Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

DAC/AMP Topping DX3 Pro pod słuchawki ATH


audiuro

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

To mój pierwszy post - dobry wieczór!

Obecnie posiadam dongle DAC/AMP Ibasso DC03. Słucham elektroniki i rocka na ATH-MSR7B oraz ATH-M50xBT, zazwyczaj MSR7B po kablu z laptopa, a M50xBT z telefonu po BT.

 

Ogólnie jestem zadowolony, jedyne co na tym setupie mógłbym zmieniać to góra jest dla mnie czasem zbyt sycząca/męcząca, dołu mogłoby być ciapkę więcej (nie jestem audiofilem więc nie będę w stanie przekazać nic więcej/fachowo)

 

Chciałbym coś zmienić, ulepszyć i zacząłem się rozglądać za nowym biurkowym DAC i AMP. Początkowo myślałem, o Topping D50S + A50S co daję razem cenę około 2K za oba urządzenia. Znalazłem jednak combo DAC/AMP Topping DX3 Pro

 

Czy będzie wyraźny skok jakościowy na DX3 względem Ibasso? Myślę, że mogłoby mi pasować ciemniejsze brzmienie, wiem, że te sprzęty są w miarę jasne, ale w Internetach jest napisane, że ta jasność daje radę, że nie jest to rażące syczenie góry tzn. w przypadku DX3 czy D50S.

 

DX3 Pro wydaje mi się obecnie odpowiednim wyborem, ponieważ jest to tylko 1 pudełko, można streamować po BT, bardzo dobre opinie, cena 1k i nie trzeba nic więcej dokupować. Bardzo uniwersalne i przyszłościowe rozwiązanie (wyjścia z tyłu). 

 

Problem polega na dostępności DX3. Gdzie kupić? Nie widziałem aby DX3 Pro był gdziekolwiek dostępny oprócz wysyłki z Chin (z ali lub przez amazon). 

 

Czy są jakieś alternatywy, aby w cenie 1k znaleźć combo z BT, większość z nich nie będzie miała pewnie BT z tego co czytałem, ale może dźwiękowo będzie lepiej (iFi Audio Zen, Mojo Chord, Aune)?

 

Z góry dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu miałem okazję posłuchać DX3Pro z SR50BT. Te słuchawki mają dość zrównoważone brzmienie z leciutko podbitym basem i skierowanie nieco w stronę jasności. Po BT grają całkiem przyjemnie. W połączeniu z DX3Pro grały jakby nieco ciemniej, cieplej, z większą ilością dołu, muzykalniej. Topping jest na AKMach i nie jest raczej strojony jak droższe modele (zwiewność, jasność, liniowość), tylko nieco bardziej funowo moim zdaniem. Jak za te pieniądze grał bardzo przyjemnie, dość szczegółowo i nie było mowy o męczeniu górą pasma.
Obawiam się, że nie kupisz już nowego urządzenia i pozostaje rynek wtórny. Niedawno była sztuka na olxie za chyba 800zł.
Natomiast, jeśli mówimy o kwocie 2k (Topping D50S + A50S) to zdecydowanie lepszym wyborem byłby xDuoo XA-10. Sandu z soundnews.net stwierdził nawet, że bardziej mu się podoba XA-10 niż DX7 Pro i wszelkie inne rządzenia, które w zestawie mają wzmacniacze THX. XA-10 to DAC z wbudowanym potężnym wzmacniaczem w klasie A.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyszedł niedawno model Dx3pro+ i ten jest na Ess9038Q2M, które są też w dac D10s, który posiadam i bardzo go lubię.

Edytowane przez lobuz1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dosyć szybko udało mi się zakupić Topping DX3Pro v2 (bez plusa) czyli na AKM a nie ESS w salonie MP3Store na Woli w Warszawie z ekspozycji, praktycznie bez jakichkolwiek śladów użytkowania.


AKM ma po prostu brzmieć inaczej niż ESS.

 

Z tego co później wczytałem parametr, który można zmierzyć i świadczy o jakości urządzenia (zniekształcenia harmoniczne), na mojej wersji bez plusa jest gorszy,

czyli THD+N wyjście słuchawkowe 32 ohm

DX3Pro    0,0004%

DX3Pro+ 0,00015%

co ciekawe ten parametr jest także na lepszym poziomie w

Ibasso DC03 0,00028%

 

Ogólnie jestem oczywiście zadowolony 😉 Ciekaw jestem jakby to było jakby grało ciemniej, i trochę góra jakby była bardziej łagodna, ale na ESS.

 

Moim źródłem jest głównie Tidal z komputera po USB. Zastanawiam się czy dobrze mam wszystko ustawione w Win10. Sample rate ustawiłem na 192 000 Hz, choć wiem, że na Tidalu tej jakości nie ma, czy nie ma jakiejś możliwości ustawienia tego na auto, aby w zależności od utworu była odpowiednia wartość? czy w takim przypadku nie dochodzi do jakiegoś upscalingu w wine czy wręcz ustawić  32/384?

EDIT: Ogarnąłem to w ustawieniach Tidala, włączając ustawienia wyłączności.

 

Mam nadzieję, że kiedyś będzie mi jeszcze dane wypróbować polecane przez Was xDuoo 😉

 

image.png.5ec3116823f8778022abebe71a8e03a6.png

 

Edytowane przez audiuro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie ustawień Tidal / MQA.

Są 3 suwaki, w przypadku gdy Passthrough MQA mam na OFF, wówczas pliki Master są zazwyczaj są 88k Hz lub 96k Hz, natomiast gdy zmienię na ON to 44 lub 48.

Rozumiem to w ten sposób, że gdy suwak jest na ON, to Tidal nie ingeruje w MQA i przekazuje nieruszone do DAC i tam odbywa się DACowe dekodowanie?

Czyli suwak powinien być na ON dla lepszego efektu? Ale dlaczego wówczas mam 44/48 (ON), a nigdy 88/96 (OFF), jak  to wyjaśnić?

 

image.thumb.png.c6801d37e5b9280fcbc5b0e2ddf7e771.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten suwak na OFF oznacza, że pierwszy unfold MQA robi programowo Tidal i z pliku 44/48 "rozpakowuje" go do 88/96. DX3 Pro nie ma dekodowania MQA, więc jeśli włączysz tę opcję w tidalu, to dostajesz plik 44/48 bo wysyłany jest oryginalny plik jaki posiadają bez programowego mieszania w nim. Natomiast to jest ciągle MQA, oni nie trzymają wersji bezstratnej plików, które są w MQA. Wszystko co jest na tidalu oznaczone jako master, zostało już bezpowrotnie MQA skażone i jest to duża wada tidala na ten moment.

Edytowane przez keicaM
  • Like 1
  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, dzięki, nie wiedziałem, że DX3Pro nie jest w stanie dekodować MQA. Zatem jakie jest finalnie rekomendowane rozwiązanie w tym przypadku, suwak w lewo ON czy w prawo OFF?.
To "rozpakowanie" softwarowe przez Tidala do 88/96 jest lepsze, czy przesłanie MQA prosto do DACa (myślałem, że jakby DX3Pro nie ogarniał to nic bym nie słyszał). Ogólnie to nie zauważam różnicy, ale to nieważne, nie będę spokojny, jeśli nie wybiorę lepszego rozwiązania 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobra to zostawiam to na off, żeby Tidal wypakował...bo dyskusja przeszła na jacka i tak 😉 zakładam, że jak nie wypakuję tidalem to nie mam masters jakości tylko idzie zwykła i lepiej dać na off

 

dziwi mnie tylko, że DX3Pro nie ogarnia, można powiedzieć, MQA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, pret0rian napisał:

Tak skaszanić DX3 Pro+ przez użycie małego jacka zamiast 6.3mm...

 

Specjalnie to zrobili, żeby kupić osobno dac i amp 😕

Nie płakałbym z tego powodu. Wiele pełnowymiarowych słuchawek dostarczonych jest w standardzie z kablem na wtyku 3.5 i dodatkowo adapterem na 6.3. Podobnie jest z 4.4 czy xlr.

Mam m.in. Pigwy, Pikpoki, T1v1, K701, Drop Panda i nie mam też problemu z podpieciem Aeon czy Ether.

Edytowane przez lobuz1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, lobuz1 napisał:

Wiele pełnowymiarowych słuchawek dostarczonych jest w standardzie z kablem na wtyku 3.5

 

A ja właśnie planuję zakup TH610 - tu kabelek zakończony 6.3.

Druga sprawa, że 6.3 jest trwalszym gniazdem.

Trzecia sprawa to iż lepiej wygląda 6.3 z adapterem na 3.5 niż na odwrót :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Współczuję „problemów”, ale mam rozwiązanie-zmień wtyk. Zaraz napiszesz…po czwarte mam inne wzmacniacze na 6.3, więc dokup to. Nie musisz dziękować. ;)  
spacer.png

 

E5098BAC-6B3E-4F20-8C05-06B66F4C89AE.jpeg

Edytowane przez lobuz1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, pret0rian napisał:

Tak skaszanić DX3 Pro+ przez użycie małego jacka zamiast 6.3mm...

 

Specjalnie to zrobili, żeby kupić osobno dac i amp 😕

albo EX5, czymś muszą motywować...

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, MrBrainwash napisał:

albo EX5, czymś muszą motywować...

 

 

Podobno strasznie się grzeje, ma mniejszą moc, brak trybu czystego dac a ten balans to pic na wodę. To nie progress w stosunku do dx3Pro+, który do mnie leci.

Edytowane przez lobuz1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, lobuz1 napisał:

Podobno strasznie się grzeje, ma mniejszą moc, brak trybu czystego dac a ten balans to pic na wodę. To nie progress w stosunku do dx3Pro+, który do mnie leci.

też nie uważam tego za progres. Ale inne wejścia są ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, MrBrainwash napisał:

też nie uważam tego za progres. Ale inne wejścia są ;)

Jedyna zaleta dla mnie to wbudowany zasilacz, ale z tego powodu chyba się grzeje, nawet w trybie czuwania- czytałem na forum Amira.

4 godziny temu, audiuro napisał:

 

dziwi mnie tylko, że DX3Pro nie ogarnia, można powiedzieć, MQA

Wcześniej dziwiłeś się, że ma takie słabe parametry. Może przed zakupem warto zapoznać się ze specyfikacją? Jak tak właśnie robię a czasami wczytuję się nawet w instrukcję przed dokonaniem wyboru. Polecam.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@keicaM dzięki za link do tego filmu, w końcu obejrzałem, choć jeszcze nie do końca, trochę też poczytałem o tym problemie i, że MQA sucks i że jest to lossy format.

Przez to chciałem rozważyć przejście na niższy plan w Tidal, ponieważ jakość w planie HiFI ponoć jest nadal serwowana w bezstratnym FLAC, ale okazuje się, że jeśli utwór jest w wersji 'master' to i tak będzie emitowany stratnie, nawet na niższym planie!! 😕 także chyba można nawet obniżyć plan z najwyższego, ale wersje master nadal będą stratne (ogólnie jak ktoś szuka kogoś do rodzinki to proszę o priv). Także nie wiem czy najwyższy plan daje jakieś benefity.

 

Ciekawe jak będzie wyglądać zapowiadane Spotify Hi-Res.

Póki co jestem i tak skazany na Tidal, bo słucham muzyki z laptopa, ale także z UAPP na Androidzie i ta apka omijająca codec Androida  współpracuje tylko i wyłączenie z Tidal. Jest jeszcze Qobuz, ale trzeba kombinować z billing address / VPN z tego co pamiętam.

 

Ciekawe jaka jest różnica między DAC, który w całości rozpakowuje MQA, a taką która tego nie ogrania i 1-sze rozpakowanie jest softwarowe przez Tidala.

IBasso DC03 nie ma tego tak samo jak DX3Pro, ale DC05 chyba już wypakowuje w całości (MQA Decoding up to 16x unfold)..

 

Ciekawe także ja wypada Tidal UAPP na kodeku omijającym Androida z obsługą MQA vs Amazon Music Hi-Res na kodeku Android, czy tu jest tylko taka różnica.

Może w UAPP jak się nie wykupi MQA to wtedy odtwarzamy lossless flac przy utworach master?

--

 

W dniu 8.12.2021 o 20:51, lobuz1 napisał:

Wcześniej dziwiłeś się, że ma takie słabe parametry. Może przed zakupem warto zapoznać się ze specyfikacją? Jak tak właśnie robię a czasami wczytuję się nawet w instrukcję przed dokonaniem wyboru. Polecam.

Prawda to, ale ja przed zakupem nie wiedziałem co to dokładnie wszystko znaczy. I tak w dosyć krótkim czasie posiadłem trochę wiedzy, dzięki czemu kupiłem słuchawki ATH i od tego się zaczęło...

Edytowane przez audiuro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności