Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Rockbox Na D2


Rekomendowane odpowiedzi

Nie za bardzo chce mi sie bawic w zakladanie konta na stronie rockboxa ale moze ktos ma i moze zapytac sie czy jest w planach dostosowanie tego wyczesanego firmware`u na rownie zajefajny odtwarzacz ktory cowon ostatnio wypuscil... Wg mnie takie playery maja swietlana przyszlosc i mysle ze dobrze by bylo modz odpalac je z rockboxem. Mam jednak pewne watpliwosci o do ekranu dotykowego, jak moglby on wspolpracowac w z firmwarem i jakby to sie mialo do wygody uzytkowania. Wiec jesli ktos ma takie checi i mozliwosci to niech nie zwleka;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 75
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

. Mam jednak pewne watpliwosci o do ekranu dotykowego, jak moglby on wspolpracowac w z firmwarem i jakby to sie mialo do wygody uzytkowania. Wiec jesli ktos ma takie checi i mozliwosci to niech nie zwleka;]

 

To czy Cowon D2 ma touchscreen czy go nie ma , to wbrew pozorom dla jego

ewntualnego "zrockboxowania " nie ma aż tak wielkiego znaczenia .

 

Problem leży w platformie softwarowo - hardwarowej na której D2 jest oparty

( Telechips TCC7801 ) i powszechnie znanej niechęci koreańskiej firmy

do publikowania jakichkowlwiej pogłebionych informacji czy schematów

technicznych swoich SoC-ów. O dotarciu się do kodów zródłowych tego

mikrokontrolera w ogóle nie ma co marzyć .

 

Oczywiście SoC można teoretycznie rozpracować także jakiejkowlwiek bez dokumentacji

( jądro procesora w prawie wszystkich nowoczesnych DAP/PMP oparte jest o podobną architekturę i licencję ARM )

ale to wymaga olbrzymiego wysiłku , czasu czasu i jeszcze raz czasu . Platforma Samsunga

SA58700 z Nano II generacji od blisko roku jest wspólnym wysiłkiem żmudnie rozpracowywana

wspólnym wysiłkiem przez kilkudziesięciu informatyków ( zresztą nie tylko z Rockboxa

, lecz głównie tych skupionych wokół projektu iPod Linux ) ... i na razie jakichkolwiek efektów tej pracy brak.

 

A Telechips TCC7801 z Cowona D2 ( czy też Clixa 2 generacji ) jest w tej chwili "ziemią nieznaną "

w jeszcze większym stopniu niż rzeczony Samsung SA58700. W dodatku żaden inny wczesniejszy SoC

Telechipsa (jak TCC760 , TCC770 , TCC8200 ) nie została nigdy rozpracowany i rozgryziony ,

więc prace nad TCC7801 musiałyby się zacząc "od komina" .

 

Z jednym wyjątkiem , wszystkie playery dla których zaadaptowano Rockbox oparte są

o dwie platformy : 1) Portal Player 502x (wszystkie iPody z wyjątkiem Nano II ,

dyskowe Irivery H10 , Sandisk Sansa E-200 series ) 2) lub Motorola Coldfire SCF52xx

( Irivery iHP-1x0/3x0 , Cowon X5 ) . Doświadczenia zebrane przy pracy nad jednym playerem

pozwalały więc w miarę łatwo adaptowac je przy pracy nad blizniaczym DAP-em opartym o taki

sam mikrokontroler . Zwłaszcza że w tym wypadku Motoroli sama firma udostępniła publicznie

kody zródłowe tego SoC-u ( open source code) i ekipa Rockboxa przy pracy nad iHP-1x0/3x0

( a pozniej Cowonie X5 ) wcale nie startowała od zera.

 

W przypadku D2 (lub Iriverów Clixa II generacji / B20 ) i mikrokontrolera Telechipsa TCC7801

perpektywy "zrockboxowania " wyglądają niestety znacznie gorzej. Podobnie jak Ron

, też to raczej ciemno widze :( Prace musiałyby potrwać minimum rok /półtora , a do tej pory

żaden pojedyńczy programista ( nie mówiąc o zespole ) SoC-ami

Telechipsa się w załodze Rockboxa nawet poważnie się nie zajmuje.

 

Patrz też > "Wielki Spis Platform Dla Playerów Mp3 " >> http://forum.mp3store.pl/index.php?showtop...t=0&start=0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Wskrzeszam temat, bo jest postep w pracach nad RB dla D2.

 

http://forums.rockbox.org/index.php?topic=10164.0

 

Dali rade juz go uruchomic, ale niestety zamierzaja zrobic mu zamiast touchscreen'a przyciski.

Tzn. podzielic ekran na kilka czesci, ktore przejma funkcje przyciskow. IMO strata mozliwosci playera, ale coz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coż ja bym tego nie nazwał uruchomieniem a mozliwością odczytania partycji Fat z D2.

during the the last few days I've had some success getting the flash FAT32 filesystem working, at least partially. The boot sector, cluster map & root directory all appear to be read correctly, as far as I can tell.

 

I can open() and read correct-looking data from some files, but there are clearly still some bugs in the block translation, since junk is being returned for certain files. I might just take the hit and dump the whole 3811Mb partition to my HDD and match up the junk vs. the real data...

 

ale i tak jest dobrze, za rok może wyjdzie pierwszy build z odtwarzaniem dźwięku.

 

co do przycisków to nie wyobrażam jak programiści rb mieli by ogarnąc tyle mozliwych kombinacji przycisków.

Takie rozwiązanie jakie wybrali może się okazać nawet lepsze a przynajmniej równie dobre jak obecne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

A ja zapytam przewrotnie - a po co D2 Rockbox? Dla iriverów H100 i H300 oraz mojego H10 widzę sens w postaci lepszego equalizera i rozszerzenia listy obsługiwanych formatów audio, podobnie w przypadku ipoo, ale D2? Przecież gra to-to OGG, FLAC, video odtwarza, EQ ma konfigurowalne częstotliwości słupków, obsługuje SDHC, więc nie wiem co można by było jeszcze uzyskać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja zapytam przewrotnie - a po co D2 Rockbox? Dla iriverów H100 i H300 oraz mojego H10 widzę sens w postaci lepszego equalizera i rozszerzenia listy obsługiwanych formatów audio, podobnie w przypadku ipoo, ale D2? Przecież gra to-to OGG, FLAC, video odtwarza, EQ ma konfigurowalne częstotliwości słupków, obsługuje SDHC, więc nie wiem co można by było jeszcze uzyskać...

 

 

gapless, crosfeed, crossfade i PRAWDZIWY parametryczny eq ? (sam mozesz wybrać sobie częstotliwośc podbicia, a nie wybierasz z danych opcji)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Temat trochę przygasł, a warto poinformować, że od jakiegoś czasu port Rockboxa dla D2 obsługuje dźwięk. Jak sądzę to kwestia miesięcy abyśmy wreszcie mogli cieszyć się w pełni mocą Rockboxa. Póki co już możemy korzystać z w pełni konfigurowalnego EQ (BBE wysiada), odtwarzać albumy gapless, odtwarzać MIDI, całe multum pluginów/gier do Rockboxa, grać w gry na emulatorach Gameboy i ZX Spectrum. Ponadto o ile mi wiadomo fw Rockbox nie ma limitu ilości plików tak jak oryginalny (ma to znaczenie dla osób przechowujących duże ilości zdjęć i plików txt na swoich PMP). Braki są jeszcze dość uciążliwe - pamięć flash jest nadal read-only (Rockbox nie zapamięta żadnych ustawień, nie można też tworzyć plejlist :/), driver do touchscreena czasami przekłamuje, zanim rockbox zacznie odtwarzać pliki audio trzeba poczekać kilka sekund (za to pomiędzy ścieżkami nie ma żadnych przerw) jak widać wciąż mamy do czynienia z wersją raczej demonstracyjną ale w dalekiej fazie zaawansowania. I co najważniejsze instalując Rockboxa zachowujemy oryginalny firmware, dzięki modyfikacji dual boot sami decydujemy z którego fw będziemy korzystać. Sądzę, że już teraz warto zainstalować Rockboxa i cieszyć się z tego co już oferuje, update do nowszej wersji jest dziecinnie prosty i polega na podmianie plików w folderze .rockbox - nie tracimy żadnych plików w trakcie instalacji (w przeciwieństwie do kolejnych wersji oryginalnego firmware)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiem Wam, że ROCKBOX ROX;)! Multum udoskonaleń! Ło! Tylko jeszcze niedopracowane ciut, ale możliwości drzemią w D2+rockbox ogromne! Ogólnie jak na 10min zabawy dość stabilne na jak tak wczesny projekt. Nic się nie bać i testować, super zabawka się z tego teraz zrobiła!:D

 

PS Nawigacja na podobieństwo D-Click (na obrzeża ekranu), bądź Volume +/- (góra/dół menu), M=enter, krótkie przestawienie w power off=escape:).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności