Skocz do zawartości
  • 0

Słuchawki otwarte pod muzykę klasyczną do 10k


Basilisk

Pytanie

Witam,

Na wstępie pozwolę sobie na małe wprowadzenie, które można sobie spokojnie pominąć przy czytaniu tego posta.

 

WPROWADZENIE

Moja przygoda z muzyką klasyczną zaczęła się na przełomie gimnazjum/liceum. W tamtych czasach słuchałem jej jedynie w celu poprawienia wyników w nauce oraz polepszenia pamięci i zdolności językowych. Mocno zainspirowały mnie artykuły opisujące efekt Mozarta oraz badania potwierdzające pozytywne rezultaty dotyczące słuchania muzyki klasycznej.

Pamiętam, że wtedy korzystałem z jakiegoś szumiącego Creative z pamięcią około 2 GB oraz pchełek od Panasonica (nie jestem w stanie podać dokładnych modeli). Muzykę klasyczną traktowałem raczej jako środek pobudzający intelektualnie przed egzaminami oraz testami. Normalnie zafascynowany byłem muzyką pokroju rock/metal oraz elektroniką.

Latka mijały, a moja kolekcja CD z klasyką zaczęła się niespodziewanie powiększać. Przestałem traktować ją jedynie jako wzmacniacz przedegzaminacyjny w latach edukacji. Zacząłem postrzegać ją jako formę relaksu oraz dobrej zabawy.

Na moim mizernym sprzęcie brakowało mi w czasie odsłuchów detali, przestrzeni, jasności. Najpiękniejsze dzieła klasyków wiedeńskich brzmiały jak zamglona papka. W między czasie inwestowałem w troszkę lepszy sprzęt typu Walkman od Sony, słuchawki otwarte od Sennheisera, ale wciąż czułem niedosyt.

Miłość do mocniejszego brzmienia nie przeminęła całkowicie, nadal jest dla mnie ważne. Pod tego typu muzykę mam już zestawiony fajny przenośny zestawik, z którego jestem zadowolony. Celem tego postu jest stworzenie drugiego zestawu jedynie pod odsłuchy muzyki klasycznej. Na wspomnianym zestawie klasyka niestety nie błyszczy, dlatego zwracam się tutaj o pomoc.

 

TEMAT GŁÓWNY

Szukam słuchawek otwartych do maksymalnie 10k pod słuchanie muzyki klasycznej. Źródłem dla nich będzie Lotoo PAW 6000 (chyba najbardziej neutralny DAP jaki wpadł mi w ręce). Teraz na czym mi zależy (raczej nie będę oryginalny, ale wolę napisać):

- łatwość napędzenia, załóżmy że odpadają wszystkie > 55 ohm, gdyż nie lubię używać opcji high gain,
- możliwość wymiany kabla,
- ogromna scena,
- neutralność (w najgorszym wypadku, lekka krystaliczność),
- dobra separacja instrumentów,
- nie przeszkadzają mi wycieki dźwięku na zewnątrz.

Słuchaweczki zamierzam używać przez wiele lat, a najlepiej już nigdy ich nie wymieniać ;-).

 

Po długim czasie poszukiwań widzę, że słuchawkami najlepiej radzącymi sobie z klasyką są Sennheisery HD *, ale niestety miałbym problem z ich napędzeniem.

 

Na ten moment zastanawiam się nad:

Audeze LCD-MX4,
Audeze LCD-X.

 

Pozdrawiam,

Basilisk

Edytowane przez Basilisk
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Hej @Basilisk

Właśnie słucham muzyki poważnej na ortodynamicznych oppo pm-2 i  jak najbardziej mogę je również polecić do tego typu muzyki. Kabel ulepszyłem do 3m occ i jest progres więc polecam lepszy kabel niż stockowy.

W stosunku do moich stax l-300 nie mają czego się wstydzić i grają w tej samej klasie tylko w inny bardziej nasycony sposób.

Z tego co wiem to hd800 sybilują i wiele osób już o tym wspominało, a wydaję mi się, że właśnie o to najłatwiej w muzyce klasycznej.

Edytowane przez NuYam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
On 4/9/2022 at 8:19 PM, Corvin74 said:

He he… mam oba modele. Zarówno Arya jak i K812 lubią mocne wzmacniacze, choć po impedancji niby nie.

Jak chcesz cały tor do 10k to któreś z tych słuchawek, choć lepsze do klasyki według mnie będą Arya i DAP ibasso DX300.

Co sądzisz o KANN ALPHA? Według recenzji, które przeglądam gra w miarę przeźroczysto i raczej powinien spokojnie napędzieć wspomniane słuchawki. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, Basilisk napisał:

Co sądzisz o KANN ALPHA? Według recenzji, które przeglądam gra w miarę przeźroczysto i raczej powinien spokojnie napędzieć wspomniane słuchawki. :)

Miałem Kann Alpha w domu na testach, dobry DAP, choć osobiście mam DX300, tylko fakt Alpha bardziej przezroczyste granie. Alpha napędzi obie słuchawki, mie ma obaw.

DX300 ma wymienne moduły i to zaleta jego, no i pełen android - co pozwala wypróbować różne aplikacje... za to Alpha chyba natywnie wspiera Roon - tego mi brakuje w DX300.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 hours ago, Corvin74 said:

Miałem Kann Alpha w domu na testach, dobry DAP, choć osobiście mam DX300, tylko fakt Alpha bardziej przezroczyste granie. Alpha napędzi obie słuchawki, mie ma obaw.

DX300 ma wymienne moduły i to zaleta jego, no i pełen android - co pozwala wypróbować różne aplikacje... za to Alpha chyba natywnie wspiera Roon - tego mi brakuje w DX300.

 

 

@Corvin74 Kann Alpha w porównaniu z DX300 rzeczywiście może wydać się mocno przeźroczysty.

3 hours ago, euter said:

Kann Alpha ma łagodną zaokrągloną górę, dziurę na wyższej średnicy, podbity midbas. Przezroczysty to on nie jest, raczej ciepły. Do klasyki moim zdaniem nie bardzo, ale co kto lubi. Bardziej neutralny brzmieniowo był Kann Cube.

Dałbyś radę polecić jakiegoś innego mocnego DAPa do 6k, który pod względem mocy nie ustępowałby zbytnio Kann Alpha, a przy tym charakteryzował się większą neutralnością niż Koreańczyk? Mówilibyśmy o nówce.

Edytowane przez Basilisk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
On 5/23/2022 at 6:15 AM, euter said:

 

Chyba nic takiego nie istnieje, jeśli ma być nowy i do 6k. Musiałbyś poszerzyć budżet i pytać w sklepach o rabat na Fiio M17 albo Astella Acro ca1000.

Wiesz co... przetestowałem większość słuchawek, które były polecane w tym wątku i najbardziej przypadły mi do gustu Arye (Sennheiserów nie ruszałem). Szukam czegoś co bezproblemowo je napędzi i będzie przeźroczyste, tutaj niestety Lotoo się nie sprawdzi. Pewno przesadziłem z czymś pokroju Kanna Alphy, ale może FiiO M11 Plus ESS okaże się odpowiednim wyborem? Budżet mi się niestety kończy i mogę wydać maksymalnie 6k.
Reasumując mam już słuchawki, ale teraz potrzebuję pod nie czegoś wystarczająco mocnego i neutralnego. :)

Edytowane przez Basilisk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 hour ago, roger987 said:

Nie słyszałem jeszcze słuchawek planarnych które nie miałyby kłopotu z prawidłowym odtworzeniem skrzypiec.

Na pewno nie mają takiej zwiewności i lekkośći na orto, ale można to polepszyć szybkim i dokładnym źródłem.

 

Lepiej też żyć w nieświadomości i tego nie usłyszeć🙂, bo potem znowu wydatki🙂

Edytowane przez NuYam
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, bakus1233 napisał:

A co robią nie tak?

Sprawiają że skrzypce brzmią piskliwie i ostro. Dodają jakieś dziwne transjenty. 
Papier is the best. 

 

8 minut temu, NuYam napisał:

 

Lepiej też żyć w nieświadomości i tego nie usłyszeć🙂, bo potem znowu wydatki🙂

no proste :D

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Witam ponownie po dłuższej przerwie.

Dziękuję bardzo za wiele znakomitych porad, na które można było napotkać się w tym wątku.

 

Niestety czas pokazał, że bez stacjonarnego dac/ampa długo nie pociągnę. Prosiłbym o jakieś propozycje z mp3store urządzeń z wyjściem xlr4/4.4mm + 6.35mm, o jak najbardziej neutralnym dźwięku, głównie pod klasykę. Zależy mi na stosunkowo dużej mocy, tak żebym mógł napędzieć bez problemu Senheisery z rodziny HD 6**.

Dodam, że odpadają modele z wbudowanymi akumulatorami. Cena do maks. 6k. Rzecz jasna DAC/AMP powinien płynnie pracować z Androidem (zawsze wolę na wszelki wypadek dodać).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Teraz, Basilisk napisał:

Witam ponownie po dłuższej przerwie.

Dziękuję bardzo za wiele znakomitych porad, na które można było napotkać się w tym wątku.

 

Niestety czas pokazał, że bez stacjonarnego dac/ampa długo nie pociągnę. Prosiłbym o jakieś propozycje z mp3store urządzeń z wyjściem xlr4/4.4mm + 6.35mm, o jak najbardziej neutralnym dźwięku, głównie pod klasykę. Zależy mi na stosunkowo dużej mocy, tak żebym mógł napędzieć bez problemu Senheisery z rodziny HD 6**.

Dodam, że odpadają modele z wbudowanymi akumulatorami. Cena do maks. 6k. Rzecz jasna DAC/AMP powinien płynnie pracować z Androidem (zawsze wolę na wszelki wypadek dodać).

Ja bym na Twoim miejscu rozważył: https://www.head-fi.org/showcase/hifiman-ef400.25881/reviews

Na razie tylko jedna recenzja, ale to bardzo przyzwoicie wyceniony stacjonarny DAC/AMP na przetworniku R2R. Poza standardowym wejściem USB, jest też USB-C, więc raczej nie powinno być problemu z puszczeniem sygnału z telefonu. Może @rev będzie wiedział ^^

Ogólnie ma wszystkie wyjścia słuchawkowe, jakich potrzebujesz. Innym takim combo może być FiiO K9 Pro (Teraz już chyba dostaniesz wersję opartą o dwa przetworniki ESS), ale jeśli w ciemno miałbym brać, to bym uderzał w stronę Hifimana.

Edytowane przez Artorias
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Temat założyłem 9 kwietnia. Mamy już 20 sierpnia. Po tak długim czasie udało mi się wybrać jedynie źródło, ale według mnie perfekcyjne źródło. Połączyłem z moim Lotoo PAW 6000 Toppinga a90. Teraz zaczynamy zabawę i można się zabierać za szukanie nauszników, bo praktycznie nie jestem w żaden sposób ograniczony przez aktualnie używany sprzęt. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności