Skocz do zawartości

Jak się mają topowe gramofony do topowych dacków?


NuYam

Rekomendowane odpowiedzi

@majkel

 

Wyświetlacz na Holo mi pokazuje DSD256. Może też 512 i więcej. 1024 również. Mogę też zmienić ustawienia konwertuj do PCM.

 

Informacja ze strony producenta :

 

Official Support USB and I2S up to DSD1024 and PCM1.536MHz sample rate. 

 

https://magnahifi.com/holo-audio-may-dac-kte-kitsune-edition-r2r-dsd1024/

 

Tryb mam ustawiony NOS i sygnał IIS dzięki Matrixowi X Spdif 2.

IMG_20220409_175136.jpg

 

58 minut temu, majkel napisał:

czy posiada osobny silnik sprzętowy do DSD jak niektóre Lampizatory? 

 

Wygląda na to, że tak. 

 

Powinienem zatem zostawić DSD czy przejść na PCM? Jak teoretycznie jest lepiej? Mam wrażenie, że po DSD jest lepiej. Na pewno inaczej :)

 

Edytowane przez MichalZZZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.04.2022 o 12:31, Artorias napisał:

Skądś jednak mają statystyki na stronie którą podałem. Nawet winyle stosunkowo świeżych materiałów mają często 3 razy lepszą dynamikę od ich cyfrowego odpowiednika. Raczej sobie z czapy tam nie wrzucają danych

Na górze strony masz napisane:

Cytat

Vinyl rips ... Often they just use the same digital master that CDs, downloads and streams share but seem more dynamic because of the analog ripping process.

A tutaj więcej szczegółów:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

On 4/8/2022 at 7:36 AM, majkel said:

Poza tym jak na R2R chcesz odtwarzać opiewany przez niektórych format DSD?

Znalazłem coś takiego o Holo Spring, który jest r2r:

"HOLO Audio is the world’s first to support DSD natively on R2R DAC, so far the only one. This is not the DSD converted to PCM before digital-analog converter, but directly by the discrete components of the DSD digital to analog converter."

"I just explain how Spring can do ‘discrete
DSD conversion’. Actually it is like DCS and CHORD. If you looking to DCS
and CHORD’s PCB, you will find ‘discrete DSD conversion’ is also using
switches and precision resistors, like resistor ladder DACs. So, no matter
it is ‘discrete DSD conversion’ or ‘discrete PCM conversion’, they all use
the same discrete devices. Just work in different architecture. That makes
possible to combine these two modes in one device."

https://www.kitsunehifi.com/tag/jeff-zhu/

 

Mają to opatentowane i ciężko to zrozumieć, ale może coś a la Mola Mola, że chip fpga zamienia sygnał na pwm i dalej na drabinkę.

 

On 4/8/2022 at 7:36 AM, majkel said:

Mnie się tylko nie podobają drabinki dyskretne.

On 4/8/2022 at 7:36 AM, majkel said:

Natomiast nadawanie na filtry cyfrowe to już jest obrażanie podstaw odtwarzania sygnału z cyfry na analog i możliwości układów cyfrowych w sensie poprawnej filtracji bez wrzucania problemów z tym związanych już dawno zostały osiągnięte.

Nie trzymam się żadnej technologi, jedynie relacjonuje to co przesłuchałem. Chyba od R2R i tak wolę DEM🙂, z mojego dotychczasowego doświadczenia. Nie neguję też wszystkich filtrów, tylko te które do tej pory słuchałem.

 

Edytowane przez NuYam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
6 godzin temu, NuYam napisał:

Natomiast winyl to taki kaligraficzny tekst, gdzie widać, że za tekstem stał człowiek.

Tylko, że kartka jest ponadrywana i wygnieciona. Sam lubię płyty, ale bez przesady. Zwykły placek z plastiku, tyle że fajnie się kręci i ma dużą poligrafię.

"W magazynach o sprzęcie i w internecie na forach można znaleźć wiele tekstów, które zawzięcie bronią płyt analogowych. Według ich zwolenników są lepsze niż zapis cyfrowy. Czy aby jednak wszyscy obrońcy mieli idealnie dopasowaną pojemność dla wejścia MM? Czy wszyscy mieli dopasowaną impedancję wejścia MC? I czy wszyscy mieli takie przedwzmacniacze, które miały w ogóle płaską charakterystykę?
Całkiem możliwe, że bronili swych racji mając dźwięk podbarwiony"

Edytowane przez Rafacio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Rafacio

Ja po prostu testuje, sprawdzam i staram się zrozumieć.

Jak by nie było winyla warto mieć chociażby jako punkt odniesienia.

Moje wrażenia w dużej mierze oparłem na 180 gramowej płycie z 1968 z sonetami Beethovena. Dużo mam też płyt byle jakich gdzie nie ma takich zachwytów.

 To prawda, że dynamika jest gorsza, że są trzaski, buczenia. Słuchając tego samego utworu na Tidalu, to już nie jest to. Pomimo lepszych parametrów jest gorzej, jeśli chodzi o angaż.

 

Wolałbym dacka, który gra jak gramofon niż gramofon i płyty, bo po prostu posiadanie gramofonu jest niewygodne w porównaniu do dac i streamingu. Jestem też w stanie żyć bez gramofonu.

Tak z ciekawości zapytam. Z jakich elementów składa się Twój tor do odsłuchów winylów?

Pozdrawiam🙂

Edytowane przez NuYam
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Rafacio

Ja nic nie widzę. Mógłbyś to tu powtórzyć jeśli możesz, bo jest to ciekawe, że mamy tak skrajne opinie i chciałbym wiedzieć jak ukształtowała się Twoja.🙂

 

Kiedyś zanim zacząłem próbować lepsze kable, też słyszałem opinie, że nie ma różnicy🤷‍♂️Jednak je usłyszałem, co zgadza się też z wrażeniami wielu forumowiczów i dziś już ogólnie wiadomo , że jakość okablowania ma znaczenie. Co jakiś czas zresztą czytam tu opinię, że ktoś jest zaskoczony, że usłyszał tą różnicę🙂

 

Na pewno dużą zaletą winylów jest możliwość odsłuchów płyt gdzie  brak jest konwersji d/a w procesie produkcji.  Oczywiście nie są to wszystkie płyty.

 

Inną dużą zaletą jest połączenie na stałe czasu i fali dźwiękowej. W dacach jak wiadomo się to rozjeżdża- jitter.

 

No i trzecim elementem jest możliwość dobrania przedwzmacniacza, gdzie w dac stopień wzmacniający jest w przeważającej większości jego integralną częścią.

 

Edytowane przez NuYam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, NuYam napisał:

dziś już ogólnie wiadomo , że jakość okablowania ma znaczenie

Dla mnie nie ma. Byle nie miał urwanych wtyczek.

 

Miałem jakieś wkładki ortofona, wzmaki project. Jeden podstawowy model, a drugi chyba tube box się zwał. Tube box się trafił, bo uwierzyłem, że lampa to jest to - jednak to tylko kłopotliwe badziewie jest (tak samo jak ulgą było, gdy rodzice w swoim czasie pozbyli się lampowego telewizora) Poćwiczyłem kilka wkładek i zrezygnowałem z gramofonu, bo było to bez sensu w porównaniu do CD. Ale, że płyty zostały to kilka lat temu kupiłem za grosze Kenwooda ze stopki (ciekawostka-ja dopiero odkręciłem śruby transportowe silnika, który to silnik w tak niskim modelu wisi sobie na gumowym, separującym zawiszeniu). Potem dodałem Grado Prestige do niego, ale już sprzedałem. Teraz mam VM95ML i Ortofona wysokopoziomowe MC. Przedwzmacniacz jest w Cyrusie. Jak w stopce. Im mniej pudeł tym lepiej. Włączam Cyrusa, włączam gramofon i gra. Ale rzadko bo to dla mnie ciekawostka bardziej wizualna. Lubię jak płyta  się kręci i z kawałka plastiku leci muzyka.

W dniu 7.04.2022 o 12:18, AudioBadGuy napisał:

Badania rynku muzycznego pokazują, że 56% ludzi słucha muzyki w samochodzie, gdzie szum tła wynosi ok. 72-75dB. Nagrania z pełną dynamiką w cichszych fragmentach byłyby niesłuchalne, a raczej niesłyszalne.

Sam w symfoniach Beethovena ograniczałem okrutnie dynamikę za pomocą audacity do słuchania w samochodzie.

43 minuty temu, NuYam napisał:

Na pewno dużą zaletą winylów jest możliwość odsłuchów płyt gdzie  brak jest konwersji d/a w procesie produkcji.  Oczywiście nie są to wszystkie płyty.

Prawda to jest taka, że winyl nie ma żadnych zalet w porównaniu do cyfry. A, że może komuś bardziej pasować czy się bardziej podobać to już zupełnie inna sprawa. Niektórym nawet daje poczucie elitarności.

Edytowane przez Rafacio
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
W dniu 19.05.2022 o 20:35, Rafacio napisał:

A na forum głównie interesuje mnie wątek czego słuchasz....

Mnie też ten, plus "Cały ten jazz", czasem też zaglądam do "Ambiental Trance / Space Ambient / Space Trance / Berlin School" i "Klasyka for dummies". No i mój wątek "Avant folk" - ale ostatni wpis - jak widzę - 21 grudnia 2021.

A co do tematu wątku: do gramofonów i płyt winylowych mam stosunek wyłącznie sentymentalny. OK, zniekształcenia w postaci parzystych harmonicznych umilają brzmienie - ale to zawsze zniekształcenia. Moim zdaniem największa wada tego nośnika to spadek jakości dźwięku wraz z wytracaniem prędkości kątowej - czyli im bliżej środka płyty, tym gorzej, ostatni kawałek na stronie zawsze grał fatalnie - to mnie najbardziej drażniło. Trzaski i szumy to też efekty niepożądane - a nie "urok czarnej płyty"... chyba że w sensie" tfu, na psa urok".  Pamiętam, jak pod koniec lat 80-tych po raz pierwszy usłyszałem muzykę z CD - wtedy na własne uszy usłyszałem, że cyfra przegoniła dźwięk czarnej płyty ;)

Oczywiście uważam, że każdy słucha sobie muzyki, na czym lubi najlepiej i całkowicie rozumiem fanów winyli (podobnie, jak fanów lamp). Osobiście jednak jestem wielbicielem tranzystorów i płyt CD - bo jednak mam atawistyczne przyzwyczajenie do fizycznego nośnika, dlatego jeszcze w pełni nie dojrzałem do streamingu: mam tylko darmowe konto na Spotify w celach poznawczych - jak coś polubię, kupuję CD. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie przemyślałem moje zdanie na temat gramofonów i ich porównania do topowej cyfrówki. Topowy gramofon to jak topowa kareta z konnym zaprzęgiem, a cyfra to jak topowy choćby Merol S. Wybór należy do słuchacza. Swoją drogą kiedyś czytałem wywody z których wynikało, że rozdzielczość dźwieku z analogu porównywalna jest do 12 bitowej cyfry. Jak to pomierzono czy w ogóle zweryfikowano to nie wiem. Na audiostereo było to z 15 lat temu rozkminiane.

Edytowane przez Rafacio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Winyl w praktyce do jakichś 70 dB dynamiki dojedzie, więc niecałe 12 bitów powiedzmy. 

CD ma teoretycznie 96 dąb dynamiki, czyli 16 bitów. 

 

A potem odpalamy muzykę, gdzie mamy może 2 bity dynamiki, a współczesnie to i w jednym bicie (ok. 6 dB) często się mieścimy :D

Edytowane przez kubachim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Jestem po paru godzinach słuchania winyli z przedwzmacniaczem lampowym  i teraz słucham moich dacków  ze stopniami wyjściowymi na lampach. Źródłem jest Youtube z "czego słuchasz w tym momencie"

Nie mam topowego gramofonu i wkładki, ale mogę powiedzieć, że moje dacki multibit NOS na lampach potrafią grać tak jak winyl z lampowym pre phono.

I chyba polubiłem też tranzystory typu FET, które są we wzmacniaczu staxa🙂.

 

Niewątpliwą zaletą cyfry jest super wygoda i darmowa muzyka np na youtubie. Jestem ciekaw jeszcze o ile więcej dają wkładki MC w porównaniu do MM, ale to może kiedyś.🙂

 

W całym tym pędzie zapominam czasami w jakich cudownych czasach żyjemy z dostępem do naprawdę dobrych i tanich dac oraz muzyki na wyciągnięcie ręki. Jestem wdzięczny. Także to, że mam możliwość sie tym tutaj podzielić też jest niewiarygodne🙂.

 

Edytowane przez NuYam
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, NuYam napisał:

Niewątpliwą zaletą cyfry jest super wygoda i darmowa muzyka np na youtubie. Jestem ciekaw jeszcze o ile więcej dają wkładki MC w porównaniu do MM, ale to może kiedyś.

Mi nie dały nic (trochę ich słuchałem, jedną miałem HO co prawda), a liczyłem na "szybkośc" i rozdzielczość dźwięku. Moim zdaniem szkoda kasy, bo droższe, a igła nie jest wymienna bez fachowej pomocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem na ile poważnie piszesz, ale jakichś zalet tego MC nad MM nie słyszałem po prostu. Nie tylko u mnie w domu. Może jakieś są, a ja mam za słaby słuch, albo może te zalety nic dla mnie nie znaczą i ich akurat nie rozróżniam. Nie wiem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności