Skocz do zawartości

Pomoc w wyborze kolumn podłogowych/monitorów i wzmacniacza do 20k zł. [salon z aneksem 31m2]


orzelm

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Od jakiegoś czasu już zastanawiam się nad tym jaki sprzęt (kolumny podłogowe/monitory, wzmacniacz, ew. wzmacniacz+odtwarzacz sieciowy) kupić do salonu z aneksem kuchennym (31m2). Będzie to tak naprawdę mój pierwszy sprzęt. Układ salonu z aneksem prezentuje się następująco:

 spacer.png

Muzyka jakiej głównie słucham to rock/techno/jazz/alternatywna i do jej odsłuchiwania będę korzystał z telefonu (TIDAL/Spotify/Youtube), komputera i telewizora (w TV mam wyjście optyczne i HDMI). Kable mam już poprowowadzone przez podłogę/ścianę (w jednym z salonów polecono mi RealCable BM 400 T i takie też kupiłem). Budżet jaki mam zaplanowany na sprzęt to około 20k zł. Do tej pory słuchałem:
-Cyrus One Cast + Focal Chora 826
-Cyrus One Cast/Arcam (nie wiem jaki model) + JBL L82
-Cyrus One + kolumny JBL Studio (nie wiem jaki model)
Z tych wszystkich podeszły mi najbardziej Focal-e w zestawie z Cyrus-em. W poniedziałek będę odsłuchiwał jeszcze w innym salonie m.in. Marantz 40N + Focal Aria (różne modele) i zobaczę co jeszcze mi przygotują w salonie Denon-a. Gorąca prośba do Was o rekomendacje co mógłbym jeszcze przetestować zanim podejmę decyzję.

Z wyrazami szacunku,
Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posłuchaj Dali. Salon Denon ma duży wybór, są ich dystrybutorem. Może jeszcze dla kontrastu coś z Polk Audio. Maranz i Polk Audio to ten sam holding. Salony Denon mają w swojej ofercie. Polk to przeciwieństwo Dali. Wszystko zależy jakiego brzmienia oczekujesz. Będziesz siedział w miarę blisko kolumn pytanie, jak daleko je wysuniesz. Z tego co widać na tym projekcie, to ja bym brał z bas-refleksem z przodu albo od spodu kolumny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Książkowo to kolumny powinny być nawet pół metra od ściany/szafki. Mogę polecić Fyne Audio F501, które mają wylot w podstawie, ale i tak potrzebują ze 30cm. Ważne też z czym się paruje i jaki ofekt chce się uzyskać. Słuchanie od jazzu po techno też powinno raczej skłaniać za jakimś bezpiecznym, uniwersalnym wyborem. 😀 Słuchanie w salonie nie daje też pełnego poglądu- najlepiej wypożyczyć i posłuchać u siebie, w swoich warunkach akustycznych lub dobrze strzelić. Trzeba mieć na to dużo czasu. 😀  Zajrzyj do Tophifi i posłuchaj np. Rotel. Można wypożyczyć.

Edytowane przez lobuz1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja rekomendacja to unikać kolumn z Bass Refleks. Jeżeli już mają być dziurawce to omijał, bym modele dmuchające do tyłu. Odnośnie konkretnych modeli opieram bym się na rekomendacjach sklepów specjalistycznych oni wiedzą (a przynajmniej powinni), które z dostępnych obecnie w handlu kolum są najłatwiej ustawne w pomieszczeniu i wiele mogą wybaczyć.

No i oczywiście kupując sprzęt nowy bez sprawdzenia go w swoich 4 ścianach nie wydał bym ani złotówki.

Jeżeli jesteś "początkującym" w tej zabawie to wiedz że słabsza kolumna w dobrych warunkach akustystycznych zagra dużo lepiej niż teoretycznie lepsza (często droższa), która nie dogada się z pomieszczeniem.

W skrócie nie ważne jakie kolumny czy tanie, czy za milion wsadzone do wiadra, zagrają jak z wiadra.

  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cyrus to moim zdaniem bardzo dobry wybór. Sam mam One HD od trzech już lat, a kupowałem go po "szukaniu" wzmaka tak do ok. 10000. Jedynie gałka głośności jest nieco wkurzająca.

 

Poza tym w świetle limitu 2000 kWh energii elektrycznej w znośnej cenie klasa D będzie znakomitym wyborem.

Edytowane przez Rafacio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.09.2022 o 17:23, waski napisał:

Jeżeli już mają być dziurawce to omijał, bym modele dmuchające do tyłu.

Nie ma to większego znaczenia. Jeśli chodzi o samo "dmuchanie" to wystarczyłoby 15-20cm odstępu i niewiele ma to wspólnego z rozchodzeniem się fali akustycznej (czyli zmian ciśnienia powietrza) - obojętne gdzie jest wylot burczybasu, to kolumny powinny mieć z metr/półtora oddechu od ścian z tyłu i z boków, tak jak ma to miejsce w salkach odsłuchowych. Inaczej będzie gniecenie, a nie granie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też dlatego dałem sobie spokój z przywiązywaniem wagi do odpowiedniego ustawienia kolumn. Mam Tannoy M1, otwory bas-reflex z tyłu - zawsze ustawiałem tuż przy ścianie, bo żona na inne ustawienie się nie zgadzała. Machnąłem ręką i skupiłem się na słuchawkach ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Bednaar napisał:

Też dlatego dałem sobie spokój z przywiązywaniem wagi do odpowiedniego ustawienia kolumn. Mam Tannoy M1, otwory bas-reflex z tyłu - zawsze ustawiałem tuż przy ścianie, bo żona na inne ustawienie się nie zgadzała. Machnąłem ręką i skupiłem się na słuchawkach ;)

Tannoy zacna firma, rozpoznawana m.in ze stosowania głośników 2w1 (średniotonowych i wysokotonowych umieszczonych w jednej osi)- mam podobne w  Fyne Audio (założyli tą firmę inżynierowie, którzy odeszli od Tannoy) i tam wylot jest w podstawie- nie dmucha punktowo jak w tradycyjnych kolumnach lecz jest rozpraszany. Tak czy siak producent zaleca 0.5m odstępu od ściany. Te Twoje to małe monitorki- pewnie nie dmuchają tak bardzo.

681449C0-CB26-4A4B-8668-B6D670E240C9.jpeg

097177BD-5E6D-404C-A1F1-2E620B9CC219.jpeg

 

Edytowane przez lobuz1
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lobuz1 Pewnie nie dmuchają mocno, więc stoją sobie za karę w kącie w gabinecie - jeden z nich na biurku, na sprzęcie - na takiej dodatkowej podstawce, żeby nie stać bezpośrednio na wzmacniaczu - przykład złego ustawienia głośników, nie próbuj robić tego u siebie w domu ;)

 

hifi-gabinet2.jpg

Edytowane przez Bednaar
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności