Skocz do zawartości

Zestaw laptop plus smartfon


Artan

Rekomendowane odpowiedzi

Od pewnego czasu zastanawiam się nad pewnym zakupem (laptop + telefon).

Mocno zastanawiam się nad Ip 12 128GB+ MacBook Air M1/16GB/512 lub Samsung Z Fold 2/ Flip Z + dowolny notebook z windowsem.. nie znam się na gadżetach elektronicznych, więc spora gama dostępnych na rynku produktów mnie przytłacza i nie wiem na co się zdecydować.

Urządzenia na co dzień będą używane do pracy (maile, arkusz kalkulacyjny, surfowanie po internecie), oraz w podróży do oglądania filmów, mediów społecznościowych.

W smartfonie najważniejsze będzie:

- dobry aparat

- mocna bateria

- poręczność

W notebooku:

- czas pracy na baterii

- niska waga

- wysoka jakość wykonania

- dobra rozdzielczość

Pytanie do osób używających folda/ flipa: wygodnie używa się na co dzień tego telefonu?

Główne wady, zalety?

Do tej pory korzystałem z Androida w telefonie, oraz windowsa w przypadku laptopa, więc jak wygląda kompatybilność urządzeń Apple?

Budżet: nie chciałbym przekroczyć 15k za całość, jak będzie warto to dołożę jeszcze 1k, ale nie więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ekosystemie Apple pracuje się bardzo fajnie jeśli posiadasz ich urządzenia. Wszystko się świetnie synchronizuje, itp. Bardzo wygodne rozwiązanie.

 

Biorac Maka i telefon na Androidzie pozbawiasz się tej wygody. Moim zdaniem bez sensu, chyba że jesteś uparty na Androida.

 

Budżet duży, myślę, że śmiało można iść w Maka Air + iPhone 13 Pro. Spokojnie się zmieścisz w zakładanym przedziale cenowym i masz dwa świetnie uzupełniające się urządzenia. Zwykły iPhone 12/13 też spoko, ale jednak aparaty gorsze + ekran tylko 60 Hz.

 

Przesiadka z Androida chwilę zajmuje - ja ostatnio się przerzucałem to kilka dni mi zajęło przyzwyczajenie się do pewnych różnic, ale jak już się przyzwyczaiłem to jestem bardzo zadowolony z iPhone'a.

Edytowane przez Dirian
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też bym tak zrobił: Iphone 13 Pro + Mac Book Pro. Na Iphone nie ma jednak takich programów do plików muzycznych jak UAPP czy Neutron.

Edytowane przez lobuz1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Artan napisał:

Urządzenia na co dzień będą używane do pracy (maile, arkusz kalkulacyjny, surfowanie po internecie), oraz w podróży do oglądania filmów, mediów społecznościowych.

Czy do tego dochodzi granie w gry, edycja zdjęć filmów, czy potrzebne są programy specjalistyczne które używasz w pracy ?

 

53 minuty temu, Artan napisał:

- dobry aparat

Do użytku nie zaawansowanego 90% flagowców spełnia to kryterium (np. od iPhone XS Max)

 

54 minuty temu, Artan napisał:

- mocna bateria

Iphone 12 Pro Max (ok. 7h) Iphone 13 Pro Max (ok. 9h) (Przy ciągłym użytkowaniu)

 

58 minut temu, Artan napisał:

- poręczność

Jeśli masz mniejszą dłoń to wersje bez (max)

 

59 minut temu, Artan napisał:

W notebooku

ile cali ma mieć 13-17 ?

 

Godzinę temu, Artan napisał:

Pytanie do osób używających folda/ flipa: wygodnie używa się na co dzień tego telefonu?

Miałem fold 2, na początku wszystko super, mały duży ekran w zależności od potrzeb, po złożeniu wystarczający jako 'zwykły telefon' po rozłożeniu mini tablet. Zachwyt minął po miesiącu użytkowania nie proporcjonalny ekran, zawieszające się aplikacje/kompatybilność, problemy z skalowaniem, waga sprawiała że ręka odpada przy dłuższej rozmowie bez słuchawek i możesz trafić na model w którym zdarzy się artefakt albo przypadkowo uszkodzić wewnętrzny ekran jakimś ziarenkiem który dostanie się pomiędzy ekrany przy składaniu lub w zawias (W fold 3 nie zostało to  ulepszone w praktyce ale na papierze napisali że zastosowali jakieś mechanizmy które temu zapobiegają). Jeśli potrzebujesz czegoś przenośnego mogę polecić ci kilka modeli ipada 9'7 cala.

 

Godzinę temu, Artan napisał:

15k za całość

Mogą być używki ?, Przy kupowaniu używek możesz umówić się z większością sprzedających przy serwisach apple gdzie można sprawdzić sprzęt przez 'profesjonalistę' za ok. 50-150 zł masz taniej i jesteś pewny oryginalności.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy są konkretne przesłanki stojące za wyborem Aira w konfiguracji konkretnie 16/512, a nie np. niższej? Te wymogi użytkowe są na tyle niewygórowane, że nawet jeśli wyskoczy się z tu argumentem używania dysku do potrzeb pamięci swap (tzn. MacBooki z M1 dosyć intensywnie korzystają z dysków na te potrzeby i były swego czasu sensacyjne nagłówki straszące awariami) o tyle dysk nie powinien w Twoim scenariuszu podlegać jakiemuś nadmiernemu zużyciu, sam poziom komfortu użytkowania będzie dla M1 bardzo zbliżony.

Air M1 nie ma konkurencji pod względem wymienionych potrzeb w takiej konkretnie kolejności (tzn. jeśli założyć że kolejność przekłada się na ich wagę), poza oczywiście droższym Pro 13 M1. Do częstych podróży sprzyjać może wyższa jasność ekranu dla modelu Pro (400 do 500 nitów) oraz nieco dłuższe przebiegi na baterii, z drugiej strony jest wyraźnie mniej opłacalny cenowo (nie jest warty tej dopłaty), waży nieco więcej, tak jak wkrótce pewnie zostanie zastąpiony Pro 14. Mając do wyboru Pro w cenie Aira albo kilkaset złotych drożej warto, za ten ~1000 PLN dopłaty nie. Generalnie dobrze byłoby również podejść do ispot i zobaczyć na żywo sprzęty https://ispot.pl/akcesoria-mac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

6 godzin temu, Artan napisał:

Urządzenia na co dzień będą używane do pracy (maile, arkusz kalkulacyjny, surfowanie po internecie), oraz w podróży do oglądania filmów, mediów społecznościowych.

Ja mam taki komplet:

AIR M1 16GB/512GB - w sumie do wszystkiego wystarczy co masz - sam używam w pracy: Office, przeglądarki ta reszta co piszesz.

Iphone 12 128GB - tutaj ciężej mi się wypowiedzieć, bo mam go od kilku dni - działa... ale dużo rzeczy robi się inaczej niż na android i do tego często trzeba dokupić specjalne oprogramowanie, darmowych zamienników nie ma, lub mają ograniczone funkcje. W sumie się go dopiero uczę.

Generalnie jeśli nie montujesz filmów (i to raczej profesjonalnie), nie jesteś grafikiem, nie używasz dwóch zewnętrznych monitorów (M1 nie ma obsługi dwóch) to AIR wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo Apple ma zamknięty system i nie można sobie zainstalować jakiegokolwiek badziewia z podejrzanego źródła- dlatego nie ma darmowych programow, które sobie ktoś napisze i wrzuci. Dla mnie to plus. Kupiłem ostatnio Ipad Pro 12,9 cala i używam częściej niż PC Lenovo ThinkPad E14. Telefon mam służbowy na androidzie a jego jedyna zaleta to możliwość zainstalowania Neutrona i UAPP. Miałem kiedyś iphone 6s i miło go wspominam.

Edytowane przez lobuz1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Corvin74 napisał:

tutaj ciężej mi się wypowiedzieć, bo mam go od kilku dni - działa... ale dużo rzeczy robi się inaczej niż na android i do tego często trzeba dokupić specjalne oprogramowanie, darmowych zamienników nie ma, lub mają ograniczone funkcje. W sumie się go dopiero uczę.

9 minut temu, lobuz1 napisał:

dlatego nie ma darmowych programow

Dokładnie na ios są wersje płatne i bezpłatne (ale są też aplikacje które kupujesz na cały ekosystem) a na androidzie można pożyczyć pełne wersje na czas nieokreślony.

 

Wy tak na serio czy ominęło mnie jak android rozdawał ''specjalne oprogramowanie'' ceny różnią się tylko kilkoma zł. subskrypcje na obu platformach w tych samych cenach, albo jeszcze nie sprawdziłem i teraz wszystkie aplikacje w app store są płatne ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Dirian napisał:

Wszystko się świetnie synchronizuje, itp. Bardzo wygodne rozwiązanie

Nie miałem nigdy Appla, jak pewno wielu użytkowników forum. Napisz proszę co można na applu "świetnie" synchronizować.

Nie mówię tu o kalendarzu, kontaktach, przesyłaniu plików czy przeglądarce - bo te funkcjonalności są w androidzie na poziomie przeglądarki.

 

Wystarczą trzy przykłady :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, espe0 napisał:

Wystarczą trzy przykłady :)

 

Bardzo łatwa synchronizacja zdjęć, notatek, dokumentów, muzyki, wygodne kopiowanie między urządzeniami przez AirDrop. Do tego na każdym urządzeniu możesz odebrać połączenie, wysłać SMS-y. Są też różne inne wygodne udogodnienia, np. proste i szalenie wygodne łączenie akcesoriów od Apple z posiadanymi urządzeniami, bez konieczności parowania z każdym z osobna. Jak sobie dokupisz iPada, to można w bardzo prosty sposób podłączyć go do Maka i rozszerzyć pulpit o dotykowy ekran... Można by pewnie tak wymieniać. Sporo tych funkcji oczywiście działa też na Androdzie / Windowsie, ale nie w tak prosty i wygodny sposób.

 

Nie ubóstwiam Apple, sam mam iPhone od niedawna, ale to faktycznie wszystko działa znacznie, znacznie prościej niż na połączeniu Android + Windows.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMVHO trochę złe porównanie... narzędzia dla duetu ios + macos vs. windows phone + ms windows, ewentualnie android + linux...

 

Zupełnie inne podejście do "komputeryzacji" - apple vs reszta świata. Generalnie funkcjonalności w obu przypadkach da się osiągnąć identyczne, ale droga do tego celu jest zupełnie inna. Tutaj kwestia już zupełnie indywidualna, posiadanie "wiedzy", etc... W produktach apple po prostu działa, poświęcając zaawansowane funkcję - plug & play :).

 

Jako przykład takiego podejścia przedstawię aplikację do "parzenia" kawy (wyliczanie ratio, timery, przepisy...), dla iOS'a jest pełno tego typu aplikacji, dla Androida, jeszcze kilka lat temu, może ze 2. :) Nikt nie ubolewał, użytkownicy Androidów wiedzą jak parzyć kawę :) 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, trez0r napisał:

IMVHO trochę złe porównanie... narzędzia dla duetu ios + macos vs. windows phone + ms windows, ewentualnie android + linux...


Nie jest złe, bo Android + Windows to bardzo popularny duet. Windows Phone, Linux? Jeden martwy, drugi niszowy. Po co w ogóle wspominać o Windows Phone?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, tylko słowo klucz - "była". Dziś zostaje nam albo ekosystem Apple, albo ekosystem Google, czyli Android + chcąc nie chcąc - Windows. Oczywiście są jeszcze wynalazki typu ChromeOS, ale wiadomo, że tego to nikt praktycznie nie używa.

Edytowane przez Dirian
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności