Skocz do zawartości

Test Topping D30 Pro i A30 Pro


maciux

Rekomendowane odpowiedzi

Tym razem przetestowałem cały komplet :)

 

Topping D30 Pro i A30 Pro to rozbudowany przetwornik oraz wysoce wydajny wzmacniacz, które nie kosztują fortuny. Ten pierwszy ma cztery przetworniki Cirrus Logic, a drugi mnogość gniazd i zapas mocy.


Rok temu przetestowałem model DX3 Pro, czyli udany wzmacniacz zintegrowany Toppinga z interfejsem Bluetooth. Doceniłem go za bardzo dobrą relację jakości do ceny, zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i sonicznym. Teraz przyszła pora na test zestawu dla wymagających, czyli przetwornika D30 Pro oraz wzmacniacza A30 Pro. Pierwszy model kosztuje 1790 zł, a drugi 1590 zł, ale możliwości obu urządzeń wydają się być nieproporcjonalnie duże w stosunku do ceny.

 

https://kropka.audio/test/wzmacniacze/topping-d30-pro-i-a30-pro-recenzja/

 

spacer.png

  • Like 4
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się kiedyś bardzo podobały daki na cs4397 i 4398 (Lampucerka i Citrone Tube DAC), a z czasów bardziej nowoczesnych to Astelle: SR25 i AK70. Ten ostatni, szczególnie jak się porówna cenę, to delikatnie ale jednak zawstydza takiego Cowona Plenue L, który na zachodzie porównywany był z samym SP2000. 

 

Jeszcze o Ipodach touch cirrusowych (ze szczególnym wyróżnieniem 4 generacji) zapomniałem :) No ale to miłe wspominki. 

 

Dobrze wiedzieć, że takie combo Toppingów "robi robotę", na pewno będę miał je na radarze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

@maciux czy sprawdzałeś może czy jest duża różnica pomiędzy połączeniem stacka za pomocą xlr a za pomocą RCA?

Chce wykorzystać Toppinga d30pro który do mnie jedzie do połączenia z 2ma wzmakami - a30pro i jakimś lampowym, na początek myślę albo o Loxjie p20 albo Xduoo MT604 ale te dwa trzebaby podłączyć za pomocą XLR. Dużo stracę podłączając a30pro z użyciem RCA?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Samin napisał:

@maciux czy sprawdzałeś może czy jest duża różnica pomiędzy połączeniem stacka za pomocą xlr a za pomocą RCA?

Chce wykorzystać Toppinga d30pro który do mnie jedzie do połączenia z 2ma wzmakami - a30pro i jakimś lampowym, na początek myślę albo o Loxjie p20 albo Xduoo MT604 ale te dwa trzebaby podłączyć za pomocą XLR. Dużo stracę podłączając a30pro z użyciem RCA?

 

Akurat Toppingów nie łączyłem ze sobą kablami RCA, ale sprawdzałem oddzielnie DAC-a oraz wzmaka w połączeniach niesymetrycznych. Raczej nic nie stracisz, bo A30 Pro po balansie czy nie i tak generuje taką samą moc - A30 Pro tak naprawdę nie jest wzmacniaczem zbalansowanym. Więc jeśli źródło poda po RCA sensowny sygnał, to nie powinno być problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Dla mnie rewelacja, szczególnie w połączeniu z A30 Pro. Wszystko to o czym pisał @maciuxmi się potwierdziło, także mogę pogratulować świetnej recenzji! :)

Przetestowałem ostatnio trochę Toppingów i wszystkie dają radę, ale ten secik to mój faworyt póki co. Ma wsio co potrzeba jeśli chodzi o dźwięk i złącza (no może ja bym się ucieszył z BT ale od tego mam D50s). W skrócie jest czysto jak u Toppinga ale też żwawo, muzykalnie i z wygarem oraz barwą. Jakoś tak radośnie i po prostu chce się słuchać muzyki bez przesadnej analizy. 

Edytowane przez Undertaker
  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, dj1978 napisał:

@lobuz1 zauważyłem na fotkach, że też masz D30 Pro, jak go oceniasz? kupiłeś w PL, czy bezpośrednio w CHRL?

Kupiłem go kiedyś w Chinach. Mam sparowany z lampą Otl i SA1 i jest to bardzo dobre połączenie. Jak to w Toppingu, gra naturalnie, czysto z bardzo dobrą rozdzielczością, ale nie klinicznie- raczej muzykalnie, nasyconym, dynamicznym dźwiękiem. Bardzo go lubię.

Edytowane przez lobuz1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, dj1978 napisał:

Wynika z tego, ze różni się od typowego Topping, który jednak ma tendencję do sterylności acz do zaakceptowania, czego doświadczyłem na - E30 i D90.

Nie jest to dla mnie suche, mdłe granie, ale wciągające, muzykalne, dynamiczne, dobrze zbalansowane bez przesadnego podbicia jakiegokolwiek pasma- naturalnie. Używam czystego srebra do Sinus Otl i Singxera SA1-Nemoi-1220 i Argentum.

Edytowane przez lobuz1
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@dj1978no Ty z tego co widziałem przerobiłeś wiele ciekawych sprzętów w tym lampowego Sinusa OTL srogo wyglądającego, więc kto wie - przy nich może toppingi są sterylne. To tak w ramach przypomnienia sobie Citrone Tube DAC'a czy GlassWare ACF-2. Dla mnie zaskoczeniem było że nawet taki d10s gra już dość kompletnie bym powiedział i np. taki Burek C3P - całościowo niewątpliwie lepszy - grał mi z bardziej postrzępionymi, mniej wygładzonymi krawędziami i dla mnie tak sobie muzykalnie właśnie przynajmniej w sensie barwy (bo już wygar miał iście Ultrasonowy). Toppingi niby też nie są jakieś mega analogowe ale z oddaniem kolorytu moim zdaniem nie mają problemów tylko znowu kwestia odniesienia może mieć tu znaczenie. D30 Pro ma wg mnie tę zaletę nad innymi topikami które do tej pory miałem (może poza setem D50s+A50s+P50 który jednak grał poważniej), że nie gra wszystkiego jakby w jednej płaszczyźnie tylko bardziej kompleksowo, szerzej i z większą swobodą, a przy tym ma już wygar jak z dobrej stacjonarki. No i pozwala sobie na pewne subtelności, dalsze plany i tak dalej. :)

Nie jest to raczej rewolucja przechodząc z E30 (miałem niedawno) ale wydaje mi się że jest lepiej po prostu. No ale czy na tyle żeby warto było dopłacać? Kwestie indywidualne jak to w tym hobby. Możesz też podpytać @Samino zdanie bo też ma to combo zdaje się. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Undertaker napisał:

@dj1978no Ty z tego co widziałem przerobiłeś wiele ciekawych sprzętów

Ostatnio dochodzę do wniosku, że im dalej w las to mam wrażenie coraz większej dezorientacji. Niby szklaki są dobrze pooznaczane, czyli ścieżka - żródło, potem wzmak i dalej słuchawki(ostatnio kolumny). Pewny zawsze byłem, że o ile nie najważniejsze, to bardzo ważne jest źródło, ale ostatnio słuchając różnych DAC zaczynam w to wątpić. O ile najlepiej z wielu przesłanych gra mi Ares II, to jednak po odsłuchach porównawczych (nawet nie ABX, czy jakieś takie) różnica w źródłach robi się dla mnie coraz mniej rozróżnialna a prym przejmuje wzmacniacz i ostatni element grający prosto w uszy. Tor na jakim słucham daj mi ogrom satysfakcji i tak się zastanawiam, że dewaluacja w źródle (vide zamiana Aresa na D30 Pro) nie musi wcale popsuć tego zadawalającego końcowego efektu, który mam teraz. Trzeba przetestować D30 Pro🙂, a może to wniosek dowodzący jakieś zmęczenie materiału🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może po prostu odkryłeś Tajemnicę Audio - vide słynny olej z węża :P Dla mnie od zawsze różnice w sprzętach były niewielkie przy porównaniach AB, ale już przy spokojnych odsłuchach - niekoniecznie. A co i jak się liczy w torze to już nie wnikam, dla mnie najbardziej liczy się efekt końcowy :) Aresa nie znam, wiem jedynie że cieszył się ostatnio niemałą popularnością więc pewnie jest dobry. No ale trochę kosztuje więc rozumiem że perspektywa uwolnienia środków jest kusząca. Nie wiem na ile D30 Pro wpasowałby się w oczekiwany efekt, ale @Aro91który posiada moją-byłą Lampucerę CS4397 wolał ją chyba od Denafrpisa, a ja nie uważam żeby D30 Pro od owej Lampucery był gorszy. Pewnie jak zazwyczaj, coś za coś. 

Co do zmęczenia materiału, to domyślam się o czym piszesz - po wielu latach w tym hobby i przerzuceniu iluś tam sprzętów to normalne. Ja też nieraz wracam myślami do odsłuchów sprzed lat które z różnych względów zapisały mi się w pamięci. No i na forum kilka razy już widziałem że niektórzy po zapoznaniu się z rynkiem po przesyceniu wrażeń osiadają na czymś bardziej pospolitym i tańszym. Ja np. spokojnie mógłbym żyć z takim ZEN Dakiem jako dac/amp po prostu :)

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Undertaker napisał:

 więc rozumiem że perspektywa uwolnienia środków jest kusząca. 

Otóż to, z odzyskanych zasobów, mógłbym kupić jakiś fajny audiofilski bezpiecznik, dobre podstawki antywibracyjne i jeszcze starczy na jakiś lepszy intekonekt. A to wszystko zapewni brzmienie przynajmniej +1 level😉

Edytowane przez dj1978
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Aro91 napisał:

@dj1978 Jakie DACki słuchałeś, bo jak widzę Aresa zostawiłeś jako najlepszy wybór?

Nie policzę nawet wszystkich, które słuchałem. Te których m.in byłem właścicielem - Musical Fidelity MX-DAC (Burr 1795) + Tomanek, Chord Qutest + Tomanek, Auralic Vega, Burson C3 Reference jako DAC, od kilku miesięcy Ares II. Systemy się zmieniały, ale przy tym obecnym Ares wychylił się na przód, ale czy tak zostanie, nie wiadomo, bo taka u mnie teraz sytuacja🙂:

 

20220218_230838.jpg

 

Topping D30 Pro, jest tak jak koledzy pisali, ale D70s po prostu rządzi, 2x AK 4497 robi robotę, dorwałem jedną z ostatnich szt z 2021. Pojawiają się opinie, że jest lepszy od D90 na AK 1x AK 4499 i tak jest dla mnie w istocie - pełniejsza średnica, bardziej soczysta. Fantastyczne poczucie przestrzeni w każdą stronę. W porównaniu do Aresa, podobna klasa grania, lecz D70s ma zauważalnie bardziej rozdzielczą górę, w takim szlachetnym, czystym wydaniu i bas pokazujący więcej faktur. Dodatkowo przewaga funkcjonalnością, ma PRE OUT i Bluetooth.

Sporadycznie oglądam recenzje z YT, ale w poniższej koleś trafił w samo sedno, Porównujący D70s m.in z D30 Pro i Ares II, warto się zapoznać:

 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@dj1978Gratulacje! :) Ciekawy ten D70s i już widzę gabaryty ma konkretne. Z Twojego opisu to aż przypomniał mi się Yulong DAART Aquila pędzony z SMSL'a SP200, z tym że on miał jednego AKM4397. Mimo wszystko zagrało to konkretnie. Powiedziałbym że lepiej niż Topik E30 też na tej kostce choć z Rhinelanderem puszczonym po USB Wireworld Chroma zagrał taki duecik więcej niż przyjemnie ;)

Miłego odsłuchu i ciekaw jestem jak dalej się rozwinie temat (denafrips w komis?)

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Undertaker napisał:

Miłego odsłuchu i ciekaw jestem jak dalej się rozwinie temat (denafrips w komis?)

thx, Ares nie trafi do komisu...nie zdąży, jest już zaklepany🙂 Szkoda mi go, ale akurat potrzebuję PRE, stąd też się wzięła ciągota na zmianę. Ot taki pretekst i daleka od rozsądnych zachcianka😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Możesz też podpytać [mention=30246]Samin[/mention]o zdanie bo też ma to combo zdaje się. 


Mnie to bez sensu pytać bo ja głuchy i różnic nie słyszę.
Dla mnie ważne że to estetyczne pudełka, mają komplet wyjść, w tym zbalansowane i działają bezproblemowo.

Z Ath-r70x to bardzo ładnie gra :)

Wysłane z mojego KB2003 przy użyciu Tapatalka

  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się wydaje że D30 Pro+A30 Pro jednak robią robotę dźwiękowo, bo użytkowo to wiadomo - jak wszystkie toppingi są bycze można powiedzieć :)

Chociaż jak to w tym hobby bywa, część różnic między tańszymi modelami się bardziej "czuje" niż słyszy. Nie jest to nic nowego dla mnie, bo niejednokrotnie miałem wrażenie że między różnymi porównywanymi sprzętami nie słychać wielkich różnic, gdzie jednak w zwykłym codziennym użytkowaniu dało się odczuć poszczególne aspekty brzmienia. 

 

W dniu 19.02.2022 o 00:30, Aro91 napisał:

Szkoda że nie chciałeś bo jesienią mogłem CI podesłać Aresa 2 jak i Lampucere do sprawdzenia co lepsze :3

 

Jakoś nie przypominam sobie ale dzięki za propozycję :D Ja generalnie od jakiegoś czasu raczej nie wymieniam się odsłuchowo, a jak już to idę na całość i po prostu kupuję/sprzedaję różne sprzęty dla czysto audiofilsko-hobbystycznej podjarki. Lampucera na pewno gra jeszcze lepiej niż w czasach kiedy jeszcze ją miałem, choć już wtedy ten DAC prezentował topowy poziom, przynajmniej w kontekście różnych urządzeń z którymi miałem styczność. Jedynie co to USB lekko szumiało na wyższych poziomach głośności. 

 

Ares jak widać to urządzenie bardzo popularne i widziałem że dla niektórych forumowiczów ten DAC wieńczył poszukiwania stacjonarne. Widać coś musi być w tym całym R2R :)

Edytowane przez Undertaker
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Undertaker napisał:

kupuję/sprzedaję różne sprzęty dla czysto audiofilsko-hobbystycznej podjarki.

No właśnie, ten element składowy hobby, trzeba mocniej doszacować. Tak na moje to kramarzenie sprzętem czasem stanowić może i z 50% frajdy czerpanej z audiohobby😉. Chwila nabycia i moment zbycią dostarcza podobnie dużą wartość satyfakcji. No chyba, że ktoś jest kolekcjonerem, to woli li tylko gromadzić.

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności