dużo basu, tak dziwna średnica i narzucająca się przez braki w detalach, napowietrzenia, wysokie mało dźwięczne i niezbyt nośne, kontury rysowane grubszą kreską i coś co Paweł chyba trafnie opisał że... wszystkie obiekty na scenie są tak jakby wycięte, nie było tego uczucia spójności całego repertuaru, holografii, same kontury były czasem poszarpane i w ogóle nie przypominały ładnej gładkości z dobrego winyla.

Można było powiedzieć że to dwa wyraźnie inne charaktery prezentacji dźwięku i mogę się z tym zgodzić, coś na zasadzie kiepskiej realizacji, mimo że leciał ten sam plik z użyciem laptopa.

Co mi się mniej podobało w IO Data?

 

Czasem były problemy z aplikacjami na smartfonie żeby sterować transportem, albo coś się zawiesiło czy wczytywało długo, przełączenie się między apkami oraz trochę dużo funkcji żeby to szybko ogarnąć, musi się też jakoś zapisywać obecna biblioteka z wszystkich utworów na dyskach, ale jak się ma z 6TB danych to aplikacja ma czasem wolne tempo.

Podziękowania dla Pawła za gościnę, nic tylko słuchać na dobrze złożonym zestawie pozdrowionka :3

 

1669507176150.jpg

Edytowane przez Aro91
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Aro91 napisał(a):

Generalnie słuchanie z laptopa dawało kiepski dźwięk, brakowało nam tej barwy, była nierówna, tu za dużo basu, tak dziwna średnica i narzucająca się przez braki w detalach, napowietrzenia, wysokie mało dźwięczne i niezbyt nośne, kontury rysowane grubszą kreską i coś co Paweł chyba trafnie opisał że... wszystkie obiekty na scenie są tak jakby wycięte, nie było tego uczucia spójności całego repertuaru, holografii, same kontury były czasem poszarpane i w ogóle nie przypominały ładnej gładkości z dobrego winyla.

Szczerze mówiąc to chyba bardzo źle poprawiony był ten foobar. Ale raczej po prostu bardzo wyolbrzymiasz to co usłyszałeś. I widziałeś. Ale opis spoko.

 

6 godzin temu, Aro91 napisał(a):

Generalnie słuchanie z laptopa dawało kiepski dźwięk, brakowało nam tej barwy, była nierówna, tu za dużo basu, tak dziwna średnica i narzucająca się przez braki w detalach, napowietrzenia, wysokie mało dźwięczne i niezbyt nośne, kontury rysowane grubszą kreską

J/w plus - jesteś gotów na zasilenie którejś z redakcji gazetek o audio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dłubałem w foobarze czytając poradniki np Majkela z naszego forum 

Generalnie laptop laptopowi nie równy, może inne nieco lepiej grają od mojego starego Acera

Będę chciał pożyczyć fidata i u siebie na spokojnie porównać do windowsa i Linuxa z kompa żebym miał pewność ile ten transport wnosi w tańszych systemach 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności