Skocz do zawartości

DAC/AMP Xduoo XD-05...+ Monolith M1060C ?


wojtekmarchewka

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie Panowie :)

Mam pytanie, do większych znawców niż ja :D 

Dłuższy czas szukałem sobie słuchawek, przerabiałem wiele różnych modeli, tanich/drogich.

 

Kilka miesięcy temu kupiłem Sennheiser Momentum 3 i jak dla mnie do dziś to najlepsze słuchawki BT. Nie potrafię oceniać dźwięku, ale mają wszystko to, co lubię, a czego nie miałem w innych słuchawkach.

Od:

Audio- Technica DSR7/DSR7 BT, więcej basu, przy podobnej jasności dźwięku

 

B&O H9 3rd, dźwięk bardzo zbliżony, lecz komfort większy i cena zdecydowanie mniejsza

 

Denon GC 30. (Najwygodniejsze słuchawki, jakie miałem) Komfort mniejszy, ale scena jasność klarowność i bas lepszy. Choć i tak zaskoczyły mnie jakością dźwięku, lepszą niż B&W PX7, które okazały się totalnie złe (dla mnie, zbyt ciemne, z basem rozlewającym się, bez sceny, bez góry, dodatkowo zbyt mocno naciskające na żuchwę)

 

Od wszystkich, Momentum 3 mają także, najmniejszy input lag po BT (Android)

 

Zachorowałem na planarne, po testach dokanałowych, otwartych/planarnych Monolith M350, bawię się Monolith M1060C (planarne/zamknięte), które przerobiłem na otwarte i jestem pod dużym wrażeniem ich grania, kurcze teraz Momentum 3 grają troszkę "gorzej"

Screenshot_20220917-222026492.thumb.jpg.6e68dfe1c7095fc33f2c480def70fed4.jpg.3d98ac7d3d953e0585362c6179891814.jpg

 

Ale do rzeczy, od kilku dobrych lat, słuchawki odsłuc**ję z DAC/AMP Xduoo XD-05 (ta pierwsza wersja). Niby niczego mu nie brakuje, ale pomyślałem o wyjściu zbalansowanym, a że chciałbym zostać w rodzinie Xduoo, to pomyślałem o XD-05 Bal. Może bym i kupił (choć poluję na używkę), ale w sumie, gdzieś na horyzoncie majaczy następca. Więc w sumie mogę poczekać na pierwsze testy.

 

I teraz moje zapytania, czy warto w czasie oczekiwania (przejściowym) kupić XD-05 Plus, z dwoma MUSES03? (za 900zł, bez gwarancji)

Czy mając w PC zintegrowane "dobre Audio"  Realtek ALC 1220, uzyskam lepszy efekt podłączając Xduoo optykiem, czy korzystać jak do tej pory, z USB?

 

XD-05... Będzie używane z PC oraz Konsolą PS5, na dzień dzisiejszy, z Monolith M1060c, M350 oraz Sennheiser Momentum 3. W przyszłości być może, z Sennheiser Momentum 4 lub innymi otwartymi planarnymi

 

Rozważam także, bardziej stacjonarne rozwiązanie i model xDuoo XA-10. Wtedy mój XD-05 byłby przy konsoli PS5, żeby nie sprzedawać za drobne miedziaki

 

Z góry dziękuję wszystkim, za odpowiedź i cenne wskazówki :)

 

 

 

Edytowane przez wojtekmarchewka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Przerobiłem dwa razy M1060C i to bardzo dobre słuchawki, potwierdzam choć jeżeli bawisz się w otwarte to wypróbuj kiedyś, gdzieś M1070. Mają mniej basu niż zamknięte M1060C ale wszystko jest lepiej kontrolowane i czuć już brzmienie wysokich lotów :) 

Co do Twojego rozmyślania nad 05 i ew. ulepszeniami. Szczerze radzę Ci zakup XDuoo Link 2 bal oraz dobrego kabelka zbalansowanego 4.4mm. Z ew. M1070 też sobie poradzi bez problemu. Poziom grania niesamowicie wysoki przy swojej cenie. Porównywałem go z XD05 bal na opkach Bursona i dalej maluch Link 2 bal bardziej mnie przekonywał :) 

Dodatkowe info od sprzedającego bo sam nie podłączałem do Plejka :

Cytat
  • po przejściu z trybu UAC2.0 do UAC1.0 (za pomocą dedykowanego przełącznika) Link2 Bal  można parować z konsolami Nintendo Switch czy Sony PlayStation, co poprawia wyraźnie jakość dźwięku podczas grania.

 

Edytowane przez x86
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje, za podpowiedz, co ciekawe bas jest u mnie pożądanym efektem, wiec chce go😀. A uważam, że m1060c ma mniej niż, dokanałowe M360 oraz Momentum 3. Dziś także zaobserwowałem ciekawe zjawisko. Grając po optyku z PC, mogę ustawić maks 24bit 192hz. Podłączając USB, mogę ustawić 32 bit 384hz. Jeżeli chodzi o brzmienie, podoba mi się to pierwsze, jest bardziej soczyste i basowe, ale mniejsza scena. To drugie ustawienie, odejmuje delikatnie bas, jest bardziej klarowne i ma tak jakby szerszą scenę

 

@x86A co myślisz o Fiio BTR7, w sumie ma wszystko, czego potrzebuję :). Do kupienia za 900 zł

Edytowane przez wojtekmarchewka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg. mnie zamknięte M1060C mają sporo więcej basu niż M350, możliwe, że tylko trochę mniej niż w Momentum 3 które też miałem. Senki M3 jako bezprzewodowe również uważam za świetne. Troszkę odjąć im basu i są niesamowicie wciągające, muzykalne.

 

Co do BTR7 to się nie wypowiadam bo nie słuchałem. Zraziłem się brzmieniem BTR5 i raczej nie będę go próbował. Link 2 bal gniecie wszystko czego słuchałem do poziomu cenowego Mojo 2. Jeżeli lubisz konkretny bas to też nie będziesz zawiedziony bo jest świetna kontrola i podkreślona sekcja subbasu. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, x86 napisał:

Wg. mnie zamknięte M1060C mają sporo więcej basu niż M350

Hmm... Może to kwestia dopasowania gumek. W sumie M350 są pierwszymi słuchawkami dokanałowymi, które wkładam i nie poprawiam, aby było szczelnie i basowo. M1060c, jako zamknięte używałem może z 20 minut. Kupowałem je z myślą o otwarciu, ale zostawiłem czarną piankową osłonę fazera, aby dodać im delikatnej ciemności i zrobić takie "pół otwarte"

2 godziny temu, x86 napisał:

Senki M3 jako bezprzewodowe również uważam za świetne.

Właśnie, słuchawki są świetne po BT jak i przewodzie i tak jak piszesz, wciągają muzykalnie, do tego potrafią być świetne jako słuchawki do grania (w moim przypadku mowa o grach single player). Dlatego myślę kiedyś wypróbować Senki M4, ale otwarcie, w słuchawkach dało mi coś więcej, to czego chyba chciałem (większą scenę, detali, klarowności), a wzbraniałem się, bo myślałem, że będę miał zakłócenia z dźwiękami z zewnątrz.

2 godziny temu, x86 napisał:

Link 2 bal gniecie wszystko czego słuchałem do poziomu cenowego Mojo 2. Jeżeli lubisz konkretny bas to też nie będziesz zawiedziony bo jest świetna kontrola i podkreślona sekcja subbasu. 

Zapoluję na używkę, spóźniłem się, dwa tygodnie temu, ktoś z forum sprzedawał za 500zł praktycznie  nówki. No cóż, może jeszcze się trafi :). Na Mojo 1 także miałem chrapkę   

Edytowane przez wojtekmarchewka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@x86 Poluję, ale jak nic do jutra się nie trafi, to prawdopodobnie kupię XDuoo Link 2 bal. Czy możesz jeszcze polecić kabel zbalansowany 4.4mm, ze wtykami od strony słuchawek-Jack 2.5mm. Może gdzieś widziałeś jakieś dobre używki. Czy do 200zł coś się znajdzie?

Edytowane przez wojtekmarchewka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wojtekmarchewka Zamknięte M1060C na pewno próbowałbym łączyć kablem posrebrzanym zaś otwarte domniemam, że zarówno posrebrzany jak i miedź np. Canare StarQuad będzie się dobrze zgrywać. Zapytaj @Perul , @espe0 czy by nie dali rady zrobić kabelka w okolicach zamierzonego budżetu. Może być ciężko ale nie szkodzi zapytać ;) 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jestem już po kilku zakupach, przemyśleniach, wyborach. Więc podzielę się swoimi doznaniami, ale najpierw chcę podziękować @x86za to, że nakierował mnie na, pewne tory i w sumie jako jedyny udzielał się w moim temacie. @Perul za wykonanie świetnego zbalansowanego kabla 4.4m.-2.5mm Miedź Perula w oplocie. @Filip77 za dobrą cenę, na DAC/AMP Xduoo Link2 Bal. Wszystkich wymienionych przepraszam za moje głupie (laickie) pytania :D

 

Na dzień dzisiejszy, mój sprzęt wygląda tak:

Słuchawki Monolith M1060c (zamknięte) przerobione na otwarte, z kabelkiem zbalansowanym oraz DAC/AMP Xduoo Link2 BAL.

 

Pierwsze wrażenie Link2 (na jack-u 3.5mm) zrobił pozytywne, nie spodziewałem się, z czegoś tak małego no i tańszego od jego starszych braci Xduoo Xd-05/Plus, takiego grania, był mały efekt WOW. Tak jak pisałem wyżej, chciałem także DAC/AMP podłączać do konsoli PlayStation 5, co Link2 umożliwia. Co prawda działa, ale bardzo cicho (wychodzi minus braku kontroli głośności sprzętowej). Gdy dostałem zamówiony kabel zbalansowany... Kurcze tak jakbym miał inne słuchawki, dźwięk bardziej dynamiczny, mający większą rozdzielczość, może nie głośniej, ale bardziej słyszalnie. Jakbym miał opisać prostymi słowami, to tak, jakby być w operze i słuchać aktorów, za zamkniętą kotarą (zwykły kabel i standardowe połączenie Jack 3.5mm) oraz otwartą (kabel i wyjście zbalansowane). Nawet na konsoli poprawiła się jakość dźwięku, na, tyle że da się śmiało z tego rozwiązania korzystać.

 

Moje kolejne plany, hmm... Prawdopodobnie, przerobię jeszcze bardziej słuchawki M1060c, usunę piankę, kupię taki pałąk 

https://pl.aliexpress.com/item/1005003339698841.html

Który był w słuchawkach Hifiman he 560 v2/Ananda

A dalej czas pokaże :) 

 

Dziękuje chłopaki, przepraszam za wszystko, ale nie obiecuję poprawy (jeszcze pewnie nie raz, do Was napiszę) :D 

Edytowane przez wojtekmarchewka
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wojtekmarchewka Grunt, że też trafił w Twoje preferencje bo to co mi się podoba niekoniecznie musi się podobać innym ;) ale jest coś w tym Xduoo, że tonalnością i kontrolą bije mi kolejny droższy sprzęt i zmusza go do grzania ławy.

 

Co do pałąka to absolutnie odradzam go. Przeczytałem kiedyś w opiniach że jest mały. Ten od M1060C jest dobry tylko trzeba wyciąć kawałek średnio-twardej skóry i wymienić samą opaskę. Może któryś z powyższych kolegów DIY zrobi Ci taką jak nie czujesz się na siłach. Ja we swoich zrobiłem to komfort bez porównania lepszy i mogły wisieć na głowie cały dzień bez bolesnych punktów na czubku głowy.

 

Co do PS4, to masz głośność wyjścia słuchawkowego na max w menu konsoli ? Potem na Xduoo przełącznik w UAC1.0 i turbo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

12 minut temu, x86 napisał(a):

Co do pałąka to absolutnie odradzam go. Przeczytałem kiedyś w opiniach że jest mały. Ten od M1060C jest dobry tylko trzeba wyciąć kawałek średnio-twardej skóry i wymienić samą opaskę.

Też to czytałem, ale ja chyba nie mam dużej głowy, bo w oryginalnym schodzę tylko o jedno oczko. Rozważam też coś takiego 

https://pl.aliexpress.com/item/1005003573368785.html

7 minut temu, x86 napisał(a):

Co do PS4, to masz głośność wyjścia słuchawkowego na max w menu konsoli ? Potem na Xduoo przełącznik w UAC1.0 i turbo.

PS5 dokładnie tak mam zrobione, ale na wyjściu zbalansowanym jest już OK. Tak da się grać :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, wojtekmarchewka napisał(a):

Też to czytałem, ale ja chyba nie mam dużej głowy, bo w oryginalnym schodzę tylko o jedno oczko. Rozważam też coś takiego 

https://pl.aliexpress.com/item/1005003573368785.html

Nie polecam kupowania gotowych opasek bo długość zapewne inna i albo będzie za krótka albo za długa i będziesz głową opierał o pręty pałąka. Demontaż starej (niestety wiąże się z zerwaniem nitów) odrysowanie na kawałku skóry i wycięcie idealnie pod wymiar. Ponowne zanitowanie, wystarczy rozbić końcówkę miedzianego nita. Dostęp do śrubek słaby ale nie jest to trudna robota.

9 minut temu, wojtekmarchewka napisał(a):

PS5 dokładnie tak mam zrobione, ale na wyjściu zbalansowanym jest już OK. Tak da się grać :) 

O to dobrze wiedzieć, że z PS5 też śmiga. Za mało gram na konsoli bo jeszcze nie zauważyłem że jest ciszej, a podłączam bardziej wymagające słuchawki :) 

Edytowane przez x86
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do pałąka, to zrobiłem dziś "mod doginający", po którym moje M565c zyskały 1 stopień regulacji, oraz miejsce na dłuższą opaskę, która pewnie ze 2 stopnie może dodać :) 

image.jpeg

 

tutaj jak to wygląda fabrycznie

Monoprice-Monolith-M565C-sluchawki-plana

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

No i stało się. Zakupiłem, w promce na Mp3 store Monolith M1570 (na które chorowałem) :D. Po małym teście, na Xduoo Link 2 Bal i komforcie, trzeba będzie chyba rozejrzeć się za innym Dac/Amp  Może masz coś nowego dla mnie @Filip77 :D ?  No i nowym kabelkiem, od @Perul. Jednak to, już po większych testach dopasowania

Jak na razie chodzi mi po głowie 

ifi Gryphon

 

Xduoo POKE 2

Fiio Q5s, z AM3D 

Obserwuje jeszcze, projekt od Xduoo

https://m.facebook.com/photo.php?fbid=600986631500374&id=100047671279513&set=a.565607271704977&eav=Afbe0eKrah1Bc8ySCGiBA13RUY0QhEeVPNRkukLZlXvJHY6Q_nPktqi81PPYZLdvNnY&paipv=0&source=48

 

Edytowane przez wojtekmarchewka
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu Kupiłem M1570, może na piątek będą, u mnie. Więc jeszcze nie :D. Na kabelek także będę jakiś czas czekał

Edytowane przez wojtekmarchewka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To poproś np. @Perula o dobry kabelek 4.4mm pod swoje oczekiwania i daj jeszcze Linkowi szansę ;) Ja mam takie połączenie. Nie widzę wielkiego profitu z połączenia M1570 ze stacjonarą w porównaniu z Linkiem podłączonym do komputera poza oczywiście samą zmianą charakterystyki brzmienia.

Oczywiście nie powstrzymuję od upgrejdu toru bo zawsze można lepiej ;)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, x86 napisał(a):

To poproś np. @Perula o dobry kabelek 4.4mm pod swoje oczekiwania i daj jeszcze Linkowi szansę

Ja mam problem, z określeniem oczekiwań :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, x86 napisał(a):

Ja mam takie połączenie. Nie widzę wielkiego profitu z połączenia M1570 ze stacjonarą w porównaniu z Linkiem

Kurcze, a co z teorią, że takie słuchawki potrzebują zdecydowanie więcej mocy, aby pokazać swój cały potencjał?

Choć szczerze pisząc, moje uszy nie wychwyciły różnicy przy mocy 500mW (Xduoo Xd-05), a 125mW, przy podłączeniu single (link2) sluchawek M1060c. Za to wyjście zbalansowane, 270mW, z linka, dało lepszego kopa niż wspomniane, 500mW xd-05

 

Kilka dni temu prawie kupiłem

https://allegro.pl/oferta/dac-smsl-c200-es9038q2m-bt-5-0-12570787613

Był, w promocji na Aliexpres.pl za ok 930zł

Ale, z recenzji wynikało niestety, że mimo wyjścia zbalansowanego, to urządzenie takim nie jest, bo ma jednego Dac-a, chyba że źle zrozumiałem. Ale dosyć fajna opcja, kompaktowe, z dwoma trybami USB duża moc i... Pseudo Balans 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wojtekmarchewka napisał(a):

Kurcze, a co z teorią, że takie słuchawki potrzebują zdecydowanie więcej mocy, aby pokazać swój cały potencjał?

To prawda, tylko nie wszystkie potrzebują aż tak dużej mocy by pokazać pełnię swoich możliwości. Każdy przypadek jest inny. 

2 godziny temu, wojtekmarchewka napisał(a):

Choć szczerze pisząc, moje uszy nie wychwyciły różnicy przy mocy 500mW (Xduoo Xd-05), a 125mW, przy podłączeniu single (link2) sluchawek M1060c. Za to wyjście zbalansowane, 270mW, z linka, dało lepszego kopa niż wspomniane, 500mW xd-05

To różne sposoby grania i też się łapię na to, że jak gra energiczniej, z lepszą kontrolą to wydaje się, że musi być więcej mocy ;)

 

2 godziny temu, wojtekmarchewka napisał(a):

Ale, z recenzji wynikało niestety, że mimo wyjścia zbalansowanego, to urządzenie takim nie jest, bo ma jednego Dac-a, chyba że źle zrozumiałem. Ale dosyć fajna opcja, kompaktowe, z dwoma trybami USB duża moc i... Pseudo Balans 

Mam urządzenie pokroju XD05 oparte na dwóch niezależnych kościach i producent uczciwie informuje, że nie jest to w pełni zbalansowane rozwiązanie. Nie ma co się tym przejmować jeżeli gra dobrze :) 

Edytowane przez x86
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, x86 napisał(a):

Nie ma co się tym przejmować jeżeli gra dobrze :) 

 

Potwierdzam, gra bardzo dobrze 👍

 

Tygry z wyjścia balanced grają wyśmienicie: wszystkie zakresy doskonale słyszalne, nic się nie zlewa. Jest solidny bas, ale nie brakuje wysokich. Pewnie nie jest to granie analityczne, ale z pewnością bardzo satysfakcjonujące :) 

 

Od poniedziałku duet SMSL C200 & BD Tygr 300R będą umilać mi pracę w biurze :)  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

@wojtekmarchewkaPodczepię się pod temat gdyż od kilku dni katuję m1570 i xduoo link2 bal. Ciężko to wyregulować żeby nie grało za głośno. Robię porównania z Hiby R5 v2 i na pewno jest więcej dołu i lekko węższa scena. Jak na razie bardzo pozytywne wrażenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Cinekk napisał(a):

Ciężko to wyregulować żeby nie grało za głośno.

Nie zauważyłem, takiego problemu, na jakim sprzęcie używasz. Bo do smartfona z Androidem jest apka, z regulacją głośności

 

Używasz na zwykłym kablu, czy zbalansowanym?

 

Ja od wczoraj mam Xduoo POKE 2, porównam z Xduoo Link2 Bal, ale na razie tylko na zwykłym kablu, bo zbalansowany jeszcze się robi 😁

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wojtekmarchewka napisał(a):

Nie zauważyłem, takiego problemu, na jakim sprzęcie używasz.

Na kompie i na telefonie. Apk Tidala nie ma regulacji głośności, leci na maxa jeśli włączę dostęp do daca. Muszę przetestować z apką xduoo. 

Używam tylko balansu, kabel mogami 2893. 

Ciestem ciekaw jak wypadną porównania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Cinekk napisał(a):

Apk Tidala nie ma regulacji głośności, leci na maxa jeśli włączę dostęp do daca.

Ja, nie daję dostępu dla Dac-a (chyba właśnie dla tego)

7 godzin temu, Cinekk napisał(a):

Używam tylko balansu, kabel mogami 2893. 

Jakie usłyszałeś różnice względem zwykłego kabla?

 

7 godzin temu, Cinekk napisał(a):

Ciestem ciekaw jak wypadną porównania. 

Jestem po pierwszych testach. I mam zagwozdkę :D. Gdy porównamy dwa urządzenia prosto z pudełka. Link2 jest bardziej muzykalny, a POKE 2 techniczny, płaski-neutralny. Grający poprawnie, ależ znowu cena/audio, wygrywa Link2 (choć dostałem fajny rabacik Na POKE 2 od @bigmaras-a). Tylko sporo się zmienia, gdy pobawimy się Poke 2 i odkryjemy kilka fajnych opcji jak wbudowaną głośność i EQ. Co do Eq, myślałem, że są tylko predefiniowane ustawienia Game/Movie/Music, ale mamy jeszcze None (neutralny), oraz Tone, gdzie wchodząc głębiej mamy +-10 db Bass oraz Treble, dzięki tym ustawieniom możemy, przybliżyć się do muzykalnej natury Link2.

 

Tak jak pisałem wcześniej, szukałem Dac-a także pod konsolę PS5 i tu szok 😲. Poke 2 prawie nie słychać, po przełączeniu na UAC 1 i podpięciu do Konsoli. Konsola głośność na maksa, Dac także i ledwo co słychać, próbowałem z kilkoma parami słuchawek. Podłączylem takżę w trybie UAC 1 DAC-a SMSL C200 i tam jest wszystko poprwanie. Zdziwienie i złość mnie wzięła, pomyślałem, że Poke 2 w trybie UAC 1 jest coś nie tak, ale na PC działa poprawnie. Jak na razie nie znalazłem odpowiedzi, co jest nie tak, ale znalazłem obejście. Przypomniałem sobie, że Poke ma Bluetooth, a ja mam dongla BT Audio "Reiyin". Podpiąłem pod PS5, sparowałem i o dziwo, jest świetnie.

 

Ogólnie Xduoo Poke 2, to kawał świetnego sprzętu i aż nie mogę się doczekać na kabelek od @Perul-a :D

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, wojtekmarchewka napisał(a):

Tak jak pisałem wcześniej, szukałem Dac-a także pod konsolę PS5 i tu szok 😲 

Ja podłączam pod pada DT990 pro i w grach jest wspaniała jakość dźwięku. Nie widzę potrzeby kupna dodatkowego daca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności