Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Jak to jest z jakością dźwięku tanich i drogich słuchawek?


mar173

Rekomendowane odpowiedzi

Nikt nie ma wątpliwości, że po wymianie słuchawek wartych 20 zł na np. superlux hd 681 różnica jest kolosalna.

Powiedzmy że różnica w dźwięku 20zł -> 100zł to 80%
To jak będzie z przejściem 100zł -> 500zł? <10%?
500zł -> 1000zł+? <1%?

Jeżeli ktoś jest posiadaczem drogich słuchawek bez zastanowienia i sprawdzenia powie że drogie lepsze. Tylko czy na pewno? Dźwiękowcy profesjonalni, mówią, że jeżeli ktoś wydaje więcej niż 500 zł to z głową coś nie tak, albo ma za dużo pieniędzy, bo tak naprawdę nie ma nic lepszego od dt 990, a jeśli tak to różnica rzędu <1%.

Pewnie niewiele jest osób, które rzeczywiście przetestowały słuchawki, ale odsłuch jeden po drugim, tak by było to miarodajne. Chociaż dochodzi jeszcze oszukiwanie siebie, irracjonalne myślenie co u człowieka jest naturalne:)
 

I dodam, że nie jestem dzieckiem z zerowym kontem. Po prostu zastanawiam się czy wydawanie na słuchawki więcej niż 500 zł to chory pomysł, a jeżeli ktoś wydaje 1k+ bez porównania jakości z tańszymi słuchawkami to coś jest nie tak. I jeżeli rzeczywiście jakość dźwięku nie rośnie jakoś znacząco, to odpowiadanie na posty typu "słuchawki za 2000+" z propozycjami to brak szacunku do pieniędzy autora postu, który może nie jest świadomy że nie zawsze 1000 zł więcej to różnica dźwięku jak przy przejściu z 20 na 100zł...

Sam nie mam bezpośredniego porównania, mam u siebie tylko hd 681, a przez moją lękliwość trudno mi jest pójść i zrobić testy do jakiegoś sklepu audiofilskiego. Mam jedynie dostępny odsłuch słuchawek na youtube, opinie i recencje profesjonalne. W moich superluxach kabel już przerywa, więc szykuje się wymiana, tylko zastanawiam się czy wymiana kabla czy słuchawek... Może ktoś mnie przekona, że warto dorzucić kilkaset zł do lepszych słuchawek? I chodzi mi tylko o argumenty dotyczące jakości dźwięku, wszelkie zbyt proste sformułowania oparte na wierze z góry odrzucam. Kabel zawsze można wymienić, a ogólna jakość wykonania samych słuchawek hd 681 jest dobra.

Edytowane przez mar173
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre tanie słuchawki brzmią dobrze, a drogie złe słuchawki brzmią źle :)

 

A serio to law od dimnishing returns jest w audio srogie, więc na bank kupując słuchawki dwa razy droższe nie otrzymasz dwa razy lepszego dźwięku. Natomiast progres jest, a niektórzy realizatorzy są głusi. Tru story :)

 

Koniec końców wszystko rozbija się o preferencje, jaki dobry masz słuch i gdzie wyznaczysz sobie granicę. Czy chcesz się uganiać za tymi paroma procentami poprawy.

 

Do tego czytałem kiedyś badanie, że tylko jakiś tam procent ludzi odbiera dźwięki/muzykę w czysto fizyczny sposób, jako przyjemność i z tej populacji wywodzi się większość audiofili. Nie wiem na ile ma to odbicie w rzeczywistości, przytaczam jako ciekawostkę. Wiem że ja tak na pewno odbieram muzykę ;)

Edytowane przez zdzichon
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, zdzichon napisał:

Do tego czytałem kiedyś badanie, że tylko jakiś tam procent ludzi odbiera dźwięki/muzykę w czysto fizyczny sposób, jako przyjemność i z tej populacji wywodzi się większość audiofili. Nie wiem na ile ma to odbicie w rzeczywistości, przytaczam jako ciekawostkę. Wiem że ja tak na pewno odbieram muzykę ;)


Jeżeli to nie żart, to myślę, że gdybyś przez chwilę zamieniłbyś się z kimś miejscami, wszedłbyś w ciało innego człowieka, uznałbyś że każdy jest audiofilem:) Każdy człowiek lubi słuchać muzyki, i każdy lubi słuchać ulubionych kawałków w jak najlepszej jakości.

Najprzyjemniej słucha się muzyki na głośnikach, i myślę że takie logitechy za 100-150zł dają więcej przyjemności niż dokanałowe za 2000 zł, czy dt 990 za 500zł. Sam posiadam takie logitechy, i hd 681 zakładam tylko dlatego by zachować prywatność.

Co do słuchawek, to najprawdopodbniej wymienię hd 681 na dokanałowe, powód jest prosty -> nauszne psują fryzurę, włosy stają się oklapnięte w miejscu pałąka, i trudno je później ułożyć. Do tego będą to słuchawki bezprzewodowe, kabel psuje się niezależnie od jakości, wystarczy że nadepniesz lub wejdą w kółko krzesła komputerowego, wstaniesz i będzie uszkodzenie, jeśli nie od razu to po którymś razie takiej nieuwagi nastąpi przerwanie.

Tutaj Pan porównuje drogie słuchawki do superluxów, a w komentarzach pisze, że na co dzień używa pchełek bezprzewodowych pomimo gorszej jakości dźwięku. https://youtu.be/01Ie-tS5uD4

Edytowane przez mar173
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, mar173 napisał:

Nikt nie ma wątpliwości, że po wymianie słuchawek wartych 20 zł na np. superlux hd 681 różnica jest kolosalna.

Powiedzmy że różnica w dźwięku 20zł -> 100zł to 80%
To jak będzie z przejściem 100zł -> 500zł? <10%?
500zł -> 1000zł+? <1%?

Jeżeli ktoś jest posiadaczem drogich słuchawek bez zastanowienia i sprawdzenia powie że drogie lepsze. Tylko czy na pewno? Dźwiękowcy profesjonalni, mówią, że jeżeli ktoś wydaje więcej niż 500 zł to z głową coś nie tak, albo ma za dużo pieniędzy, bo tak naprawdę nie ma nic lepszego od dt 990, a jeśli tak to różnica rzędu <1%.

Pewnie niewiele jest osób, które rzeczywiście przetestowały słuchawki, ale odsłuch jeden po drugim, tak by było to miarodajne. Chociaż dochodzi jeszcze oszukiwanie siebie, irracjonalne myślenie co u człowieka jest naturalne:)
 

I dodam, że nie jestem dzieckiem z zerowym kontem. Po prostu zastanawiam się czy wydawanie na słuchawki więcej niż 500 zł to chory pomysł, a jeżeli ktoś wydaje 1k+ bez porównania jakości z tańszymi słuchawkami to coś jest nie tak. I jeżeli rzeczywiście jakość dźwięku nie rośnie jakoś znacząco, to odpowiadanie na posty typu "słuchawki za 2000+" z propozycjami to brak szacunku do pieniędzy autora postu, który może nie jest świadomy że nie zawsze 1000 zł więcej to różnica dźwięku jak przy przejściu z 20 na 100zł...

Sam nie mam bezpośredniego porównania, mam u siebie tylko hd 681, a przez moją lękliwość trudno mi jest pójść i zrobić testy do jakiegoś sklepu audiofilskiego. Mam jedynie dostępny odsłuch słuchawek na youtube, opinie i recencje profesjonalne. W moich superluxach kabel już przerywa, więc szykuje się wymiana, tylko zastanawiam się czy wymiana kabla czy słuchawek... Może ktoś mnie przekona, że warto dorzucić kilkaset zł do lepszych słuchawek? I chodzi mi tylko o argumenty dotyczące jakości dźwięku, wszelkie zbyt proste sformułowania oparte na wierze z góry odrzucam. Kabel zawsze można wymienić, a ogólna jakość wykonania samych słuchawek hd 681 jest dobra.

 

Stockowe takie HD681 określiłbym jaki znośne, ale po odpowiednim EQ robią się naprawdę dobre i tak, ciężko sobie uzasadnić ich wymianę.

 

Jednak słuchawki zawsze nawet po EQ czymś tam się różnią i nie ma słuchawek jednych idealnych bo nawet Ciężko ustalić co by było tym ideałem, a dochodzi jeszcze fakt, że dźwięk i jego odbiór ulega zmianie z przyczyn indywidualnych (indywidualna krzywa słyszenia, kształt czaszkin, HRTF, FR danego egzemplarza słuchawek). 

 

Dlatego wybór słuchawek może być takim "widzimisie", coś jak zakup ubrania i dopłacasz nie w ścisłym ujęciu do dźwięku (ochrony ciała), ale do luksusu. Niektóre słuchawki droższe obiektywnie będą robić lepiej to i tamto. Mieć mniej rezonansów, gładszą odpowiedź częstotliwościową, niższe zniekształcenia, odpowiednią akustykę (jeśli zwracasz na to uwagę), no i te aspekty po za dźwiękowe których bym nie lekceważył. W mojej sygnaturce (widocznej w trybie PC przeglądarki) masz linka do poradnika o słuchawkach, człowiek zgromadził tam w zasadzie wszystkie niezbędne informacje. Masz też fora takie ASR, SBAF lub blogi takie jak DIYaudioheaven gdzie możesz uzyskać bardziej szczegółowe informacje i analizy danych słuchawek

 

Tutaj trochę informacji i porównań odnośnie HD681 

 

 

https://www.sonarworks.com/soundid-reference/blog/reviews/superlux-hd-681-studio-headphone-review/#correction

 

Tutaj masz  co można z nich uzyskac po induwidualnym strojeniu w opinii sonarworks.

 

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, mar173 napisał:

Nikt nie ma wątpliwości, że po wymianie słuchawek wartych 20 zł na np. superlux hd 681 różnica jest kolosalna.

Powiedzmy że różnica w dźwięku 20zł -> 100zł to 80%
To jak będzie z przejściem 100zł -> 500zł? <10%?
500zł -> 1000zł+? <1%?

Jeżeli ktoś jest posiadaczem drogich słuchawek bez zastanowienia i sprawdzenia powie że drogie lepsze. Tylko czy na pewno? Dźwiękowcy profesjonalni, mówią, że jeżeli ktoś wydaje więcej niż 500 zł to z głową coś nie tak, albo ma za dużo pieniędzy, bo tak naprawdę nie ma nic lepszego od dt 990, a jeśli tak to różnica rzędu <1%.

Pewnie niewiele jest osób, które rzeczywiście przetestowały słuchawki, ale odsłuch jeden po drugim, tak by było to miarodajne. Chociaż dochodzi jeszcze oszukiwanie siebie, irracjonalne myślenie co u człowieka jest naturalne:)
 

I dodam, że nie jestem dzieckiem z zerowym kontem. Po prostu zastanawiam się czy wydawanie na słuchawki więcej niż 500 zł to chory pomysł, a jeżeli ktoś wydaje 1k+ bez porównania jakości z tańszymi słuchawkami to coś jest nie tak. I jeżeli rzeczywiście jakość dźwięku nie rośnie jakoś znacząco, to odpowiadanie na posty typu "słuchawki za 2000+" z propozycjami to brak szacunku do pieniędzy autora postu, który może nie jest świadomy że nie zawsze 1000 zł więcej to różnica dźwięku jak przy przejściu z 20 na 100zł...

Sam nie mam bezpośredniego porównania, mam u siebie tylko hd 681, a przez moją lękliwość trudno mi jest pójść i zrobić testy do jakiegoś sklepu audiofilskiego. Mam jedynie dostępny odsłuch słuchawek na youtube, opinie i recencje profesjonalne. W moich superluxach kabel już przerywa, więc szykuje się wymiana, tylko zastanawiam się czy wymiana kabla czy słuchawek... Może ktoś mnie przekona, że warto dorzucić kilkaset zł do lepszych słuchawek? I chodzi mi tylko o argumenty dotyczące jakości dźwięku, wszelkie zbyt proste sformułowania oparte na wierze z góry odrzucam. Kabel zawsze można wymienić, a ogólna jakość wykonania samych słuchawek hd 681 jest dobra.

No właśnie widać że więcej rozmyślasz niż słuchasz w rzeczywistości.

 

Nikt nie wie co będzie dla ciebie "dobrym dźwiękiem" dla jednego hd800s grają słabo, dla drugiego super. Dla jednego najlepsze słuchawki na świecie kosztują 1000zł, bo taki model im się najbardziej podoba, dla innego 10tys. Widać że cała podróż audio jeszcze przed tobą. Polecam choćby wypożyczyć słuchawki ze sklepu by choć je wypróbować, zamiast czytać w nieskończoność :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, mar173 napisał:


Jeżeli to nie żart, to myślę, że gdybyś przez chwilę zamieniłbyś się z kimś miejscami, wszedłbyś w ciało innego człowieka, uznałbyś że każdy jest audiofilem:) Każdy człowiek lubi słuchać muzyki, i każdy lubi słuchać ulubionych kawałków w jak najlepszej jakości.



, i trudno je później ułożyć. Do tego będą to słuchawki bezprzewodowe, kabel psuje się niezależnie od jakości, wystarczy że nadepniesz lub wejdą w kółko krzesła komputerowego, wstaniesz i będzie uszkodzenie, jeśli nie od razu to po którymś razie takiej nieuwagi nastąpi przerwanie.

Tutaj Pan porównuje drogie słuchawki do superluxów, a w komentarzach pisze, że na co dzień używa pchełek bezprzewodowych pomimo gorszej jakości dźwięku. https://youtu.be/01Ie-tS5uD4

 

No własnie jest wręcz odwrotnie. Większość ludzi ma wywalone na jakość dźwieku o ile nie charczy, coś tam plumka i jest basik :) 

 

Cytat

Najprzyjemniej słucha się muzyki na głośnikach, i myślę że takie logitechy za 100-150zł dają więcej przyjemności niż dokanałowe za 2000 zł, czy dt 990 za 500zł. Sam posiadam takie logitechy, i hd 681 zakładam tylko dlatego by zachować prywatność.

 

Mocno indywidualna kwestia. Też w domu jak nikogo nie ma częściej odpalam kolumny, ale nie są to logitechy za 100zł :)

 

Cytat

Co do słuchawek, to najprawdopodbniej wymienię hd 681 na dokanałowe, powód jest prosty -> nauszne psują fryzurę, włosy stają się oklapnięte w miejscu pałąka

 

No, tak jest

 

Cytat

Tutaj Pan porównuje drogie słuchawki do superluxów, a w komentarzach pisze, że na co dzień używa pchełek bezprzewodowych pomimo gorszej jakości

 

Normalne. W wielu sytuacjach wygoda > SQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, mar173 napisał:

Nikt nie ma wątpliwości, że po wymianie słuchawek wartych 20 zł na np. superlux hd 681 różnica jest kolosalna.

Powiedzmy że różnica w dźwięku 20zł -> 100zł to 80%
To jak będzie z przejściem 100zł -> 500zł? <10%?
500zł -> 1000zł+? <1%?
 

 

Obawiam się, że nie ma nikogo kto potrafi odpowiedzieć na to pytanie :) Generalnie jedną z najważniejszych rzeczy w słuchawkach jest ich pasmo przenoszenia, które można sobie poprawić używając equalizera, czyli teoretycznie nawet z tanich, słabych słuchawek możesz zrobić dobre. Ale są też inne czynniki, które powodują, że dajmy na to HD800 grają trochę inaczej niż HD681, nawet jeżeli equalizujesz je do dokładnie tej samej krzywej :)

 

Weź też pod uwagę, że sama "jakość dźwięku" to pojęcie mocno subiektywne. Pytanie w rodzaju "czy za 500 zł zjem najsmaczniejszy obiad jaki da się zjeść, czy może taki za 10 tys. w restauracji dla milionerów będzie parę procent smaczniejszy?" :) Nie tylko nikt Ci nie powie ile procent "lepszy dźwięk" mają droższe słuchawki, ale nawet nikt Ci nie powie, co to znaczy że są lepsze (chyba że czysto subiektywnie, dla niego). Są próby, żeby jakoś teoretycznie to ugryźć - czyli lepsze to takie, które są equalizowane dostatecznie blisko jakiejś założonej krzywej (typu krzywe Harmana), mają niskie zniekształcenia itp., ale z różnych przyczyn to też nie jest jakaś wyrocznia.

 

Podsumowując, nie DT990 nie są najlepszymi słuchawkami na świecie :D Ale mają swoje zalety. Kup takie słuchawki, na jakie Cię stać i ciesz się muzyką :) Nie bierz na to kredytu, nie zadręczaj się, że gdzieś tam są jakieś droższe słuchawki grające trochę lepiej, bo skończysz w grupie AA (anonimowych audiofili) ;)

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MrBrainwash napisał:

 

Stockowe takie HD681 określiłbym jaki znośne, ale po odpowiednim EQ robią się naprawdę dobre i tak, ciężko sobie uzasadnić ich wymianę.

 


https://drive.google.com/file/d/1X35A-9xXTucuO5QAi18gAB6UtvqfSJkx/view

Superlux HD 681 rtings ParametricEQ.txt

Coś pięknego, na tych ustawieniach to zupełnie inne słuchawki, zdecydowanie bardziej naturalne, czystsze, żywe dźwięki jak na prawdziwym koncercie. Wcześniej wszystko się zlewało, było płaskie, teraz potrafię odróżnić różne dźwięki. Lepsze pod każdym względem.

Edytowane przez mar173
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, mar173 napisał:


https://drive.google.com/file/d/1X35A-9xXTucuO5QAi18gAB6UtvqfSJkx/view

Superlux HD 681 rtings ParametricEQ.txt

Coś pięknego, na tych ustawieniach to zupełnie inne słuchawki, zdecydowanie bardziej naturalne, czystsze, lepsze pod każdym względem.

Dzięki za feedback, myślałem o kupieniu HD681 dla zabawy EQ i sprawdzenia ile da się wyciągnąć. Szukałem kogoś kto mi potwierdzi ten temat najpierw.

 

Ja mam HD668, które swoim triczkiem equalizowałem i grają świetnie. Mógłbyś wytłumaczyś skąd te podesłane presety przez Ciebie się wzięły, może są jakieś na HD668B o których nie wiem? :)

 

 

Edytowane przez MrBrainwash
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, MrBrainwash napisał:

Mógłbyś wytłumaczyś skąd te podesłane presety przez Ciebie się wzięły, może są jakieś na HD668B o których nie wiem? :)


Tu są wszystkie dla HD668B https://drive.google.com/file/d/19PVOsbOhcZg-5ytT7T-uZrISXuPGPYJe/view

Źródło: https://github.com/jaakkopasanen/AutoEq/tree/master/results

ParametricEQ według mnie najlepsze brzmienie. Porównaj sobie rtings z innymi, według mnie rtings wykonało najlepszą robotę przynajmniej dla HD 681:)

Edytowane przez mar173
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, kubachim napisał:

@MrBrainwash skoro wystarczy EQ tanich HD681 to skąd w sygnaturce tyle słuchawek?

Skoro słuchawki to tylko krzywa częstotliwościowa to w zasadzie i Superlux wyjdzie drogo, bo możeby sobie dowolne słuchawki wyequalizować na dowolną krzywą preferencyjną.

 

Czytałeś w ogóle to co on napisał? ;)

Godzinę temu, MrBrainwash napisał:

Jednak słuchawki zawsze nawet po EQ czymś tam się różnią i nie ma słuchawek jednych idealnych bo nawet Ciężko ustalić co by było tym ideałem, a dochodzi jeszcze fakt, że dźwięk i jego odbiór ulega zmianie z przyczyn indywidualnych (indywidualna krzywa słyszenia, kształt czaszkin, HRTF, FR danego egzemplarza słuchawek).

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, MrBrainwash napisał:

Dzięki za feedback, myślałem o kupieniu HD681 dla zabawy EQ i sprawdzenia ile da się wyciągnąć. Szukałem kogoś kto mi potwierdzi ten temat najpierw.

 

Ja mam HD668, które swoim triczkiem equalizowałem i grają świetnie. Mógłbyś wytłumaczyś skąd te podesłane presety przez Ciebie się wzięły, może są jakieś na HD668B o których nie wiem? :)

 

 


A i te ustawienia były wygenerowane automatycznie przez program, skrypty, można powiedzieć sztuczną inteligencję. Coś jak z kalibracją ekranu monitora, kolory na ekranie mają być takie jak w wydrukowanym zdjęciu, tak samo z dźwiękiem, skrypt nasłuc**je dźwięku z słuchawek i na bieżąco porównuje z oryginałem zmieniając ustawienia eq - chociaż w przypadku AI nie musi na bieżąco, wystarczy pojedyncze odsłuchanie, i skrypt wykonuje robotę na pliku wynikowym. Manualna zabawa jak to robił oluv's gadgets będzie odbiegać od ideału. Ustawić lepiej się nie da, jeżeli słuchawki dalej brzmią tandentnie na ustawieniach z github to jest to wina przetworników. Superluxy z tego co kiedyś czytałem mają bardzo dobre przetworniki zamknięte w tandetnej obudowie, zapewne da się z nich wycisnąć tyle co z kilkukrotnie droższych słuchawek.

Edytowane przez mar173
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, kubachim napisał:

@MrBrainwash skoro wystarczy EQ tanich HD681 to skąd w sygnaturce tyle słuchawek?

 

Widzimisie. :)

 

Po za tym, nigdzie nie twierdziłem, że z HD681 da się każde brzmienie wykręcić. W moich wypowiedziach już zawarłem co jest na rzeczy, może potrzebujesz do nich wrócić i przeczytać je bardziej uważnie. 

 

Jak bym teraz na nowo miałbym sobie załatwiać sprzęt bo nie miałbym żadnego. To możliwe, że ograniczyłbym się do Aurvana SE i doków samsunga a do tego jedynie Q5k dla wygody. 

 

Ale że mam już swój sprzęt i jakoś. mi urozmaica życie to z tego korzystam. 

 

Dla mnie celem jest słuchanie muzyki, a sprzęt musi dobrze odtwarzać dźwięj. Jeśli są już jakieś standardy osiągnięte to dalej jest już tylko ten margines, który może być taki lub inny, jak tam sobie to wymyślę, ale nie jest tak, że wyequalizowanuch HD681 nie wiem jak brzmi moja muzyka, bo wszystko co trzeba już się na takich słuchawkach usłyszy. Inną sprawą jest gdy się ma nastrój czy smaka na konkretne barwienie, które może przechylić sie na korzyść danego gatunku muzycznego czy realizacji. U mnie sprawa jest prosta bo nie lubię za bardzo odchodzić od neutralnej tonalności, więc HD681 po dobrym EQ robiły dla mnie robotę w większości przypadków. Choć z pewnością znajdą się (zawsze) jakieś słuchawki pod pewnymi względami lepsze/inne/bardziej odpowiadające tylko już w różnych formach i cenach.

 

29 minut temu, mar173 napisał:


Tu są wszystkie dla HD668B https://drive.google.com/file/d/19PVOsbOhcZg-5ytT7T-uZrISXuPGPYJe/view

Źródło: https://github.com/jaakkopasanen/AutoEq/tree/master/results

ParametricEQ według mnie najlepsze brzmienie. Porównaj sobie rtings z innymi, według mnie rtings wykonało najlepszą robotę przynajmniej dla HD 681:)

 

Dzięki, obczaje w wolnej chwili 👍

 

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Kuba_622 napisał:

 

Użycie EQ nie zaspokaja zakupoholizmu którzy jest podstawą tego hobby :D

 

No tak, w każdym razie nie spotkałem na to dowodów naukowych. xD

 

Możliwe jednak, że momentami stłumi niektóre impulsy. ;)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MrBrainwash napisał:

Inną sprawą jest gdy się ma nastrój czy smaka na konkretne barwienie, które może przechylić sie na korzyść danego gatunku muzycznego czy realizacji. U mnie sprawa jest prosta bo nie lubię za bardzo odchodzić od neutralnej tonalności, więc HD681 po dobrym EQ robiły dla mnie robotę w większości przypadków. Choć z pewnością znajdą się (zawsze) jakieś słuchawki pod pewnymi względami lepsze/inne/bardziej odpowiadające tylko już w różnych formach i cenach.

 


No dokładnie, nie ma słuchawek idealnych. To można udowodnić bawiąc się eq, w przypadku hd 681 z eq jedne utwory brzmią dużo lepiej np. Labrinth - Mount Everest, a np. Roddy Ricch - The Box staje się nieznośny, jako tako da się słuchać, ale bez żadnego eq.

Najlepiej mieć kilka par słuchawek znacznie różniących się od siebie brzmieniem a nie "jakością dźwięku" bo w przypadku droższych nie ma czegoś takiego. Jedne będą dopasowane do jednego gatunku muzycznego, inne do innego. Pewnie nawet takie Beats by Dr. Dre sprawdzą się tam gdzie żadne inne nie mają podjazdu, jakieś tandetne rapsy np. Roddy Ricch - The Box etc.

Tylko jeżeli ktoś ma podłączonych kilka słuchawek to najlepiej mieć ustawienia eq domyślnie. Zmieniamy słuchawki w zależności od utworu, brzmi coś źle? Zakładamy inne dopasowane do takiego typu muzyki. Przy jednej parze słuchawek trzeba przygotować sobie kilka profili eq. Gorzej jak ktoś jest na wyjeździe,  pewnie najlepiej sprawdzi się brzmienie referencyjne, neutralne, pasujące do większości dobrych utworów.

Dla ułatwienia najlepiej byłoby dodawać utwory muzyczne do kategorii z nazwami słuchawek lub profili eq. Na spotify masz np. playlistę o nazwie "hd 681 - profil 1", w ustawienia eq apo zmieniasz na profil 1 i cieszysz się znakomitych brzmieniem, nie musząc martwić się o zmianę ustawień eq.

Edytowane przez mar173
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności