Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

TEST Sonnet Digital Audio - Morpheus MKII + Hermes


szczygiel

Rekomendowane odpowiedzi

  • Bywalec

Cześć

 

Ostatnio mnie tutaj nie było, ale ponieważ wpadły mi w ręce ciekawe urządzona , o których już czytałem na naszym forum a wcześniej również w zachodnim Internecie więc postanowiłem sam sprawdzić skoro produkty są dostępne w kraju.

 

Dzięki uprzejmości warszawskiego MP3Store, a raczej HiFIPRO i jednocześnie jego bywalec miałem możliwość sprawdzenia w ostatnim czasie ciekawych urządzeń prosto z Nederlandów.  DAC-Sonnet Moprheus MKII oraz Streamer Hermes.

sonnet audio morpheus hermes #1.png

sonnet audio morpheus hermes #2.png

 

Sonnet to chyba rodzaj utworu zarówno muzycznego jak i poetyckiego ? Ale sprawdzić można w wyszukiwarce lub samemu sobie zinterpretować co dla Was może oznaczać. Co oznacza w przypadku tego producenta przedstawię Wam za chwile 😊

Obydwa pudełka mają minimalistyczny wygląd, który może pasować wizualnie do wielu systemów, samo wykonanie bez żadnych zarzutów. Niewielkie ekrany w ciemności mogą niepotrzebnie drażnić -na szczęście producent pomyślał o możliwości ich wygaszania.

Nie będę rozpisywał się o funkcjonalności czy konstrukcji urządzeń bo każdy z Was może sobie przeczytać. Skupię się na odczuciach dźwiękowych i jedynie podkreśleniem pewnych cech stricte technicznych.

 

Sprzęt podłączony był do końcówki stereofonicznej Sudgen FPA-4A i kolumn Rogers LS3/6s a wszystko obsługiwane poprzez system Roon. Niestety nie zdecydowałem się sprawdzić aplikacji Volumio bo na black friday na stronie producenta  ma być prawdopodobnie jakaś promocja 😊 i wolę wtedy skorzystać.

 sonnet audio morpheus hermes #7.pngsonnet audio morpheus hermes #4.png

A więc Jak to gra.

 

Muzyka jest bardzo czytelna. DAC gra nad wyraz neutralnie  bez żadnych wybiegów w prawo czy w lewo.

Jednocześnie słychać wiele szczegółów a przekaz jest krystaliczny, ale nie idący w analityczność. Za to instrumenty wybrzmiewają pełnie, są świetnie powyciągane, co oddaje ich realistyczny charakter. Podobne wrażenie miałem gdy słuchałem kiedyś Leo GX -Masterclocka z Vega G2.1 od Auralica. Oczywiście nie można porównywać tych dwóch urządzeń/systemów, natomiast sposób czy też charakter w jaki sposób zostało to rozwiązane w odczucie słuchającego jest bardzo podobny w wielu przypadkach.

 

Całość tworzy szeroki obraz dźwięku ale jednocześnie bardzo spójny. Świetna stereofonia, z łatwością można namierzyć umiejscowienie poszczególnych źródeł dźwięku, które jednak przepięknie przenikają się między sobą tworząc dobrze poukładaną ścianę muzyczną. Muzyka emanuje prawdziwością. Okazuje się , że urządzenie świetnie radzi sobie z porcjowaniem poszczególnych partii w naszym mózgu. Niezależnie od tego, muzyka jest angażująca, chciałoby się powiedzieć że wyrywa kolumny do grania.

Jednocześnie urządzenie gra swobodnie i radzi sobie wręcz mistrzowsko z odgrywanym repertuarem, panuje nad nim przekazując emocje z odpowiednim wyczuciem. Czuć, że za projektem stoją ludzie , którym bliska jest praca w studyjnych warunkach i ludzie, którzy mają świadomość jak odnieść to do rzeczywistości.

 

W testach jako jedno ze źródeł wykorzystałem również streamer Sonneta -Hermes spięty jako Roon End Point. Niestety nie miałem kabelka AES/EBU aby sprawdzić wyjście cyfrowe zbalansowane do podłączenia z DACiem Sonneta.

Niemniej jednak przy połączeniu przez SPDIF streamera do DACa a tego na  wyjściach RCA i XLRach  do końcówki Sudgena, oba urządzenia sprawdziły się wzorcowo.

sonnet audio morpheus hermes #5.png

Sprawdza się również solidny, metalowy pilot , który służ do przełączania źródeł, regulacji głośności, wyciszenia dźwięku oraz włączania i wyłączania urządzenia. Poza Hermesem ja wpiąłem jeszcze odtwarzacz Astell&Kern SP2000 oraz streamer Auralic Aries. Streamer Sonneta uważam za bardzo dobry transport , szczególnie w odniesieniu do ceny. Dla niektórych brak Wifi może być problemem choć w moim przypadku (router mam w innym pomieszczeniu) rozwiązałem to poprzez extender Tp-Link TL_WR802N

 

Z pewnością w tych pieniądzach można znaleźć już wiele innych propozycji na rynku, należy jednak wziąć pod uwagę, że combo Sonneta – Morpheus + Hermes stanowi idealnie zgrany zespół a Hermes jest tutaj niejako przysłowiowa wisienka na torcie, co przekłada się bezpośrednio na prezentacje granego materiału.

Dźwięki kłębią się tworząc masę energii i rozciągający się krajobraz dźwiękowy. Zakładam, że świadomie zaimplementowano również złącza AES/EBU oraz I2s. Prawdopodobnie przy takim połączeniu brzmienie nabiera jeszcze większego blasku.

sonnet audio morpheus hermes #6.png

Niestety Moprpheus, który do mnie trafił nie posiadał wyjścia I2S -jest to przy zakupie jedna z opcji do wyboru zamiennie z USB. Niemniej jednak, przy połączeniu USB, które jest chyba najsłabsze ze złącz cyfrowych, zestaw wypadł imponująco. Do mojego systemu wniósł jeszcze więcej delikatności a jednocześnie masy oferując wysoki poziom czystości brzmienia i krystalicznie łechtających ucho pierwiastków sonicznych. Niskie rejestry również nabrały wyrazistości co przełożyło się na dużo lepszą harmonię  pomiędzy poszczególnymi pasmami.

Mogę jedynie zachęcić do osobistych odsłuchów.

 

Co ważne, w dzisiejszych czasach kiedy coraz częściej korzystamy ze źródeł cyfrowych oraz nowoczesnych form słuchania muzyki takie urządzenia jak  DAC stają się niezbędne, a streamer jedynie powiększa wygodę dostępu do muzyki.

Da tych, którzy noszą się z zamiarem wejścia w świat cyfrowego audio  i nie chcą tracić czasu na długie poszukiwania, może to być strzał w 10-tkę, jeśli oczywiście planowaliśmy taki budżet.. Biorąc pod uwagę cenę zestawu ok. 20 000zl to naprawdę świetna propozycja rynkowa. Natomiast już sam zakup DACa powinien być wielce korzystny w większości systemów audio. Z kolei jeśli ktoś chciałby uzupełnić swój system o sam transport to warto wziąć Hermesa pod uwagę chociażby zwarzywszy na zestaw wyjść cyfrowych, które oferuje. W tej cenie nie jest to już takie oczywiste, a mając większy wybór pozostawiamy sobie wiele możliwości połączeń z szeroką gamą urządzeń dostępnych na rynku.

 

Mam nadzieje, że komuś przyda się mój wywód.

 

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Bywalec

 

3 godziny temu, vonBaron napisał:

Po I2S Morfeusz gra znacznie lepiej.

 

Jestem o tym przekonany. W końcu AES/EBU oraz I2s to chyba najlepsze protokoły obecnie do przesyłania muzyki po kablu.

Pewnie dlatego jest do wyboru USB lub I2S.  Co ciekawe streamer nie ma w ogóle USB wiec świadomie jest tutaj nacisk na te dwa rodzaje połączeń + oczywiście standardowy optyk czy Coaxial.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Bywalec

Dzięki za recenzję. Przyznam, że rozważałem ten przetwornik, bo ma bardzo ciekawie zrobioną regulację głośności - w sensie, że nie ma tutaj ani potencjometra, ani drabinki rezystorowej, a sterowanie napięciem podawanym na moduły przetwornika, przez co - przynajmniej w teorii - w całym zakresie głośności zachowuje on pełną rozdzielczość. 

No i NOS :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Bywalec
6 godzin temu, Swordfish_ napisał:

Dzięki za recenzję. Przyznam, że rozważałem ten przetwornik, bo ma bardzo ciekawie zrobioną regulację głośności - w sensie, że nie ma tutaj ani potencjometra, ani drabinki rezystorowej, a sterowanie napięciem podawanym na moduły przetwornika, przez co - przynajmniej w teorii - w całym zakresie głośności zachowuje on pełną rozdzielczość. 

No i NOS :)

 

Im głośniej tym więcej słychać 😁

7 godzin temu, vonBaron napisał:

Następca Morfeusza ma już mieć USB i I2S razem.

 

Pewnie coś więcej dostanie skoro cena prawie 2 razy wyższa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Bywalec
2 minuty temu, szczygiel napisał:

 

Im głośniej tym więcej słychać 😁

 

Problemem znacznej części przetworników jest to, że regulacja głosności odbywa się w domencie cyfrowej i to w dodatku w samej kości przetwornika i nie zawsze to działa tak, jak powinno. Pomijając już samą kwestię tego, czy zachowujemy sygnał "bit-perfect" (a najczęściej nie) to te regulacje w sytuacji, kiedy podłaczamy przetwornik bezpośrednio do końcówki mocy (czyli działamy na ustawieniu w zakresie -60 do -20 dB) tak średnio zachowują rozdzielczość sygnału. Ergo: im ciszej, tym brzmienie jest bardziej matowe. W przypadku Sonneta nie powinno być tego problemu, bo DAC pracuje cały czas na pełnej rozdzielczości (patrząc poprzez pryzmat "bit-depth") a jedynie zmienia poziom napięcia, jakie dostarczane jest na moduły przetwornika. Mam nadzieje, że wyraziłem się w miarę jasno :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Bywalec
52 minuty temu, szczygiel napisał:

 

vonBaron, MetrumAmbre to nie przypadkiem jkies koneksje z Sonnet Audio ?


O ile mnie pamięć nie myli za Sonnetem stoi ktoś, kto wcześniej działał w Metrum :)

EDIT: jeszcze mi ostatnia szara komórka działa, vide: https://www.monoandstereo.com/2020/04/sonnet-digital-audio-morpheus-dac-review.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

 

24 minuty temu, MichalZZZ napisał(a):

To zależy jaki port. Sonnety są łączone IIS przez port LAN/Ethernet.

A to rzeczywiście dałem plamę.

Edytowane przez lobuz1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, lobuz1 napisał(a):

 

A to rzeczywiście dałem plamę.

Nic nie szkodzi. U mnie w Holo i tak jak miałem poprzednio w Matrixie, to przez HDMi uzyskuje sygnał IIS. W Sonnetach jest inaczej. Dlatego do nich dedykowany jest Metrum i Hermes 👍 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez nerwów, każdy się czasem myli. 

Używam teraz PC dedykowanego i chciałbym przy nim zostać na razie. Jako interfejs ma m2tech evo pierwszej generacji. Po aes jest lepiej jak po USB. Myślę że I2s jest jeszcze lepsze. Chciałbym więc taki interfejsik zamiast evo, a lepiej sprawdzony niż zgadywać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, MichalZZZ napisał(a):

Nic nie szkodzi. U mnie w Holo i tak jak miałem poprzednio w Matrixie, to przez HDMi uzyskuje sygnał IIS. W Sonnetach jest inaczej. Dlatego do nich dedykowany jest Metrum i Hermes 👍 

Ty to jesteś oblatany w tych z górnej półki, miałeś je na testach. Może kiedyś i ja je sprawdzę, zobaczymy.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lobuz1

 

Miałem Sonnet Pasithea na testach i jeżeli chodzi o dźwięk, to zrobił na mnie baaardzo dobre wrażenie. Wręcz fenomenalne. Czego nie mogę niestety powiedzieć o jakości wykonania :(

 

Edytowane przez MichalZZZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, MichalZZZ napisał(a):

@lobuz1

 

Miałem Sonnet Pasithea na testach i jeżeli chodzi o dźwięk, to zrobił na mnie baaardzo dobre wrażenie. Wręcz fenomenalne. Czego nie mogę niestety powiedzieć o jakości wykonania :(

 

Wszystko wiem Michał. Zawsze czytam Twoje raporty od deski do deski tylko ostatnio byłem trochę zaniepokojony bo raport nie nadchodził.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, MichalZZZ napisał(a):

No bo mialem/mam dylemat i nie do końca jest to moje granie - przyzwyczajam się :)

Wiem, chciałeś spróbować lamp, ale moim zdaniem nie będziesz z nich zadowolony. Ja mam otl wiadomo znacznie większego kalibru, ale chcę mieć rasowy wzmacniacz tranzystorowy (nie chę zamrozić fortuny, więc zrobię to po swojemu). 

Edytowane przez lobuz1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje zdanie znasz - Niimbus :) Ale to musisz sobie wypożyczyć, czy lubisz takie neutralne i bezbarwne granie i czy zgra Ci się z FA D8k. Dla mnie jest prześwietny i póki co ciężko mi jest go czymś pobić. Albo sprobuj może też Enleum. Tutaj barwy i dociążenia znajdziesz więcej niż w Niimbusie. Jego zresztą też opisywałem na forum 👍 Również zrobił na mnie fenemonalne wrażenie, jeżeli chodzi o dźwięk. Niestety brakło mi opcji podłączania się kablami XLR, a nie chciało mi się wszystkiego dla niego wymieniać. Dziś pewnie bym dokonał korekty i to jego wybrał jakbym testował łeb w łeb Envy vs Enleum. Ale znów trzeba mieć na uwadze fakt, że Envy może być tylko lepszy na lepszych lampach ;)

 

Edytowane przez MichalZZZ
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności