Skocz do zawartości

Jak polepszyć jakość odtwarzanej muzyki (rozbudowa jednego systemu) 


Rekomendowane odpowiedzi

Oczywiście że będzie. Jednak zanim zacznie się wydawać pieniądze warto sprawdzić inne możliwości choćby po to by sprawdzić czy to dobra droga.

Jednak zastanów się zamiast brać osobno streamer osobno DAC wziąć pod uwagę jedno np. Rose RS 150.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MichalZZZ napisał:

Czy zatem w takim wypadku nie będzie dobrym rozwiązaniem zastosowanie osobnego transportera jakim jest wlasnie streamer? 

Dla połączeń i2s bardzo dobrym rozwiązaniem jest:

https://magnahifi.com/mano-ultra-music-streamer-high-res/

Miałem pierwszą rewizję i bardzo dobrze ją wspominam. W tej cenie ciężko będzie znaleźć coś lepszego. 

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DAC będę miał osobno i do niego chcialbym dosztukować jakiś porządny streamer + np. Roon. Podoba mi się system składany z kilku klocków ;)

42 minuty temu, bbobii napisał:

Jednak zanim zacznie się wydawać pieniądze warto sprawdzić inne możliwości choćby po to by sprawdzić czy to dobra droga.

Jasna sprawa. Temu właśnie założyłem ten wątek. 

 

43 minuty temu, bbobii napisał:

Rose RS 150.

Wygląda zjawiskowo! Z ciekawości sobie poczytam 👍

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zamierzasz zachować w swoim torze X-Spdif 2(i to jest bardzo dobry pomysł, ja go uwielbiam) to polecam również USBridge Sig.

https://botland.com.pl/raspberry-pi-karty-dzwiekowe-i-hifiberry/15753-usbridge-sig-cyfrowy-przekaznik-dzwieku-volumio-karta-microsd-16gb-5904422324650.html

Z porządnym zasilaczem 5v mocno przesunął się mój próg percepcji. Z Matrixami jeszcze lepiej względem poprzedniej propozycji. I do tego taniej😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, 

 

Czy takie urządzenie/a rozwiąże mój problem dostępności do routera i mogę pod coś takiego podpiąć Streamer?

 

https://allegro.pl/oferta/netgear-orbi-rbk20-wifi-system-ac2200-mesh-10877600344?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_content=supercena&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_elktrk_komputery_pla_ss_sc&ev_adgr=komputery_sc&ev_campaign_id=14542033160&gclid=CjwKCAiAjoeRBhAJEiwAYY3nDFrRgXAUn-d8i7HdLNLfHxQ4EM_SE9VUITLYXngwM25kn0_GiNHbNRoC1K4QAvD_BwE

 

 

Ewentualnie możecie mi polecić coś innego? 

 

 

W dniu 6.03.2022 o 20:07, MichalZZZ napisał:
Jest jeszcze jeden mały problem. Do routera mam spory kawałek drogi i gdybym miał użyć kabel Ethernet od Streamera do Routera, to nie przejdzie, bo moja druga lepsza połówka nie życzy sobie żadnych kabli po domu :) Więc należy to jakoś obejść. Mogę się bawić tylko w jednym pokoju tam gdzie mam cały system. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Transmitery sieciowe powinny być podłączone do gniazdek w tej samej fazie, więc warto to sprawdzić.

Czyli gniazdko elektryczne gdzie jest router i drugie w pokoju gdzie jest audio muszą być podpięte pod ten sam bezpiecznik w skrzynce.

 

No i zostaje jeszcze kwestia czystości sygnału, nad którego jakością tak tu walczymy. 😀
To nie jest audiofilskie podejście, żeby przez sieć elektryczną puszczać net- żona włączy pralkę i będzie sraczka w sq.
 🤣

Edytowane przez lobuz1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lobuz1 cytując klasyka "z ust mi to wyjąłeś" :) @MichalZZZ zdecydowanie lepiej kabel podłączyć, lub zmienić miejsce routera. Wiem, że pisałeś o sprzeciwie małżonki, ale kabel można ładnie schować w listwach przypodłogowych, itd. Może warto pokombinować. O ile kojarzę, to długość takiego kabla może wynieść nawet do 100m. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.03.2022 o 14:13, MichalZZZ napisał:

Czyli co, wracamy do punktu zwrotnego, czy to na zasadzie jak z kablami, że jedni słyszą, a drudzy nie? :)

 

Ktoś jeszcze potwierdzi, bądź zaprzeczy, że w moim przypadku nie ma sensu się bawić w Roon przez lapka/windowsa i nie uzyskam lepszej jakości? 

 

 

 

Lepsza jakość muzyki odtwarzanej przez Roon (zarówno z Tidal, jaki i zbiorów własnych) to fakt niezaprzeczalny i ABSOLUTNIE nie jest to tak, jak z kablami! Miałem podobne dylematy jak Ty, wychodząc z założenia, że skoro mam najwyższy pakiet Tidala to już nic poprawić się nie da. Któregoś wieczora stwierdziłem - a co tam, spróbuję i... wpadłem. Dla mnie to prawdziwy skok jakościowy, muzyka z firmowej aplikacji Tidala przy Roon brzmi jakoś tak sucho, mało przestrzennie, "taniej", po prostu gorzej. Zabawne, ale tak mi się z Roon spodobało, że kupiłem czytnik płyt CD i zripowałem niemałą kolekcję swoich płyt. Teraz wszystko działa i brzmi wybornie.

 

Również zastanawiam się czy przenieść swój Roon Core z komputera (w moim przypadku MacBook Pro M1) do zewnętrznego streamera. Zważywszy, że pracuję na Macu, obawiam się jednak, że taka zmiana może być niezauważalna, gdyż komputery te słyną z wyjątkowej kultury pracy i świetnego "odnajdywania" się w świecie audio... Cóż, wciąż nie podjąłem decyzji. Może Twoje poszukiwania mi pomogą? ;)

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mariuszryszard

 

Fajnie napisane, tak emocjonalnie, a ja lubię takie podejście :) W każdym razie w Roona wejdę, tylko najpierw muszę podjąć decyzję z jakim DACiem ostatecznie zostanę. Aktualnie oddaje do sklepu Sonnet Pasithea i będę teraz testował Holo May KTE. Z tym, że Holo nie będę mógł zwrócić, więc jak mi nie podejdzie, to będę sprzedawał i wrócę do Pasithea, albo wypróbuje jeszcze Rockna Wavedream (jak oczywiście będzie taka możliwość).

 

Co do streamera, to na obecną chwile najbardziej mi po głowie chodzi Lumin U1 Mini, ale to jeszcze długa droga - dużo czytania, przyswajania wiedzy i porównań przede mną.

 

Przy okazji dziękuję kolegom powyżej za ciekawe i pouczające wskazówki 👍

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, saudio napisał:

Popatrz sobie tak jak pisałem na G1 od Auralica, działa po wi-fi jakościowo jest bardzo dobrze odpada Ci problem kabelków.

Oczywiście można jeszcze polepszyć wyjście USB do DACa, np. poprzez ekstremalne rozwiązanie Innuos Phonix USB i to działa, albo coś od iFi.

 

Jak najbardziej biorę też Auralica pod uwagę, tylko mam z nim jeden mały problem - gabarytowo na szerokość mi nie wchodzi we wnęke na półkę w miejsce Pathosa ;) Ale to nic strasznego, bo może stać też obok wzmacniacza na górnej półce. Jeżeli warto, to napewno się nad nim pochyle i być może również przetestuje. Niemniej jednak gabarytowo mi bardziej odpowiada Lumin.

 

Testowałeś Auralica osobiście ? Ciekawe czy bezprzewodowo jest taka dobra jakość jak po kablu w innych tego typu urządzeniach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej @MichalZZZ

Właśnie specjalnie podpiąłem laptopa HP Stream z Windowsem do Matrix spdif2 zasilanym z laptopa czyli bez zewnętrznego zasilania i uważam, że już jest bardzo dobrze, a nawed rewelacyjne. Czarne tło, aksamitny dźwięk, świetny bas, przyjemny klimat. Źródło i przetwornik usb/spdif ma zasilanie bateryjne w takim wypadku i myślę, że ciężko będzie jakiemukolwiek streamerowi ze zwykłym zasilaczem czy nawet liniowym osiąnąć ten poziom czarnego tło, dźwięków wyjawiających się z pustki czarnego tła.

Można jeszcze teoretycznie polepszyć taki set instalacją jakiegoś dedykowanego linuxa do audio lub systemu mac.

 

Mimo wszystko po pewnym czasie brakuję trochę ostrości, szybkości, wybuchowości, precyzji i to daję mi przejście na komputer stacjonarny z kartą Matrix element H. Jest brudniej, bardziej nerwowo, ale żywiej, szybciej, potężniej przestrzenniej, holograficznie. Podpięcie natomiast liniowego zasilacze do tej karty, nie polepsza dla mnie brzmienia tylko je wyostrza czego nie lubię. Jest to świetna karta polepszająca dźwięk ze stacjonarek, a można też zastosować w jakimś dedykowanym komputerze do audio bez części ruchomych i dobrym zasilaniem najlepiej bateryjnym jak wynika z powyższego akapitu. Są też inne karty takie jak np Pink Faun, które wyciągają sygnał bezpośrednio do spdif,aes/ebu i i2s i maja bardzo drogie zegary.

 

To porównanie tylko pokazało mi, że Matrix spdif2 to już bardzo wysoki poziom i świetna baza. Sam nawet myślę czasami o jakimś lepszym źródle, ale brakuję mi w necie porownać do Matrixów(spdif2 i element h) i obawiam się przestrzelenia i że wcale nie będzie lepiej.

 

Kibicuję poszukiwaniu najlepszego żródła i jestem ciekaw Twoich wrażeń, gdy już takowe przybędzie🙂.

 

 

Edytowane przez NuYam
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć @NuYam

 

Dziękuję za Twoje spostrzeżenia. Też uważam, że to maleństwo jakim jest Matrix X Spdif 2 spisuje się całkiem nieźle i wnosi delikatną zmianę dźwięku. Wszystko to oczywiście są detale, nic wielkiego, ale moim zdaniem bardzo pożyteczne urządzonko. Przede wszystkim dzięki niemu mogłem puszczać sygnał przez IIS a to już robiło różnice względem USB. Miałem też wrażenie, że dźwięk dzięki niemu jest bardziej dociążony. Tło również czarniejsze. 

 

W każdym razie co do streamera, to sam nie jestem pewien, czy obrałem dobrą drogę, ale spróbuję, bo czemu nie. Dużo ludzi zachwala, więc warto się przekonać samemu na własne uszy. Na obecną chwilą moimi faworytami są wspomniane Lumin U1 Mini i Auralic Ares G1. Szukać będę też jeszcze oczywiście alternatyw 👍 

 

Najpierw jednak zabawa w Roona jak już będę miał DACa na stałe. 

Edytowane przez MichalZZZ
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minutes ago, MichalZZZ said:

Lumin U1 Mini i Auralic Ares G1

Super, w obu przypadkach, będziesz mógł porównać ich wyjśćia do wyjść matrixa spdif2🙂

Auralic ma lepsze zasilanie w porównaniu do impulsowego w Luminie.

Jego wymienne karty z procesorem przypominają mi rozwiązania malinkowe czy te w ifi stream.

 

Edytowane przez NuYam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekaw jestem bardzo czy bezprzewodowo Auralic może osiągnąć taki sam czysty i dobry jakosciowo sygnał jak np. Lumin poprzez kabel. Nie chcę mi się w to wierzyć, bo przecież zazwyczaj przez kabel jest lepszy przekaz. Przynajmniej tak mi zawsze wmawiano :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minutes ago, MichalZZZ said:

bo przecież zazwyczaj przez kabel jest lepszy przekaz

zależy jaki kabel🤣

Wiele razy polączenie np bluetooth okazywało się lepsze niż za pomocą kabla więc ja wierzę, że jest to możliwe, a przy tym tańsze i wygodniejsze.

Zresztą jest w takim wypadku tyle zmiennych typu nadajnik, odbiornik, implementacja że najlepiej przetestować, bo teoria teorią, ale jak wiadomo najlepiej sie przekonać na wsłasne uszy🙂

Edytowane przez NuYam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako osoba zajmująca się zawodowo dźwiękiem i hobbistycznie bawiąca się w "sprzęt, którego brzmienie mi się podoba", mógłbym autorowi doradzić kilka rzeczy:

 

1. Najważniejsze - musisz sobie odpowiedzieć na pytanie czy chcesz dźwięku wiernego, tj. takiego jaki został w danym wydawnictwie założony przez wytwórnię w procesie masteringu.

 

Jeśli odp. brzmi tak, to odpuść sobie wszystkie cuda jak słuchawki planarne, piece na lampach, dziwaczne DACe multibit R2R, etc. To sposób na wydanie masy pieniędzy w pewne specyficzne brzmienie, które może się podobać, ale z wiernością nie ma nic wspólnego. Kup odpowiednie graty studyjne - tu mogę doradzić, jeśli będziesz miał ochotę.

 

2. Jeśli odpowiedź na pytanie pierwsze jest negatywna, tzn. szukasz określonego brzmienia, które po prostu lubisz, a wierność  jest mniej istotna - a co za tym idzie, musisz postawić sobie kolejne pytanie, czy chcesz wydać 100 tys. na ten sam efekt, bo sam fakt wydania tych pieniędzy zmieni Twoją percepcję brzmienia takiego sprzętu (A ZMIENI NA PEWNO) czy też może interesuje Cię tylko dane brzmienie bez otoczki posiadania sprzętu audiofilskiego, a zadowolisz się profesjonalnym, bo stawiasz na rezultat.

 

3. Bardzo zdzwiony jestem, że na tym forum chyba wszyscy słuchają muzyki z serwisów streamingowych, a przecież nawet te rzekomo "o jakości formatu CDDA" są tak naprawdę upsamplingiem plików stratnych, głównie AAC 256kbps. Wiem,. bo w tym siedzę zawodowo. Tak więc nie rozumiem zupełnie organizowania sobie zestawu stawiającego na jakość dźwięku i puszczanie tam plików z Tidala. To są jaja normalne.

 

Tak więc jeśli chcesz poprawy jakości słuchaj z płyt z netu w wav lub ripów z płyt CD i już odczujesz znaczącą poprawę bez inwestowania w hardware.

 

Pozdrawiam 

Jason 

 

 

Edytowane przez AudioBadGuy
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności