Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Jak polepszyć jakość odtwarzanej muzyki (rozbudowa jednego systemu) 


Rekomendowane odpowiedzi

 

23 minuty temu, AudioBadGuy napisał:

Jako osoba zajmująca się zawodowo dźwiękiem i hobbistycznie bawiąca się w "sprzęt, którego brzmienie mi się podoba", mógłbym autorowi doradzić kilka rzeczy:

 

1. Najważniejsze - musisz sobie odpowiedzieć na pytanie czy chcesz dźwięku wiernego, tj. takiego jaki został w danym wydawnictwie założony przez wytwórnię w procesie masteringu.

 

Jeśli odp. brzmi tak, to odpuść sobie wszystkie cuda jak słuchawki planarne, piece na lampach, dziwaczne DACe multibit R2R, etc. To sposób na wydanie masy pieniędzy w pewne specyficzne brzmienie, które może się podobać, ale z wiernością nie ma nic wspólnego. Kup odpowiednie graty studyjne - tu mogę doradzić, jeśli będziesz miał ochotę.

 

2. Jeśli odpowiedź na pytanie pierwsze jest negatywna, tzn. szukasz określonego brzmienia, które po prostu lubisz, a wierność  jest mniej istotna - a co za tym idzie, musisz postawić sobie kolejne pytanie, czy chcesz wydać 100 tys. na ten sam efekt, bo sam fakt wydania tych pieniędzy zmieni Twoją percepcję brzmienia takiego sprzętu (A ZMIENI NA PEWNO) czy też może interesuje Cię tylko dane brzmienie bez otoczki posiadania sprzętu audiofilskiego, a zadowolisz się profesjonalnym, bo stawiasz na rezultat.

 

3. Bardzo jestem zdzwiony jestem, że na tym forum chyba wszyscy słuchają muzyki z serwisów streamingowych, a przecież nawet te rzekomo "o jakości formatu CDDA" są tak naprawdę upsamplingiem plików stratnych, głównie AAC 256kbps. Wiem,. bo w tym siedzę zawodowo. Tak więc nie rozumiem zupełnie organizowania sobie zestawu stawiającego na jakość dźwięku i puszczanie tam plików z Tidala. To są jaja normalne.

 

Tak więc jeśli chcesz poprawy jakości słuchaj z płyt z netu w wav lub ripów z płyt CD i już odczujesz znaczącą poprawę bez inwestowania w hardware.

 

Pozdrawiam 

Jason 

 

 

 

No i znów przewija się Roon, który korzysta z muzyki zgromadzonej lokalnie, w ostateczności posiłkując się Tidalem itp.

Ad. 1 - czasem, zastanawiam się nad odskocznią od brzmienia jakie preferują na co dzień i posłuchania czegoś w sposób bardziej naturalny, chyba tak to mogę określić - co mógłbyś tu polecić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, NuYam napisał:

zależy jaki kabel🤣

 

 Jasna sprawa 👍😀

 

@AudioBadGuy

 

Po pierwsze i co najwazniejsze traktuje to jako hobby i sie tym wszystkim bawie, to nic poważnego :) Wydaje mi się też, że wiem jaki dzwięk mi się podoba i stety bądź niestety są to słuchawki planarne, wzmacniacz SS + DAC R2R. Choć wiadomo, że nie jest to wszystko regułą. To tak w wielkim skrócie. Taką drogę obrałem i taką drogą będę podążał + będę chciał jeszcze bardziej rozbudować mój system. Ciekaw jestem efektów, które są i jestem pewien, że będą jeszcze lepsze.

 

Pozostanę przy moich własnych założeniach, niemniej jednak bardzo dziękuję za rady 👍

 

 

Edytowane przez MichalZZZ
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, tommir napisał:

 

 

No i znów przewija się Roon, który korzysta z muzyki zgromadzonej lokalnie, w ostateczności posiłkując się Tidalem itp.

Ad. 1 - czasem, zastanawiam się nad odskocznią od brzmienia jakie preferują na co dzień i posłuchania czegoś w sposób bardziej naturalny, chyba tak to mogę określić - co mógłbyś tu polecić?

Słuchawki Beyerdynamic i AKG 😀

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, MichalZZZ napisał:

słuchawki planarne, wzmacniacz SS + DAC R2R.

 

Właśnie o tym pisałem. Jest masa bardzo dobrych, profesjonalnych słuchawek, które zagrają jak planary za kupę kasy z odpowiednim torem. Ot tyle.

 

Właśnie siedzę sobie w Audeze LCD-X i niestety to samo brzmienie można mieć za mniejsze pieniądze, ba, nawet lepsze o tej samej estetyce, tylko trzeba dysponować odpowiednim torem i oprogramowaniem.

3 minuty temu, lobuz1 napisał:

Słuchawki Beyerdynamic i AKG 😀

 

Beyery DT1990 potrafią zagrać bardzo spektakularnie, ale nie z audiofilskich bibelotów. AKG K812 też są świetne, ale wolę Beyery.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, AudioBadGuy napisał:

ale nie z audiofilskich bibelotów.

To z czego mają zagrać te słuchawki? Było pewne, że polecisz Beyery czy AKG- wszyscy je tutaj znają ale DT1990 trochę mniej kojarzą się ze studiem i z tą ich naturalnością też może nie do końca. 😀

Edytowane przez lobuz1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co to jest naturalność? To jest subiektywne stwierdzenie, że ja tak uważam i tak musi być?

 

Chyba nie do końca. 1990Pro są płaskie na środku jak żadne inne słuchawki, tylko górkę mają zafalowaną i podbitą, zdejmujesz to w oprogramowaniu i masz super słuchawki. Transcjenty też odtwarzają genialnie, czego chcieć więcej? LCD-X to emeryta przy nich, slow motion.   Genialne są też słuchawki zrobione przez dawny zespół AKG Austrian Audio Hi-X65. Uważam, że są lepsze bez wątpienia od każdych planarów, których słuchałem.

Godzinę temu, tommir napisał:

 

 

No i znów przewija się Roon, który korzysta z muzyki zgromadzonej lokalnie, w ostateczności posiłkując się Tidalem itp.

Ad. 1 - czasem, zastanawiam się nad odskocznią od brzmienia jakie preferują na co dzień i posłuchania czegoś w sposób bardziej naturalny, chyba tak to mogę określić - co mógłbyś tu polecić?

 

Nie wiem, czy obiektywne brzmienie płyt Ci się w ogóle podoba, skoro masz Chorda z LCD.... to jest miód polany karmelem. Gusta są róże, nie mnie oceniać.

Edytowane przez AudioBadGuy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz jeszcze z czego mamy słuchać.

11 minut temu, AudioBadGuy napisał:

A co to jest naturalność? To jest subiektywne stwierdzenie, że ja tak uważam i tak musi być?

 

Chyba nie do końca. 1990Pro są płaskie na środku jak żadne inne słuchawki, tylko górkę mają zafalowaną i podbitą, zdejmujesz to w oprogramowaniu i masz super słuchawki. Transcjenty też odtwarzają genialnie, czego chcieć więcej? LCD-X to emeryta przy nich, slow motion.   Genialne są też słuchawki zrobione przez dawny zespół AKG Austrian Audio Hi-X65. Uważam, że są lepsze bez wątpienia od każdych planarów, których słuchałem.

 

Nie wiem, czy obiektywne brzmienie płyt Ci się w ogóle podoba, skoro masz Chorda z LCD.... to jest miód polany karmelem. Gusta są róże, nie mnie oceniać.

 

Edytowane przez lobuz1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, AudioBadGuy napisał:

 

Nie wiem, czy obiektywne brzmienie płyt Ci się w ogóle podoba, skoro masz Chorda z LCD.... to jest miód polany karmelem. Gusta są róże, nie mnie oceniać.

To prawda, natomiast chciałbym czasem posłuchać jak to powinno brzmieć, swego czasu poszukiwałem takiego brzmienia wśród iemów niezależnie od Nobli i innych. Byłem zadowolony z tego. Czasem lubię się powczuwać w muzykę, a czasem słuchać w tle dla relaksu. Od czegoś musiałem zacząć w torze stacjonarnym ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze świetnych setów do zwykłego słuchania muzyki a nie produkcji mogę polecić dwa, które dobrze znam, a jakością spokojnie dystansują luksusowy sprzęt słabej jakości tzw. audiofilski.

 

Antelope Audio Zen Q z oprogramowaniem DSP z fabrycznego setu, alternatywnie Apogee Symphony desktop. jako wzmacniacz do słuchawek może być cokolwiek z chińczyków Topping A90 czy Monoprice THX, ewentualnie nowy Mytek z THX  wszystkie z jakością dźwięku do przodu w stosunku do Chorda czy jakiś wynalazków po 20 tys. i więcej. Tam jest tylko inaczej, ale bardzo, bardzo daleko od prawdy. A w interfaceach, które podałem powyżej można sobie ustawić brzmienie takiego Chorda czy czegokolwiek innego wg uznania, są symulatory różnych lamp, z tą różnicą, że nie ma brumienia... jak w prawdziwej lampie :) etc.

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, dałeś mi zagwozdkę przyznam. Ponieważ jestem tu kompletnym laikiem, zapytam. Podłączasz taki interface do PC po USB, dalej wzmacniacz, instalujesz oprogramowanie i to wszystko? Pliki muszą być w formacie wav czy inne też akceptuję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pliki mogą być w dowolnym formacie. Ale oczywiście na takim sprzęcie słuchanie empetrójek to nonsens. Nawet te Apple Music losslesy czy Tidale to lipa, bo to również jest kompresja tylko pompowana później do standardu PCM 16/44,1. Dither z Apogee UV22 króluje. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, AudioBadGuy napisał:

Pliki mogą być w dowolnym formacie. Ale oczywiście na takim sprzęcie słuchanie empetrójek to nonsens. Nawet te Apple Music losslesy czy Tidale to lipa, bo to również jest kompresja tylko pompowana później do standardu PCM 16/44,1. Dither z Apogee UV22 króluje. 

 

Napisz proszę więcej o tej kompresji pompowanej do PCM 16/44,1 bom ciekaw. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezu, pełno tego w necie. MQA to najlepszy przykład golenia osłów, podobnie jak cały sprzęt premium aka audiofilski. To jest tylko genialny marketing.

 

Skoro w MQA osiąga głębię bitową w porywach do 15bitów to jak może być lepszy od tego, co idzie na tłoczenie wg red book??? To jest tylko gorsza jakość pliku z innym masteringiem, bo każde obcinanie bitów z 24, które masz w pro audio jako standard generuje THD w postaci harmonicznych, więc dokłada się kształtowany szum aby nasz słuch tego syfu nie słyszał. a audiofile się cieszą., że mają jakość, że fiu, fiu, a każdy, kto siedzi w branży pro ma bekę. Po prostu do MQA ładuje się więcej plug-inów, które psychoakustycznie są spektakularne i klient jest zadowolony. Proste. Ale te procesy rozwalą jeszcze bardziej dźwięk (dokładają kolejne zniekształcenia, które musisz maskować szumem) niż to, co normalnie się robi w masteringu przed finalną kompresją dynamiki, która i tak już dawno przekroczyła wszelkie normy. To tak najkrócej. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, 

 

Mam w domu coś takiego :

 

https://www.amazon.co.uk/JOOWIN-Extender-Wireless-Repeater-Broadband-Black/dp/B09NNN15DN/ref=asc_df_B09NNN15DN/?tag=googshopuk-21&linkCode=df0&hvadid=570375109854&hvpos=&hvnetw=g&hvrand=9290437661539271765&hvpone=&hvptwo=&hvqmt=&hvdev=m&hvdvcmdl=&hvlocint=&hvlocphy=1007874&hvtargid=pla-1642895612537&psc=1

 

 

Podłączyłem w pokoju gdzie mam system i WiFi działa doskonale. Czy takie coś na początek wystarczy, żeby podpiąć pod to streamer, czy to jakies dziadostwo i mija się to wszystko z celem? Chodzi o to, żeby tylko wypróbować interesujące mnie streamery. Później będę myślał o czymś lepszym. No chyba, że takie coś w zupełności wystarczy? Pojęcia nie mam. 

 

 

 

Edytowane przez MichalZZZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załóżmy, że skusiłbym się na Nucleusa. I teraz jeżeli Matrixa Spdif będę miał podłączonego do DACa kablem HDMi (żeby przesyłać dźwięk przez IIS) i od Matrixa Spdif idzie mi kabel USB do laptopa, to wtedy jestem w stanie podłączyć do niego jeszcze Nucleusa np. coaxialem, czy to wtedy nie będzie działać wszystko razem? 

 

Pytam, bo kolega @bpiotrow13 ma Nucleusa i poleca do niego użyć konwerter Matrixa, tyle tylko, że on ma podłączonego Matrixa z Nucleusem przez USB a ja już to wyjście w Matrixie mam zajęte :)

 

Znalazłem też informacje, że dobrze jest do Nucleusa podpiąć jakiś zasilacz liniowy. Ja mam Keces P8 i mógłbym go wykorzystać.

 

Co o tym wszystkim myślicie? Ma to sens? 

Edytowane przez MichalZZZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, MichalZZZ napisał:

Co o tym wszystkim myślicie?

Michal, to moze i bedzie dzialalo, ale moim zdaniem nie ma sensu. Potrzebne jest Ci zrodlo, ktore podepniesz do matrixa. Zrodlem moze byc i laptop i nucleus. Tyle, ze jak uzywasz tylko roona, to laptopa do matrixa juz nie ma sensunpodpinacnjak juz jest tam wpiety nucleus. Sygnal bedzie szedl z nucleusa, a laptopem bedziesz sterowal (czyli uzywal go jak pilota). Mozesz tez sterowac z komorki albo tableta.

 

 

W dniu 12.03.2022 o 14:04, MichalZZZ napisał:

Podłączyłem w pokoju gdzie mam system i WiFi działa doskonale. Czy takie coś na początek wystarczy, żeby podpiąć pod to streamer, czy to jakies dziadostwo i mija się to wszystko z celem? Chodzi o to, żeby tylko wypróbować interesujące mnie streamery. Później będę myślał o czymś lepszym. No chyba, że takie coś w zupełności wystarczy? Pojęcia nie mam. 

Starczy jak najbardziej.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Boguś za rozjaśnienie. A warto wykorzystać mój zasilacz liniowy do takiego Nucleusa? No bo zastanawiam się co zostawić, a co sprzedać. Jeżeli sprzedam Pathosa, to taki zasilacz zrobi mi się zbędny, ale może warto sobie go zostawić do wlasnie Nucleusa? Akurat miałbym zasilanie 19V i 4A (mam możliwość zamiany Kecesów). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, MichalZZZ napisał:

A warto wykorzystać mój zasilacz liniowy do takiego Nucleusa?

Nucleus podobno bardzo zyskuje po zmianie zasilania. Ja nie sprawdzalem, czy jest roznica w stosunku do stockowego. Po prostu wpialem do liniowego HDPlex i tak gram Uwazaj tylko, zeby parametry zasilania byly prawidlowe.

Edytowane przez bpiotrow13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój Keces P8 ma zasilanie (w zależności od ustawień) do 12V ale moge mieć dokładnie taki sam Keces P8 tylko w wersji do 19V, czyli takie zasilanie jakie ma Nucleus. 

Edytowane przez MichalZZZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, MichalZZZ napisał:

Mój Keces P8 ma zasilanie (w zależności od ustawień) do 12V ale moge mieć dokładnie taki sam Keces P8 tylko w wersji do 19V, czyli takie zasilanie jakie ma Nucleus. 

No i dobrze. Matrixa spdif tez mozesz podlaczyc pod liniowe, zeby nie zasilac po usb.

Edytowane przez bpiotrow13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza sie. Kecesem mogę zasilić Matrixa i Nucleusa. Może być ciekawie :)

 

A więc :

 

- Lumin U1 Mini

- Auralic Aries G1

- Nucleus

 

Tak wyglądają moi faworyci. Między nimi będę wybierał.

 

Czekam na DACa i biorę na próbę Roona, zobaczę czy w ogóle będzie mi się to podobało.

 

Edytowane przez MichalZZZ
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Punkt pierwszy programu, to przetestowanie Roon 👍

 

Nie wiedziałem, że nowy Lumin niedługo wychodzi - mogę poczekać na nowszy model, jeżeli będzie warto. I nie będzie bardzo skomplikowany, bo jak widzisz, nie za bardzo jeszcze ogarniam temat streamerów :D Ale nadrobię moją niewiedzę.

 

Później sobie zerkne na Head Fi i zobaczę co tam piszą. 

 

Dzięki za info. 

Edytowane przez MichalZZZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności