Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Raspberry Pi jako audio streamer


Artorias

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz, Artorias napisał:

No to witaj w klubie :D A to w sumie jak się skończyło? Wypytałeś, czy kupiłeś już? W zasadzie to u mnie nie wiele by ta nakładka dała, bo ja nie mam DACa z i2s, ale skoro Ty masz możliwość wpięcia, to możesz przetestować. Ciekaw jestem jak by wypadło na tle Allo. Nie sądzę, żeby tutaj były duże różnice, ale czysto teoretycznie i2s to najlepszy tym połączenia, z tego co się orientuje. Szkoda, że tak mało DAC/AMP ma to wejście.

Dzięki, kupiłem i też jestem ciekawy tego urządzenia. Nie spodziewam się rewolucji, ale postanowiłem zrobić 2 malinę na Hifiberry Os lub Volumio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, lobuz1 napisał:

Nie spodziewam się rewolucji, ale postanowiłem zrobić 2 malinę na Hifiberry Os lub Volumio.

Myślę, że to bardzo szczytny cel, żeby pobawić się drugim RPI. Może rzeczywiście okaże się to na tyle dobre, że Allo już nie będzie pierwszym wyborem ^^ Ja może tez kiedyś pobawię się jeszcze swoim RPI3, bo na razie leży jako zapas.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu do mnie dotarły. Dziękuje @discodroid!

Jeden pod TEAC od Cardas, drugi pod Gryphona od Chorda (Mój pierwszy i pewnie ostatni Chord :D)

cardas-parsec-digital-spdif-coax-75-ohm-21866.jpgChord-Clearway-Digital-Kabel-cyfrowy-RCA-Mini-Jack.jpg

 

Porównałem z tym tanim kabelkiem BNC-RCA, który zakupiłem jakiś czas temu. Różnica od razu słyszalna. Na Cardas wokale są pełniejsze, bardziej szczegółowe, piękniejsze. Przekaz całościowo bardziej płynny, organiczny. Zniwelował też wyostrzenia, które potrafiły się pojawiać tu i ówdzie. Jak to ktoś pięknie ujął "Cardas gra muzykę" - Zdecydowanie się z tym zgadzam, nawet na cyfrowym jest poprawa, względem budżetowca za parę zł. Idzie się rozpłynąć w muzyce ^^

 

Gryphona z Chordem słuchałem za krótko, na pewno na razie z moich wrażeń wynika, że dźwięk jest mniej organiczny niż w połączeniu TEAC (Cardas) + Gryphon jako AMP. Jakby gra on bardziej "krystalicznie", ale to wstępna opinia. Ten Chord zbiera świetne recenzje, więc dam im jeszcze trochę pograć :) Ponoć też jest muzykalny. Zobaczymy. Oczywiście oba sprzęty brzmią świetnie, ale Cardas na tą chwilę bardziej mnie zaskoczył na plus.

 

W każdym razie Streamer już hula tak, jak to sobie zaplanowałem i oba kabelki podpięte jednocześnie pod Allo.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Artorias napisał:

@lobuz1 Gratuluje. W końcu dotarło :D Robiłeś już jakieś testy, czy na razie jedynie zamontowałeś?

Dzięki. Zamontowałem i słucham po i2s hdmi przez Volumio- ustawiony driver Hifiberry Dac. Gra na podobnym poziomie co Allo czyli bdb- nie porównuję jeden do jednego. Może później. Spróbuję zaonstalować Hifiberry Os i zobaczę czy pójdzie.

Edytowane przez lobuz1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, lobuz1 napisał:

Dzięki. Zamontowałem i słucham po i2s hdmi przez Volumio- ustawiony driver Hifiberry Dac. Gra na podobnym poziomie co Allo czyli bdb- nie porównuję jeden do jednego. Może później. Spróbuję zaonstalować Hifiberry Os i zobaczę czy pójdzie.

Daj znać jak się uda, bądź nie uda. Jeśli HifiberryOS na tym ruszy, to będzie to bardzo ciekawa opcja. Zwłaszcza jak ktoś ma DACa z tym i2s po HDMI. Zresztą jeśli poziom jest zbliżony do Allo, to już teraz jest to dobra opcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Artorias napisał:

Daj znać jak się uda, bądź nie uda. Jeśli HifiberryOS na tym ruszy, to będzie to bardzo ciekawa opcja. Zwłaszcza jak ktoś ma DACa z tym i2s po HDMI. Zresztą jeśli poziom jest zbliżony do Allo, to już teraz jest to dobra opcja.

Działa z tą kartą na Hifiberry OS (odnajduję ją jako Hifiberry Digi+), ale szybko zrezygnowałem z tego systemu bo nie radzi sobie z katalogowaniem i aktualizowaniem dużej iłości biblioteki z mojego serwera Nas. Słucham właśnie na Volumio z tej karty: po i2s z dac Smsl M400 i po coax z smsl SU9. Bardziej podoba mi się granie po i2s z m400- lepsza dynamika, czyściej, z większym rozmachem. Podłączałem też 2 oddzielne zasilania (zmienia się to zworkami) i nie odnotowałem rewolucji; podpiąłem rpi pod ipower2 a digi pod ipowerx. Muszę jeszcze kupić kabel hdmi lvds a nie wiem jaki…

Edytowane przez lobuz1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, lobuz1 napisał:

Muszę jeszcze kupić kabel hdmi lvds a nie wiem jaki…

A te od Audioquest nie będą dobre? Te Cinnamon czy Carbon? Ich kable są bardzo polecane.

 

Szkoda, że więcej DACów nie ma tego LVDS. A może i dobrze, bo bym musiał zmieniać nakładkę :D

Mimo wszystko, u mnie już sytuacja stabilna. Jest zaje***cie ^^ Teraz tylko czekam na IC po balansie i moje trudy w poszukiwaniu dobrego brzmienia, będę mógł uznać za zakończone.

Pewnie dopóki mnie nie dopadnie chęć upgradu na znacznie wyższy pułap cenowy (Pewnie jakiś R-2R) i kto wie czy nie LVDS. Te Gustardy widzę, że są bardzo ciekawą propozycją:

http://erji.net/forum.php?mod=viewthread&tid=2266481

 

To chyba w ogóle dual-mono R-2R jeśli dobrze ogarniam ten układ PCB. Mam nadzieję jednak, że prędko się to nie wydarzy i zostanę z moim obecnym torem jak najdłużej. W kwestii słuchawek, dzielnie się trzymam.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Kupiłem kabelek hdmi Audioquest Forest (jutro pewnie będzie) a dzisiaj z ciekawości podpiąłem Audiophonics optykiem Supra z moim stereo Rotel RA-1572mkII i jestem w szoku jak to zarąbiście gra. Nie ma buły, jest precyzyjnie, dynamicznie, mięsiście, szubciutko. Dac Burr Brown w tym Rotelu robi robotę.

82D78FA9-2C32-4E58-9B83-DB23D53DAD5B.jpeg

Edytowane przez lobuz1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, lobuz1 napisał:

Supra z moim stereo Rotel RA-1572mkII i jestem w szoku jak to zarąbiście gra. Nie ma buły, jest precyzyjnie, dynamicznie, mięsiście, szubciutko. Dac Burr Brown w tym Rotelu robi robotę.

Ja mam większość na Burr-Brown. W moim TEAC 2x BB PCM1795 dual mono, a na Gryfonie PCM1793. Można powiedzieć, skazany na Burr-Browna. Chociaż mam też Cayina N3Pro (2x AKM 4493) oraz RU6, którego jak widzę też jesteś już posiadaczem. Tylko z ESS mi jakoś nie po drodze ^^

 

A ta supra i Rotel to zakładam, że po USB leci? Ja ostatnio trochę Cayina RU6 słuchałem z Moode po USB w malince. Bardzo przyjemne i relaksujące granie. Pewnie jakość też by się poprawiła na Starlight USB-C, ale w USB już nie inwestuje, więc się nie przekonam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Artorias napisał:

Ja mam większość na Burr-Brown. W moim TEAC 2x BB PCM1795 dual mono, a na Gryfonie PCM1793. Można powiedzieć, skazany na Burr-Browna. Chociaż mam też Cayina N3Pro (2x AKM 4493) oraz RU6, którego jak widzę też jesteś już posiadaczem. Tylko z ESS mi jakoś nie po drodze ^^

 

A ta supra i Rotel to zakładam, że po USB leci? Ja ostatnio trochę Cayina RU6 słuchałem z Moode po USB w malince. Bardzo przyjemne i relaksujące granie. Pewnie jakość też by się poprawiła na Starlight USB-C, ale w USB już nie inwestuje, więc się nie przekonam.

Podpiąłem Audiophonics kablem optycznym Supra Zac z Rotelem i gra to bardzo fajnie. Mam aktualnie stacjonarne dacki na BurrBrown (cd Atoll CD200, Rotel 1572mkii), Ak4499 (M400), ES9038Pro (Oriolus BD20 w żótej walizeczce i SU9 bardzo fajnie zgrywa się z pełną lampą Sinus Audio), 4x Cirrus Logic CS43198 (Topping D30Pro) i jeszcze Mojo2 i dwa dongle Ru6, Paw S1. Jest na czym słuchać .😀

Edytowane przez lobuz1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, lobuz1 napisał:

Podpiąłem kablem optycznym Supra Zac Rotela z Malinką i gra to bardzo fajnie. Mam aktualnie stacjonarne dacki na BurrBrown (cd Atoll CD200, Rotel 1572mkii), Ak4499 (M400), ES9038Pro (Oriolus BD20 w żótej walizeczce i SU9 bardzo fajnie zgrywa się z pełną lampą Sinus Audio), 4x Cirrus Logic CS43198 (Topping D30Pro) i jeszcze Mojo2 i dwa dongle Ru6, Paw S1. Jest na czym słuchać .😀

Niewątpliwie mnie przebiłeś. Cirrusa w sumie mam w telefonie i bardzo pozytywnie jestem zaskoczony jak ten telefon dobrze gra, ale nie wiem dokładnie jaki to model DACa. Ten D30 słyszałem z zaufanego źródła, że bardzo fajny sprzęcik. Tylko to czysty DAC, więc trzeba liczyć się z zakupem AMPa (jeśli ktoś jeszcze nie posiada). Ja w sumie unikam sprzętów, które nie mają chociaż bieda wyjścia słuchawkowego. Dlatego nie muszę włączać ampa, żeby sobie np DACa używać gdy ogrywam jakąś gierkę, ale jak sprzęt gra dobrze, to raczej są to kwestie mocno drugorzędne i zależą od preferencji użytkownika. Tak czy inaczej 4 Cirrusy muszą robić wrażenie :D Muszę się wybrać do salonu i sobie posłuchać w wolnej chwili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Artorias napisał:

Niewątpliwie mnie przebiłeś. Cirrusa w sumie mam w telefonie i bardzo pozytywnie jestem zaskoczony jak ten telefon dobrze gra, ale nie wiem dokładnie jaki to model DACa. Ten D30 słyszałem z zaufanego źródła, że bardzo fajny sprzęcik. Tylko to czysty DAC, więc trzeba liczyć się z zakupem AMPa (jeśli ktoś jeszcze nie posiada). Ja w sumie unikam sprzętów, które nie mają chociaż bieda wyjścia słuchawkowego. Dlatego nie muszę włączać ampa, żeby sobie np DACa używać gdy ogrywam jakąś gierkę, ale jak sprzęt gra dobrze, to raczej są to kwestie mocno drugorzędne i zależą od preferencji użytkownika. Tak czy inaczej 4 Cirrusy muszą robić wrażenie :D Muszę się wybrać do salonu i sobie posłuchać w wolnej chwili.

Ja właśnie wolę czyste dacki, z których puszczam na wzmacniacz sygnał o stałym napięciu (fixed). D30Pro jest bardzo fajny, gęsty- podpiąłem go czystym srebrem XLR Neotech Nemoi 1220 ze wzmacniaczem Singxer SA1, który pracuje w klasie A i zgrywa się to świetnie.

047DC04A-F5CA-442A-93A7-6A7362C56670.jpeg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, lobuz1 napisał:

Ja właśnie wolę czyste dacki, z których puszczam na wzmacniacz sygnał o stałym napięciu (fixed).

Dlatego, że razem ciągną więcej prądu i jakby zepsuł się AMP, to sumie DAC stoi bezczynnie i nic z nim nie zrobisz? :D

A tak serio, to ja też do muzyki działam z TEAC (DAC) line-out fixed -> Gryphon (AMP), ale do grania czy konsumowania zwykłych treści (YouTube itd), nie angażuje AMPa, bo to trochę jak strzelanie z armaty do muchy. (Chyba, że ktoś do grania używa bardzo prądożernych słuchawek)

Zaleta taka, że jakby padł jeden lub drugi sprzęt, to dalej mam możliwość słuchania muzyki, oba mogą działać jako combo :) Oczywiście jak ktoś ma dużo różnego sprzętu, to jest to problem czysto akademicki, ale te stacjonarne DACi, które nie raz mają dosyć spore gabaryty i ważą po pare kg, fajnie jakby miały chociaż to wyjście słuchawkowe 6.3mm (ale to moje zdanie).

Edytowane przez Artorias
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy ma inne upodobania- ja słucham na tym tylko muzyki (ostanio głównie na stereo- możliwość słuchania z 3 różnych dac z Roon, Audirvana, Volumio i moode), raczej nie ogładam TV i youtube (z czasu jakieś recenzje na tablecie). Miałem 2 kombo: Xduoo XA10 i Dx3Pro+ (ten kupiłem właśnie, ze względu na tryb czystego dac). Dla mnie priorytetem było zadbanie o jak najlepszy, dziewiczy sygnał z dac (a te stacjonarne, konkretniejsze dacki dają często więcej- mam porównanie z tymi kombo).  Później priorytetem stało się podanie jak najlepszego sygnału cyfrowego do dac, więc dlatego jestem w tym temacie. Zadbałem też w międzyczasie o zasilanie, okablowanie zasilające i sygnałowe.

Edytowane przez lobuz1
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, lobuz1 napisał:

 Później priorytetem stało się podanie jak najlepszego sygnału cyfrowego do dac, więc dlatego jestem w tym temacie. Zadbałem też w międzyczasie o zasilanie, okablowanie zasilające i sygnałowe.

To są podstawy o które każdy powinien zadbać, zwłaszcza mając stacjonarnego DACa, zasilanego osobnym źródłem, niż kabel USB (W tym drugim przypadku, warto mieć dobry kabel USB, z dobrze izolowaną linią zasilania).

Szkoda, że dużo osób olewa ten temat, a potem co parę miesięcy kupują nowy sprzęt, albo słuchawki bo im nie grają. Albo stają na głowie z kombinacjami w EQ. Ja jedynie kiedy używam EQ, a w zasadzie XBass/XSpace w AMP, to przy bardziej przenośnych DAC (dongle, DAPy), bo tam pojawiają się rzeczywiście niedostatki, jak chodzi o zejście, dociążenie czy holografie. Na stacjonarnym torze, wszystkie moje słuchawki grają tak, że absolutnie nie czuje potrzeby czegokolwiek podbijać, bo jest fpytę.

Akurat jutro odbieram listwę zasilajaco-filtrujacą Ludic Midgard, bo moja obecna od Taga jest za wielka i częściowo opiera się na stelażu od biurka ^^ a ten Ludic kompaktowy i problem z głowy. Taga powędruje z powrotem pod wzmaka kolumnowego i TV.

 

Co do DAC vs combo, to zależy jakie combo. Jeśli kupujemy DAC/AMP, który line-out ma tylko jako dodatek, to rzeczywiście, w pełni się zgadzam. Istnieją też sprzęty, które są skonstruowane i nastawione pod wyjścia line-out, a headphone jack, jest tylko jako bonus. Teraz inżynieria poszła na tyle do przodu, że obecność jednego czy drugiego, nie musi tutaj o niczym przesądzać, bo wszystko może być dobrze odseparowane. Mimo wszystko kupowanie czystego DACa, jest bezpieczniejsze, jeśli kupujemy sprzęt z myślą o działaniu z zewnętrznym AMPem.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Za miesiąc kończy mi się roczna subskrypcja na Roon i zastanawiam się czy przedłużać., bo nie używałem go przez dłuższy czas używają  Moode i Volumio. Jednak pod względem UI i katalogowania Roon jest bezkonkurencyjny, wiec zobaczymy czy będę za nim tęsknił. Volumio ma już wgrany Roon bridge a w Modde zrobiłem dzisiaj taki myk i Allo jest już widoczne.

https://moodeaudio.org/forum/showthread.php?tid=3200
 

7DD9CA36-44CD-4670-B079-2E2ECD24E9A8.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, lobuz1 napisał:

Za miesiąc kończy mi się roczna subskrypcja na Roon i zastanawiam się czy przedłużać., bo nie używałem go przez dłuższy czas używają  Moode i Volumio. Jednak pod względem UI i katalogowania Roon jest bezkonkurencyjny, wiec zobaczymy czy będę za nim tęsknił. Volumio ma już wgrany Roon bridge a w Modde zrobiłem dzisiaj taki myk i Allo jest już widoczne.

Ja celowo nie szedłem w komercyjne rozwiązanie, żeby się nie przyzwyczajać. Surowość Moode mi nie przeszkadza, dopóki gra to świetnie.

Przesiadłem się głownie na pliki lokalne, a Tidala puszczam albo z BubbleUPNP (przyjemniejszy interfejs i obsługa) albo MConnect.

MConnect poza obsługą MQA (co jest mniej istotne), ma też wubdowany autoplay i potrafi w locie wygenerować nową playlistę na bazie ostatnio przesłuchanych utworów (Całkiem dobrze dobiera), więc dba o to, żeby zawsze coś leciało. Dzięki temu dalej jest opcja odkrywania czegoś nowego. Gorzej tylko z ewentualnym zapisaniem tego utworu na playlisćie, jak leci z Tidal to się nie da.

Mimo wszystko taki kompromis jest więcej niż satysfakcjonujący dla mnie, więc jestem zadowolony.

BubbleUPNP obsługuje też tryb "OpenHome" z Moode, więc możemy cały album lub playliste przesłać na malinkę i zarządzać bezpośrednio z Moode,a. Niestety w tym trybie nie działa Mconnect, a chyba jednak wole mieć autoplay na Tidalu.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Widzę, że posucha w wątku, ale podziele się opinią na temat nowego wydania Moode. Zainstalowałem wersję 8.1.1 przygotowaną na bazie ARM64. Można śmiało instalować. Jedynie z upnp nie wyświetlają się okładki, co można naprawić samemu edytując plik na karcie. Jak dla mnie nie ma większych różnic, ale też działa mi wszystko co wcześniej. Są drobne różnice wizualne tu i tam, a do tego jest więcej skrótów w konfiguracji, więc nie trzeba się przebijać przez dodatkowe okna.

 

Wziąłem też pod lupę USB w malince. Różnice oczywiście są, ale ciężko mi wskazać zwycięzce, bo można lubić oba style, chociaż w przypadku USB 2.0, mamy nieco podobną sytuację jak z Cayinem RU6. Wydaje się grać pełniej, bardziej relaksująco, ale jest to raczej przez dodanie pewnych stałych harmonicznych, przez co jest mniej klarownie. Przyznaje, że Cayine RU6 lepiej gra z USB 3.0, choć jest mniej stabilne. Czasami gubi połączenie z donglem i trzeba zrobić pause/resume w playerze moode i wtedy już łapie i gra dalej (dzieje się tak, raz na kilkanaście minut). Na USB 2.0 jest stabilnie. Obiektywnie USB 3.0 gra czyściej, ale przez to wydaje się grać chudziej, więc do DACów którym brakuje wypełnienia i mogą grać zbyt agresywnie, USB 2.0 może spisać się lepiej. Brzmieć bardziej kojąco i przyjemniej ogólnie rzecz biorąc, o ile nie przeszkadza nam przyczyna tego stanu rzeczy.

Dokopałem się do informacji, że USB 2.0 współdzielą WIFI,  USB 3.0 wydają sie być całkowicie odseparowane od innych funkcji malinki.

 

A i taki bonusik, przesłuchałem te same albumy na bubbleupnp oraz mconnect. MConnect gra dla mnie lepiej (barwniej, bardziej angażująco)

Edytowane przez Artorias
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.07.2022 o 11:37, Artorias napisał:

Wziąłem też pod lupę USB w malince.

Zachęciłeś mnie wpisem do porównania portów USB i mam podobne odczucia.

 

W dniu 3.07.2022 o 11:37, Artorias napisał:

Obiektywnie USB 3.0 gra czyściej, ale przez to wydaje się grać chudziej

Z 3.0 faktycznie niby więcej detali ale czegoś mi brakowało. Zostaję przy 2.0 i pełniejszym bardziej analogowym graniu.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, jarzyna napisał:

Z 3.0 faktycznie niby więcej detali ale czegoś mi brakowało. Zostaję przy 2.0 i pełniejszym bardziej analogowym graniu.

Jak pograłem z mojej stacjonarki przez USB 3.0, to było co prawda czysto, klarownie, ale też ostrzej i nieco zbyt agresywnie. USB 2.0 rzeczywiście wydaje się grać bardziej analogowo i wracam jednak do tego wyjścia.

A co do współdzielenia Wifi przez porty 2.0, to zostało to obalone na forum Moode i to chyba przez samego twórce, albo innego gościa, co zna malinkę od podszewki, wiec troszkę zamieszałem. Nie wiem zatem z czego może różnica wynikać, ale fakt faktem, opis jaki podałem odnośnie brzmienia podtrzymuje dalej.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, lobuz1 napisał:

Mi się nie chce przełączać na usb, resetować itp. bo i tak wolę słuchać po spdif/i2s.

Mi też się nie chce, ale czasem mam ochotę sobie Cayina posłuchać. Przy stabilniejszym napięciu on zyskuje względem połączenia ze smartfonem. Nie mówiąc już o samej jakości z rpi/moode. Dopakowany xspacem i xbassem gra mi już jak całkiem niezła stacjonarka. Zachowując analogowość brzmienia i naturalność wokali. To resetowanie urządzenia po zmianie ustawień jest jednak upierdliwe, wiec przełączam się rzadko i na co dzień zostaje przy SPDIF.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Artorias napisał:

Mi też się nie chce, ale czasem mam ochotę sobie Cayina posłuchać. Przy stabilniejszym napięciu on zyskuje względem połączenia ze smartfonem. Nie mówiąc już o samej jakości z rpi/moode. Dopakowany xspacem i xbassem gra mi już jak całkiem niezła stacjonarka. Zachowując analogowość brzmienia i naturalność wokali. To resetowanie urządzenia po zmianie ustawień jest jednak upierdliwe, wiec przełączam się rzadko i na co dzień zostaje przy SPDIF.

Od wczoraj mam podpięty ru6 pod ifi stream- wygrzewam nowe iemy 😀.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności