Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Retro dziwadła


espe0

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś przy porządkach znalazłem takie oto bad boye:

 

Panasonic RP-HS900 z VMSS (Virtual Motion Sound System)

 

IMG_20221009_223424~2.jpg

 

Kupiłem je jakieś 20 lat temu.

 

Jak macie jakieś równie dobre ciekawostki to wklejajcie :D

  • Like 4
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dziś szukałem w sieci informacji o elektrostatach Jecklin Float (w sumie też retro-dziwadło):

435c4726eb2721daae976eb570681304.jpg

 

...ale przy okazji natrafiłem na Sennheiser HD1000 Charleston. Nigdy wcześniej o nich nie słyszałem, na head-fi.org wyczytałem, że były produkowane ok. 1993-1995 roku. Ktoś miał z nimi styczność? Trochę informacji tutaj: https://www.radiomuseum.org/r/sennheiser_charlestonkopfhoere_hd100.html (m.in. impedancja 140 ohm).Wyglądają specyficznie, z nausznikami zawieszonymi na sprężnych i mają ciekawy sposób regulacji pałąka :):

w72154291.1.jpg

97323cca-0232-42c0-b516-8c5900c09167.jpg

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej mi te HD1000 przypominają jakieś AKG :D ciekawy jestem jak grają, według numeracji powinny być lepsze od HD800 hehe. Tak się składa, że są obecnie na allegro za 800zł. Tylko czy one są tyle warte?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, bakus1233 napisał(a):

Bardziej mi te HD1000 przypominają jakieś AKG :D ciekawy jestem jak grają, według numeracji powinny być lepsze od HD800 hehe. Tak się składa, że są obecnie na allegro za 800zł. Tylko czy one są tyle warte?

 

Biorąc pod uwagę że na hifisharku stoją prawie 5000 to chyba dobra cena :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, bakus1233 napisał(a):

Bardziej mi te HD1000 przypominają jakieś AKG :D ciekawy jestem jak grają, według numeracji powinny być lepsze od HD800 hehe. Tak się składa, że są obecnie na allegro za 800zł. Tylko czy one są tyle warte?

Tutaj napisali, że grają jak HD435: https://www.head-fi.org/threads/sennheiser-hd1000-charleston-and-hd580j-rare-jubilee-edition.846650/

Jeżeli to prawda, to strasznie słabo - sprawdzałem je kiedyś w Media Markt. Wiem, że to nienajlepsze miejsce na testy, ale były też HD485 i one grały dobrze.

Razem ze specjalną edycją HD580 były to model z okazji 50-lecia firmy - podobno w przypadku HD1000 przyłozyli się do wyglądu, a nie do dźwięku.

HD580 Jubilee:

a6c2c85129d6a1b0494671750d4f9f25.jpg

I na koniec HD435 - jedne z najsłabszych słuchawek, z jakimi miałem do czynienia (obok Senn HD500 i Koss UR20):

sluchawki-sennheiser-hd-435-p42569.jpg

Edytowane przez Bednaar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.10.2022 o 22:46, espe0 napisał(a):

Jak macie jakieś równie dobre ciekawostki to wklejajcie

 

Jest tego całkiem sporo.... szczególnie jak wpiszemy w wyszukiwarkę old, retro lub vintage headphones, wówczas były one szczytem techniki... dziś nas śmieszą swoim wyglądem/designem... nie wspominając o sonicznych właściwościach.

Przykładem mogą być słuchawki radiotelegrafistów z okresu II WŚ ( niezależnie od armii w jakiej służyli ) lub radiowców, dźwiękowców rozgłośni radiowych z lat 50/60-tych ubiegłego wieku.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Tome-k napisał(a):

 

Jest tego całkiem sporo.... szczególnie jak wpiszemy w wyszukiwarkę old, retro lub vintage headphones, wówczas były one szczytem techniki... dziś nas śmieszą swoim wyglądem/designem... nie wspominając o sonicznych właściwościach.

Przykładem mogą być słuchawki radiotelegrafistów z okresu II WŚ ( niezależnie od armii w jakiej służyli ) lub radiowców, dźwiękowców rozgłośni radiowych z lat 50/60-tych ubiegłego wieku.

 

 

Screenshot_2022-11-01-18-29-08-755_com.android.chrome~3.jpg

 

😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Tome-k napisał(a):

OK. Rozumiem @espe0,że chcesz kupić..... muszę Cię więc rozczarować, nie ode mnie, ale jak widzę powyżej koledzy mają np. Jecklin Float... porozmawiaj z nimi zatem.

Coś taki uszczypliwy? Znalazłem MOJE stare Panasoniki, napisałem że jak ktoś ma coś ciekawego, niech się podzieli. Każdy wkleja co chce. A Ty piszesz że w necie tego dużo. 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątek fajny tak w kontraście do współczesnych słuchawek. Jest co najmniej kilka osób odświeżających stare zabytki i co więcej słuchających ich na co dzień. 

 

Atlas DH-77-S. Japonia, podobno rok 1977 i tylko 8 ohmów co na tamte czasy było dosyć rzadko spotykane :) Po 45 latach skóra pałąka jak nowa ;) Nie zaglądałem do środka ale brzmią jak elektrostaty. Bas i separacja kiepska, reszta neutralna, przestrzenna i z zaskakująco ładną barwą. Przy niektórych utworach słyszę lekki rezonans przetwornika (driver flex). 

 

20221102_140314.jpg

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Tobą @espe0 w całej rozciągłości, temat bardzo ciekawy, jak najbardziej zasługujący, by znalazł swoje miejsce na forum i się rozwijał.....sama historia "nauszników" i droga ich ewolucji jest szalenie interesująca, sam dość dawno temu drążyłem ten temat, dlatego też wspomniałem o internecie. Osobiście nie posiadam żadnych archaicznych słuchawek w swoich zbiorach... najstarsze jakie mam, to zakupione dwadzieścia pięć lat temu HT-700 Technicsa, po wymianie kabla i padów, działają znakomicie.
Natomiast rzeczona przez Ciebie uszczypliwość, nie była moja intencją.... na marginesie, spotkałem na tym forum użytkowników bardziej złośliwych, czy uszczypliwych, ja raczej stoję na końcu tej kolejki.  🍻 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem słuchawki zrobiły ogromny postęp jeżeli chodzi o jakość w przeciwieństwie do kolumn. Starsze słuchawki z drobnymi wyjątkami mają tylko wartość kolekcjonerską, a kolumny vintage potrafią zagrać naprawdę dobrze i stanowią świetną alternatywę dla nowszych sprzętów. Starsze to nie są lata dziewięćdziesiąte, lecz nieco wcześniej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności