Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×
  • 0

Następca SOMiC V2 ~800zł


onasa_

Pytanie

Cześć.

Uznałem, że pora na poszukiwanie nowego, lepszego brzmienia. Do pobicia są wysłużone słuchawki somic v2. Nabyte za jeszcze niską cenę kilka lat temu. Służą dzielnie, i naprawdę grają świetnie jak na swoją pozycję rynkową, więc nowe słuchawki będę musiały je pobić. Mam je od kilku dobrych lat. Niestety muszle odpadły od pałąka i trzymają się na trytytkach🙃.

Proszę o radę i ewentualne propozycje.

 

Budżet : najlepiej do 800zł, ale kto nie dołożyłby do świetnych słuchawek :D

 

Czego szukam? : Słuchawki wokółuszne, otwarte. (używki lub nowe)

 

Przeznaczenie : muzyka różnego rodzaju, użytkowanie stacjonarne

 

Tor/Źródło : SMSL Sanskrit 10th mkII + Xduoo MT-602 / komputer i aplikacja pokroju spotify, czasami yt
 

Oczekiwania : Słuchawki otwarte. Muszą być wygodne (wokółuszne z welurowymi lub hybrydowymi padami). Najlepiej z małą wagą, ale nie wykluczam planarów

Bas - Nie musi dudnić i kruszyć murów, ale miło jak zaznaczy swoją obecność. Im lepszy jakościowo tym lepiej.

Średnica - Średnica przybliżona, bez odchudzenia .  Nie chcę mocno analitycznych słuchawek które są oschłe. Cenie sobie żywe i naturalne usposobienie. Muszą być świetne wokale, które błyszczą w somikach i jestem już do nich przyzwyczajony.

Góra - naturalna, zbalansowana, wyraźna bez przytłumienia. (w sumie to nie wiem co więcej napisać :))

Scena - zrównoważona. Nie musi przytłaczać swoim ogromem, ale ważne żeby była na odpowiednim poziomie. Nie chcę super sceny i przestrzeni kosztem, np. muzykalności.

Brzmienie ogólne - Spójny obraz raczej zbalansowanych słuchawek z własnym charakterem i cechami specjalnymi. Nastawione na przyjemność i dostarczanie rozrywki.

Marzą mi się słuchawki somicki v2+, rozwinięcie tego brzemienia na wyższą klasę. Są rzeczy które robią  fenomenalnie i potencjalny kandydat nie będzie miał łatwo ;).

 

Propozycje :Audio-Technica AIR ATH-AD900X, Takstar HF-580, Sennheiser 600/650

 

Uwagi: Testowałem już Hifiman 400i 2020 i AKG K7XX. Hifiman to jaśniesze brzmienie, dokładne i szczegółowe. Niestety brakuje im trochę takiego muzykalnego charakteru i treści. Trochę pozbawione są emocji w stosunku do mojego headsetu. AKG K7XX zaś są bliżej moich preferencji, lecz tutaj scena jest bardzo przestrzenna co wpływa na muzykalność i mam wrażenie takiego oddalenia oraz przepuszczenie muzyki przez jakiś filtr przestrzenny. Nie wiem czy to ta słynna austriacka szkoła :) . Nie jest to natomiast granie ze studni, ale coś bardziej subtelnego, lecz dobrze słyszalnego. Czystość dźwięku i szczegóły oraz wyważenie i "cała reszta" jest na dobrym poziomie. Jak posłucham ich dłużej to może coś więcej wyłapie. Pobawię się też lampami i zobaczymy jak mi siądą. Dodam że są lekkie w miarę wygodne. Wykonanie jest akceptowalne.

Edytowane przez onasa_
Zmiana oczekiwań
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Według twoich preferencji HD600/650 to dobry kierunek, poza tą dużą sceną - one grają bardzo blisko. Chociaż moim zdaniem to brzmienie podobne do HE400 tylko trochę spokojniejsze i bardziej analityczne. Takstar HF580 brzmią bardziej rozrywkowo od Hifimanów, z tego co pamiętam mają jakąś dziwnie wybrzuszoną srednicę, ale można sprawdzić, tylko że one nie mają wymiennego kabla, warto to wziąć pod uwagę.
Fostex T50rp to też fajne słuchawki w tym budżecie, ale nie jestem pewny czy ten amp sobie z nimi dobrze poradzi bo nic nie wiem o tym sprzęcie. A najlepiej to byłoby iść w używane Sundary...

Wysłane z mojego BLA-L29 przy użyciu Tapatalka

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jakbyś miał możliwość dołożenia to warto rozważyć dwie propozycje, które w ten czy inny sposób założenia spełniają, ale prezentują inne szkoły grania:

  • Sennheiser HD660S - jeśli w grę wchodzą używane, to za około tysiaka można dorwać parę w dobrym stanie (sam tak zrobiłem). Nad starszymi braćmi przewagę mają w scenie i ilości detali, choć tonalność ciutkę na tym cierpi.
  • Beyerdynamic DT900X - nówki dostaniesz poniżej tysiaka, a to bardzo uniwersalne słuchawki z lepiej rozciągniętym pasmem niż Sennheisery
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 minut temu, onasa_ napisał:

To nie są czasami DT 990 Pro w nowym wydaniu?

Zdecydowanie  tak ich bym nie określił - najbliżej im do DT1990 na padach analitycznych, a tym z kolei najbliżej do DT880. Różnica taka, że ze wszystkich wymienionych DT900X mają najłagodniejszą górę.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
22 godziny temu, onasa_ napisał:

marzą mi się słuchawki somicki v2+, rozwinięcie tego brzemienia na wyższą klasę.

No to z tych co wymieniłeś to HD600/650 tak jakby V2 rozwinięcie ale na scenę wielką i napowietrzoną to nie licz. Somici V2 tym bardziej jej nie mają choć sam kształt sceny od HD600 lepszy. W takim ocieplonym średnicowym graniu ciężko o wielką scenę. 

DT900 to jest całkiem coś innego.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Kupiłem AKG K7xx i będę je oceniał w przyszłym tygodniu jak dotrą do mnie. Jestem bardzo ciekawy co proponują. Lubię porównywać to co piszą w recenzjach z tym co słyszę na własne ucho :). W orbicie zainteresowania jest jeszcze kilka modeli, ale najbardziej intrygują mnie audiotechniki ATH-R70x.

 

Jeśli chodzi o sennki to są różne wersje i w sumie idzie się pogubić, bo są 6xx/600/650/660s i jeszcze podobno różnią się w obrębie sowich rewizji. Dużo osób je poleca. Chętnie bym sprawdził o co tyle szumu 🧐.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Testowałem już Hifiman 400i 2020 i AKG K7XX. Hifiman to jaśniesze brzmienie, dokładne i szczegółowe. Niestety brakuje im trochę takiego muzykalnego charakteru i treści. Trochę pozbawione są emocji w stosunku do mojego headsetu. AKG K7XX zaś są bliżej moich preferencji, lecz tutaj scena jest bardzo przestrzenna co wpływa na muzykalność i mam wrażenie takiego oddalenia oraz przepuszczenie muzyki przez jakiś filtr przestrzenny. Nie wiem czy to ta słynna austriacka szkoła :) . Nie jest to natomiast granie ze studni, ale coś bardziej subtelnego, lecz dobrze słyszalnego. Czystość dźwięku i szczegóły oraz wyważenie i "cała reszta" jest na dobrym poziomie. Jak posłucham ich dłużej to może coś więcej wyłapie. Pobawię się też lampami i zobaczymy jak mi siądą. Dodam że są lekkie w miarę wygodne. Wykonanie jest akceptowalne.

Edytowane przez onasa_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Z twoich propozycji AD900X możesz od razu odrzucić. To duża scena i mało zaznaczona (nasycona, przybliżona) średnica. Ale na HD600, 650 jak najbardziej możesz zwrócić uwagę. Wbrew wysokiej impedancji nie są aż tak wymagające względem toru. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Bardzo zainteresowałem się modelem sivga phoenix. Sprawdziłem kawałek internetu w poszukiwaniu informacji o tym modelu. Po lekturze obszernej recenzji feniksów na techpowerup,  autorstwa użytkownika VSG (https://www.techpowerup.com/review/sivga-phoenix-open-back/), czuję, że mogą być dla mnie tym czego szukam. Trochę naciągnę budżet i kupie dla siebie nowy egzemplarz. W razie czego będę miał opcje zwrotu, ale nie kupuję ich tylko do testu. Liczę, że mi się spodobają dźwiękowo, bo na zdjęciach są piękne :). Podzielę się wrażeniami po przesłuchaniu.

 

Wrażenia i dlaczego nie zatrzymałem Phoenixów wyjaśniam w temacie fanklub sivga & sendy audio (strona 64 na początku).

 

Edytowane przez onasa_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Aktualnie mam u siebie Audiotechniki ATH-AD500x i bardzo mi się podobają. Zostanę z nimi i może kiedyś będę celował w 1000x lub 2000x jako rozwinięcie.

Konstrukcja jest bardzo otwarta. Przetwornik ma swobodę w dwóch kierunkach i przestrzeń do pracy. Bardzo napowietrzony dźwięk oraz duża scena z dobrym pozycjonowaniem. Nie ma tu przesady i muzyka jest spójna. Od początku czułem się komfortowo i nie doświadczyłem grania ze studni lub z nieprzyjemnym echem. Wzorowa ergonomia. Może trochę luźno spoczywają na głowie, ale taki ich styl, bo gdyby mocniej naciskały to dyskomfort byłby. Słuchałem 900x i było trochę zbyt szczegółowo z ostrymi dźwiękami jak dla mnie. Z wielką chęcią kupiłem tańszą wersję i teraz cieszę się muzyką :). Jedynie czego mi brakuje to zaakcentowania bardziej średnicy, co podobno jest w wyższych 4cyfrowych wersjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 8.09.2022 o 22:19, onasa_ napisał:

Aktualnie mam u siebie Audiotechniki ATH-AD500x i bardzo mi się podobają. Jedynie czego mi brakuje to zaakcentowania bardziej średnicy, co podobno jest w wyższych 4cyfrowych wersjach.


Słuchawki grają tak jak to widać na wykresie, za wycofanie średnicy odpowiada wyciszenie pasma 2-4.5kHz. Osobiście najbardziej odpowiada mi pasmo przenoszenia DT1990 i HD800, co ciekawe jest prawie identyczne, z tym że w HD800 jest bardziej wygładzone, równe, po prostu lepsze.

image.thumb.png.8c21945c22d94fbf91c9d1b679625408.pnghd800.thumb.png.81df7859666157b5b9f69352a98e60e4.png

 

Edytowane przez mar173
  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
16 minut temu, mar173 napisał:


Słuchawki grają tak jak to widać na wykresie, za wycofanie średnicy odpowiada wyciszenie pasma 2-4.5kHz. Osobiście najbardziej odpowiada mi pasmo przenoszenia DT1990 i HD800, co ciekawe jest prawie identyczne, z tym że w HD800 jest bardziej wygładzone, równe, po prostu lepsze.

image.thumb.png.8c21945c22d94fbf91c9d1b679625408.pnghd800.thumb.png.81df7859666157b5b9f69352a98e60e4.png

 

Mógłbyś wrzucić wykres HD800 i DT1900? Zaciekawiło mnie to. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@mar173 Wielkie dzięki. HD800 niestety nie słyszałem, ale jakiś obraz mi to daje. 

 

A co to głównego tematu to takim bezpośrednim rozwinięciem Somiców pewnie byłyby HD58x. Wcześniej myślałem o ich sprzedaży, bo mam za dużo tych słuchawek a one najmniej w moje gusta grają. Ostatnio jednak je dopieściłem EQ i szkoda mi się ich pozbywać. Mają taki bogaty, ciepły przyjemny i nie męczący dźwięk.

 

Nie wiem jak K7XX, ale HD58x u mnie pomimo mniejszej sceny/przestrzeni wygrały z K712pro. To jeszcze za nim korekcje stosowałem. Takie ciekawsze i lepiej zarysowane granie co mi zdecydowanie bardziej leżało. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dzięki za trop. To są twoje pomiary z sonarworks'a? Przeanalizuje raz jeszcze moje przyszłe ruchy słuchawkowe, bo jak widać ad1000x ma wybite mocno okolice 10kHz. Czy to oznacza, że będą miały ostrą górę ze szpilkami godzącymi w moje uszy?

 

asdasd.png

Edytowane przez onasa_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, onasa_ napisał:

Dzięki za trop. To są twoje pomiary z sonarworks'a? Przeanalizuje raz jeszcze moje przyszłe ruchy słuchawkowe, bo jak widać ad1000x ma wybite mocno okolice 10kHz. Czy to oznacza, że będą miały ostrą górę ze szpilkami godzącymi w moje uszy?

 

asdasd.png


Nie, to publicznie dostępne od sonarworks.

Mogą zakłuć sybilanty, może nie tak jak w dt990, tam cała góra jest tak podniesiona. Przy 10kHz-12kHz sybilantów jest najwięcej z tego co pamiętam na dt990. Polecam korektor graficzny, najgorzej jest podnosić dB częstotliwości, wtedy musisz zmniejszyć głośność ogólną (1), słuchawki mogą zagrać wtedy zbyt cicho.
(1) jeżeli tego nie zrobisz, słuchawki możesz uszkodzić, co mi się raz zdarzyło

W przypadku AD1000X widzę że maksymalne obniżenie głośności ogólnej w Equalizer APO będzie ~ -2,3dB, więc nie będzie trzeba podnosić głośności na max. Nie ma co też dawać zbyt dużego wzmocnienia, bo słuchawki można uszkodzić. Nie ma sensu robić korekcji dla bardzo niskich częstotliwości <40Hz i bardzo wysokich >15-16kHz, i tak tego nie słychać, jeżeli chodzi o najniższe częstotliwości to słychać jedynie przepływające powietrze, nie ma tu muzykalności, chociaż w niektórych nagraniach jest to przyjemne. To znaczy można zwiększyć głośność 1-40Hz ale te max +2,3dB. Preamp -2,3dB.

Najdokładniejsze eq robi się na słuch, w programie REW -> Generator -> zaznaczone frequency tracks cursor -> zielony przycisk play. Zmniejsz głośność żeby nie uszkodzić słuchu.
Znajdujesz środek górki przy 9-10kHz, wklepujesz w Equalizer APO -> Peaking filter -> Center frequency -> i teraz nasłuc**jesz środka i obniżasz Gain do momentu aż zrówna się z głośnością 1800-1900Hz. Jak nabierzesz praktyki będziesz potrafił usłyszeć różnicę do 0.2dB, co jest bardzo dokładne.

W ten sposób doprowadziłem moje dt990 do całkowicie płaskiego pasma przenoszenia, dźwięk który się wydobywa jest cudowny. Oczywiście najpierw ogarnąłem eq na podstawie pasma przenoszenia, ale żadne frequency response nie jest idealne, w dodatku nikt z nas nie słyszy częstotliwości identycznie, więc tym bardziej różni się nasz aparat słuchowy od mikrofonu. Niektórzy słabo słyszą zakres 1-2kHz, 3-5kHz, ale inne pewnie też. Najlepiej te zakresy ogarnąć na słuch w REW, ale inne też, ale tu wystarczy na szybko sprawdzić czy wszystko się zgadza, jeżeli nie, wystarczy wprowadzić delikatne korekty w Equalizer APO w korektorze graficznym możesz łapać kuleczki i przesuwać precyzyjnie.

edit: żeby zrobić idealne eq najlepiej robić korektę w korektorze graficznym, parametrycznym nie dojdziesz do perfekcji. Najwięcej zmian będzie trzeba wprowadzić w 1-2kHz, 3-5kHz i tam gdzie są strome przejścia widoczne w freq response, żadne pomiary nie będą tu idealne, dlatego w zakresach dużych zmian głośności zazwyczaj należy robić korekty, poprawa brzmienia będzie znacząca. Nasłuchiwanie częstotliwości, przesuwanie kuleczek w korektorze graficznym Equalizera APO w celu wyrównania głośności. Od razu mówię, sonarworks jest daleki od ideału, tak samo oratory1990. Moje eq jest perfekcyjne, bo dopasowane idealnie do moich słuchawek i mojego aparatu słuchowego.
HD650 są najbardziej wyrównane, ale jeżeli ktoś słabo słyszy 3-5kHz to dla takiej osoby pasmo 3-5kHz nie będzie wyrównane tylko obniżone, dlatego należy wykonać korektę, np -2dB preamp i podniesienie 3-5kHz +2dB, gdzie środkiem jest 4kHz, bo z wiekiem lub po uszkodzeniu słuchu to tu tracimy najwięcej.
 

Dlaczego pasmo przenoszenia powinno być płaskie (wszystko inne to koloryzowanie, chociaż są typy muzyki czy nagrania które zagrają lepiej odpowiednio podkoloryzowane):

"Płaska charakterystyka cec**je bardzo niewielką ilość kolumn i są to wyłącznie Hi-endowe konstrukcje. Natomiast pofalowania w charakterystyce mają swoje uzasadnienie. Po pierwsze słuch człowieka poniżej 100Hz słabnie, dlatego producenci decydują się wzmocnić charakterystykę w tym zakresie. Stąd często widzimy wyraźnie podniesioną linię w tym przedziale. W przypadku wielu kolumn w zakresie kilku kHz widoczne jest obniżenie. Nie można jednak wskazać jednej przyczyny tego stanu rzeczy. Wpływ może mieć na to zestrojenie bas-refleksu, rozmieszczenia przetworników oraz ich kierunkowości." https://rms.pl/baza-wiedzy/2828-najwazniejsze-parametry-sprzetu-audio-pasmo-przenoszenia

Flat frequency response
At least 50Hz - 17kHz with +/-3dB accuracy
So you hear music like it is and interact with the mix precisely where it's needed.
https://www.sonarworks.com/static/Sonarworks_Studio_Headphone_Guide_2019.pdf

Najgorsze co można zrobić to wybrać słuchawki, które podobają się bardziej, ze względu na wyrównane pasmo, lub podkoloryzowanie pod nasz typ muzyki, i nie uwzględniać jakości przetworników, wykorzystanej technologii. Dźwiękowcy w ślepej próbie uznali tanie słuchawki steelseries z wbudowanym equalizerem wyrównującym pasmo za arcydzieła kosztujące 1000+zł.

Edytowane przez mar173
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności