Skocz do zawartości

Test FiiO UTWS5


maciux

Rekomendowane odpowiedzi

Nowa wersja adaptera TWS.

 

UTWS5 to zaawansowany adapter bezprzewodowy w formie zausznic do słuchawek dokanałowych. Został wyposażony w interfejs Bluetooth 5.2 z kodekami AAC, aptX i aptX Adaptive oraz przetwornik AKM AK4432.

 

Nie każdy jest zadowolony z jakości dźwięku lub strojenia słuchawek TWS, bo na rynku dominują rozrywkowo brzmiące modele. Z pomocą przychodzi tytułowy adapter UTWS5, który pozwala przekształcić zwykłe dokanałówki w słuchawki True Wireless Stereo. Względem modelu UTWS3 zaktualizowano interfejs Bluetooth (układ Qualcomm QCC5141) oraz zastosowano nowy przetwornik Asahi Kasei (AK4332), co ma przełożyć się na większe możliwości i wyższą jakość dźwięku. Sprawdziłem UTWS5 w wersji z wtyczkami MMCX i porównałem go z poprzednikiem...

 

https://kropka.audio/test/wzmacniacze/fiio-utws5-recenzja/

 

spacer.png

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra recka. Mam to samo zdanie o UTWS5. W połączeniu z moimi niezawodnymi FD1, jakość dźwięku jest na prawdę bardzo dobra. A już gniecie chyba wszystkie TWSy do kwoty 1.2k. Komfort dla mnie jest wystarczający, spokojnie nadają się do spacerów czy jakiś aktywności siłowych. Nie wiem jak z bieganiem, bo rzeczywiście mogą trochę się trząść, ale coś za coś.

Gra to jak typowy AKM. Jest ten efekt aksamitu, ale mimo wszystko technikalia też dają radę, bardzo przyjemne i łatwe w odbiorze. Jedyny minus za problemy z aptx adaptive. Po około 15 sekundach się wysypują. FiiO sugeruje, że może to być wina Androida, ale myślę, że wina leży gdzieś pomiędzy i wyczekuje nowego firmware, który ponoć ma być na dniach. Czy rozwiążę problem? Tego nie wiem, ale nawet na SBC daje radę. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Artorias napisał:

Dobra recka. Mam to samo zdanie o UTWS5. W połączeniu z moimi niezawodnymi FD1, jakość dźwięku jest na prawdę bardzo dobra. A już gniecie chyba wszystkie TWSy do kwoty 1.2k. Komfort dla mnie jest wystarczający, spokojnie nadają się do spacerów czy jakiś aktywności siłowych. Nie wiem jak z bieganiem, bo rzeczywiście mogą trochę się trząść, ale coś za coś.

Gra to jak typowy AKM. Jest ten efekt aksamitu, ale mimo wszystko technikalia też dają radę, bardzo przyjemne i łatwe w odbiorze. Jedyny minus za problemy z aptx adaptive. Po około 15 sekundach się wysypują. FiiO sugeruje, że może to być wina Androida, ale myślę, że wina leży gdzieś pomiędzy i wyczekuje nowego firmware, który ponoć ma być na dniach. Czy rozwiążę problem? Tego nie wiem, ale nawet na SBC daje radę. 

 

Na czym polega dokładnie ten problem z aptX Adaptive?

 

U mnie śmiga bez zarzutu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z aptX adaptive miałem problem z Qudelixem 5k, nie chciał przejść na inny kodek po za adaptive i wreszcie zawiesił 2 smartfony, musiałem resetować ustawienia BT (LG G7 THINQ i V30). Gdzieś w necie znalazłem informację że winna leży po stronie Qualcomm'a, niektóre nowsze (widzę, że nie są już montowane) układy BT powodowały ten problem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Jaro54 napisał:

Ja z aptX adaptive miałem problem z Qudelixem 5k, nie chciał przejść na inny kodek po za adaptive i wreszcie zawiesił 2 smartfony, musiałem resetować ustawienia BT (LG G7 THINQ i V30). Gdzieś w necie znalazłem informację że winna leży po stronie Qualcomm'a, niektóre nowsze (widzę, że nie są już montowane) układy BT powodowały ten problem. 

 

Akurat w przypadku Qudeliksa można wybrać kodeki w aplikacji, przynajmniej w aktualnej wersji, bo nie pamiętam jak było na początku - możliwe, że jak korzystałeś z Qudeliksa, to jeszcze nie było to dostępne. W każdym razie u mnie każdy kodek działa z Qudeliksem bez zarzutu, a sam 5K służy mi do sprawdzania obsługiwanych kodeków w smartfonach.

 

Niestety FiiO Control nie umożliwia tego dla UTWS5, ale ze smartfonem Realme GT Neo 2 kodek aptX Adaptive działa bez najmniejszych zastrzeżeń. Wszystko w 100% stabilnie, bez niespodzianek.

 

Ciekawe jak jest z tym odświeżonym Qudeliksem, chociaż nie wiem czy oprócz DAC-a cokolwiek się zmieniło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, maciux napisał:

Na czym polega dokładnie ten problem z aptX Adaptive?

Po około 15 sekundach odtwarzania urządzenie się crashuje, słychać tylko takie lekkie trzaski. Sprawdziłem znowu i niestety to samo. Na SBC hula bez problemu. Używam RealMe GT Yellow Racing na Snapie 888. Telefon ma wszystkie najnowsze aktualizacje. Był wątek z tym problemem odnośnie utws5 chyba na reddit ale już go znaleźć nie mogę. Na HeadFi Fiio też o tym pisali, ale z tego co pamiętam to odpowiedź była na zasadzie, że „u nich działało”, ale przyjrzą się temu problemowi jeszcze. Może rzeczywiście jest to kwestia telefonu, albo konkretnej sztuki adaptera. Jak przy zapowiedzianym nowym firmware sytuacja się nie poprawi, to chyba wybiorę się do salonu i przetestuje inną sztukę z moim telefonem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Artorias napisał:

Po około 15 sekundach odtwarzania urządzenie się crashuje, słychać tylko takie lekkie trzaski. Sprawdziłem znowu i niestety to samo. Na SBC hula bez problemu. Używam RealMe GT Yellow Racing na Snapie 888. Telefon ma wszystkie najnowsze aktualizacje. Był wątek z tym problemem odnośnie utws5 chyba na reddit ale już go znaleźć nie mogę. Na HeadFi Fiio też o tym pisali, ale z tego co pamiętam to odpowiedź była na zasadzie, że „u nich działało”, ale przyjrzą się temu problemowi jeszcze. Może rzeczywiście jest to kwestia telefonu, albo konkretnej sztuki adaptera. Jak przy zapowiedzianym nowym firmware sytuacja się nie poprawi, to chyba wybiorę się do salonu i przetestuje inną sztukę z moim telefonem.

 

Masz wyłączone "ulepszenia" Dolby Atmos? Może z tym jest jakiś konflikt? Bo nie powinno być różnicy w działaniu pomiędzy Twoim Realme GT a moim GT Neo 2.

 

Dzisiaj sprawdzę UTWS5 też z innymi fonami - mam aktualnie pod ręką kilka obsługujących aptX Adaptive.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, maciux napisał:

Dzisiaj sprawdzę UTWS5 też z innymi fonami - mam aktualnie pod ręką kilka obsługujących aptX Adaptive.

Jak znajdziesz czas, to byłbym zobowiązany. Nie jest to dla mnie jakiś duży problem, jakoś przeboleję to SBC. Zarówno z wyłączonym, jak i włączonym dolby atmos jest ta sama reakcja, gra 15-20 sekund, potem trzaski i trzeba utwsy wyłączyć, żeby ponownie ożyły. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, maciux napisał:

 

Akurat w przypadku Qudeliksa można wybrać kodeki w aplikacji, przynajmniej w aktualnej wersji, bo nie pamiętam jak było na początku - możliwe, że jak korzystałeś z Qudeliksa, to jeszcze nie było to dostępne. W każdym razie u mnie każdy kodek działa z Qudeliksem bez zarzutu, a sam 5K służy mi do sprawdzania obsługiwanych kodeków w smartfonach.

 

Niestety FiiO Control nie umożliwia tego dla UTWS5, ale ze smartfonem Realme GT Neo 2 kodek aptX Adaptive działa bez najmniejszych zastrzeżeń. Wszystko w 100% stabilnie, bez niespodzianek.

 

Ciekawe jak jest z tym odświeżonym Qudeliksem, chociaż nie wiem czy oprócz DAC-a cokolwiek się zmieniło.

Maćku nic się nie dało wybrać, bez względu na wybór wymuszało aptX adaptive 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Jaro54 napisał:

Maćku nic się nie dało wybrać, bez względu na wybór wymuszało aptX adaptive 

 

Dziwna sprawa, pamiętam jak o tym kiedyś pisałeś.

 

@Artorias Przed chwilą sparowałem UTWS5 ze smartfonami Realme GT 2 Pro, Motorola Edge 30 Pro i Poco X4 Pro. Na każdym aptX Adaptive aktywował się z automatu i działał bez najmniejszych problemów - brzmienie było bez zarzutu, bez ścięć, opóźnień czy crashów. Sprawdziłem dźwięk zarówno z włączonym Dolby Atmos, jak i bez - w obu przypadkach zero zastrzeżeń.

 

Mogę sprawdzić jeszcze Realme GT Master Edition, ale obstawiam, że również będzie dobrze.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Później na hedfaju było przy okazji innego sprzętu z tym samym chipsetem wyjaśnienie, że ten chip wymusza aptX adaptive. Wiem, że już go nie produkują. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@maciux Dzięki, że to sprawdziłeś. Ja dzisiaj sparowałem po BT telefon z IFI Gryfonem w adaptive aptx i działał bez zarzutu. Słuchałem z dobre 30 min i zero problemów, na utws5 od razu crash. Albo moje utwsy są wadliwe, albo wybitnie się z telefonem nie zgrały. Jak będzie opcja, to przetestuje w salonie inną sztukę, a tą oddam. Ewentualnie jeszcze poczekam na nowy firmware, bo ma być na dniach.

Edytowane przez Artorias
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest nowy FW: https://fiio.com/newsinfo/630884.html

 

Edit: Ambient mode działa lepiej, niż myślałem. Spodziewałem się kichy, a nasłuch jest skuteczniejszy od trybów transparentnych w wielu TWS-ach. Nie zniekształca mocno głosu i działa intensywnie, na maksimum skali wręcz dodatkowo nagłaśnia otoczenie.

 

Jednak wygląda na to, że można go włączyć tylko za pomocą aplikacji.

Edytowane przez maciux
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 6 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności