Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Vintage HiFi


marek_m

Rekomendowane odpowiedzi

Rozważam zakup wzmacniacza "vintage":

  • wycieraczki (tzn. VU Meters);
  • solidne gały i dźwignie;
  • srebrny lub szampański;
  • front metal, boki metal lub drewno;
  • sprawny technicznie;
  • wzorowy wizualnie (musi cieszyć oko);
  • marki: realnie Sony, Akai, Pioneer, Sansui, Kenwood (na Accuphase / Luxman mnie nie stać);
  • budżet: ok. 3000 PLN (nie jest duży, ale to jest totalna fanaberia).

Szukanie rozpocząłem od tej strony, ale z pewnością źródeł jest więcej.

Oferty na eBay też obserwuję, ale tam jest sporo "badziewia".

Preferuję zakup w EU, choć może w Japonii są lepsze źródła (wszak dominuje sprzęt japoński).

 

Jeżeli są na forum osoby mające wiedzę / doświadczenie w tej zabawie i chciałby się podzielić z innymi, chętnie wysłucham / poczytam :)

 

4 razem.jpg

 

 

Edytowane przez marek_m
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radziłbym szukać w okolicach gdzie można podjechać, obejrzeć i przetestować przynajmniej godzinkę odsłuchu. Ciężkie czasy nastały na kupno vintage, bo ceny poszybowały ostro w górę. Yamahę CR2020 kupowałem kilka lat temu za 1000 pln, następną za 1800 pln, a teraz 5000-6000.

Żeby nie było offtopu proponuję coś takiego:

https://www.olx.pl/d/oferta/wzmacniacz-sharp-optonica-sm-3636-CID99-IDLbkyK.html

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oba zaproponowane sprzęty wyglądają zacnie, ale nie mają wycieraczek :( 

 

Cokolwiek kupię, powinno oczywiście grać, ale przede wszystkim musi wyglądać :) 

 

To nie będzie sprzęt podstawowy, to będzie sprzęt wystawowy :D 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, marek_m napisał:

Oba zaproponowane sprzęty wyglądają zacnie, ale nie mają wycieraczek :( 

 

Cokolwiek kupię, powinno oczywiście grać, ale przede wszystkim musi wyglądać :) 

 

To nie będzie sprzęt podstawowy, to będzie sprzęt wystawowy :D 

nie będzie łatwo się zmieścić w tym budżecie żeby to wyglądało - 1-1.5k euro należałoby liczyć .. ewentualnie https://allegrolokalnie.pl/oferta/technics-sea5-koncowka-mocy i dać do dorobienia obudowę z drewna (o ile ten przegląd był sensownie zrobiony - inaczej odradzam)

vu ładne to niestety bardzo poszukiwany temat - im ładniejsze tym sprzęt bardziej drożeje.. a jak dorzucali je do sprzętów z wysokiej półki to były fajne..

co jeszcze ewentualnie bym doradził to poszukać yamah'y pc-2002 / mitsubishi a-10dc (a-15dc) z frontem z vu - ale tutaj raczej wszystko będzie odrobinę ponad budżet

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu kupiłem w komisie na Przymorzu Akai aa1050 w idealnym stanie. Nie tylko wyglądało, ale grało zacnie. Tylko, że wtedy dałem za to trzy stówy, dziś 1400 co najmniej wołają. Amplituner Akai AA 1050. HI-FI Stereo. Classic Vintage. Po całkowitej rewitalizacji. (fryderykdanielczykstore.com) Klasycznych wycieraczek jednak nie miał, te co widać to wskazówki od strojenia tunera. Ale za to było dobre wyjście słuchawkowe.

akai aa 1050 po renowacji

Edytowane przez Rafacio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ma mieć wycieraczki i grać ładnie, to zaszalej i kub Rotel RA-1312 lub RA-1412. To jest wintydżowy hi-end, ale ostrzegam - bezlitosny dla budżetu. RA-1312 trochę przekracza 3000. 1412 - już ponad budżet (4-5 tys. za vintage).

 

rotel-ra1412-integrated-amplifier.previe

 

Edit: Żeby nie było, że jestem gołosłowny: znam bardzo dobrze wintydżowe Rotele, mam od wielu lat inny model - minimalistyczny RA-840BX2, więc pewnie Autor wątku nie będzie nim zainteresowany, ale warto odnotować fakt, że wzmacniacz ten ma ponad 30 lat i wciąż pięknie gra:

 rotelra840bx2.jpg

Edytowane przez Bednaar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W taki razie na Twoim miejscu wybrałbym Rotela RA-1312, może uda się trafić do 3000 zł. Ten mój jest niezawodny - staruszek i zero awarii. Tutaj nieco inne ujęcie RA-1312 z widocznymi nietypowo umieszczonymi terminalami wejść i wyjść - na bocznej ściance:

 

rotel-ra1312.jpg

 

Jest jeszcze tańsza alternatywa, Rotel RA-812:

 

6edc93fb537aa86a6a09bece2440299f.jpg

Edytowane przez Bednaar
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę szukać, przy czym dla mnie najważniejszy jest stan wizualny. Innymi słowy, jeżeli kupię, to ten egzemplarz, który wyda mi się najładniejszy. 

 

Mało to profesjonalne, ale w tym wypadku wygląd to kwestia podstawowa :) 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że ma to być element wystroju sklepu ze sprzętem stereo? W takim razie to jak najbardziej profesjonalne podejście, ale pod innym kątem ;)

RA-1312 prezentuje się bardzo okazale, atrakcyjnie :)

Edytowane przez Bednaar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 3 tygodnie później...

Poranne testowanie :) 

 

IMG_2787.jpeg

 

Nie podjąłem jeszcze decyzji odnośnie źródła, więc tymczasowo podłączyłem starego iPada + IKKO Zerda.

Nie wykluczone, że kolejnym tymczasowym źródłem będzie DX3 Pro+ 😳

Zanim zdecyduję się na "porządny" streamer, muszę ustalić gdzie to maleństwo ma stać ;) 

 

Propozycje streamera nadal mile widziane :) 

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, marek_m napisał:

Propozycje streamera nadal mile widziane

Obiło mi się gdzieś, że ktoś ostatnio Zen Streamera zakupił i jest zadowolony, możesz sobie zbadać temat, bo IFI dosyć dobrych komponentów używa w tych swoich maleństwach, no i wbudowany jest tam ich iPurifier do oczyszczania sygnału ze śmieci.

Ja mam za to pytanie z innej beczki. Co w ogóle zyskujemy mając taki streamer? Jeśli korzystamy z PC przy takim biurkowym odsłuchu. Ewentualnie mamy DAPa.

Zakładam, że realnej korzyści poza ewentualną wygodą nie ma. No i pytanie czy sterowanie czymś takim i tak nie sprowadzi się do odpalenia aplikacji na PC/Telefonie, w celu np wyszukania jakiegoś utworu czy albumu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Enlil napisał:

Obiło mi się gdzieś, że ktoś ostatnio Zen Streamera zakupił i jest zadowolony, możesz sobie zbadać temat, bo IFI dosyć dobrych komponentów używa w tych swoich maleństwach, no i wbudowany jest tam ich iPurifier do oczyszczania sygnału ze śmieci.

 

Mam Zen Streama na oku, ale jest kapkę za drogi :( 

Trochę tego IFI już kupiłem: ZEN Blue, ZEN DAC, ZEN CAN i ostatnio Go Blu :) 

 

3 godziny temu, Enlil napisał:

Ja mam za to pytanie z innej beczki. Co w ogóle zyskujemy mając taki streamer? Jeśli korzystamy z PC przy takim biurkowym odsłuchu. Ewentualnie mamy DAPa.

Zakładam, że realnej korzyści poza ewentualną wygodą nie ma. No i pytanie czy sterowanie czymś takim i tak nie sprowadzi się do odpalenia aplikacji na PC/Telefonie, w celu np wyszukania jakiegoś utworu czy albumu.

 

Na biurku wzmak stoi tymczasowo. Docelowo może trafić do salonu lub na bazarek. Jeżeli trafi do salonu, to streamer będzie raczej konieczny. Nie chcę przesyłać sygnału po BT, wolę WiFi. Co nie znaczy, że nie przetestują Topping'a DX3 Pro+ w roli "źródła". Tym bardziej, że ma pilota i mógłbym z kanapy sterować głośnością (w moim wieku to ważne) :D   

 

____________________________

 

Dodam, że 40-letnia dziurka w tym wzmaku jest tak słodka, że od rana wtykam w nią wszystko co mam najlepszego i jest miodzio :D 

 

 

 

Edytowane przez marek_m
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, marek_m napisał:

Na biurku wzmak stoi tymczasowo. Docelowo może trafić do salonu lub na bazarek. Jeżeli trafi do salonu, to streamer będzie raczej konieczny. Nie chcę przesyłać sygnału po BT, wolę WiFi. Co nie znaczy, że nie przetestują Topping'a DX3 Pro+ w roli "źródła". Tym bardziej, że ma pilota i mógłbym z kanapy sterować głośnością (w moim wieku to ważne) :D   

 

____________________________

 

Dodam, że 40-letnia dziurka w tym wzmaku jest tak słodka, że od rana wtykam w nią wszystko co mam najlepszego i jest miodzio :D 

Jak byś scharakteryzował jego brzmienie? Ja mam ponad 30-letniego Rotela i jego dziurka słuchawkowa jest genialna - mocny bas (ale krótki, impulsowy "punch"), dynamika, ciepłe barwy - generalnie każdy podzakres słychać zdecydowanie - górę i środek też. Taki mocno dosadny wzmacniacz, więc idealny do rocka (obecnie słucham jazzu, ale też daje radę). Ale nie ma wycieraczek ;) - zresztą dałem już wcześniej w tym wątku jego zdjęcie.

No i jeszcze jedno pytanie - czy transformator nie buczy? Bo w moim Rotelu jest ten problem.

Edytowane przez Bednaar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Bednaar napisał:

Ja mam ponad 30-letniego Rotela i jego dziurka słuchawkowa jest genialna

Yamaha AS-500, marantz pm6004, 5003, harman kardon hk900 - to są sprzęty, które miałem/mam od kilkunastu lat. Dziurka słuchawkowa = lipa/przeciętność, większość wzmaków słuchawkowych/prawie wszystkie je bije bez pojedynku. Jednak vintage to vintage.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Bednaar napisał:

mam ponad 30-letniego Rotela i jego dziurka słuchawkowa jest genialna - mocny bas (ale krótki, impulsowy "punch"), dynamika, ciepłe barwy - generalnie każdy podzakres słychać zdecydowanie - górę i środek też. Taki mocno dosadny wzmacniacz

 

Dokładnie tak 👍 

+ wycieraczki (które mnie hipnotyzują) :) 

 

9 minut temu, manuelvetro napisał:

Jednak vintage to vintage.

 

Owszem :) 

 

Powtarzam to sobie codziennie rano, kiedy patrzę w lustro :D 

  • Thanks 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmak vintage tak bardzo mi się spodobał (magia wycieraczek), że uruchomiłem poszukiwania kolejnego, tym razem z przeznaczeniem do salonu :) 

 

Ponieważ ostatecznie wybrałem Apple Music jako podstawowe źródło - zastanawiam się nad dokupieniem adaptera AirPlay 2.

 

Znalazłem Belkin SoundForm Connect

 

Czy miał ktoś okazję testować, ewentualnie ma inny pomysł na AirPlay 2 w urządzeniu vintage ?

 

 

Edytowane przez marek_m
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od rana testuję w gabinecie Wiim Mini :) 

 

Mniejszy niż krążek hokejowy, a mimo to skutecznie spina XX wiek (JVC) z XXI wiekiem (streaming) 👍

 

Kto wie, może to kombo ostatecznie trafi do salonu :D 

 

 

 

 

Edytowane przez marek_m
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności