Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Rachunki za gaz 2022


Teti

Rekomendowane odpowiedzi



Ja coś czuję, że czeka nas, w niedalekiej przyszłości, może nawet bliższej "czarna d... ".
Inflacja nas zje, a ISK zyskają taką popularność na forum, że będziemy o nie walczyć jak o karpia w Lidlu.





[mention=39272]manuelvetro[/mention]Piec dostarcza ciepło na miejscu i sobie możesz jeszcze coś w nim wypiec. 


Pamiętam jak Mama wypiekała chleb w piecu na węgiel, smak dziecistwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, może piec i kocioł to technicznie dwa różne pojęcia, ale nie znam się na tym, więc jako dyletant w tej dziedzinie używam pojęć piec i kocioł jako synonimy, podobnie jak @manuelvetro. Zresztą mój kocioł gazowy (albo piec - jak zwał, tak zwał) jest pod bieżącą opieką specjalistów i jak mam z nim jakieś problemy, to dzwonię do nich, mówię za mam problemy z piecem, wtedy mnie nie poprawiają ("Proszę pana, to kocioł, a nie piec, więc nie pomożemy."), tylko przyjeżdżają i naprawiają ;)

Napiszecie konkretnie, jak jest różnica między kotłem a piecem. Mój kocioł/piec gazowy też dostarcza ciepło na miejscu - przecież dopiero w kotłowni w moim domu zapala się płomień gazowy, który podgrzewa wodę - więc ten argument mnie nie przekonuje.

Mnie z kolei - jako biologa - drażni używanie określenia "koronawirus" dla wirusa SARS-CoV-2, a w rzeczywistości koronawirusy to rodzina obejmująca ponad 20 różnych gatunków, np. taki HCoV-OC43 powoduje tylko lekkie przeziębienie, którego jedynym objawem jest katar. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taaa ... Jak zwykle problem się rozmydlił o semantykę. Jakież to polskie, zaprawdę 😉

A kto "wzion" i zmienił klasyfikację gazu co go "ciongniemy" od innych, bo swojego nie mamy albo wydobycie jest jak to zwykle w Polsce, nieopłacalne ?

Elektorat PIS-u powie : Tusk

Elektorat Tuska powie : PIS.

A ja mówię: wczytajcie się w ustawy, które udupiły ogrzewanie gazem w naszym kraju.

Było tak, że wydawało się, że jak się przeklasyfikuje gaz to będzie taniej. Z tym, że to było chwilowe i krótkowzroczne.

To teraz mamy tę wersję dalekowzroczną 😉

Mnie to grzeje w sumie czy nami rządzą czarni, zieloni, niebiescy, czerwoni czy tęczowi itp.

Ja ich wszystkich wysłałbym na księżyc ... Mielibyśmy święty spokój i możliwość normalnego życia.

 

Do Kaszy :  ponieważ jadę równo po wszystkich to proszę mnie nie banować.

 

Podobno mozliwość swobodnej wypowiedzi gwarantuje mi Konstytucja RP 👍

 

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@paratykus zgadzam się z Tobą ale niestety ta semantyka może decydować o wielu rzeczach np.: pozwolenie na budowę lub z powodów formalnych może być odrzucony projekt o jakąś dotację.

 

A co do pieców i kotłów. Idealnym przykładem pieca jest piec hutniczy lub, bardziej przyziemny dla nas, piec akumulacyjny. Kocioł sam w sobie nie magazynuje ciepła i stąd skrót myślowy, że przy kotle gazowym w zasadzie nie ogrzejesz się bezpośrednio tylko przy kaloryferze podłączonym do instalacji tego kotła.

Piec oddaje bezpośrednio ciepło przez radiację i ostatnio dość często czyta się o piecach w piekarniach (tzn. jakie rachunki generuje taka piekarnia i czy zniesienie VATu coś zmieni odnośnie kosztów produkcji ;)).

 

A jak wyglądają teraz rachunki za prąd u tych co mają pompy ciepła? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuchnia Bractwa Miłosierdzia w Lublinie: 
 

"Być może słyszeliście już, z jakim problemem przyszło nam się teraz zmierzyć. Rachunek za gaz, który otrzymaliśmy w styczniu spowodował, że pierwszy raz od 30 lat pomyśleliśmy, że będziemy musieli zamknąć Kuchnię Brata Alberta.
19 000 zł.
Podczas gdy rok temu w tym okresie było to 3637 zł
Zarówno schronisko, które prowadzimy na ul. Dolnej Panny Marii jak i wszystkie pomieszczenia na Zielonej, gdzie mieści się Kuchnia są ogrzewane gazem. Także kotły - w których gotujemy codziennie posiłki dla około 300 osób - są gazowe."
https://www.facebook.com/SchroniskoBratAlbert/posts/5113767472008959
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Bednaar napisał:

który podgrzewa wodę - więc ten argument mnie nie przekonuje.

"Kocioł centralnego ogrzewania – urządzenie do spalania paliw stałych (węgiel, koks, drewno, pellet), ciekłych (olej opałowy, mazut) oraz gazowych (gaz ziemny, skroplony propan-butan) w celu podgrzania nośnika ciepła (najczęściej wody) cyrkulującego w obiegu centralnego ogrzewania."

"piec – urządzenie wykorzystujące ciepło w sposób bezpośredni, w odróżnieniu od kotła, w którym podgrzewany jest czynnik pośredni"

 

Z cenami gazu nic nie zrobicie. Można tylko pomstować. Był kontrakt z Rosją ze stałymi cenami to się nie podobało, bo ceny rynkowe były niższe. Po sądowej awanturze Rosja musiała zapłacić Polsce coś koło miliarda euro odszkodowania i przejść na ceny giełdowe. No, a że ceny rynkowe skoczyły w górę to jest jak jest. Ruscy się śmieją i ten miliard już pewnie z nawiązką odzyskali. Do tego URE przyklepuje każdą podwyżkę jaką mu zaproponują. Słynny gaz amerykański jest chyba jeszcze droższy, a do tego Chiny płacą więcej to tam płyną amerykańskie statki, a nie do Szczecina.

Dodać do tego debili eko-sreko i mamy. A poza tym wierzyć, że politycy chcą dla nas dobrze to naiwność na najwyższym poziomie.

Edytowane przez Rafacio
  • Like 2
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą stałą ceną gazu to nie do końca. 
To było mniej więcej coś takiego jakby przez 100 lat za chleb stałą cenę 20 PLN za bochenek w oczekiwaniu na suszę tysiąclecia. 
Inna sprawa że w energetyce tak się śmiesznie zdarzyło, że "susza tysiąclecia" właśnie nadeszła, ale to nie usprawiedliwia podpisywania tak fatalnie skonstruowanych kontraktów. Po prostu ówczesna cena była za wysoka, nawet po uwzględnieniu ryzyk. 
Ale za eko-sreko masz u mnie dużego plusa :D 

Edytowane przez roger987
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Rafacio napisał:

Kocioł centralnego ogrzewania – urządzenie do spalania paliw stałych (węgiel, koks, drewno, pellet), ciekłych (olej opałowy, mazut) oraz gazowych (gaz ziemny, skroplony propan-butan) w celu podgrzania nośnika ciepła (najczęściej wody) cyrkulującego w obiegu centralnego ogrzewania."

"piec – urządzenie wykorzystujące ciepło w sposób bezpośredni, w odróżnieniu od kotła, w którym podgrzewany jest czynnik pośredni"

OK dzięki - czyli mam kocioł gazowy. 

Ponad 3 lata temu kupiliśmy z żoną dom, ten kocioł już w nim był.

Przenieśliśmy się z bloku, do tej pory oboje od urodzenia wychowani w blokach - ciepła woda, ogrzewanie centralne, nie mieliśmy do czynienia z żadnym piecem ani kotłem. Pamiętam, jak podczas remontu tego domu przed wprowadzeniem się żona się zdziwiła, że nie ma ciepłej wody (jak już nam hydraulicy zamontowali krany, umywalki, wannę itp.). - powiedziałem jej, że najpierw trzeba włączyć piec (sorry, nie mówimy "kocioł") :)

Obawialiśmy się rachunków za gaz, bo moi Rodzice już kilka lat wcześniej kupili dom i tam zamontowali ogrzewanie gazowe - rachunki płacą wysokie. Okazało się jednak, że na nasz dom jest dużo lepiej ocieplony i pomimo, że mamy większą powierzchnię do ogrzania (kubaturę też), rachunki płacimy mniej więcej połowę niższe (kotły mamy niemal identyczne - Rodzice mają po prostu o generację starszy model). Teraz ta podwyżka dotknie ich znacznie bardziej, niż nas - mają stary, kilkudziesięcioletni, słabo ocieplony dom. Nasz to rocznik 2016, zbudowany solidnie, projektant mieszka na moim obecnym osiedlu, na którym jakieś 30% domów to jego projekty i wciąż powstają nowe - budowane powoli, bez pośpiechu, np. stan zamknięty ukończony przed zimą - potem przez zimę przerwa w budowie - stara, solidna szkoła :) 

Edytowane przez Bednaar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://next.gazeta.pl/next/7,151003,28003138,ceny-gazu-m-in-dla-piekarni-czy-zakladow-fryzjerskich-w-dol.html#do_w=52&do_v=221&do_st=RS&do_sid=604&do_a=604&s=BoxBizLink

I nasz anty-Midas wydał polecenie. Rezultaty poznamy niebawem 🙃 Ręczne sterowanie cenami kiedyś już było.

Edytowane przez Wisting
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sobie już nie popalisz paliwami dyskusyjnymi, ludzie którzy byli za tępi na policjanta rekrutowani w lokalnych oddziałach straży miejskiej sprawdzają skład dymu dronami (co chyba nie jest legalne btw) - ale z tego co mi wiadomo nałożyć karę i skierować sprawę do prokuratury mogą dopiero po inspekcji w domu... a ty ich nie musisz wpuszczać, bo to nie policja.

nie żeby mi się podobało palenie śmieciami ale czuję że przy postępującym ekoterrorze lista takich napałów dyskusyjnych będzie się tylko wydłużać szybko delegalizując wszystko co nie jest gazem (do 2030 - kto wie ten wie).

 

Edytowane przez fero415
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co My zrobimy u siebie w kwestii ochrony środowiska, a więc i gatunku homo sapiens ma znaczenie w sensie globalnym.

Z drugiej strony, Ziemia Matka nie jest podzielona na odizolowane sektory. To co się dzieje w "Shangri-La" ma też wpływ na całą resztę.

Polecam posiedzieć sobie przy "światowym termometrze" i podumać :

 

Worldometer - Światowe statystyki aktualizowane w czasie rzeczywistym (worldometers.info)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, paratykus napisał:

To co My zrobimy u siebie w kwestii ochrony środowiska, a więc i gatunku homo sapiens ma znaczenie w sensie globalnym.

Przy poziomie emisji co2 i innych smrodów w USA i Chinach raczej pomijalne...no chyba że zaliczasz Żółtych i Jankesów do "My".:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, fero415 napisał:

zobaczymy jak bardzo za będziesz jak ludzi będą gnębić za palenie ekogroszkiem.

 

No tak, ekogroszek. Będę rozpaczał. 

Edytowane przez lobuz1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, audionanik napisał:

Przy poziomie emisji co2 i innych smrodów w USA i Chinach raczej pomijalne...no chyba że zaliczasz Żółtych i Jankesów do "My".:D

Skądże, przecież to co Oni smrodzą, zostaje u nich, nie ? 😉

(śmiech przez łzy) - w tym znaczeniu, że im bardziej będziemy cieszyć się z "zakupów po taniości" u Chinoli tym bardziej będziemy podtruci ich poprodukcyjnymi dodatkami w globalnym ekosystemie Ziemi. 

 

Nie, nie chcę czytać za chwilę o tym, że jak nie kupię to kupi "Kowalski".

To jest w prostej linii po prostu "przeniesienie".

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, paratykus napisał:

Skądże, przecież to co Oni smrodzą, zostaje u nich, nie ? 😉

(śmiech przez łzy) - w tym znaczeniu, że im bardziej będziemy cieszyć się z "zakupów po taniości" u Chinoli tym bardziej będziemy podtruci ich poprodukcyjnymi dodatkami w globalnym ekosystemie Ziemi. 

 

Nie, nie chcę czytać za chwilę o tym, że jak nie kupię to kupi "Kowalski".

To jest w prostej linii po prostu "przeniesienie".

 

Zdzichu, jak kupisz nie po taniości "ekologiczne" rzeczy to co to zmieni? Większość i tak jest produkowana lub korzysta z półproduktów wytwarzanych w Chinach 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Jaro54 napisał:

Zdzichu, jak kupisz nie po taniości "ekologiczne" rzeczy to co to zmieni? Większość i tak jest produkowana lub korzysta z półproduktów wytwarzanych w Chinach 

Jaro, Bracie Mój ... Tulę Cię do mej chuderlawej piersi w Twym błądzeniu :-)

1 minutę temu, audionanik napisał:

@paratykus uważam że powinniśmy stanowczo zaprotestować przeciw temu co się odwala w Stanach i Chinach!!! Ponadto Księżyc oddała się od Ziemi prawie 4cm na rok, co jest zachowaniem karygodnym i niedopuszczalnym!!!

Nooo, jezdeś TYPOWYM PRZYPADKIEM, "któren" usprawiedliwia się działaniami innych.

Naniku ... TY, z Twoim intelektem sięgasz po takie argumenty ???

Weź przestań, bo nie wierzę :-)

To teraz będę miał chwilę przerwy testując to co ostatnio kupiłem(made by PRC)

To jest normalnie jakieś rozdwojenie jaźni.

Niech żyje psychoza maniakalno-depresyjna 😞

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności