Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Questyle M15


Methuselah

Rekomendowane odpowiedzi

25 minut temu, NeSu napisał:

W porównaniu z EarMen Colibri pod względem sceny?
Który wygrywa pod szerokości, głębokości i wysokości sceny?

 

Questyle M15 ma szerszą scenę, Colibri nieco lepszą głębię i wysokość sceny. Poziom detalu jest podobny, dynamika także (mikrodynamika nieco lepsza w M15). Colibri ma nieco pełniejsze niskie tony (szczególnie z bass boostem włączonym). Góra w obu jest nieco jaśniejsza, ale lepiej kontrolowana w M15.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

@Dirian M15 jest bardziej neutralny, szybszy, a jednocześnie bardziej naturalny tonalnie. Większa i mocniej powietrzona scena, szybszy, ale również mocno uderzający dół, wyższa rozdzielczość i szczegółowość, lepsza kontrola w całym paśmie. DC06 jest naprawdę dobry, ale to jeszcze nie półka M15.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za recenzję – kilka pytań ode mnie:
1.    Czy miałeś okazję zapoznać się z Shanling UP5? Cena w preorderze podobna, z tą różnicą, że w UP5 można wykorzystać również połączenie bezprzewodowe.
2.    Czy M15 mocno drenuje baterię urządzenia, do którego jest podłączony?
3.    Jak oceniasz M15 względem popularnych urządzeń typu Qudelix-5K czy FiiO BTR5. Różnica w ogólnie rozumianym SQ jest słyszalna na korzyść M15?
4.    Czy miałeś okazję testować M15 z jakimś urządzeniem na microusb (za pomocą „przejściówki”)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, greg_jg napisał:

Dzięki za recenzję – kilka pytań ode mnie:
1.    Czy miałeś okazję zapoznać się z Shanling UP5? Cena w preorderze podobna, z tą różnicą, że w UP5 można wykorzystać również połączenie bezprzewodowe.
2.    Czy M15 mocno drenuje baterię urządzenia, do którego jest podłączony?
3.    Jak oceniasz M15 względem popularnych urządzeń typu Qudelix-5K czy FiiO BTR5. Różnica w ogólnie rozumianym SQ jest słyszalna na korzyść M15?
4.    Czy miałeś okazję testować M15 z jakimś urządzeniem na microusb (za pomocą „przejściówki”)?

 

Nie ma sprawy. To tak:

1. UP5 jest zaskakująco dobry po USB, jak na DAC/AMP-a z BT (technicznie lepszy niż Oriolus 1975 i zbliża się do sporo droższych modeli jak Shanling M3X czy xDuoo Poke II). To bardziej rozrywkowe granie niż M15 z lekko zaznaczonym basem i gładszą niższą górą, ale wciąż dobrze wyważone. M15 gra bardziej neutralnie, ma mniej dołu, bardziej klarowną średnicę oraz mocniej rozciągniętą i napowietrzoną górę. Questyle jest bardziej szczegółowy, bardziej rozdzielczy, ma lepszą separację i pozycjonowanie oraz szerszą scenę (jeszcze wyższy poziom techniczny). Jak szukasz czegoś z Bluetooth to Shanling UP5 jest świetny (IMHO najlepszy do 1000 zł), ale po USB Questyle M15 jest jeszcze lepszy. Konkurencją dla niego będą bardziej Lotoo PAW S2, Shanling UA5 czy LP W2.

2. Zdarzało sie, że dość wyraźnie drenował na high gain, ale tragedii nie ma low gain (wystarczy dla większości IEM-ów).

3. Tak, M15 jest wyraźnie lepszy niż Qudelix-5K czy BTR5 (zresztą, technicznie jest lepszy niż UP5, który jest lepszy niż te dwa wspomniane), ale wiadomo, kosztuje sporo więcej :)

4. Nie, nie korzystałem z niczym z microUSB (mam jakieś starsze smartfony w szufladzie, musiałbym sprawdzić czy obsługują USB Audio).

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Najner, @Methuselah  jakieś porównanie do PAW S1. Lubię lotoo ale może by spróbować innego grania. Lepsza jakość, czy po prostu inna sygnatura? Jak z regulacją głośności w Windows 10? Około ile % trzeba ustawić dla IEM-ów? Głównie w biurze z laptopem bym używał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, jarzyna napisał:

@Najner, @Methuselah  jakieś porównanie do PAW S1. Lubię lotoo ale może by spróbować innego grania. Lepsza jakość, czy po prostu inna sygnatura? Jak z regulacją głośności w Windows 10? Około ile % trzeba ustawić dla IEM-ów? Głównie w biurze z laptopem bym używał.

 

M15 to wyższy poziom techniczny (to konkurent PAW S2), a przy tym inna sygnatura. Lotoo to ocieplony, miększy i bardziej analogowy dźwięk. Questyle gra bardziej neutralnie, ale naturalnie pod kątem tonalności, ma szybszy, bardziej liniowy i twardszy dół, ale o lepszej dynamice, bardziej klarowną średnicę i bardziej szczegółową górę, które jest także mocniej rozciągnięta oraz większą scenę. Oba mogą być spokojnie obok siebie w kolekcji, bo to wyraźnie inne podejścia do dźwięku.

 

Na Windowsie z aplikacji Tidal w trybie direct słuchałem skutecznych modeli, jak Softears RS10, Campfire Audio Andromeda z głośnością w aplikacji TIDAL-a ustawioną praktycznie na minimum i głośnością systemową na 2%, gdy korzystałem z wyjścia 4,4 mm (low gain) :D W przypadku bardziej wymagających IEM-ów głośność systemowa zazwyczaj nie przekraczała 30-50%. W innych aplikacjach także mogłem wygodnie regulować poziom głośności.

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już trochę się osłuchałem z M15 i jak dla mnie gra bardzo dobrze. Jest progres w stosunku do PAW S1. Lepsze rozciągnięcie w obie strony. Wyraźnie lepsza dynamika. Szybki, wyraźny subbas.

Całkiem nieźle sobie radzi z bardziej wymagającymi słuchawkami. Podpinałem dzisiaj HD650 z kablem 4.4 pod Questyle podłączone do maliny i dawał sobie z nimi radę.  Do porównania miałem Zen Stacka i M15 był blisko stacjonarki.

Questyle gra neutralnie, ale muzykalnie z bardzo dobrą dynamiką. Dobra alternatywa dla reszty moich trochę cieplejszych źródeł.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Również spędziłem nieco czasu z M15 i pod tym, co napisał @jarzyna w części dotyczącej SQ mogę w zasadzie się podpisać. To, co przede wszystkim zwraca uwagę to dynamika i mocniejsze zejście w dole.
Jeśli chodzi o moc, to jest jej w zupełności wystarczająco, powiedziałbym nawet, że za dużo w pewnych sytuacjach, o czym jeszcze poniżej. W każdym razie na słuchawkach pokroju Sundara czy HD599, można uzyskać satysfakcjonujący poziom głośności z pewnym zapasem, nawet w starszych nagraniach z dużą dynamiką i przy połączeniu SE.

 

W kwestiach użytkowych, to niestety, ale mam pewne zastrzeżenia:
1. Przydałby się jeszcze jeden poziom wzmocnienia – istotnie niższy, niż 2 obecne. Przy wykorzystaniu dość skutecznych IEM (Fiio FH3) jest jak dla mnie zbyt mało kroków regulacji głośności (nawet na SE) w takich aplikacjach jak Spotify czy Youtube. Wykorzystując UAPP mogę ich liczbę zwiększyć, co jest pomocne w ustawieniu odpowiedniej głośności.

2. Przy (ultra) niskich poziomach głośności na IEM (pierwszy, drugi krok) czasem słychać zniekształcenia w aplikacjach Spotify, Youtube, których absolutnie nie ma w UAPP (omijanie sterownika androida), więc to może sugerować problemy z samym androidem, a nie z urządzeniem.

3. Niestety na IEM zarówno na SE, jak i BAL słychać szumy z siei komórkowej, przy czym jest to bardziej odczuwalne przy wykorzystaniu połączenia BAL. Co istotne, nie trzeba korzystać ze strumieniowania, aby było to słyszalne. Aby się tego pozbyć całkowicie trzeba włączyć „tryb samolotowy”. Podkreślić jednak należy, że problem ten nie występuje z pełnowymiarowymi słuchawkami, które wymieniłem powyżej, więc jest raczej ograniczony do tych najłatwiejszych w napędzeniu. Zresztą, szerzej o tym można poczytać również na stronach head-fi, w wątku poświęconym M15 (szczególnie na ostatnich stronach).
 

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jak dla mnie sprzęt idealny, no prawie idealny, bo mógłby być trochę ciemniejszy, no ale da się tę wadę zrównoważyć ciemnymi słuchawkami i Tidalem. W mojej opinii nie potrzebujesz żadnych kosmicznie drogich Asteli. Starczy to i Grado-ski i jest bajka.

Serdecznie polecam każdemu.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
W dniu 26.08.2022 o 09:33, greg_jg napisał(a):

 

3. Niestety na IEM zarówno na SE, jak i BAL słychać szumy z siei komórkowej, przy czym jest to bardziej odczuwalne przy wykorzystaniu połączenia BAL. Co istotne, nie trzeba korzystać ze strumieniowania, aby było to słyszalne. Aby się tego pozbyć całkowicie trzeba włączyć „tryb samolotowy”. Podkreślić jednak należy, że problem ten nie występuje z pełnowymiarowymi słuchawkami, które wymieniłem powyżej, więc jest raczej ograniczony do tych najłatwiejszych w napędzeniu. Zresztą, szerzej o tym można poczytać również na stronach head-fi, w wątku poświęconym M15 (szczególnie na ostatnich stronach).
 

Porównywał ktoś z Mojo 2? Szukam DACa do IEMów w budżecie do 2000 zł. Mój prywatny faworyt to Mojo 2, ale sporo osób poleca tego DACa. U mnie 99% czasu będzię podpięty do iPhone/Samsunga i będe korzystał z Tidal/Apple Music/Qobuz i powyższa informacja mnie trochę zaniepokoiła. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności