Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Fanklub iFi Audio Zen Stack (Zen Dac, Zen Can, Zen Blue)


mariuszryszard

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, syl napisał(a):

nie przerobić starego prostownika

ja bym spróbował, gdybym umiał 😉

44 minuty temu, Artorias napisał(a):

wiec tutaj bym nie dramatyzował

Nie zamierzam, luz

40 minut temu, marek_m napisał(a):

Też tak uważam

Spoko dzięki, widziałem.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Chce mi się burr Browna 😉 Nie mam żadnych innych słuchawek niż IEMy i nie zamierzam. Dlatego, proszę, podpowiedzcie, co z Burkiem wziąć:

1. Ifi idsd micro bl/ifi hip dac 

czy

2. Zen daca. A jeśli jego, to v1 czy v2 oraz jaki zasilacz? Nie słucham z laptopa. Źródłem będzie tylko i wyłącznie smartfon.

 

Kwestie mobilności etc. nie mają dla mnie znaczenia. Od tego mam dapa.

 

 

Edytowane przez side
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.03.2023 o 02:34, side napisał(a):

Zen daca. A jeśli jego, to v1 czy v2 oraz jaki zasilacz

ZenDacV1 i V2 grają identycznie. Możesz jeszcze polować na wersje V1 z bebechami od V2 (numer seryjny zaczynający się od 5304), która ma dostep do tych samych firmware co V2. Zasilanie to byle jaki impulsowy 5V/1A (zen dac konstrukcyjnie nie może wziąć więcej prądu niż około 900mA), natomiast jak chcesz wycisnąć z niego maks to liniowy 5V/1A, cokolwiek z aliexpress za około 200zl powinno być Ok. Z tym że, wiadomo jaki dzisiaj jest rynek i na ile wyceniony jest obecnie ZenDac - 950zl nowy to jest skandal w biały dzień (chociaż jeszcze większym skandalem są obecne ceny serii signature). Pierwotnie ta „zwykła linia Zen” miała być tym czym dzisiaj jest seria Air, czyli ich cena miała być na poziomie maks 650zl brutto na nasze polskie realia, i na początku była. Jeżeli znajdziesz używanego ZenDac za maks 500zl to pewnie warto, swojego kupiłem za 450zł.

 

Jezeli nie znajdziesz to lepiej wziąć HipDac. Mocy daje nawet nieco więcej niż ZenDac (maksymalnie również w okolicy 3V napięcia ale blisko 80mA prądu VS 65mA w ZenDacu). To nie jest wielka różnica, w praktyce na zdolności napędowe się przełoży tylko jeżeli słuchasz BARDZO głośno, ale sumarycznie również ze względu na mobilność wolałbym HipDacV2, oczywiście używany również za maks 600-650zl. ZenDac był nieco „okrojony prądowo” żeby ludzie chętniej sięgali po Can’a.

Edytowane przez PioterD
  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Arek4258 napisał(a):

Ostatnio do swojego Can podpiąłem Ifi uno...co tu pisać...po prostu rewelacja...😀.😀

Ja cokolwiek bym nie podpiął do Can'a (Signature) to gra rewelacyjnie... Np. iFi Go Blu po balansie, czy Creative SXFI...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.03.2023 o 19:41, Arek4258 napisał(a):

Ifi uno

 

Z plastikowych zabawek iFi to już chyba wolałbym ZenAirDac'a. Ale sprzedaż tych kastratów jest bardzo mizerna pomimo podbicia ceny V2 no to musieli czymś zawalczyć o rynek cenowy poniżej 100$ 😕 Dobrze że Uno jest w stanie oddać napięcie rzędu 3V, dopiero po tylu latach pojawiła się jakaś konkurencja dla Fiio E10K (do 2.5V z wyjścia słuchawkowego).

 

W dniu 9.03.2023 o 10:07, Zear napisał(a):

zen DAC

 

ZenDac miał BurrBrowna którego lekko dostroił jego konstruktor Thorsten Loesch, było to urządzenie stworzone z zamysłem pewnej konkretnej (aczkolwiek BARDZO delikatnej) sygnatury dźwiękowej. Na tyle dobre, że w wersji Signature już zrezygnowano z wyjść słuchawkowych żeby ludzie musieli kupić z Can'em, myśląc zapewne przy okazji że kupują coś wyraźnie lepszego niż "zwykłe" Zen'y, płacąc jak za zboże 😂

 

Jeżeli uda się na rynku wtórnym upolować ZenDac (V1 lub V2) + ZenCan za około 1100-1200zł (chociaż nasz rynek oczywiście temu nie sprzyja, lepiej przecież januszować) to wciąż jest to opcja bezkonkurencyjna pod całościowym względem funkcjonalności, mocy i dźwięku.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ktoś testował, jak radzi sobie - przynajmniej na początek - ZEN CAN podłączany bezpośrednio do wyjścia słuchawkowego telefonu czy komputera? Zastanawiam się, czy ewentualną przyszłą parę zenów zacząć kompletować od DACa czy CANa - który z nich na początek lepiej sprawdzi się samodzielnie?

 

W DACu trochę nie pasuje mi to, że ma tylko wejście USB. Brakuje mi w nim wejścia optycznego, które jest w wielu tanich zintegrowanych dac/amp słuchawkowych... Chciałbym to podpiąć do starego stacjonarnego komputera - mimo wieku jest całkowicie sprawy i nie chcę go wymieniać tylko ze względu na przestarzałe USB. Sygnał USB mam słaby, a problemy rozwiązałoby wyjście optyczne.

 

Co sądzicie o ZEN Blue (tym z BT)? Nie wiem, czy dobrze rozumiem jego działanie... To urządzenie pozwala na przesyłanie z telefonu (np. z Tidal) sygnału względnie bezstratnego lub po prostu bardzo wysokiej jakości? Gra to podobnie to ZEN DAC? W tym urządzeniu znowu brakuje jakiegokolwiek innego wejścia niż BT...

Edytowane przez Beyor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Beyor napisał(a):

Sygnał USB mam słaby, a problemy rozwiązałoby wyjście optyczne.

Słaby? O co chodzi? Klasycznie możesz spróbować użyć dongla apple https://www.amazon.pl/Apple-Przejściówka-zlącza-gniazdo-sluchawkowe/dp/B07K2NH6ZN z CAN tylko nie wiem o co chodzi z słabym USB. Z niedrogich DAC z optykiem to może FIIO D03K, poczytaj o nim. 

Edytowane przez LukaszS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, LukaszS napisał(a):

Klasycznie możesz spróbować użyć dongla apple

No tak, wiem, jak mogę podłączyć ZEN CANa do telefonu czy wyjścia słuchawkowego komputera, ale orientuje się ktoś, jak to gra na telefonowym przetworniku dac?

 

Mówiąc o słabym USB miałem na myśli USB klasy 1. ZEN DAC raczej na tym nie pójdzie (chociaż jak podłączę zasilacz, to zobaczymy).

 

No nic, zacząłem kompletowanie tej pary od DAC v1, bo trafiłem używanego za rozsądne pieniądze. W przyszłości pewnie będę polował na CAN. Ale skoro zmierza do mnie DAC, mam też istotne pytanie: na stronie ifi dostępne są aktualizacje / różne wersje oprogramowania: 5.2, 5.3, 5.3c. Najlepiej instalować najnowsze drivery, czy chodzi tu o charakterystykę brzmienia i po prostu należy dokonać wyboru? Jeśli to drugie, to jakie są podstawowe różnice w charakterystyce grania między tymi wersjami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.03.2023 o 12:11, Beyor napisał(a):

A czy ktoś testował, jak radzi sobie - przynajmniej na początek - ZEN CAN podłączany bezpośrednio do wyjścia słuchawkowego telefonu czy komputera?

Tak, puszczałem sygnal z Realteka ALC892 na ZenCana po kablu jack - 2xRCA. 
 

Zagra tak samo jak źródło, to jest wzmacniacz, czyli ma zapewnić w razie potrzeb więcej napięcia (kazde +6dB gain to dwukrotność napięcia wejściowego) i znacznie wiecej prądu.

 

Warto wspomnieć o względnym gainie wewnętrznym (niezależnym od przycisku Gain) w zależności od tego jakim wejściem wprowadzimy sygnał do Can’a, zastosowanym w celu wyrównania napięcia na potencjometrze niezależnie od wybranego wejścia sygnałowego. 


- wejście RCA ma wewnętrzny gain zero, czyli tyle napięcia ile wprowadzimy idzie na potencjometr i jest bazową wartością dla ewentualnego dalszego wzmacniania (+6, +12, +18dB), dwa razy więcej dla wyjścia zbalansowanego. Obsługuje maksymalnie 3.8V input. RCA maja najlepsze mierzalne wskaźniki czystości sygnalu (SNR) spośród dostępnych w Can’ie.

 

- wejście 3.5mm linein ma wewnętrzny gain +6dB czyli od razu podwaja podane napięcie, przydaje się to przy słabszych napięciowo źródłach 0.5V lub 1V. Obsługuje maksymalnie 1.9V input

 

- wejście Balanced 4.4mm ma wewnętrzny gain -6dB czyli dzieli przez 2 podawane napięcie które leci na potencjometr jako napięcie bazowe. Obsługuje maksymalnie 7.5V input.

 

Maksymalne napięcie na wyjściu jakie Can może dać to 8VSE/16VBal, czyli np dając 2V po RCA, dostęp do maksymalnego napięcia mamy już na gainie +12, natomiast gain +18 jest tzw  excess gain, pomyślany głównie dla słabych napięciowo źródeł i ekstremalnie wymagających słuchawek typu AKG K1000, Hifiman HE6.

Realnie komu jest potrzebne napięcie wyższe niż 2-3V? Takie umiarkowanie skuteczne AKG K612 ze skutecznością 101dB SPL/V, przy napięciu 2V osiągną głośność około 107dB. Przy 3V około 113dB. Biorąc przy tym maksymalnie 30-35mA prądu (ZenCan może „wypluć” z siebie nawet ponad 220mA prądu) . Kto słucha tak głośno muzyki? Sytuacje wyobrażam sobie dwie : albo ktoś kto ma już ubytki słuchu rzędu 20-25dB, albo jeżeli słuchamy bardzo cicho zrealizowanych nagrań/muzyki np z normalizacją rzędu -15dB LUFS. Wtedy może się i 4V przydadzą w ekstremalnych przypadkach.
 

Ciekawą sprawą są analogowe wzmocnienia basu (Xbass który jest znacznie lepszy jakościowo i inzyniersko niż np truebass w ZenDacu i nadaje się zarówno do słuchawek z małym jak i sporym rolloffem basu) oraz efekt 3D oparty na autorskim analogowym crossfeedzie opracowanym przez iFi. To są miejsca gdzie Can może dodac coś od siebie, ale jeżeli z tych efektow korzystać nie będziesz to Can po prostu wzmocni sygnal który mu podasz.

 

Dzisiaj stojąc przed takim wyborem wolałbym kupić Can’a, a ZenDaca odpuścić. I na Can’a puszczać albo sygnał z laptopa/stacjonarki o ile implementacja jest bezszumowa (wyjście line out powinno zapewnić około 1.4V), albo kupić dongla w stylu IFI go link i mieć wszystko „na zewnątrz” i super funkcjonalne.

18 godzin temu, Beyor napisał(a):

5.2, 5.3, 5.3c. Najlepiej instalować najnowsze drivery, czy chodzi tu o charakterystykę brzmienia i po prostu należy dokonać wyboru?

Brzmienie się nie zmieni, ta są jeszcze mniejsze subtelności niż różnice brzmień miedzy DACami. Spróbuj i wybierz. Ja używam najnowszej dostępnej wersji z GTO.

Edytowane przez PioterD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Beyor napisał(a):

Czyli nawet lepsze niż balanced?

Tak ale różnice nie są duże, a tym bardziej nie są słyszalne. Nie ma jednak specjalnie sensu silić się na balanced input jeżeli mamy dobre źródło po RCA. Z wyjścia słuchawkowego balanced i tak będzie można skorzystać.

 

Poniżej kwestia wyjaśniona przez Thorstena Loescha, konstruktora Can’a (będą niepocieszeni Ci którzy myśleli że wyjście słuchawkowe Balanced jest lepsze):

 

And do NOT assume that balanced connections offer inherently better SNR.

For example, the input circuitry of the Zen Can offers 126dB SNR for a 2V SE input but only 118dB for 4V BAL input. Actually the 3.5mm SE input with 1V input has the same SNR as the BAL input with 4V!

There are several reasons for that, but the key one is that balanced input circuitry uses differential amplifiers which, compared to the same Op-Amp used as Buffer has 6dB more noise. Add some extra noise from resistors and we get the 8dB difference.

This is common for many balanced inputs, including those using expensive "balanced receiver IC's" from TI or THAT. 

Also, balanced Headphone Outputs will, on the same headphone and same SPL at least 3dB or 9dB noisier than the same design in SE.

Honestly, Balanced for headphones and home audio is a stupid fad if you ask me. It actually delivers poorer performance for more money.”

 

 

Edytowane przez PioterD
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Hej

 

No więc podłączyłem ipowera do Zen DACa a do CANa tego MeanWella 6A co ktoś wspominał (żadnych trzasków jak dotąd nie doświadczyłem) i powoli czujuę że moje 660S zaczynają grać jak powinny :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.04.2023 o 22:35, Oniryczny napisał(a):

660S

To są słuchawki o niewielkich wymaganiach:) 108db/V skuteczności i niewielkie wymagania prądowe w zupełności to dźwignięcia przez sam ZenDac (zakładam ze nie jest używany żaden EQ); z Canem będzie trudno utrzymać głośność na poziomie optymalnej pracy potencjometru (idealny balans kanałów) około godzin 11-14 bo nawet na zerowym gain jest już wtedy bardzo głośno z tymi słuchawkami.

Can’a bym do nich użył tylko w celu włączenia Xbass+3D, co podobnie jak w przypadku akg k612 pięknie wydobywa bas z zakresu 30-100hz nie niszcząc wszystkiego wyżej, no i crosfeed autorstwa IFI tez robi dobrą robotę. Na początku miałem obawy co do tych efektów ale z czasem, mam je włączone domyślnie obydwa. Analogowa implementacja na „piątkę z plusem”.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, PioterD napisał(a):

Can’a bym do nich użył tylko w celu włączenia Xbass+3D

Boli mnie to, mulasty true bass w zen dac to szkoda włączać. Nie mam trudnych do napędzenia słuchawek więc aby to dobrze śmiagało, musiałbym pewnie kupić dongla appla co ma 0,5V + can ;) Ale wtedy stracę wyjście na aktywne głośniki. Gdyby w dac był xbass eehh. Na razie problem niskich rozwiązany padami hybrydowymi XL Brainvatz. Lepszy efekt niż bass mod. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Can’a bym do nich użył tylko w celu włączenia Xbass+3D

Tak, z tym się zgodzę.

Przez chwilę podłączałem 660s do SMSL sAp-10 i grały wtedy najlepiej wg mnie

Głośność jest trudna, nie daję rady wykręcić wyżej godziny 10-11

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, LukaszS napisał(a):

padami hybrydowymi XL Brainvatz

Mam te pady, używałem zarówno z k712 jak i k612, bardzo dobre zamienniki.
Zawsze można ZenDaca ustawić w tryb variable, wyłączyć PowerMatch, potencjometr ustawić na maksa - wtedy na ZenCan (po RCA) podawany jest 1V na potencjometr (zamiast 2.1V w trybie fixed). Ubytek jakości dźwięku spowodowany przechodzeniem dźwięku przez sekcje wzmacniacza ZenDaca jest względnie znikomy, jeżeli priorytetem jest wygoda użytkowania Can’a i korzystanie z Xbass oraz 3D.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, LukaszS napisał(a):

Wyjście zbalanosowane daję większą moc? 

I tak i nie:) wyjście zbalansowane w ZenDac działa podobnie jak wyjście RCA, daje tylko podwojone napięcie …ALE… wejście zbalansowane w ZenCan ma wbudowane „oslabienie” dwukrotne napięcia wejściowego (-6dB attenuation). W rezultacie korzystanie z wyjścia/wejścia zbalansowanego w tandemie ZenDac/Can daje takie same efekty sterowania głośnością na potencjometrze jak połączenie RCA/RCA.

 

Wiec powyższa wskazówka dotycząca trybu Variable jest jak najbardziej do zastosowania tez w połączeniu Balanced.

Edytowane przez PioterD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności