Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×
  • 0

Słuchawki otwarte pod muzykę klasyczną do 10k


Basilisk

Pytanie

Witam,

Na wstępie pozwolę sobie na małe wprowadzenie, które można sobie spokojnie pominąć przy czytaniu tego posta.

 

WPROWADZENIE

Moja przygoda z muzyką klasyczną zaczęła się na przełomie gimnazjum/liceum. W tamtych czasach słuchałem jej jedynie w celu poprawienia wyników w nauce oraz polepszenia pamięci i zdolności językowych. Mocno zainspirowały mnie artykuły opisujące efekt Mozarta oraz badania potwierdzające pozytywne rezultaty dotyczące słuchania muzyki klasycznej.

Pamiętam, że wtedy korzystałem z jakiegoś szumiącego Creative z pamięcią około 2 GB oraz pchełek od Panasonica (nie jestem w stanie podać dokładnych modeli). Muzykę klasyczną traktowałem raczej jako środek pobudzający intelektualnie przed egzaminami oraz testami. Normalnie zafascynowany byłem muzyką pokroju rock/metal oraz elektroniką.

Latka mijały, a moja kolekcja CD z klasyką zaczęła się niespodziewanie powiększać. Przestałem traktować ją jedynie jako wzmacniacz przedegzaminacyjny w latach edukacji. Zacząłem postrzegać ją jako formę relaksu oraz dobrej zabawy.

Na moim mizernym sprzęcie brakowało mi w czasie odsłuchów detali, przestrzeni, jasności. Najpiękniejsze dzieła klasyków wiedeńskich brzmiały jak zamglona papka. W między czasie inwestowałem w troszkę lepszy sprzęt typu Walkman od Sony, słuchawki otwarte od Sennheisera, ale wciąż czułem niedosyt.

Miłość do mocniejszego brzmienia nie przeminęła całkowicie, nadal jest dla mnie ważne. Pod tego typu muzykę mam już zestawiony fajny przenośny zestawik, z którego jestem zadowolony. Celem tego postu jest stworzenie drugiego zestawu jedynie pod odsłuchy muzyki klasycznej. Na wspomnianym zestawie klasyka niestety nie błyszczy, dlatego zwracam się tutaj o pomoc.

 

TEMAT GŁÓWNY

Szukam słuchawek otwartych do maksymalnie 10k pod słuchanie muzyki klasycznej. Źródłem dla nich będzie Lotoo PAW 6000 (chyba najbardziej neutralny DAP jaki wpadł mi w ręce). Teraz na czym mi zależy (raczej nie będę oryginalny, ale wolę napisać):

- łatwość napędzenia, załóżmy że odpadają wszystkie > 55 ohm, gdyż nie lubię używać opcji high gain,
- możliwość wymiany kabla,
- ogromna scena,
- neutralność (w najgorszym wypadku, lekka krystaliczność),
- dobra separacja instrumentów,
- nie przeszkadzają mi wycieki dźwięku na zewnątrz.

Słuchaweczki zamierzam używać przez wiele lat, a najlepiej już nigdy ich nie wymieniać ;-).

 

Po długim czasie poszukiwań widzę, że słuchawkami najlepiej radzącymi sobie z klasyką są Sennheisery HD *, ale niestety miałbym problem z ich napędzeniem.

 

Na ten moment zastanawiam się nad:

Audeze LCD-MX4,
Audeze LCD-X.

 

Pozdrawiam,

Basilisk

Edytowane przez Basilisk
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
7 godzin temu, Basilisk napisał:

Witam,

Na wstępie pozwolę sobie na małe wprowadzenie, które można sobie spokojnie pominąć przy czytaniu tego posta.

 

WPROWADZENIE

Moja przygoda z muzyką klasyczną zaczęła się na przełomie gimnazjum/liceum. W tamtych czasach słuchałem jej jedynie w celu poprawienia wyników w nauce oraz polepszenia pamięci i zdolności językowych. Mocno zainspirowały mnie artykuły opisujące efekt Mozarta oraz badania potwierdzające pozytywne rezultaty dotyczące słuchania muzyki klasycznej.

Pamiętam, że wtedy korzystałem z jakiegoś szumiącego Creative z pamięcią około 2 GB oraz pchełek od Panasonica (nie jestem w stanie podać dokładnych modeli). Muzykę klasyczną traktowałem raczej jako środek pobudzający intelektualnie przed egzaminami oraz testami. Normalnie zafascynowany byłem muzyką pokroju rock/metal oraz elektroniką.

Latka mijały, a moja kolekcja CD z klasyką zaczęła się niespodziewanie powiększać. Przestałem traktować ją jedynie jako wzmacniacz przedegzaminacyjny w latach edukacji. Zacząłem postrzegać ją jako formę relaksu oraz dobrej zabawy.

Na moim mizernym sprzęcie brakowało mi w czasie odsłuchów detali, przestrzeni, jasności. Najpiękniejsze dzieła klasyków wiedeńskich brzmiały jak zamglona papka. W między czasie inwestowałem w troszkę lepszy sprzęt typu Walkman od Sony, słuchawki otwarte od Sennheisera, ale wciąż czułem niedosyt.

Miłość do mocniejszego brzmienia nie przeminęła całkowicie, nadal jest dla mnie ważne. Pod tego typu muzykę mam już zestawiony fajny przenośny zestawik, z którego jestem zadowolony. Celem tego postu jest stworzenie drugiego zestawu jedynie pod odsłuchy muzyki klasycznej. Na wspomnianym zestawie klasyka niestety nie błyszczy, dlatego zwracam się tutaj o pomoc.

 

TEMAT GŁÓWNY

Szukam słuchawek otwartych do maksymalnie 10k pod słuchanie muzyki klasycznej. Źródłem dla nich będzie Lotoo PAW 6000 (chyba najbardziej neutralny DAP jaki wpadł mi w ręce). Teraz na czym mi zależy (raczej nie będę oryginalny, ale wolę napisać):

- łatwość napędzenia, załóżmy że odpadają wszystkie > 55 ohm, gdyż nie lubię używać opcji high gain,
- możliwość wymiany kabla,
- ogromna scena,
- neutralność (w najgorszym wypadku, lekka krystaliczność),
- dobra separacja instrumentów,
- nie przeszkadzają mi wycieki dźwięku na zewnątrz.

Słuchaweczki zamierzam używać przez wiele lat, a najlepiej już nigdy ich nie wymieniać ;-).

 

Po długim czasie poszukiwań widzę, że słuchawkami najlepiej radzącymi sobie z klasyką są Sennheisery HD *, ale niestety miałbym problem z ich napędzeniem.

 

Na ten moment zastanawiam się nad:

Audeze LCD-MX4,
Audeze LCD-X.

 

Pozdrawiam,

Basilisk

 

Stax L700mk2 + srm d10 - do klasyki w tej cenie (jak i sporo wyższej) nic lepszego nie znajdziesz ;)

 

Pytanie tylko czy dodatkowy klocek (tutaj d10) pomiędzy dap a słuchawki będzie przez Ciebie akceptowalny.

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, Basilisk napisał:

HiFiman Arya i AKG K812 Pro.

He he… mam oba modele. Zarówno Arya jak i K812 lubią mocne wzmacniacze, choć po impedancji niby nie.

Jak chcesz cały tor do 10k to któreś z tych słuchawek, choć lepsze do klasyki według mnie będą Arya i DAP ibasso DX300.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 minut temu, retter napisał:

IEM Elektrostaty shura? Modelu nie pamiętam.

Hd800 + bakoon, ew ifi diablo.

Mniej teorii więcej praktyki.

Wysłane przy użyciu Tapatalka
 

 

Ten model to Shure kse1200 /1500 choć z nimi też będzie dodatkowy klocuszek ;)

 

Generalnie warto rozważyć elektrostaty do klasyki - moim zdaniem to właśnie tam najbardziej błyszczą (staxy przynajmniej, shurow nie słuchałem). Zwłaszcza jeśli się szuka docelowego systemu "na tzw. lata"... 

 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
 
Ten model to Shure kse1200 /1500 choć z nimi też będzie dodatkowy klocuszek
 
Generalnie warto rozważyć elektrostaty do klasyki - moim zdaniem to właśnie tam najbardziej błyszczą (staxy przynajmniej, shurow nie słuchałem). Zwłaszcza jeśli się szuka docelowego systemu "na tzw. lata"... 
 
 
Tak dokładnie kse1200 mobilnie do klasyki w okolicy 10k i ci co mieli mówili endgame.

Zaleta możne je zabrać wszędzie co jest ogromną zaletą, ale zima bym bal się wychodzić na mróz.

Wysłane przy użyciu Tapatalka

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

No to jeszcze dwa typy, przy których nic praktycznie nie musisz kombinować:)

Grado PS1000e lub GS2000e, spełnią wszystkie wymagania. Wymienność kabla w tym przypadku można świadomie wykluczyć. Grado ma bardzo dobre kable i nie ma sensu go wymieniać.

Lotto 6000 napędzi je bez problemu.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Większości przytaczanych tu słuchawek nie słuchałem, ale AKG K812 Pro miałem przyjemność przetestować i świetnie odnajdują się w muzyce instrumentalnej, orkiestralnej oraz wokalnej ze wskazaniem na żeńskie wokale. Jest odpowiedni bas, przejrzysta średnica i wręcz krystaliczna góra, a do tego świetna separacja i dobra scena.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 hour ago, dj1978 said:

No to jeszcze dwa typy, przy których nic praktycznie nie musisz kombinować:)

Grado PS1000e lub GS2000e, spełnią wszystkie wymagania. Wymienność kabla w tym przypadku można świadomie wykluczyć. Grado ma bardzo dobre kable i nie ma sensu go wymieniać.

Lotto 6000 napędzi je bez problemu.

Mojemu Lotoo jest bardzo miło, że napędzi takie zacne modele, ale ja obawiam się o ten niewymienny kabel :(. Przy długich kablach mam zawsze jeden problem - często mi się zdarza je obijać w czasie przenoszenia sprzętu. Już w ten sposób załatwiłem 2 natywne kabelki w przeciągu 14 lat. Nie będzie zbytnio przyjemnie jeśli coś podobnego przytrafi się droższym słuchawkom. Dodatkowo bardzo lubię mieć kontrolę nad kabelkiem, to dla mnie ważny aspekt (wymiany, modyfikacje, itp.). Niemniej jednak bardzo dziękuję za przytoczenie ciekawych kandydatów. :)

 

Reasumując dzisiejszą dyskusję został tylko jeden model, którym mógłbym się zainteresować, a mianowicie ATH-AWKT (mam nadzieję, że zaraz nie okaże się, że Lotoo go nie udźwignie). :P Może jutrzejszy dzień ujawni jeszcze jakieś ciekawe słuchawki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
19 godzin temu, dweet napisał:


Hifiman Arya lub HE1000v2
Sennheiser HD800 (s)

Audeze nie mają wyższej średnicy ani sceny. Nadają się tylko do rocka i jazzu

To ciekawe, bo fajnie mi się na nich słuchało muzyki klasycznej 😅

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Mojemu Lotoo jest bardzo miło, że napędzi takie zacne modele, ale ja obawiam się o ten niewymienny kabel . Przy długich kablach mam zawsze jeden problem - często mi się zdarza je obijać w czasie przenoszenia sprzętu. Już w ten sposób załatwiłem 2 natywne kabelki w przeciągu 14 lat. Nie będzie zbytnio przyjemnie jeśli coś podobnego przytrafi się droższym słuchawkom. Dodatkowo bardzo lubię mieć kontrolę nad kabelkiem, to dla mnie ważny aspekt (wymiany, modyfikacje, itp.). Niemniej jednak bardzo dziękuję za przytoczenie ciekawych kandydatów.
 
Reasumując dzisiejszą dyskusję został tylko jeden model, którym mógłbym się zainteresować, a mianowicie ATH-AWKT (mam nadzieję, że zaraz nie okaże się, że Lotoo go nie udźwignie). Może jutrzejszy dzień ujawni jeszcze jakieś ciekawe słuchawki.
Bez przesady 2 kable na 14 lat to i tak dobrze.
Używam grado tylko wymieniam kabel i hej.

Problem w tym że grado to nie są neutralne słuchawki. Zanim kupisz przetestuj ps1000, dla mnie ich waga wyklucza ten model.

He1000 i gs1000 to tak odmienny styl grania że można mieć oba modele.

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 hour ago, retter said:

Problem w tym że grado to nie są neutralne słuchawki. Zanim kupisz przetestuj ps1000, dla mnie ich waga wyklucza ten model.

Czyli kolejny punkt zaczepenia został odrzucony. Jak na ten moment wciąż zostaje ATH, tylko szkoda, że jest zamknięta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 minut temu, Basilisk napisał:

Czyli kolejny punkt zaczepenia został odrzucony. Jak na ten moment wciąż zostaje ATH, tylko szkoda, że jest zamknięta.

Może spróbuj AudioTechnica ADX5000 - otwarte przestrzenne (może nie tak jak Arya), mogą mieć basie, ale warto się z nimi zapoznać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
14 minut temu, euter napisał:

 

420 ohm, a przecież Kolega chce pędzić z Lotoo 6000 ;) 

No fakt, zapomniałem..., to zostają Arya ale trzeba je wpiąć w Lotoo i spróbować jak grają - najlepiej udać się do sklepu i posłuchać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Czyli kolejny punkt zaczepenia został odrzucony. Jak na ten moment wciąż zostaje ATH, tylko szkoda, że jest zamknięta.
Rozróżnijmy pojęcia neutralne od naturalny. Neutralny czyli studyjne, naturalny bardziej organiczny.

Akurat znam takie osoby które pod klasykę kończyły właśnie na grado. Zamiast teoretyzować sprawdzaj empirycznie czego najlepiej ci się słucha.

Kwestia słuchania z dap-a Doskonale rozumiem. Mam podobnie i właśnie dlatego grado.

AT R70x maja 470ohm i grały lepiej z dapa niz mocnego ampa.

Nie oceniając Nie etykietujący nie atakując ale twoje podejście można przyrównać do tego że masz fajne auto w którym chcesz się cieszyć przez lata jedziesz na tor Gdzie można sobie poszaleć. Masz kombinezon klatkę super opony tylko mały silniczek z Fiesty zasilany gazem. Nawet dobre iemy potrzebują dobrego zasilania.

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Uważam, że budżet jest nadmiarowy, chyba że chcesz mieć szpan zamiast dźwięku. 

 

Ja do klasyki polecę Austrian Audio Hi-X65, rewelacyjne słuchawki w każdym aspekcie.

 

Natomiast tak ogólnie sugeruję po prostu przyzwyczaić swój mózg do danego brzmienia. Jeśli do czegoś nie możemy się przyzwyczaić, to znaczy, że jest ewidentnie złe.

 

 

Edytowane przez AudioBadGuy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 hour ago, retter said:

Zamiast teoretyzować sprawdzaj empirycznie czego najlepiej ci się słucha.

Tak, osobiste odsłuchy są według mnie najlepszą metodą poznawczą. Ten temat ma być pierwszym filtrem, którym odsieje nieodpowiednie modele. Zamierzam trochę pomęczyć ten wątek, żeby wydobyć z niego jak najlepszych kandydatów.

Spójrz trochę na to z mojej perspektywy. Wątek wyłoni wiele słuchawek (jeśli nie podejdziemy do sprawy mocno restrykcyjnie), a ja będę umawiał się ze sprzedawcami na ich odsłuchy. Ostatecznie okażę się, że odrzucę ich sporą ilość, co sprawi, że sprzedawcy będą mieli mnie dość i staną się niechętni do dalszej współpracy. Już nie raz przerabiałem sytuacje, kiedy po odsłuchach 4, 5 par słuchawek słyszałem teksty typu: "Tyle poświęciłem Panu czasu, więc wypadałoby, żeby coś Pan kupił". Po czym musiałem oglądać wielce niezadowoloną twarz sprzedającego, a przy kolejnych próbach umówienia się na testy otrzymywałem brak odpowiedzi...

1 hour ago, retter said:

AT R70x maja 470ohm i grały lepiej z dapa niz mocnego ampa.

Podałbyś co to za model dapa? Jestem mocno zainteresowany, ale to już temat poboczny. :)

2 hours ago, retter said:

Nie oceniając Nie etykietujący nie atakując ale twoje podejście można przyrównać do tego że masz fajne auto w którym chcesz się cieszyć przez lata jedziesz na tor Gdzie można sobie poszaleć. Masz kombinezon klatkę super opony tylko mały silniczek z Fiesty zasilany gazem. Nawet dobre iemy potrzebują dobrego zasilania.

Wybrałem Lotoo, bo według mnie daje on największe pole do manewru przy tworzeniu synergii, ze względu na najmniejsze zabarwienie dźwięku jakie słyszałem w dapach. Jeśli znasz bardziej "transparentnego" dapa, możesz się tutaj podzielić jaki to model. :)

1 hour ago, AudioBadGuy said:

Uważam, że budżet jest nadmiarowy, chyba że chcesz mieć szpan zamiast dźwięku.

Uważam, że nie przeczytałeś dokładnie całego wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Fiio x5
Tu nie chodzi o odtwarzacz, bo każdy odtwarzacz ma swoje niestety wąskie ograniczenia. Albo moc Albo neutralność albo bateria. Zamiast tego proponuję dźwięk odtwarzacz Jakiego chcesz a moc daje ci zewnętrzny wzmacniacz. Całość spięta rzepem tak w taki sposób używałem na przykład fiio X5.

Cóż tacy bywają Czasami ludzie. Nie umawiaj się po prostu pójdź zobacz co jest posłuchaj. Inna sprawa Sprawdź sklep audio Magic w Warszawie zdecydowanie bardziej przyjacielskie podejście bez tego typu akcji. Jasne Wszędzie są ludzie i to też trzeba zrozumieć.

Po prostu uważam że takie filtrowanie na podstawie opinii kogoś jest dość nietrafione. Zbieranie większej liczby modeli okej ale potem sam sprawdzaj każdą sztukę.

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 hours ago, retter said:

Po prostu uważam że takie filtrowanie na podstawie opinii kogoś jest dość nietrafione. Zbieranie większej liczby modeli okej ale potem sam sprawdzaj każdą sztukę.

Tak, dlatego czekam aż uzbiera się chociaż pięciu kandydatów i ruszam na łowy. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, retter napisał:

Inna sprawa Sprawdź sklep audio Magic w Warszawie zdecydowanie bardziej przyjacielskie podejście bez tego typu akcji

 

Albo ten, no, mp3store ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności