Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Alternatywa dla ZEN DAC v2 do ZEN CAN


Paprykarz

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Kupiłem popularny zestaw ifi ZEN DAC v2 + ZEN CAN, który wg opinii powinien pasować do moich słuchawek (Fostex TH610).

Jako, że sklep musi domówić CANa przysłali mi póki co DACa i szczerze mówiąc jestem zawiedziony- dźwięk z niego jest gorszy niż z integry na płycie głównej z ALC 1200.

Jedyna przewaga to bas, jednak kosztem wypłaszczenia całej reszty i zniekształcenia części wokali. Na dodatek czasami w czasie grania słychać takie jakby pyknięcia i trzaski, jakby dac nie nadążał za utworem (wgrałem najnowszy firmware, najnowsze stery usb i wyłączyłem w windowsie wyłączanie usb- nic to nie dało). Testuję go w Tidalu i dzieje się tak niezależnie czy przekazywane ma dekodowanie MQA czy też nie.

Planuję go zwrócić i stąd moje pytanie- czy poleci ktoś dobrą alternatywę dla niego, która będzie pasowała do ZEN CANa i tych słuchawek? Widzę dużo dobrych opinii na temat Toppinga DX3 Pro+, ale nie wiem, czy będzie on pasował do tego ampa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Paprykarz napisał:

Cześć,

Kupiłem popularny zestaw ifi ZEN DAC v2 + ZEN CAN, który wg opinii powinien pasować do moich słuchawek (Fostex TH610).

Jako, że sklep musi domówić CANa przysłali mi póki co DACa i szczerze mówiąc jestem zawiedziony- dźwięk z niego jest gorszy niż z integry na płycie głównej z ALC 1200.

Jedyna przewaga to bas, jednak kosztem wypłaszczenia całej reszty i zniekształcenia części wokali. Na dodatek czasami w czasie grania słychać takie jakby pyknięcia i trzaski, jakby dac nie nadążał za utworem (wgrałem najnowszy firmware, najnowsze stery usb i wyłączyłem w windowsie wyłączanie usb- nic to nie dało). Testuję go w Tidalu i dzieje się tak niezależnie czy przekazywane ma dekodowanie MQA czy też nie.

Planuję go zwrócić i stąd moje pytanie- czy poleci ktoś dobrą alternatywę dla niego, która będzie pasowała do ZEN CANa i tych słuchawek? Widzę dużo dobrych opinii na temat Toppinga DX3 Pro+, ale nie wiem, czy będzie on pasował do tego ampa

Przy tym DX3 pro+ to CAN już zbędny, chyba że koniecznie bass boosta chcesz używać i tego ich 3d. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Wypłaszczenie" to zapewne dźwięk neutralny, liniowy, bez podbarwień - jak dla mnie to zaleta, ale Koledze @Paprykarz się takowe brzmienie nie podoba. 

Może jakiś lampowy DAC załatwiłby sprawę? Coś jak Aune T1?

https://www.audiofanatyk.pl/recenzja-aune-t1-se-mk3/

Edytowane przez Bednaar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o to, że na tym DACu wszystko wydaje się wyrównane na jednym poziomie z jednocześnie podbitym basem, którego buczenie zniekształca część dźwięków. Chcę mieć bas, ale nie kosztem czystego dźwięku- gdzie w tym przypadku potrafi zniekształcić w ten sposób partie wokalu. W takim przypadku to już wolę, żeby go było mniej. Jeśli te Toppingi faktycznie mają neutralny dźwięk, bez swoich dodatków to chyba byłoby to- bas będę mógł podbić na CANie wedle uznania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Paprykarz napisał:

Chodziło mi o to, że na tym DACu wszystko wydaje się wyrównane na jednym poziomie z jednocześnie podbitym basem, którego buczenie zniekształca część dźwięków. Chcę mieć bas, ale nie kosztem czystego dźwięku- gdzie w tym przypadku potrafi zniekształcić w ten sposób partie wokalu. W takim przypadku to już wolę, żeby go było mniej. Jeśli te Toppingi faktycznie mają neutralny dźwięk, bez swoich dodatków to chyba byłoby to- bas będę mógł podbić na CANie wedle uznania

Nie podbijaj basu w DAC jeżeli CI nie pasuje, w CAN jest podbicie innego rodzaju, bardziej kontrolowane. Ale przede wszystkim daj DACowi dobre źródło (np ZEN STREAMA) i dopiero usłyszysz co potrafi. Jeżeli jednak uważasz że integra z ALC1200, gra dla Ciebie lepiej od ZEN DAC v2 w dodatku na TH610 to sprzedaj ZEN DAC i nie kupuj żadnego innego bo to nie ma sensu. Moim zdaniem powinieneś słyszeć wyraźną różnicę w scenie, holografii, przestrzenności, chyba że Twoje źródło na to nie pozwala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie ten efekt jest bez włączonych jakichkolwiek podbić, a źródłem jest po prostu komp z Tidalem- do czego z opisu producenta ten DAC ma służyć. Być może i zwiększa on "scenę, holografię i przestrzenność" jak i inne magiczne właściwości, ale koniec końców zadudnia też całość przez co nie idzie czasem zrozumieć głosów w utworach, z czym zwykła integra nie ma problemu. Patrząc teraz na opinie tego układu w necie widzę, że nie ja jeden mam z tym problem.

DAC i tak idzie do zwrotu przez losowe trzaski w czasie grania, więc może jest po prostu uszkodzony. Spróbuję z Toppingiem jak wyżej polecane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Paprykarz napisał:

DAC i tak idzie do zwrotu przez losowe trzaski w czasie grania, więc może jest po prostu uszkodzony.

Raczej na pewno jest uszkodzony. Ja miałem przyjemność odsłuchu v1. Nawet rekomendowali mi go dość mocno w salonie (prywatna opinia sprzedawcy). Grał bardzo przyjmenie, może nie jest to najwyższa liga, ale względem integry powinieneś mieć spory zysk.

Bas na pewno nie był podbity, chyba że po włączeniu True Bass, bo wtedy rzeczywiście zamulał przekaz.

Słyszałem, że wersja v2, gra bardziej analitycznie, więc tym bardziej nie powinieneś mieć takiego efektu.

Wspomniany przez @MrBrainwash Topping, to bardzo fajna alternatywa do całego Stacka. Mocy ma co prawda mniej, ale wg specyfikacji do tych Fostexów powinien wystarczyć z zapasem. Zyskujesz dodatkowo BT oraz pilota. Tracisz Full MQA decoding, pełny balans i trochę mocy w ogólnym rozrachunku. Coś za coś. Jeśli jednak brzmienie Ci bardziej podpasuje, to warto rozważyć, bo finalnie zaoszczędzisz też trochę pieniędzy.

 

 

Edytowane przez Enlil
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy toppingu jest jedno małe "ale". Nie koniecznie to musiałby być problem - trzeba by było w praktyce sprawdzić. Lecz gorzej sobie radzi ze słuchawkami niskoomowymi a te fostexy mają tylko 25om. Nie sądzę aby to był problem dopóki nie rozkręcamy na fulla sprzętu, ale warto mieć tego świadomość. 

 

Tak po za tym to ja operuje w całkiem innym schemacie. Sprzęt jest dla mnie tylko po to, aby dać czysty sygnał i zapas mocy. Topping zagra bardzo dobrze sam w sobie właśnie dlatego, że to zapewnia, a nie dlatego, że subiektywnie dodaje jakiś ezoterycznych smaczków. W dodatku ma komplet funkcji przy niskiej cenie. Słuchawki zagrają na nim tak jak zostały pomyślane, by zagrać. I tak doceniam toppinga za pomiary, ale nie jestem zafiksowany na pomiarach bo nie rzuciłem się na pierwszą partię toppinga tylko słucham sobie na qudelix>the wire/fcl czyli całkiem przeciętne parametry DACa i pewnie dobre ale nie jakieś rewelacyjne wzmaków. Subiektywnie gra to czysto i świetnie. Nie mam więc dźwiękowych powodów do upgrade'ów. Sam qudelix po balansie już niektórym słuchawkom wystarczy wyciągając 99% optymalnego efektu. 

 

 

xD

 

CAN to dobry wzmacniacz. Jak ktoś koniecznie chce go używać to jako DAC wystarczy pewnie jakiś dobry dongle. Coś w stylu takim jak.jedna osoba ostatnio używa ibasso z A90. 

 

Tylko, że  dla mnie wzmacniacz to tylko wzmacniacz. Dla mnie najlepiej jest gdy go nie słychać, znaczy się gdy nie zmienia nic sygnale w słyszalnym zakresie. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, MrBrainwash napisał:

CAN to dobry wzmacniacz. Jak ktoś koniecznie chce go używać to jako DAC wystarczy pewnie jakiś dobry dongle. Coś w stylu takim jak.jedna osoba ostatnio używa ibasso z A90. 

To też nie jest zły pomysł. Ewentualnie dosyć świeży FiiO KA3. Teraz wjechały do salonów, to nawet będzie możliwość odsłuchu. Tyle, że trzeba mieć na uwadze, że w przypadku dongle, będzie zachodzić zjawisko double ampingu. Nie zawsze jest to problem, ale bardziej zalecane jest korzystanie z wyjść liniowych w DACu.

Ja testowałem takie połączenie i nie doświadczyłem żadnych problemów czy anomalii, ale dużo zależy od konkretnego sprzętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, MrBrainwash napisał:

Tylko, że  dla mnie wzmacniacz to tylko wzmacniacz. Dla mnie najlepiej jest gdy go nie słychać, znaczy się gdy nie zmienia nic sygnale w słyszalnym zakresie. 

No i tak powinno być. U mnie tak gra SMSL sAp-II. Zwykle porównuję wzmacniacz do mocnego szkła powiększającego. 

18 godzin temu, Paprykarz napisał:

Chodziło mi o to, że na tym DACu wszystko wydaje się wyrównane na jednym poziomie z jednocześnie podbitym basem, którego buczenie zniekształca część dźwięków.

Teraz już rozumiem problem - już samo podbicie basu moim zdaniem jest wadą, a jak jeszcze zniekształca - to już zupełna porażka. U mnie ilość basu zależy od realizacji - zarówno wzmacniacz, jak i słuchawki są w miarę neutralne, więc na niektórych płytach słyszę dużo basu, a na innych - mało. Zależnie od realizacji.

Polecałem DAC lampowy, ale teraz jednak - po cytowanym wyżej wpisie - wycofuję się z tego. Koledzy @MrBrainwash i @Enlil dobrze radzą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Bednaar napisał:

No i tak powinno być. U mnie tak gra SMSL sAp-II. Zwykle porównuję wzmacniacz do mocnego szkła powiększającego. 

Teraz już rozumiem problem - już samo podbicie basu moim zdaniem jest wadą, a jak jeszcze zniekształca - to już zupełna porażka. U mnie ilość basu zależy od realizacji - zarówno wzmacniacz, jak i słuchawki są w miarę neutralne, więc na niektórych płytach słyszę dużo basu, a na innych - mało. Zależnie od realizacji.

Polecałem DAC lampowy, ale teraz jednak - po cytowanym wyżej wpisie - wycofuję się z tego. Koledzy @MrBrainwash i @Enlil dobrze radzą :)

Podbicie basu nie jest wadą moim zdaniem, a zaletą i sposobem iFi na uzyskanie muzycznego, nie technicznego przekazu audio. Brak basu to jest chyba najczęstsza niemoc wielu słuchawek i to ma za zadanie pomóc. Nie ma obowiązku używania. Fakt w Canie podbicie basu jest lepiej zrobione, większa sprężystość i kontrola. Wydaje mi się że opis kolegi Paprykarza jest wyolbrzymiony, albo mamy do czynienia z uszkodzonym egzemplarzem. Posiada On faktycznie basowe TH610 słuchawki.

Mnie na D2000, czy D5200 nie razi trochę buczący charakter podbicia basu ZEN DAC-u, i nie ma mowy o zniekształceniu wokali. T60RP wręcz wymagają aby podbicie włączyć.  Na co dzień zawsze używam xbass w CANie na wszystkich słuchawkach jakie posiadam i jest świetnie. Z kolei nie bardzo łapię o co chodziło ifi z 3D w CAN, na mnie to jakoś nie działa, więc OFF. 

 

Edytowane przez Robi68
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Robi68 napisał:

T60RP wręcz wymagają aby podbicie włączyć. 

W listopadzie w łódzkim mp3store słuchałem m.in. tego modelu - na mocnym wzmacniaczu JDS Labs, który świetnie napędzał TH610, Hifimany HE-400se, Beyerdynamic DT770 i AKG K240 Studio, nie dał rady wykrzesać basowego fundamentu z Fostexów T60RP. Jedne z najbardziej technicznych, analitycznych słuchawek, jakie znam. Nadają się tylko do monitoringu, bo przyjemności ze słuchania nie dają żadnej. Wcześniej miałem do czynienia z podobnie grającymi słuchawkami MB Quart QP805, obecnie w salonach EMPIK-u można spotkać identycznie wyglądające German Maestro GMP 8.40 D, ale zdziwiłem się, gdy je usłyszałem - grają całkiem normalnie, trochę jak AKG K240.

Jak pisałem, każdy ma nieco inne wymagania co do dźwięku, chyba największe różnice pod tym względem są wyobrażenia o basie. Za każdym razem, jak mam do czynienia z elektronicznym podbiciem basu, efekt brzmi niezadowalająco: dudni jak ze studni - żeby było do rymu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.01.2022 o 17:28, Enlil napisał:

w przypadku dongle, będzie zachodzić zjawisko double ampingu

Nie raz czytałem, że jak ustawi się w takim donglu głośność na max, to działa jak ilne out. Kiedy robię tak z IBasso DC04 wszystko jest w porządku. Jednak kiedy używam sprzętu ze sprzętową regulacją (RU6 lub Sonata E44)i ustawię max na windowsie i w sprzęcie, dźwięk jest jak przesterowany. Używam wyjść zbalansowanych z kablem 4,4mm->2xXLR.

Edytowane przez mantr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, mantr napisał:

Nie raz czytałem, że jak ustawi się w takim donglu głośność na max, to działa jak ilne out.

Tak, też o tym słyszałem, jednak nie jestem co do tego przekonany, a przynajmniej nie w każdym przypadku się tak dzieje, co zresztą sam zauważyłeś. Ja sprawdzałem na przykładzie jednego DAPa i nawet działając w trybie liniowym, sygnał przechodził przez dodatkowy moduł wzmacniający. Jednak inaczej zostało to obsłużone przy tradycyjnym wyjściu liniowym (nie trybie). W tym drugim przypadku rzeczywiście sygnał przechodził tylko przez DACa i kierowany był bezpośrednio na wyjście liniowe (Omijał część obwodu) i z tego wyjścia zalecał też korzystać producent, jeśli ktoś chciał wykorzystywać go jako USB-DAC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności