Skocz do zawartości

T60 Recenzja


domzz

Rekomendowane odpowiedzi

Jedyna roznica to taka ze na wyjsciu SI4700 jest "korektor", filtrujacy dzwiek, wiec niewiem gdzie ta cyfrowosc. W kazdym razie ustawiony jest beznadziejnie, na pchelkach nie da rady sluchac, dopiero na wiekszych sluchawkach chodzi miodzio :) Wkurza mnie wlaczanie radia w T60, trzeba wejsc tam gdzie ustawia sie "setting" to beznadzieja. Poza tym swieci sie ze jest stereo a jest mono, jak przechodzi na stereo nie ma prawie zadnej slyszalnej roznicy. Radio jest kiepskie. Na sluchawkach K26P to jedyne na ktorych spodobal mi sie dzwiek z mojego T60, na innych bolala mnie glowa, za bardzo ostre basy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 142
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Jedyna roznica to taka ze na wyjsciu SI4700 jest "korektor", filtrujacy dzwiek, wiec niewiem gdzie ta cyfrowosc. W kazdym razie ustawiony jest beznadziejnie, na pchelkach nie da rady sluchac, dopiero na wiekszych sluchawkach chodzi miodzio :) Wkurza mnie wlaczanie radia w T60, trzeba wejsc tam gdzie ustawia sie "setting" to beznadzieja. Poza tym swieci sie ze jest stereo a jest mono, jak przechodzi na stereo nie ma prawie zadnej slyszalnej roznicy. Radio jest kiepskie. Na sluchawkach K26P to jedyne na ktorych spodobal mi sie dzwiek z mojego T60, na innych bolala mnie glowa, za bardzo ostre basy.

No tak. Jedyna różnica to taka, że w pozostałych popularnych chipach radiowych ( TEA5767, LV24020 ) nie stosuje się takich rozwiązań. A ta "cyfrowość" to ADC, DSP i DAC - poczytaj trochę w necie.

Co do jakości odbioru poszczególnych aplikacji już było pisane kilkanaście razy. Ja uważam za najlepsze rozwiązanie oparte o SI4700. A pozostałe aspekty odbioru takie jak typ słuchawek, odległośc od nadajnika, czy wreszcie indywidualne preferencje to inna broszka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jurekl - taki marketingowy schemat Si4700 naprawdę niewiele mówi

Pewnie równie dobrze o budowie Sanyo LV2400 można by było

wnioskować z takiego obrazka :)

 

lv2400ou7.gif

 

W przypadku tunera Si4700 jeżeli można w ogóle mówić o DSP , to tylko jako stałych algorytmach filtracji

( w przeciwieństwie do TEA5767 tego chipu nie da się w ogóle stroić inaczej niż przez firmware

, tuner ten nie ma możliwości przyłączenia zewnetrznych cewek i warikapu ) cyfrowego kodera

stereo na wyjsciu ten tuner z pewnościa nie ma ( jest tam op-amp Motoroli MC33202 ).

 

Silicon Labs oferuje co prawda mozliwość przyłączenia do chipu Si4700 prawdziwego procesora DSP ( C8051F321)

zintegrowanego z 10 bitowym ADC w konfiguracji w takim oto radiu analogowym ( patrz obrazek ) które można sobie

podpiąć przez USB do komputera ( dlatego w tym wypadku musi pojawić się tu prawdziwa konwersja analogowo -cyfrowa )

 

15435818fu6.jpg

 

20176303sg0.jpg

 

... ale jest to już naprawdę zupełnie inna para kaloszy - o ile uproszczony

schemat tunera USB opartego o Si4700 na stronach Silicon Labs liczy sobie skromne 10 stron

> http://www.silabs.com/public/documents/tpu...SB/en/AN264.pdf to

. to datasheet samego DSP C8051F321(z konwerterem analogowo cyfrowym) liczy sobie

tych stron 250 ( w tym 20 samego ADC ) >> http://www.silabs.com/public/documents/tpu...n/C8051F32x.pdf

 

17022006ru5.gif

 

Jeszcze jedna uwaga odnośnie różnic pomiędzy TEA5767 a Si4700

- układ Silicon Labs jest bez wątpienia tunerem prostszym i mniej złożonym (głównie aplikacyjnie )

niż radio Philipsa . Co wbrew pozorom wcale nie musi być zarzutem pod jego adresem ponieważ

TEA5767 bardzo łatwo jest " popsuć " nieodpowiednia aplikacja i jakością dołączanych elementów

zewnętrznych. W przypadku Si4700 nie ma takiego niebezpieczeństwa .

 

Natomiast ma to oczywiście swoją drugą stronę medalu - możliwości regulacji i dostrajania Si4700

jest właściwie żadna - ten tuner ma tylko jeden element zewnetrzny ( kondensator filtrujacy )

- nie można go więc popsuć nieodpowiednią aplikacją , ale na drugą nóżkę , spowodować

że będzie grał lepiej - niestety też nie . :huh:

 

Philips (Nexperia ) produkuje zresztą bardzo podobne układy co Silicon Labs Si4700 >

> TEA5761/TEA5760 oraz TEA5764/TEA5766 (wersje z RDS).

 

W porównaniu z TEA5767 zajmują one znacznie mniej miejsca ( zamiast 7mm x 7 mm

2.8 mm x 3 mm w przypadku najnowszego TEA5760 ), nie wymagają przyłączania własciwie

żadnych elementów zewnętrznych , są też od TEA5767 trochę tańsze ( odpada też

koniecznośc kupowania warikapu czy cewek , oraz ewidentnie drozszego montażu )

 

Pomimo tego TEA5767 nadal znajduje się w produkcji i nadal znajduje nabywców

( i to tych bardziej wymagających ) "Cyfryzacja" po prostu nie zawsze oznacza wyższą jakość

( w koncu wzmacniacze klasy D też nazywa się "cyfrowymi ", a jaką one jakość oferuja to wszyscy wiemy )

 

Oczywiście szumne nazwa "filtr cyfrowy " czy "DSP" zawsze ładnie wygląda na uproszczonym

schemacie układu który można wykorzystać w celach marketingowych ,ale wgryzienie się jaka

jaka jest właściwie zasada takiego układu nie jest już wcale taką prostą sprawą .

 

PS . Więcej o dzisiejszej sytuacji na rynku chipów FM do emetrójek (i komórek rzecz jasna )

i konkurencji na tym polu pomiedzy Nexperią (Philipsem ) , Sanyo , Silicon Laboratories , STMicroelectronics (Thomson)

Niigata Seimitsu , Comlent oraz RDA Microelectronics pisałem niedawno w tym topiku >

 

http://forum.mp3store.pl/index.php?showtop...st&p=209505

 

Jak widać ta ostatnia (chińska ) firma też wzieła przykład z Silicon Labs

i zaimplementowała "Audio DSP "do swojego tunera . :D

 

rda5800rdamicroelectronux4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście szumne nazwa "filtr cyfrowy " czy "DSP" zawsze ładnie wygląda na uproszczonym

schemacie układu który można wykorzystać w celach marketingowych ,ale wgryzienie się jaka

jaka jest właściwie zasada takiego układu nie jest już wcale taką prostą sprawą .

Dokladnie, sam schemat blokowy o niczym nieswiadczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jurekl - taki marketingowy schemat Si4700 naprawdę niewiele mówi

Pewnie równie dobrze o budowie Sanyo LV2400 można by było

wnioskować z takiego obrazka :)

...

Oczywiście szumne nazwa "filtr cyfrowy " czy "DSP" zawsze ładnie wygląda na uproszczonym

schemacie układu który można wykorzystać w celach marketingowych ,ale wgryzienie się jaka

jaka jest właściwie zasada takiego układu nie jest już wcale taką prostą sprawą .

 

http://forum.mp3store.pl/index.php?showtop...st&p=209505

Tak, z zainteresowaniem czytam Twoje posty i jestem pełen podziwu dla Twojej wiedzy. Nie rozumię jednak Twojej polemiki.

W mojej krótkiej wypowiedzi porównywałem tyko dwa chipy m in. stosowane w serii IFP i T60 (porównywałem też inne modele ) i w żadnym z nich radio Philipsa nie grało lepiej od Silicona. Jeśli ktoś tak miał to gratuluję posiadanych egzemplarzy. Wiemy przecież, że radia w odtwarzaczach mp3 potrafią różnie grać i to nawet w tych samych modelach ( np w D2 ).

Co do schematu blokowego to korzystałem z pełnej wersji (NDA - polecam lekturę) a jest tam taki sam jak w rzekomej "marketingowej reklamówce". Dałem taki poniewż i tak 95% forumowiczów to nie specjaliści z dziedziny elektroniki

i nie mają pojęcia o szegółach. (patrz niżej)

Dokladnie, sam schemat blokowy o niczym nieswiadczy.

(patrz wyżej)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok wiec zrobilem maly test, podpiolem lepsze sluchawki AKG K26P do posiadanego ifp895 i T60

oba playerki ustawilem na taki sam poziom glosnosci:

 

ifp 895 -> dzwiek ma wecej szeczegolow i jest bardziej przestrzenny i naturalny

T60 -> jest bardziej "plaski" poza tym barwa jest podobna, oprocz wysokich, troche pierdzą.

 

Rozniece sa prawie niezuwazaj\lne na tych sluchawkach, na ifp jak jest slabszy sygnal to szumi a na T60 pierdzi, widac filtr dsp chyba tutaj, ale sie neiznam ;) Czulosc radia jest mniej wiecej podobna. Na pchelkach roznica jest juz ogromna, przede wszystkim dlatego ze radio w T60 nie ma same srednie tony. Przypomnialo mi sie jak mialem keidys noname, chodzilo tak samo :D

 

Jak dla mnie niewazne co jest w srodku, moze byc nawet krasnoludek, wazne jak gra..... a to ze ma biale szkielko albo uklad o 2mm wiekszy nie ma znadzenia :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pełny bitrate i bez "dodatków", jak w niektórych nowych kombajnach lub starszych playerach. Krótko mówiąc: bezbłędnie.

Mój T10 też powinien odtwarzać ogg bezbłędnie, a obcina sekundę z końca utworu, szczególnie denerwujące przy słuchaniu muzyki filmowej <_< . Może jakiś posiadacz T60 mógłby sprawdzić czy u niego występuje ten problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupilem adapter do mojego K750i zamknalem oczy i kazalem bratu podlaczac sluchawki kolejno do :

k750i , T60, i ifp 895:

ifp/ek byl nie do pobicia, niezla maszyna do robienia dzwieku :D

drugie miejsce K750i, plusy za bardzo dobra przestrzen, RDS, minusy za soprany.

Jak podlaczylem T60, zrobilo mi sie niedobrze, po play\erce mp3 wymagam aby gral co najmniej lepiej niz telefon komorkowy!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupilem adapter do mojego K750i zamknalem oczy i kazalem bratu podlaczac sluchawki kolejno do :

k750i , T60, i ifp 895:

ifp/ek byl nie do pobicia, niezla maszyna do robienia dzwieku :D

drugie miejsce K750i, plusy za bardzo dobra przestrzen, RDS, minusy za soprany.

Jak podlaczylem T60, zrobilo mi sie niedobrze, po play\erce mp3 wymagam aby gral co najmniej lepiej niz telefon komorkowy!!

 

yyyy, ekhhh, yhyyy, emmm..... k750i>T60 ???? moja żona ma 750i i toto gra jak hmmmm.... creative muvo tx, eeee DUŻO gorzej :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie byly to sluchawki firmowe sony ericcson, lecz takie same jakir dodawane sa do iriver. I pisalem o radiu, nie o mp3. Porownajcie sobie, a potem sie wypowiadajcie. A tak wogole to chyba iriver wstydzi sie swojego radia, bo zeby go wlaczyc trzeba wchodzic w to samo menu gdzie na przyklad ustawia sie opcje setting :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak wogole to chyba iriver wstydzi sie swojego radia, bo zeby go wlaczyc trzeba wchodzic w to samo menu gdzie na przyklad ustawia sie opcje setting :D

 

Tak, właśnie dlatego tak robią. Nie wiedziałeś tego? Przecież to każdy wie. Coś chyba odnoszę wrażenie-może mylnę, że rodzi się jakaś opozycja przeciw t60.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie byly to sluchawki firmowe sony ericcson, lecz takie same jakir dodawane sa do iriver.

Tego nie rozumiem. Kto pisal cos o sluchawkach ? A na tych co sa dodawane to se mozna testowac tylko czy oba kanaly graja, bo poza tym w zaden sposob nie nadazaja za mozliwosciami playera.

 

I pisalem o radiu, nie o mp3. Porownajcie sobie, a potem sie wypowiadajcie.

A ze radio t60 gra beznadziejnie plasko to juz od dawna wiadomo. Za to odbiera bardzo czysto bez szumow, wiec sie super nadaje do sluchania programow. Do rozkoszowania sie muzyka w ogole. Ale od tego mamy nasze .ogg Q10 ;]

 

A tak wogole to chyba iriver wstydzi sie swojego radia, bo zeby go wlaczyc trzeba wchodzic w to samo menu gdzie na przyklad ustawia sie opcje setting :D

 

Zeby sluchac muzyki tez trzeba wchodzic w to samo menu. Wszystkie opcje sa w tym samym menu.. w ogole jakis wstydliwy ten iriver ;]

 

I tak dla Twojej satysfakcji zebys juz nie pisal ciagle tego samego na 150 sposobow. Radio w iriverze T60 gra PLASKO i to pewne, ze w wielu innych, poza tym gorszych urzadzeniach gra pelniej. Ale sam odbior radia nie liczach glebi dzwieku jest jednym z najlepszych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności