Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Historia słuchawek pełnowymiarowych


MichalZZZ

Rekomendowane odpowiedzi

 

16 minut temu, manuelvetro napisał:

Klasyczny przykład, jak uczeń przerósł mistrza. 
Ale żeby w rok?

Nie bardzo rozumiem :) Dlaczego uczeń przerósł mistrza? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nikt z tutejszego forum nie miał Sony MDR-R10, na audiohobby.pl miał/ma je Wiktor oprócz całej plejady najróżniejszych Staxów czy Orfeuszy.

 

Co do forum o słuchawkach to moim zdaniem można uznać, że mp3store było pierwszym forum stricte słuchawkowym, co prawda na początku były to głównie zabawki mobilne, ale jednak. Jeśli chodzi o większe słuchawki i tory to faktycznie audiohobby.pl, które powstało, ponieważ wiele osób było niezadowolonych z funkcjonowania forum audiostereo.pl, które w owym czasie z forum hobbystycznego przerodziło się w słup reklamowy za sprawą jego sprzedaży przez właściciela - Lukara (wraz z użytkownikami). 

Na audiohobby przeniosły się z audiostereo wątki typu "Słuchawki wysokiego lotu", gdzie swoje recenzje pisał np. Piotr Ryka, czy "Wzmacniacze słuchawkowe wysokiej klasy".

 

@Undertaker wspomniał tutaj o nieodżałowanej Wikiphonii, na której było bardzo dużo informacji o słuchawkach (w tym o starych planarach), szkoda, że strona nie istnieje. 

 

Jak ktoś sobie lubi pooglądać słuchaweczki vintage, to polecam stronę: https://www.hifi-archiv.info/

Słuchawki też tam są, tylko trzeba sobie "wyłowić" ;)

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za powyższe bardzo ciekawe informacje. Sam się nawet niedawno zastanawiałem gdzie np. P. Piotr Ryka był aktywny, w sensie na jakim forum publikował swoje pierwsze recenzje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gumiak9Doskonale pamiętam szał na Superluxy kiedy wchodziły na rynek i zbiorowe zamówienie HD330 - to były może 3 większe słuchawki w karierze. Furory nie zrobiły, ale sentyment jakiś tam pozostał :D Dużo bardziej podobały mi się HD668B po rekablingu i z padami welurowymi od AKG. 

TS-671 też miałem, sporych rozmiarów były, raczej dla mnie takie sobie. Wolałem Hi-2050 chociaż i one kompletnie dla mnie nie zagrały, niemniej jednak miały swój urok. 

 

Co do Wikiphonii, to faktycznie szkoda że strona przestała istnieć. Nie wszystkie podstrony się ładują. Pamiętam, że jak miałem zajawkę na słuchawki vintage takie jak AKG z serii K240 czy Sennheisery HD525-580 to wyszukiwałem sobie informacje właśnie tam. 

 

@MichalZZZKupna Sony MDR-R10 jakoś niedawno bliski był @Tytus1988ale ostatecznie nie udało się. Szkoda, byłby niezły rarytas na forum :)

 

Tak w ogóle warte odnotowania jest powstanie MuzoStajni jakoś w 2014 roku chyba? Gdzie od razu zaczęły się pojawiać ciekawe teksty, w tym debiut Cytryniarza jako konstruktora Citrone Tube DAC'a. Bardziej sceptycznie swoje opinie wyrażał Rolandsinger aka szwarccharakter, czyli ten który dawno temu jako jeden z pierwszych (przynajmniej za moich czasów) kręcił hajpy na takie słuchawki jak CAL!, Shure SRH-840 czy AKG K540. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jeżeli ja to uczeń, a tutejsi uzytkownicy, którzy są tutaj od lat, to mistrzowie, to jeszcze duuuużo mi brakuje, żeby choć zbliżyć się do wiedzy, którą posiadają :)

Edytowane przez MichalZZZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Undertaker napisał:

Natomiast dla mnie to zawsze był taki mix, gdzie chęć kupienia sobie nowych zabawek popychała mnie ku rozwijaniu zainteresowań muzycznych i vice-versa

Niestety z przyczyn finansowych staję przed wyborem: nowe płyty, czy nowy sprzęt. U mnie wybór oczywisty: nowe płyty wygrywają.

Jednak u mnie rozwijanie zainteresowań muzycznych to priorytet. Sprzęt - tylko narzędzie. Nie stać mnie na hi-end, muszę więc wybierać tanio, ale dobrze. Stąd SAP-2, jak również np. KPP.

19 godzin temu, Undertaker napisał:

Twój sAp-II to nie tak dawno temu był popularny na forum i nawet modowany

Oczywiście wiem o tym, wszystko zaczęło się w moim wątku, w którym opisałem swoje pierwsze wrażenia po odsłuchach SAP-2.  Zainteresował się nim @audionanik, w modyfikacjach pomógl mu @majkel. Obecnie jednak tamten SAP-2 zmienił właściciela, bo w odróżnieniu ode mnie @audionanik żongluje sprzętem. A ja po 3 latach grania z SAP-2 (nie wiem, ile razy Kolega @audionanik przez ten czas zmieniał słuchawki i wzmacniacze ;) ) zmieniłem mu tylko zasilacz z impulsowego na liniowy, co rzeczywiście poprawiło brzmienie, jak wcześniej Koledzy raportowali.

Jak znudzą mi się K530 - podłączam KPP i odwrotnie. Zauważyłem, że latem wolę KPP - i brzmieniowo, i ze względów komfortu: nie grzeją tak mocno w uszy ;)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, The Grand Wazoo napisał:

@Bednaar Zauważyłeś, że Koss Porta Pro są popularne wśród muzyków grających w orkiestrach symfonicznych czy nawet muzyków jazzowych. Z tych "mniej znanych", to np. Adam Bałdych czy Jack DeJohnette :) 

 

Właśnie czytałem kiedyś opinie o KPP i osoby je chwalące wspominali o tym, że wybrali je bo widzieli muzyków używających ich na scenie. Nie wiedziałem, że Bałdych i DeJohnette (a propos, jeden z moich absolutnie topowych, uwielbianych perkusistów) też ich używają. W studiach z kolei muzycy są najczęściej z AKG (K240, K271) lub Beyerdynamic (DT150, DT770). Moje K530 w zasadzie najbardziej podobnie grają do K271 mimo, że tamte są zamknięte. Tzn. podobnie w sensie barwy dźwięku, bo przestrzeni w 271 brak. Jak pisałem, K530, 240 i 271 mają te same przetworniki.

KPP to taki słuchawkowy VW Grabus lub Citroen 2CV - mijają mody na inne słuchawki, a te od 1984 w niezmienionej formie (nie licząc wersji BT lub z pilotem) i wciąż polecane. Nie dane mi było słuchać Grado SR60, ale z opisu dźwięku wnioskuję, że to takie większe KPP?

I ponawiam pytanie: dlaczego teraz tak cicho na forum w temacie Grado? Czyżby już wyszły z mody za sprawą nowych firm (Hifiman, Audeze itp.)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Bednaar dokładnie. Wyszły z mody. Lecz moim zdaniem nie reprezentują też adekwatnie wartości do ceny. W niższych modelach długi ciężki nieodpinany kabel w słuchawkach nauszych. A to wszystko 80$ za driver i kawałek gąbki i plastiku. W dodatku ich historia ze słabym QC. 

 

Wyższe modele wydaje mi się zawsze kierowane były do niszy i tam pewnie dalej funkcjonują i mają jakieś miejsce. Tyle, że przy obecnym wyborze tego co jest na rynku to nie są już konkurencyjni. 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, manuelvetro napisał:

Jesteś bardzo skromny, Michał. To bardzo dobrze, oczywiście.

Mój sąsiad ma osiem samochodów, mercedesy, bmw, audi, Porsche. A ja mam za to Dacię Sandero Stepway i  bogatą wiedzę o motoryzacji.

O konstrukcji samochodów na pewno będziesz wiedział więcej od sąsiada, jak nie teraz to za maks parę lat. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Bednaar napisał:

w odróżnieniu ode mnie @audionanik żongluje sprzętem. A ja po 3 latach grania z SAP-2 (nie wiem, ile razy Kolega @audionanik przez ten czas zmieniał słuchawki i wzmacniacze ;) )

On też nie wie; ale żona ostatnio mu obiecała przymusową kurację z audiozakupoholizmu.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Bednaar napisał:

I ponawiam pytanie: dlaczego teraz tak cicho na forum w temacie Grado? Czyżby już wyszły z mody za sprawą nowych firm (Hifiman, Audeze itp.)?

Ich posiadanie w pewnym momencie przestaje być zabawne. Szczególnie, gdy 1/3 roku leżą na Brooklynie.

1 minutę temu, audionanik napisał:

On też nie wie; ale żona ostatnio mu obiecała przymusową kurację z audiozakupoholizmu.

Bo to trzeba kupić coś, co ma szansę się podobać dłużej, a nie zaraz jakieś wady wychodzą. Przykładowo - takie Ear Streamy można spokojnie używać kilka miesięcy bez znudzenia.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, majkel napisał:

Bo to trzeba kupić coś, co ma szansę się podobać dłużej, a nie zaraz jakieś wady wychodzą. Przykładowo - takie Ear Streamy można spokojnie używać kilka miesięcy bez znudzenia.

Biere

2 godziny temu, majkel napisał:

O konstrukcji samochodów na pewno będziesz wiedział więcej od sąsiada, jak nie teraz to za maks parę lat. :)

Mam już 6 letnią, mówisz bać się? Na razie żarówki, klakson i ogrzewanie tylnej szyby. Ale odpukać, udało się naprawić.

Edytowane przez manuelvetro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, audionanik napisał:

On też nie wie; ale żona ostatnio mu obiecała przymusową kurację z audiozakupoholizmu.

Trzymaj się! Jak te 13 lat temu wybierałem słuchawki, to żona mi mówiła, że mam wybrać takie, których już nie będę chciał zmieniać. No i na razie daję radę - nie licząc zakupu KPP, ale wytłumaczyłem jej, że muszę mieć też porządne słuchawki na miasto... a że w rezultacie też są stacjonarne, to inna sprawa. Na miasto kupiłem sobie hybrydowe doki, ale żona do tej pory myśli, że były w komplecie z Sandisk Clip Sport ;)

7 godzin temu, majkel napisał:

Ich posiadanie w pewnym momencie przestaje być zabawne. Szczególnie, gdy 1/3 roku leżą na Brooklynie.

No właśnie pamiętam, że te hajendowe Grado sypały się, jak stare pudernice - jak to wtedy barwnie ktoś opisał, zapewne niezapomniany kolega Rolandsinger ;)

Ale SR60 też takie psujki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, kopaczmopa napisał:

Sr60, lekko przypominaja KPP ale graja jednak inaczej, troche jak brytyjskie monitory, z ladna srednica,  mniejszym basem i wieksza iloscia wysokich. Mialem kilka lat, nie psuly sie, spoko sluchawki.

Ja miałem je w drewnie, Michauczukowej ręki, sam diabeł mnie podkusił, żeby sprzedać :( 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności