Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×
  • 0

Campfire Audio Andromeda vs Mest II vs...?


Dirian

Pytanie

Cześć. Obecnie posiadam iBasso IT07 oraz Dunu SA6. Lubię oba modele, ale mimo żonglowania tipsami, EQ i źródłami dalej mam wrażenie, że grają one trochę płasko i nie dają mi funu którego bym oczekiwał. Dźwiękowi brakuje głębi, a damskie wokale są pozbawione emocji, co chyba boli mnie najbardziej. Brakuje mi też pewnej otwartości, szerokości sceny jaką mają np Hifiman Sundara czy iBasso SR2. Oczywiście wiem, że dokanałowki to inna bajka, ale może da się coś zdziałać w tej kwestii w większym budżecie.

 

W Dunu brakuje mi też zejścia i mocy basu jaką posiadają IT07. Nie chciałabym jednak słuchawek z większą ilością basu od IT07, tu i tak jest go trochę ponad normę.

 

Dodam, że jestem wyczulony na agresywne wysokie tony. Jakieś świszczenie, ostrości, psują mi całkowicie przyjemność ze słuchania muzyki. W IT07 i SA6 na szczęście tego nie ma. Myślę, że oczekuje rozrywkowego brzmienia, ale bez "kocyka" i że słyszalnymi detalami.

 

I tu pojawia się pytanie czy warto inwestować w coś droższego? Najlepiej prosiłbym odpowiedzi osoby które słuchały danych modeli, bo teorii przerobiłem już tyle, że mam dosc - większość recenzji droszych modeli to praktycznie same zachwalanie. Ciężko znalezc negatywna opinie o IT07, a dla mnie jednak do ideału tu sporo brakuje.

 

Według niektorych recek IT07 grają jak totalny high end i endgame, no ale jak tak wygląda endgame to chyba mam za duże wymagania i może szukam czegoś co nie istnieje 🤔

 

Na oku mam CA Andromeda 2020 lub UM Mest II. Kusza mnie i jedne i drugie, choć cena Mestow już trochę zwala z nóg - tym bardziej, jeśli nie podejdą 🙄Myślę jeszcze nad CA Vega 2020, ale podobno nie są warte swojej ceny może jednak ich rozrywkowe granie będzie tym czego szukam? Szkoda że tak ciężko o egzemplarze testowe tak drogich dokow, ale wiadomo - Polska to egzotyczny rynek.

 

Jesli chodzi o źródła to obecnie mam iBasso DX300, Lotto S1, Earmen Sparrow oraz DC03 i ikko Zerda, wiec coś się na pewno dopasuje.

 

Od razu dodam, że nauszne nie wchodzą w grę - tutaj iBasso SR2 i Sundary na inny humor mnie zadowalają, ale do pracy ich nie zabiorę bo miejsce w walizce jest mocno ograniczone.

 

Edytowane przez Dirian
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

IT07 koło hi-endu nawet nie leżały, także wymagania masz jak najbardziej normalne ;) 

 

MEST nigdy nie słyszałem, także w ich temacie się nie wypowiem. Co do Andromed - wersja 2020 jest najciemniejsza, ale jednocześnie najlepsza technicznie. Poprzednie wersje tych słuchawek mają dość agresywną górę, także jeśli ostrość psuje Ci przyjemność z odsłuchu możesz je sobie odpuścić. Model 2020 powinien zmieścić się w granicach Twojej tolerancji. Zasadniczo Andromedy 2020 to chyba najbezpieczniejszy wybór wśród IEMów do 5 tysięcy Złotych, bardzo dobre zestrojenie i świetne techikalia (zwłaszcza fenomenalna separacja i holografia).

 

Jeśli chodzi o alternatywy (biorąc pod uwagę profil brzmienia, którego szukasz) możesz również rozważyć Sony IER-M9 :) 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dzięki za opinię. Andromedy chyba faktycznie wydają się najbezpieczniejsze po przewałkowaniu dziesiątki wątków. Jeśli wersja 2020 jest najciemniejsza, to powinna mi tym bardziej podejść. Na head-fi spotkałem się jednak z wieloma opiniami, że Mest II to upgarde względem Andromed - opinie w stylu "now I know, that I don't really need Anrdomeda" przewijały się kilka razy. Z drugiej strony dopłata to jednak ok 2k zł, więc jakby nie patrzeć - to całkiem sporo. 

 

Początkowo próbowałem też sugerować się kilkoma rankingami, min. od crinacle, ale tam w nausznikach KSC-75 czy KPP są dużo wyżej od iBasso SR2 to już zgłupiałem totalnie i więcej na żadne rankingi nie patrzę 😬

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
27 minut temu, MrSheep napisał:

IT07 koło hi-endu nawet nie leżały, także wymagania masz jak najbardziej normalne ;) 

Hmm. 🤷‍♂️ Moje AM05 leżą wg. @Spawna rankingu w hajendzie. 🎶 Co prawda na przedostatnim miejscu, ale... A leżały koło IT07 , z wpiętą w nie meduzą II srebrną za 1k i dostały baty. Z xdp300r i shanlinga M6. https://muzostajnia.wordpress.com/2021/05/29/rodzina-ibasso-audio/ Wcześniej miałem na testach 64audio nio za 8,5 k https://muzostajnia.wordpress.com/2021/05/11/64-audio-nio-rzut-uchem/ i dla siebie wybrałbym IT07 jednak. Może mam specyficzny gust? EX800ST, CA Orion, Polaris, ANEW X-1 i kilku innych się pozbyłem. Zostawiłem sobie podobnie grające gr07x, flc8s i AM05 właśnie, które są IMO ubogą wersją IT07 , vide recka wyżej. Najlepsze są AM05 :D Oczywiście, nie ośmielam się tu z @MrSheepw 1/100 doświadczeniem równać.

 

Mea culpa, @Dirianja sam Cię namawiałem na IT07. Dla mnie były spełnieniem marzeń. Wziąłbym je od Ciebie chętnie, gdyby nie to, że dziś kupiłem innego flagowca :) 

No, ale chyba pisaliśmy, że grają równo (nudno) bez wodotrysków :( 

@Dirian, @Palpatinemiał Andro, a potem Mesty...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, manuelvetro napisał:

Mea culpa, @Dirianja sam Cię namawiałem na IT07. Dla mnie były spełnieniem marzeń. Wziąłbym je od Ciebie chętnie, gdyby nie to, że dziś kupiłem innego flagowca :) 

No, ale chyba pisaliśmy, że grają równo (nudno) bez wodotrysków :( 

 

Nie mam broń boże (jakikolwiek, bo ja ateista 😶) pretensji, czytałem o nich przez miesiąc zanim je kupiłem. Ale mimo wszystko to nie to czego szukam. Wiadomo jak jest w tym "hobby" - trzeba wywalić kupę kasy, kupisz coś, cieszy cię 2-3-4 tyg, a później stwierdzasz, że to jednak nie to czego szukasz :D

 

Całe szczęście, że z nausznikami mam chociaż spokój, bo iBasso SR2 cały czas bardzo lubię, choć też mają swoje za uszami. Na inny humor fajnie wchodzą Sundary, a jak się znudzą, to wracam znów do SR2 i jest miodzio. Na razie zrobiłem 3-4 takie rundki i mi to pasuje. Fajnie jakby w dokanałówkach coś takiego znaleźć, no ale duet SA6-IT07 tego nie zapewnia. Choć nie wykluczam, że IT07 sobie zostawie, bo w elektronice czy techno ten wyrazisty bas się całkiem spełnia.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tak krótko i króciutko, bo zwyczajnie nie chce mi się rozwlekać przed śniadaniem.

 

Technicznie Mesty Mk2 wytrą Andromedami podłogę i to do sucha. Masz świetne źródła (DX300), więc wyciągniesz z tych słuchawek przysłowiowego "maxa". Andro 2020 są naprawdę spoko i rozumiem czemu ludzie tak je uwielbiają, ale bas jest na jedno kopyto i nijak ma się do tego z  Mestów, plus Andro wymagają jednak dobrego kabla, żeby wyciągnąć z nich potencjał, gdzie w Mest Mk2 w zestawie dostajesz już naprawdę świetny kabel od PW Audio, który gniecie ten stockowy Alo Audio w Andromedach. Dopłata owszem, jest sroga, ale w każdym calu uzasadniona i nie bez powodu na Mesty jest tak dziki hajp i ich popularność nie wzięła się z nikąd mimo naprawdę srogiej ceny.

 

9 godzin temu, manuelvetro napisał:

Hmm. 🤷‍♂️ Moje AM05 leżą wg. @Spawna rankingu w hajendzie. 🎶 Co prawda na przedostatnim miejscu, ale... A leżały koło IT07 , z wpiętą w nie meduzą II srebrną za 1k i dostały baty. Z xdp300r i shanlinga M6. https://muzostajnia.wordpress.com/2021/05/29/rodzina-ibasso-audio/ Wcześniej miałem na testach 64audio nio za 8,5 k https://muzostajnia.wordpress.com/2021/05/11/64-audio-nio-rzut-uchem/ i dla siebie wybrałbym IT07 jednak. Może mam specyficzny gust? EX800ST, CA Orion, Polaris, ANEW X-1 i kilku innych się pozbyłem. Zostawiłem sobie podobnie grające gr07x, flc8s i AM05 właśnie, które są IMO ubogą wersją IT07 , vide recka wyżej. Najlepsze są AM05 :D Oczywiście, nie ośmielam się tu z @MrSheepw 1/100 doświadczeniem równać.

 

Z całym szacunkiem Manu, ale ani M6 ani tym bardziej XDP-300R nie są powalającymi źródłami i testowanie na nich Nio to jak pisanie recki nowego Porsche 911 GT3, którym jeździło się po bułki do osiedlowego sklepiku. Nio miażdżą i to jest fakt. Zwłaszcza jak wymieni im się kabel na coś sensownego - nie, nie gładkiego Satina, bo to też kiepskie parowanie. Nio miażdżą koherentnością brzmienia, połączeniem muzykalności, wierności i technikaliów. Miażdżą trójwymiarową sceną, zbalansowaniem między emocjonalnością a detalicznością, wciągają przekazem i grają wszystko włącznie z wyjątkowo kiepsko zrealizowanymi utworami. Kabel w zestawie to jest kpina i hańba, śmiech i żenada, ale już dobra, klarowna miedź pokazuje ich potencjał. Do tego moduły Apex i jest zabawa. Basem nie mają podjazdu do Empire Ears pod kątem rozdzielczości i faktury, ale też nie każdy potrzebuje takiej jego ilości jaką oferuję hybrydowe modele od EE. 

 

Także, drogi autorze, jak masz możliwość dozbierać hajsiwa i zaszaleć na pełnej, to spróbuj wypożyczyć sobie Nio od MP3Store i poczuj tę moc :) Jak nie, łap za Mesty Mk2 (które nota bene mogą CI się bardziej spodobać w przypadku posiadania DX300) i ciesz się życiem, walcz z próchnicą i syć uszy dobrym brzmieniem.

  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Miałem przez jakiś czas obie pary. Dokładnie tak jest, że  Andro 2020 to najciemniejsze Andromedy ze wszystkich rewizji i chyba technicznie też najlepsze. Ja jednak ceniłem wcześniejsze, wyeksponowane pewnie aż zanadto soprany, więc mnie się bardziej podobały starsze. Jednak 2020 wydają się bardzo dobrze pasować do Twoich wymagań.

Mnie Mest II podobały się bardziej od Andromed, wg mnie były lepsze technicznie, a dźwięk bardziej "prawdziwy". Bas też lepiej fakturowany, w Andro miejscami wydawał mi się rozmyty w porównaniu. Mest II brzmią inaczej niż I, pierwsza odsłona mogłaby Ci się nie spodobać ;) Jeśli możesz dołożyć 2k, top wg mnie warto, choć Andro to też dobra inwestycja.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

W mojej opinii najlepsze Andromedy to wersja V2. Miały najlepszą górę i świetnie poprowadzoną scenę na wysokość i szerokość. Przy odpowiednich nagraniach dźwięk wręcz otaczał słuchacza. Niestety armaturowy bas mimo że bardzo szybki i dość obfity był jednowymiarowy. To i fakt, że szumiały prawie na każdym DAPie to jedyne minusy jakie mógłbym wymienić. Wersja 2020 wg mnie jest ciemniejsza i z mniejszą sceną - mi nie przypadła go gustu,

Mest MK2 to wyższy poziom techniczny niż Andromedy, ale nie są ich rozwinięciem jeśli chodzi o brzmienie. To są słuchawki iem, które mogą konkurować z nausznymi słuchawkami i to z wyższej półki pod względem technikaliów. Oczywiście pewnych aspektów w małych iem nie da się przeskoczyć, ale pewne robią nawet lepiej. Ot kwestia preferencji i wymagań. Mest Mk2 to kameleony - zagrają tak jak zagra źródło i tipsy. Napisałem o nich kilka zdań na muzo:

https://muzostajnia.wordpress.com/2021/06/07/8137/

 

Jeśli masz DX300 to obowiązkowy będzie AMP12 ;)

Edytowane przez Palpatine
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
56 minut temu, Vaiet napisał:

 

Z całym szacunkiem Manu, ale ani M6 ani tym bardziej XDP-300R nie są powalającymi źródłami i testowanie na nich Nio to jak pisanie recki nowego Porsche 911 GT3, którym jeździło się po bułki do osiedlowego sklepiku.. 

Za słuszne uwagi dziękuję. Doświadczenie w hajendzie mam śladowe, o czym uczciwie w rzutem ucha na 64audio Nio pisałem. https://muzostajnia.wordpress.com/2021/05/11/64-audio-nio-rzut-uchem/ Niemniej, udało mi się je do Porsche porównać przed Tobą, co mnie cieszy :D a i pozachwycałem się niezgorzej, acz mniej precyzyjnie :) boś Ty recenzent pierwszej wody, a ja zaledwie pasjonat. Stare Twoje recenzje na Muzo cieszą się niesłabnąca popularnością https://muzostajnia.wordpress.com/author/noise666/ czego o samym Muzo już powiedzieć nie można. Szkoda, że nie strzelisz czasem na starych łamach choć rzutu uchem, bo z dużą satysfakcja czytam Twoje rzeczowe i barwne wpisy na forum.

Ale co do jednego się nie zgodzę - muzycznie xdp300r bije shanlinga M6 (trochę) ze wszystkimi IEM, z którymi słuchałem. Ustępuje oczywiście mu mocą. Nie miałem lepszych dapów i nie będę raczej miał. Trudno mi sobie wyobrazić, by jakikolwiek DAP mógł zagrać dużo lepiej niż xdp300r z IEM. Trochę, owszem. Różnice są w procentach, kilka procent , dźwiekowo, na korzyść xdp300r względem M6. Dopuszczam możliwość, że xdp300r będzie o kilka procent gorszy niż np. Dx300. Nie wierzę w kilkanaście nawet. Co zrobić? 🤷‍♂️

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Polecam spróbować Kinera Nanna. Nie jest to granie high endowe, technicznie w moim rankingu dostały w dupę zarówno od Mest1 jak i KSE1200 (w sumie to nawet od wartych 300 dolarów Blessing2), ale grają tak piękną barwą i funem, że nie mogę się od nich odkleić. Nie polecam zakupu w ciemno i nie wiem jak się one mają do Mest2, ale przejedź się do MP3Store albo zapytaj, czy nie mają demówki i spróbuj, wg mnie warto. Generalnie moja opinia o nich pokrywa się z tym chłopakiem.

 

 

Grają bardzo dobrze wszystkie gatunki, ale wymagają dosyć mocnego prądowo źródła, najlepiej też nie bardzo basowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dzięki za rozbudowaną dyskusję ;)

 

Czyli jednak raczej celować w Mesty.... Muszę przeprowadzić poważną dyskusję z moim portfelem 😆

 

@neonlight - o EE myślałem, ale im więcej czytam o ich słuchawkach tym większy mętlik. Strasznie dużo skrajnych opinii.

@Najner - o Nanna też czytałem, ale mam pewne obawy, że nie będzie to wystarczający przeskok z IT07 - o ile w ogóle. Ale może faktycznie warto by ich posłuchać. Widziałem też, że jest nowa wersja Imperial Nanna, choć podobno nie gra już tak "kolorowo", a bardziej technicznie.

Edytowane przez Dirian
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

To jeszcze pytanko do @tommir;)

 

Jakbyś na tle Andro 2020 i Mestów II ocenił MMR Gae Bolg? Widziałem, że miałeś je swego czasu w komisie. Warto się nimi też zainteresować w moim przypadku?

 

 

Edytowane przez Dirian
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 godziny temu, Dirian napisał:

Ale może faktycznie warto by ich posłuchać. Widziałem też, że jest nowa wersja Imperial Nanna, choć podobno nie gra już tak "kolorowo", a bardziej technicznie.

Podobno nowa linia Kinera wjeżdża właśnie do MP3Store. Odsłuch nic nie będzie Cię kosztował, a może zauroczysz się jak ja ;) Andro też będziesz mógł odsłuchać i porównać (tutaj IMO bas porównując do dobrych dynamików jest słabiutki). Co do pozostałych chyba nie masz takiego luksusu i byś musiał brać w ciemno ;)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Radziłbym posłuchać Andromed 2020 a nie tylko czytać o nich i posłuchać też wspomnianych przez @Palpatine Andromed V2. Tu może być trudniej, bo nie wiem czy są dostępne. To może uratować Twój portfel przed wydaniem kasy na droższe Mesty, które mogą potem więcej stracić na sprzedaży, chyba,że będziesz z nimi dłużej (a tu na forum to rzadkość). Andromedy reprezentują bardzo dobry poziom, można pozmieniać kable, kupując je od FAW albo nawet zaszaleć za kablem od Audiofanatyka.

 

Każde z IEM warto wsadzić do ucha i zbadać prywatną ergonomię. Zwykle z tipsami nie z pudełka. U mnie akurat Andzie współpracują a jeden model Kiner już nie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zgodziłbym się, ale autor pytania raczej nie toleruje mocnych wysokich tonów a V2 są jednak dość jasne, ale kto wie...

Z Andromedami, a tym bardziej z Mest Mk2 można zakończyć przygodę z szukaniem innych iem, ale wiadomo jak wygląda nasze hobby ;) Ja co prawda nawet nie zerkam w stronę innych i mam nadzieję, że to będą słuchawki z którymi spędzę jeszcze więcej czasu niż z Andro.

Co do kabli to Andromedy świetnie reagują na kable, miałem FAW Hybrid iem oraz testowałem oba modele Fanatum Jakuba i trzeba powiedzieć, że to są bardzo wysokiej próby kable. Mi szczególnie z Andro przypadł do gustu model Fanatum Eisodos - bardzo duża poprawa czystości i sceny względem FAW oraz ładnie zaokrąglone skraje, co więcej wygląd i ergonomia na najwyższym poziomie. Jak ktoś chce sprawić sobie przyjemność i wykończyć swoje ulubione iem to polecam bardzo.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 godzin temu, Najner napisał:

Polecam spróbować Kinera Nanna. Nie jest to granie high endowe, technicznie w moim rankingu dostały w dupę zarówno od Mest1 jak i KSE1200 (w sumie to nawet od wartych 300 dolarów Blessing2), ale grają tak piękną barwą i funem, że nie mogę się od nich odkleić. Nie polecam zakupu w ciemno i nie wiem jak się one mają do Mest2, ale przejedź się do MP3Store albo zapytaj, czy nie mają demówki i spróbuj, wg mnie warto. Generalnie moja opinia o nich pokrywa się z tym chłopakiem.

 

 

Grają bardzo dobrze wszystkie gatunki, ale wymagają dosyć mocnego prądowo źródła, najlepiej też nie bardzo basowego.

@Najner czy miałeś także któreś Andromedy czy tylko KSE, Mest ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
29 minut temu, Lord Rayden napisał:

Radziłbym posłuchać Andromed 2020 a nie tylko czytać o nich i posłuchać też wspomnianych przez @Palpatine Andromed V2. 

Wiadomo, najlepiej by wszystko przesłuchać ale z dostępem do tych droższych modeli jest bardzo ciężko. Używek mało, wersji demo często nie ma - a szkoda.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Warto podpytać dystrybutorów. Jeszcze niedawno MiP miał i demo V2 i 2020. Jak pytałem polskiego dystrybutora o demo Mest Mk2 to ustawiała się za nimi bardzo długa kolejka mimo, że wersja demo nie była dostępna. Może coś się zmieniło w tej sprawie przy tak ogromnym zainteresowaniu.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 godzin temu, Dirian napisał:

To jeszcze pytanko do @tommir;)

 

Jakbyś na tle Andro 2020 i Mestów II ocenił MMR Gae Bolg? Widziałem, że miałeś je swego czasu w komisie. Warto się nimi też zainteresować w moim przypadku?

 

 

Dla mnie były zdecydowanie za ciemne i za ponure. Ale jeśli chodzi o bas to mimo, że armatura mógłby zawstydzić niejeden dynamik.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 minut temu, Palpatine napisał:

Warto podpytać dystrybutorów. Jeszcze niedawno MiP miał i demo V2 i 2020. Jak pytałem polskiego dystrybutora o demo Mest Mk2 to ustawiała się za nimi bardzo długa kolejka mimo, że wersja demo nie była dostępna. Może coś się zmieniło w tej sprawie przy tak ogromnym zainteresowaniu.

W sprawie Mest nic się niestety nie zmieniło jeśli chodzi o demo, pytałem ostatnio. Sproboje o Andro podpytać, dzięki za info.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, Lord Rayden napisał:

@Najner czy miałeś także któreś Andromedy czy tylko KSE, Mest ? 

Hej, miałem pierwsze, "miętusowe" Andro na własność przez kilka miesięcy, kupione na Mykupykusuperdeals ;) Dla mnie to zawsze będą świetne słuchawki, ale do moich zapotrzebowań (głównie elektronika i metal) znalazłem wiele lepszych.

Edit: no i autor wątku napisał, że potrzebuje rozrywkowego brzmienia, a takim bym Andro nie nazwał. 

Edytowane przez Najner
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
36 minut temu, Dirian napisał:

A co sądzicie o Astell&Kern T9ie? Trochę inna bajka bo dynamiki, ale podobno brzmienie ciekawe i rozrywkowe. Ktoś słuchał? U nas chyba trochę egzotyk.


Niezłe słuchawki, ale zdecydowanie nie za cenę jaką woła za nie Astell. Andromedy są znacznie ciekawszym wyborem.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności