Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Test Meze Audio 109 PRO


maciux

Rekomendowane odpowiedzi

Znajome wzornictwo, zupełnie nowe słuchawki.

 

Meze Audio 109 PRO nawiązują wizualnie do wysoce popularnych 99 Classics, ale tak naprawdę mają z nimi niewiele wspólnego. Tym razem muszle są otwarte, a wewnątrz nich schowano większe i bardziej zaawansowane przetworniki dynamiczne.


Zapowiedź Meze Audio 109 PRO bardzo mnie ucieszyła, bo uznałem, że to następca dobrze znanych i bez wątpienia udanych 99 Classics, czyli hitowych słuchawek mobilnych z 2016 roku, które są nadal dostępne za około 1400 zł. Wszystko na to wskazywało, począwszy od oznaczenia nowego modelu, aż po znajomą konstrukcję. Myliłem się, bo 109 PRO wcale nie są kontynuacją 99 Classics – nowe słuchawki cec**ją się konstrukcją otwartą i są pozycjonowane znacznie wyżej, bo wyceniono je na 3850 zł...

 

https://kropka.audio/test/sluchawki/meze-audio-109-pro-recenzja/

 

spacer.png

  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@maciux Na liście słuchawek w recenzji były Ethery, ale zakładam, że porównań nie robiłeś? Mimo wszystko fajna recka. Słuchawki raczej nie dla mnie, ale jak będą w salonie, to na pewno sprawdzę :)

 

BTW: "Nie należy jednak z góry skreślać konkretnych połączeń, bo wiele zależy od implementacji konkretnych układów." - Pięknie to ująłeś :)

Edytowane przez Artorias
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Artorias napisał(a):

@maciux Na liście słuchawek w recenzji były Ethery, ale zakładam, że porównań nie robiłeś? Mimo wszystko fajna recka. Słuchawki raczej nie dla mnie, ale jak będą w salonie, to na pewno sprawdzę :)

 

BTW: "Nie należy jednak z góry skreślać konkretnych połączeń, bo wiele zależy od implementacji konkretnych układów." - Pięknie to ująłeś :)

 

Ethery 1.1 to niemal odwrotność 109 PRO - mają zdecydowanie bliżej średnie, mniej niskiego basu i wysokiej góry, więc są spokojniejsze i łagodniejsze, a przy tym bardziej naturalne. Meze przy nich są jaśniejsze/ostrzejsze/bardziej bezpośrednie. Moim zdaniem 109 PRO brzmią też przestrzenniej - mocniej separują kanały, stawiają dalej pierwszy plan, ale to też częściowo zasługa odsuniętej średnicy. Trzeba do tego dodać także różnice planary vs dynamiki.

 

9 godzin temu, Rafacio napisał(a):

Czyli taki sam muł bagienny jak 99?

 

Zdecydowanie nie, bo 109 PRO to wyraźnie jaśniejsze, bardziej zarysowane brzmienie i ogólnie wyższy poziom. Podobieństwa są wizualne.

 

16 godzin temu, hibi napisał(a):

Charakterystyka "U" tam nie ma muzyki, średnica jest puentą..

Słabo meze

 

Również stawiam średnicę na pierwszym miejscu, ale 109 PRO to nadal raczej "audiofilskie" niż "konsumenckie" strojenie. Bas jest nadal łatwostrawny, nie rozlewa się na pozostałe pasma. Dla mnie "U" wskazuje raczej na akcent w subbasie i najwyższych oktawach przy zachowaniu równej średnicy, gdy "V" to strojenie bardziej agresywne i z krzywdą dla środka.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, maciux napisał(a):

Ethery 1.1 to niemal odwrotność 109 PRO - mają zdecydowanie bliżej średnie, mniej niskiego basu i wysokiej góry, więc są spokojniejsze i łagodniejsze, a przy tym bardziej naturalne. Meze przy nich są jaśniejsze/ostrzejsze/bardziej bezpośrednie. Moim zdaniem 109 PRO brzmią też przestrzenniej - mocniej separują kanały, stawiają dalej pierwszy plan, ale to też częściowo zasługa odsuniętej średnicy. Trzeba do tego dodać także różnice planary vs dynamiki.

To mi już dokładnie obrazuje, jak one mogą brzmieć. Szczerze, to po połączeniu biocelulozy z berylem, spodziewałem się bardziej przystępnego brzmienia, z dość sporą nutą analogowości/kremowości i może nawet bardziej przyciemnionego, niż rozjaśnionego. Trochę dziwi takie strojenie, bo dość ryzykowne. Mimo wszystko w niektórych aspektach prezentują bardzo wysoki poziom, powyżej półki cenowej, w jakiej są ulokowane, wiec amatorów znajdą, zwłaszcza że wykonanie pierwszorzędne, a i komfort ponoć bardzo dobry. Wygląd kwestia gustu, mi się podobają, ale bardziej w wersji ciemniejszej.

 

Meze-109-Pro-Black-Walnut-Limited-Edition-2.jpeg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, maciux napisał(a):

@Artorias Ten wariant ciemniejszy świetny! To był jakiś prototyp? Chyba nie ma w sprzedaży alternatywnej wersji kolorystycznej.

"Special edition for the german distributor. "Black Walnut"
Like the all black Empyrean"
- Info z Headfaja.

 

Zgadzam się. Wyglądają świetnie :)

Edytowane przez Artorias
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, maciux napisał(a):

Ten wariant ciemniejszy świetny! To był jakiś prototyp?

Ta wersja wystawiona była w maju w Monachium. 

Podpięta była do lampowego Aurisa, niestety modelu nie pamiętam. (za przetwornik w tym połączeniu służył Dave od chorda 😵-ostro poszaleli) 

Miałem przyjemność odsłuchać przez dłuższą chwilkę i powiem wam że najwyraźniej dobrze im to zrobiło. Niskich tonów było tyle ile trzeba(sprężyste, głębokie, nie rozlewające się) , w żaden sposób nie wchodziły średnicy w drogę. Same średnie uwypukliły się i nabrały "ciepłego kolorytu", góra fakt była podkreślona ale w bardzo subtelny sposób.  Amplifikacja ta dawała naprawdę przyjemny, dość gładki, nie męczący przekaz. 

Może po prostu jeśli chodzi o synergię-resztę toru, podchodzić trzeba do nich w ten sposób. (Oczywiście jeśli chodzi o sam charakter broń Panie względy cenowe)

Grały też pod jakimś wyższym A&K, połączenie to grało już bardziej technicznie. Niestety średnica już troszkę uciekała a wysokie tony potrafiły w niektórych kawałkach podrażnić uszy. (Oczywiście ogółem zachowując przez cały czas wysokie sq) Jeśli chodzi o przyjemność z odsłuchów zdecydowanie wygrało połączenie z lampą. 

Edytowane przez Tecnoselfrx
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności