Skocz do zawartości

Jak polepszyć jakość odtwarzanej muzyki (rozbudowa jednego systemu) 


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,
 
Doszedłem do wniosku, że mam za dużo klamotów i będę chciał część sprzedać i rozbudować tylko jeden system. Ilość zamienić w jakość. Na sprzedaż w pierwszej kolejności pewnie pójdzie wzmacniacz Pathos Aurium i słuchawki Meze Empyrean + część kabli. Są to rzeczy, których poprostu już mało co używam, a szkoda, żeby leżały i się kurzyły.  
 
A więc do rzeczy. Jak wiadomo z tytułu chciałbym polepszyć jakość odtwarzanej muzyki. Chcę, żeby było jeszcze lepiej. Nie wiem, czy jest mi potrzebny jakiś streamer, czy coś jeszcze innego. No bo jak nie streamer to co? Nie orientuję się w tym zakresie i liczę na Waszą pomoc. 
 
Może napisze najpierw jak wygląda moje źródło. A więc jest to wydajny laptop + Tidal Master. Na laptopie nie posiadam żadnych plików muzycznych. Nie ma też niczego w rodzaju Roona (powinienem mieć?). Tylko i wyłącznie kilka/kilkanaście tysięcy utworów muzycznych na Tidal. Tam mam swoje playlisty. Do tego jest oczywiście DAC Sonnet Pasithea albo Holo May KTE (jeszcze się waham, który wybrać), konwerter Matrix X Spdif 2, żeby puszczać sygnał z DACa przez IIS i rzecz jasna wzmacniacz Niimbus US5 Pro + słuchawki.
 
Mam też zasilacz liniowy Keces P8, który mogę sprzedać, a mogę tez zostawić, bo może się do czegoś przydać. Szczerze to chciałbym zostawić, bo mi się podoba ;) Na dzień dzisiejszy zasila on Pathosa Aurium i konwerter Matrix X Spdif 2. Jego zakres pracy to trzy urządzenia. Może on zasilać urządzenia na zasadzie kabelka DC-DC :
1. 9V do 12V i 4A
2. 5V do 7V i 4A
3. USB do 5V i 1A
 
Jest jeszcze jeden mały problem. Do routera mam spory kawałek drogi i gdybym miał użyć kabel Ethernet do Routera, to nie przejdzie, bo moja druga lepsza połówka nie życzy sobie żadnych kabli po domu :) Więc należy to jakoś obejść. Mogę się bawić tylko w jednym pokoju tam gdzie mam cały system. 
 
Budżet na upgrade toru powiedzmy ~10k zł. Jest on elastyczny, w zależności od potrzeb, ale wolałbym się zmieścić w określonej kwocie. Chyba, że będzie warto, to dołożę.
 
Za wszystkie wskazówki bardzo dziękuję i pozdrawiam,
 
Michał. 
 
Edytowane przez MichalZZZ
  • Sad 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra decyzja :)

Myślę, że roon jest czymś co przynajmniej powinieneś rozważyć. Ja długo zwlekałem, kiedyś już prawie się zdecydowałem ale jakoś nie wyszło. W końcu @Name44 mnie ostatecznie przekonał ;) i jest to rzecz, która dała mi zdecydowanie najwięcej ze wszystkich ostatnich zakupów.

Zalicza liniowy - chyba sam musisz rozważyć czy coś wnosi istotnego czy nie. Ja próbowałem zasilać Dave'a i mscalera z różnych wynalazków, z baterii itp. Doszedłem do wniosku, że nic to nie wnosi u mnie.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeżeli bezprzewodowy, to nie będzie gorsza jakość ? Nie ma jakiegoś dobrego urządzenia, które podepnę pod gniazdko w pokoju, które będzie przesyłać sygnał z routera ? Wtedy do tego urządzenia moglbym podpiąć kabel Ethernet. Czy źle to rozumuje ?

 

@tommir 

 

Zasilacz liniowy może zostać tylko w razie jeżeli znalazłbym dla niego zastosowanie, ale jeżeli sprzedam Pathosa, to już mi nie będzie potrzebny. Zasilanie konwertera niewiele daje. Tak sobie myślałem, że może zainteresować sie Nucleusem... On chyba może być dodatkowo zasilany i zdaje się mieści się w zakresie 12V. Tylko czy Nucleus, to dobre rozwiązanie, tego nie jestem pewien. Nie lepiej mieć Roona na lapku i wtedy osobno streamer jakiś ?

 

Edytowane przez MichalZZZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, MichalZZZ napisał:

. Tak sobie myślałem, że może zainteresować sie Nucleusem... On chyba może być dodatkowo zasilany i zdaje się mieści się w zakresie 12V ? Tylko czy Nucleus, to dobre rozwiązanie, tego nie jestem pewien. Nie lepiej mieć Roona na lapku i wtedy osobno streamer jakiś ?

Lepiej kupić nuc'a czy to intela czy zotax'a. Będzie szybszy, a tańszy. Ja wybrałem rozwiązanie gdzie na nucu mam core, a oprócz tego jeszcze streamer. Obsługa to już z czego tam chcesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raspberry Pi.

@MichalZZZ myślę, że powinieneś wejść w Roon- super sprawa do katalogowania muzyki, świetna jakość no i jest Tidal z Twoimi playlistami i ulubionymi.

Możesz iść w Intel NUC lub podobne (jest trend na pasywne chłodzenie bez wentylatora, ale ja mam w standardowej budzie na procesorze i7 i nie narzekam- temp. procesora podczas słuchania 50-55stopni) do tego monitor (ja mam dotykowy thinkpad). Monitora nie używam bo mam aplikację spacedesk i wyświetlam obraz z tego komputerka na tablecie.

Możesz w Apple mac mini (8 marca zapowiedzą nowe modele) + monitor lub imac (mac z monitorem).

Mam też serwer muzyczny Nas Qnap z Roon Core, 2x4TB i 5xusb i bardzo sobie chwalę.

 

Możesz kupić streamer, ale podłączysz 1 dac, są też z wsparciem do Roon.

 

Zainstaluj sobie na swoim laptopie na testy Roon i zobacz jak gra.

Edytowane przez lobuz1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczę skomplikowane to wszystko, łatwo widzę nie będzie :D

 

12 minut temu, lobuz1 napisał:

Zainstaluj sobie na swoim laptopie na testy Roon i zobacz jak gra.

 

Od tego chyba zacznę i zobaczę czy mi się Roon w ogóle podoba. Przez samą tą aplikację, kiedy przepuszczę przez nią moje utwory z Tidala, pozwoli mi to już uzyskać lepszą jakość tych utworów, czy to tylko taka zabawa w katalogowanie, wyszukiwanie muzyki i jeżeli będę chciał lepszą jakość, to konieczne będzie dokupienie osobnego streamera ? 

 

Szukając później streamera, to muszę przede wszystkim zwrócić uwagę czy jest Roon ready i czy jest kompatybilny z Tidalem, tak ?

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, MichalZZZ napisał:

Kurczę skomplikowane to wszystko, łatwo widzę nie będzie :D

 

 

Od tego chyba zacznę i zobaczę czy mi się Roon w ogóle podoba. Przez samą tą aplikację, kiedy przepuszczę przez nią moje utwory z Tidala, pozwoli mi to już uzyskać lepszą jakość tych utworów, czy to tylko taka zabawa w katalogowanie, wyszukiwanie muzyki i jeżeli będę chciał lepszą jakość, to konieczne będzie dokupienie osobnego streamera ? 

 

Szukając później streamera, to muszę przede wszystkim zwrócić uwagę czy jest Roon ready i czy jest kompatybilny z Tidalem, tak ?

 

 

 

 

Jakość będzie lepsza z Roon niż z aplikacji Tidal. Nie używam streamera- wystarczy mi ten Nuc/serwer NAS.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, MichalZZZ napisał:

Kurczę skomplikowane to wszystko, łatwo widzę nie będzie :D

 

 

Od tego chyba zacznę i zobaczę czy mi się Roon w ogóle podoba. Przez samą tą aplikację, kiedy przepuszczę przez nią moje utwory z Tidala, pozwoli mi to już uzyskać lepszą jakość tych utworów, czy to tylko taka zabawa w katalogowanie, wyszukiwanie muzyki i jeżeli będę chciał lepszą jakość, to konieczne będzie dokupienie osobnego streamera ? 

 

Szukając później streamera, to muszę przede wszystkim zwrócić uwagę czy jest Roon ready i czy jest kompatybilny z Tidalem, tak ?

 

 

 

 

jw będzie lepiej niż z tidala. Pomijając kwestie ergonomiczne itp., po roonie ciężko byłoby mi wrócić do samego tidala chyba, że na DAPie.

Serwer najważniejszy. To jak rozwiążesz to dalej to już Twoja sprawa ;) Streamer nie jest niezbędny, to w zasadzie taki dodatek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę tylko potwierdzić to co Koledzy napisali wcześniej. Korzystanie z Roon to w mojej ocenie ukoronowanie i typowa wisienka na torcie jeśli chodzi o słuchanie muzyki z cyfrowych źródeł w tym Tidal. Funkcjonalność bardzo dobra, działanie ( w moim przypadku ) bezproblemowe zarówno pod Windows jak i iOS. Samo korzystanie z Roon to już ogólna poprawa ale przesiadka na dedykowany komputerek to już pełnia szczęścia. Z samym sprzętem też nie ma co zbytnio szaleć, Intel NUC i3 lub i5 w zupełności wystarczy. Na stronie RoonLabs jest znakomita instrukcja krok po kroku jak zainstalować i skonfigurować Roon Core ale jeszcze przyjaźniejszą nagrał Darko

Roon Rock wymaga chwilę pracy na początku ale już po kilkunastu minutach odwdzięcza się swoimi możliwościami i brzmieniem. Ja obsługuję Roona Core z aplikacji na osobnym komputerze, wolę tą formę niż poprzez tablet czy telefon. 

 

Oczywiście, zachęcam do pobrania Roon'a z linków naszych forumowiczów 🙂  

Edytowane przez Name44
  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki chłopaki. A więc krok pierwszy próba z Roonem. Pójdę w tym kierunku, bo dużo ludzi zachwala. W razie kłopotów będę podpytywał, bo jestem kompletnie zielony, jeżeli o inne serwery chodzi. 

 

Czy większy skok jakościowy uzyskam puszczając utwory z Tidala przez Roona, czy z Roona/Tidala przez streamer? 

 

No bo rozumiem, że wykupując np. roczną subskrypcję Roona, mogę sprawić, że cała moja bibliteka (ulubione utwory) Tidala będą dostępne przez Roon?

 

@tommir

 

U Ciebie w stopce zauważyłem coś takiego jak Lumin U1 Mini. Jak mniemam jest to streamer. Wizualnie i gabarytowo mi bardzo podpasował. Powiedz mi jeszcze, że jakościowo/dźwiękowo, jest to świetnie urządzenie, to będę bardzo zainteresowany. Z grubsza Tomku - jakie mocne i słabsze strony tego urządzenia? Wieczorem zacznę sobie wyszukiwać review i dowiem się coś więcej. 

 

Gdyby ktoś coś chciał jeszcze dodac do tematu, przed czymś mnie przestrzec, coś podpowiedzieć, zasugerować, to zapraszam. Z miłą chęcią poczytam jakie są jeszcze możliwości. 

 

 

 

5 minut temu, Name44 napisał:

Oczywiście, zachęcam do pobrania Roon'a z linków naszych forumowiczów 🙂  

 

A czym się różni Roon Rock od Roon Core i o co chodzi, żeby pobierać od forumowiczów? 

 

Dzięki za informację 👍

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, MichalZZZ napisał:

Czy większy skok jakościowy uzyskam puszczając utwory z Tidala przez Roona, czy z Roona/Tidala przez streamer?

Myślę, że jest to kwestia dosyć indywidualna. Zależy co jest aktualnie Twoim streamerem. Na PC bardzo ciężko osiągnąć BitPerfect, ale jedne potrafią dać względnie czysty sygnał, inne niekoniecznie. Streamer ma za zadanie dać możliwie najczystszy sygnał, ale tu też dochodzą koszty, bo powinien mieć też porządne zasilanie.

Co do Roona, to ogólnie nie jest to jedyne rozwiązanie. Ja wybrałem Daphile, kierując się tym artykułem: http://www.modelpromo.nl/Audio-Dandy_streamer_ROON2.htm

Zresztą Daphile można skonfigurować jako endpoint dla Roona i korzystać z dobrodziejstw obu rozwiązań.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, MichalZZZ napisał:
Może napisze najpierw jak wygląda moje źródło. A więc jest to wydajny laptop + Tidal Master. Na laptopie nie posiadam żadnych plików muzycznych. Nie ma też niczego w rodzaju Roona (powinienem mieć?). Tylko i wyłącznie kilka/kilkanaście tysięcy utworów muzycznych na Tidal. Tam mam swoje playlisty.

Jeżeli Michał słucha tylko i wyłącznie z Tidala, to Roon jest bez sensu. Zbędny wydatek moim zdaniem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, The Grand Wazoo napisał:

Jeżeli Michał słucha tylko i wyłącznie z Tidala, to Roon jest bez sensu. Zbędny wydatek moim zdaniem. 

 

Ale Roon może też zasysać moje utwory z Tidala i odtwarzać je w jeszcze lepszej jakości. Czy się mylę i źle to rozumuje? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MichalZZZ napisał:

A czym się różni Roon Rock od Roon Core i o co chodzi, żeby pobierać od forumowiczów? 

 

Dzięki za informację 👍

Roon Rock to oprogramowanie, które instalujesz na komputerze typu Intel NUC lub Nucleus. To niewielki system operacyjny. Natomiast Roon Core to oprogramowanie do słuchania, zarzadzania plikami i serwerami oraz usługami typu Tidal - innymi słowy wersja graficzna ( ładna ) RooN'a. 

Pobierając Roona z linków innych użytkowników tego programu pozwalasz jednorazowo nieco obniżyć opłatę "dawcy" programu. W zamian chyba "biorca" ma darmowy miesiąc na testy 🙂    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, przekonaliście mnie do Roona. Zdaje się mogę wypróbować na próbę za darmo, czy mi odpowiada, wiec nie widzę przeszkód. Teraz pytanie co później i na jakiej zasadzie będę mógł to jeszcze bardziej poprawić i czy ma sens dosztukowanie kolejnego klocka w postaci jakiegoś dobrego streamera? To mnie najbardziej ciekawi. Jestem otwarty na możliwości i chętnie poznam Wasze zdanie na ten temat. Jeżeli warto, to fajnie i zainteresuje się głębiej tematem, tylko jak mam to podłączyć do sieci mnie zastanawia. Tak abym miał to wszystko w jednym pokoju, a nie latał z kablem LAN do salonu do routera :D

 

Bardzo mi do gustu przypadł @tommirowy Lumin U1 Mini. Podoba mi się też Nucleus. @vonBaron zachwala Metrum Ambre. Jest też Hermes od Sonneta. Ale jakie to ma zastosowanie i wpływ na jakość odtwarzanej muzuki z laptopa przez Roona/Tidal i czy ma to sens w moim przypadku, to bladego pojęcia nie mam. 

 

Przepraszam za moją niewiedzę. 

 

Godzinę temu, The Grand Wazoo napisał:

Może, ale wykorzystasz 5% jego możliwości. 

 

Rozumiem. Niemniej jednak jeżeli uzyskam odrobinę nawet lepszą jakość odtwarzanych utworów, to jestem w stanie przymknąć na to oko. Najważniejsza jest dla mnie jakość i czystość dźwięku.

 

 

35 minut temu, Name44 napisał:

Pobierając Roona z linków innych użytkowników tego programu pozwalasz jednorazowo nieco obniżyć opłatę "dawcy" programu. W zamian chyba "biorca" ma darmowy miesiąc na testy 🙂    

 

A gdzie takie linki są dostępne? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, MichalZZZ napisał:

A jeżeli bezprzewodowy, to nie będzie gorsza jakość ? Nie ma jakiegoś dobrego urządzenia, które podepnę pod gniazdko w pokoju, które będzie przesyłać sygnał z routera ? Wtedy do tego urządzenia moglbym podpiąć kabel Ethernet. Czy źle to rozumuje ?

https://www.derkom.pl/news/103/transmitery-sieciowe-czyli-internet-z-gniazdka.html

 

5 minut temu, MichalZZZ napisał:

Rozumiem. Niemniej jednak jeżeli uzyskam odrobinę nawet lepszą jakość odtwarzanych utworów, to jestem w stanie przymknąć na to oko. Najważniejsza jest dla mnie jakość i czystość dźwięku.

Jeżeli będziesz używał na Windows to nic nie zyskasz taki urok systemu.

 

Uważam że najlepsze rezultaty uzyskasz na Daphile. A i jest bezpłatny.

tu masz opis co i jak http://audiocafe.pl/cyfrowe-audio-odtwarzacze-plyt-i-sieciowe/daphile-czyli-kompletny-system-do-hi-fi-pc-audio/

Aby korzystać z Tidal w Daphile to musisz założyć konto tu https://mysqueezebox.com/index/Home

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli co, wracamy do punktu zwrotnego, czy to na zasadzie jak z kablami, że jedni słyszą, a drudzy nie? :)

 

Ktoś jeszcze potwierdzi, bądź zaprzeczy, że w moim przypadku nie ma sensu się bawić w Roon przez lapka/windowsa i nie uzyskam lepszej jakości? 

 

@bbobii

 

Dzięki za linki, poczytam sobie wieczorem na spokojnie 👍

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby uzyskać to co chcesz poszukaj coś takiego "bit perfect Windows" jeżeli to ogarniesz to możesz bawić się dalej bo będzie sens. A tak cokolwiek będziesz puszczał bez znaczenia z jakiego programu sygnał wciąż będzie przechodził przez mikser Windowsa. Czyli zero jakość.

Wychodzi na to że trzeba zacząć od podstaw a później zająć się zakupami.

Edytowane przez bbobii
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności