Skocz do zawartości

Fanklub iFi Audio Zen Stack (Zen Dac, Zen Can, Zen Blue)


mariuszryszard

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, x X x napisał:

Jak dla mnie takie opowieści to już głębokie wchodzenie w temat audio voodoo i słuchania sprzętu zamiast muzyki, ale kto co lubi. Ważne, że Tobie się podoba :)

Serio? :D To ja już prędzej powiedziałbym, że kable to audiovoodoo, a nie streamer. To właśnie zadbanie o czystość sygnału powinno być podstawową rzeczą. Jeśli uważasz, że np wentylatory w PC/laptopie + ilość sprzętu towarzyszącego nie wpływają finalnie na sygnał, to muszę Cię rozczarować. Wpływają. To w jakim stopniu, to już inna kwestia. Jeśli np ktoś puszcza z iPada, to problem ma w dużej mierze z głowy, ale zwykły PC? Myślisz, że dlaczego bardzo dużo osób stawia sobie takie streamery na Raspberry? Powiadają też, że im mocniejsze bebechy w PC, tym problem się bardziej uwidacznia. Ja słyszę różnicę, jak porównuje sygnał z iPada, względem swojej stacjonarki. To na ile tą różnice słyszymy to już inna sprawa. Kwestia wrażliwości naszej, słuchawek oraz reszty toru. Nie mówię też, że na pewno warto płacić taką kasę za streamery, ale na pewno nie powiedziałbym, że to jest voodoo. Ten sprzęt jest tak przemyślany, aby dawać sygnał BitPerfect, czego na pewno nie można powiedzieć o komputerach stacjonarnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę, że trzeba zachować zdrowy rozsądek. Wiem, że takie wnioski są przerysowane i spowodowane podnietą nowym sprzętem. Zapewniam, że na moim NAS QNAP na Linuxie nie mam szumów i dźwięk nie jest płaski 😀. Nie wierzę, że ten IFI przeniesie mnie w audiokosmos. Co do wentylatorów to jeśli chodzi o teorię może mieć to sens w jakiś marginalnych przypadkach (ja tego nie doświadczyłem i z tabletu gra gorzej niż z Pc gdzie port usb jest mocniejszy), ale nawet producenci audio stosują wentylatory i nie sądzę aby we flagowym np. Burson Soloist 3X GT czy lampie WBA powodowało to sraczkę w sq. 

 

15D6C171-9C69-4876-B994-3644C5626345.jpeg

Edytowane przez lobuz1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Artorias napisał:

To właśnie zadbanie o czystość sygnału powinno być podstawową rzeczą

 

Czy to nie jest właśnie słuchanie sprzętu a nie muzyki?

 

A ja też nie odniosłem się do audio z PC (Windows) tylko właśnie z Maliny. Taniej i bardziej elastycznie. Ale kto co woli i kto na co ma kasę. Jak dla mnie to często takie internetowe pitolenie o wyższości jednego streamera nad drugim to bardziej usprawiedliwianie samego siebie na wydane pieniądze. A reszta to tak, voodoo. Ale to tylko moje zdanie i nie ma się co obruszać ;)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, lobuz1 napisał:

ja tego nie doświadczyłem i z tabletu gra gorzej niż z Pc gdzie zasilanie usb jest lepsze

Tyle, że porządne sprzęty nie korzystają z zasilania USB, tylko są zasilane oddzielnym przewodem.

17 minut temu, lobuz1 napisał:

Co do wentylatorów to jesli chodzi o teorię może mieć to sens w jakiś marginalnych przypadkach

3 wentylatory w nowych GPU + 1-2 w CPU + 4-5 w budzie, gdzie te ostatnie najczęściej nie są szczególnie dobrej jakości i już możesz mieć problem. Tego typu rozwiązania w sprzętach stricte przeznaczonych audio, to zupełnie inna bajka. Tam najcześciej jest jeden dobrej jakości, odpowiednio ustawione obroty i w odpowiedniej lokalizacji. Do tego różne izolacje na samej płytce PCB, zrobione pod kątem audio, czego akurat w komputerach konsumenckich brak, bo nikt na te aspekty nie zwraca uwagi. Głównie liczy się gaming.

17 minut temu, lobuz1 napisał:

Wiem,  że takie wnioski są przerysowane i spowodowane podnietą nowym sprzętem.

No to zależy u kogo. Ja iPada mam 4 lata, a muza z Tidala leciała przez długi czas na zmianę z PC, wnioski wyciągnąłem po pewnym czasie. Oczywiście nie uważam, że iPad to jakieś super źródło i że różnica była duża, ale ja i tak działałem ze stacji dockującej. Bezpośrednio do PC nie podpinałem sprzętu. Zen Streamera nie mam, więc go nie bronię. Nie mam też zamiaru go kupować.

Edytowane przez Artorias
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Artorias napisał:

Tyle, że porządne sprzęty nie korzystają z zasilania USB, tylko są zasilane oddzielnym przewodem.

Oczywiście, źe tak. Moja wypowiedź odnosiła się do Twojego stwierdzenia, że z tabletu gra niż z PC. Mam odmienne wnioski- sygnał z PC/mac jest mocniejszy niż z tabletu i gra lepiej. Mam ipad pro 12.9 z usbc, pc think pad e14, mac…

Edytowane przez lobuz1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, lobuz1 napisał:

Oczywiście, źe tak. Moja wypowiedź odnosiła się do Twojego stwierdzenia, że z tabletu gra niż z PC. Mam odmienne wnioski- sygnał z PC/mac jest mocniejszy.

Tak jak wspomniałem, sprzęt, który korzysta z zewnętrznego zasilania, nie korzysta z zasilania usb, więc mocniejsze USB przestaje się liczyć, wtedy liczy się tylko sygnał danych, a to właśnie dodatkowe linie zasilania w kablach usb najczęściej wprowadzają zniekształcenia, dlatego w tych lepszych producenci izolują je od siebie.

W przypadku, kiedy sprzęt korzysta z zasilania tylko USB, to się zgodzę, że dostaniesz mocniejszy sygnał. Nie wiem też na ile różni się moc w poszczególnych tabletach, bo tego nie sprawdzałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim źródłem jest MacBook Pro M1 (aplikacja Roon), w którym nie udało mi się jeszcze nigdy doprowadzić do stanu, w którym usłyszałbym wentylatory. To megawydajna maszyna i zastanawiam się, czy kupno Zen streamera od iFi zmieniłoby (oczywiście na plus) jakość mojego toru. W końcu "maki" słyną z jakości i znajdują się w każdym studio nagraniowym. Cóż, sensownym rozwiązaniem będzie prawdopodobnie kupno, testy i (jeśli nie usłyszę różnicy) ewentualny zwrot...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, mariuszryszard napisał:

Moim źródłem jest MacBook Pro M1 (aplikacja Roon), w którym nie udało mi się jeszcze nigdy doprowadzić do stanu, w którym usłyszałbym wentylatory.

M1 mają bardzo dobrze rozwiązaną kwestie chłodzenia, wersja Air, w ogóle ma pasywne, Pro ma jakiś jeden niewielki wentylator i tak jak wspomniałeś, praktycznie bezgłośny, więc ja na Twoim miejscu bym nie inwestował, bo ogólnie MacBooki są świetnie wykonane i do audio moim zdaniem znacznie lepiej się sprawdzą niż konkurencyjne. Chyba, że bardzo jesteś ciekawy czy cokolwiek to zmieni, ale moim zdaniem niewiele.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Panowie wziąć streamera na weekend od dystrybutora na odsłuchy , porównać , zdobyć wiedzę odsłuchową i albo zostaje albo nie i wszystko w temacie :) u mnie pc jako źródło  nie wchodziło w rachubę więc ja takich dylematów nie miałem 

a gra wybornie :)

Po kilku godzinach odsłuchu zauważyłem wyższość ripów CD nad plikami tidal Master . Nie porównywałem utwór do utworu ale takie ogólne wrażenie . może jutro uda mi się porównać próbki żeby mieć potwierdzenie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, x X x napisał:

Jak dla mnie takie opowieści to już głębokie wchodzenie w temat audio voodoo i słuchania sprzętu zamiast muzyki, ale kto co lubi. Ważne, że Tobie się podoba :)

Uważam, że jest właśnie odwrotnie. Dzięki ZEN STREAMOWI, mam właśnie przyjemność ze słuchania muzyki prawie jak na żywo. Łączyłem ZS 3 dacami Zen DAC v2, Mojo, i DF Cobalt.

NA PC wszystkie grały trochę inaczej, ale w tej samej klasie. Z kolei ZS pozwolił np. od razu zauważyć większą rozdzielczość, szczegółowość Mojo nad ZenDaciem. Ale ZenDac przebija Mojo przestrzennością, holografią, naturalnością barwy i jest moim wyborem. Jakby je tak obydwa połączyć to byłoby cudnie. O Cobalcie nie ma co pisać, odstaje zdecydowanie. 

No w sumie to masz racje na PC mogłem słuchać muzyki na różnych dacach, a teraz na Zenkach mogę uczestniczyć w muzycznym przedstawieniu.

Każdemu miłośnikowi muzyki życzę takiego voodo, gdy znikają ściany, słuchawki, zamykamy oczy i teleportujemy się na koncert.  ZENki to fajne chłopaki są.:)

Edytowane przez Robi68
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sam uważałem streamer za zbędny bajer i w sumie dla mnie jest zbędny, ale trzeba też zwrócić uwagę na fakt, że takie urządzenie projektowane jest z myślą o BitPerfect, co ogólnie jest nie lada wyzwaniem. Kiedyś czytałem, co powinno być spełnione aby to osiągnąć i już pierwsze trzy punkt od góry były w moim przypadku wtedy nieosiągalne, więc zaniechałem dalszej lektury.

Podejrzewam, że trochę w tym przesady jest, ale nawet jeśli połowa z wymienionych tam czynników może mieć jakiś wpływ, to wtedy takie streamery mają sens. Raz, że takie iFi ma od razu wbudowanego iPurifiera i jakieś ich własne patenty (podejrzewam, że podobne co w iPowerach), dwa że sam projekt urządzenia powinien zapewnić dobrą izolację sygnału. Porty pewnie też są  lepszej jakości itd. To już na tyle dużo, by nie posądzać nabywców takiego sprzętu o audiovoodoo. Rozumiem jednak, że u wielu osób, myśl, że czegoś jeszcze potrzebują i do tego trochę to kosztuje, jest niekomfortowa. Zawsze jednak można pobawić się rasberry albo inną tańszą alternatywą i uzyskać zbliżony efekt. A jak ktoś ma w miarę przemyślanego lapka albo nie doświadcza problemów na stacjonarce, to może temat olać i wszyscy będą zadowoleni :D

 

P.S Ten wielki napis "Stream", to jednak trochę obciachowo zrobili.

Edytowane przez Artorias
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, lobuz1 napisał:

Zapewniam, że na moim NAS QNAP na Linuxie nie mam szumów i dźwięk nie jest płaski 😀

 O którym Qnapie piszesz, akurat też używam i mam jako takie doświadczenie.  

 

Bardzo jestem ciekaw Maliny, nigdy nie miałem okazji posłuchać. Bardzo możliwe, że jako streamer jest świetna trzeba by porównać.  

Tak jak koledzy pisali wyżej, nie ma się co przekomarzać że moje lepsze. Pożyczyć, porównać na własnych warunkach i wybrać najlepsze dla siebie. Każdy ma inne preferencje, możliwości a też i czasu i obycia potrzeba aby dojrzeć.

Niektórzy "starsi" pewnie pamiętają nasze ******ste kolumny ALTUS, marzenie HIFI każdego. Ależ to grało te cykanie z tuby wysokotonowej, ta kapitalna stereofonia Jeane Michele Jaree. A dziś biedne te altusiki:( nie da się ich słuchać.

Dla mnie ZEN jest kapitalnym zestawem szczególnie w swojej cenie, daje wielką radość, przyjemność ze słuchania muzyki. Im lepsze słuchawki tym więcej da z siebie. I to jest fajne bo można zatrzymać się na dłużej, czerpać doznania i w międzyczasie szukać "swoich" słuchawek, a nie żonglować wzmacniaczami, dacami, diy itp. bo ciągle czegoś brakuje:)

Miłego słuchania

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Qnap TS-253 Be z 8GB Ram z dyskami 2x4TB- wyłącznie do muzyki, powyłączałem wszystko co zbędne. Chodzi jak rakieta z zainstalowanym Roon Core. Mam pod niego podpięte: dx3pro+, d30Pro, m400, su9 i stereo Rotel RA-1572 mkIi. Chodzi genialnie, bez zająknięcia choć niektórzy specjaliści twierdzili, że nie ma takiej możliwości. Jak dla mnie ifi odpada z tego względu ża ma tylko jeden port usb audio i jedynie jedno wyjście cyfrowe spdif oraz te pokrętełko z tyłu. Jak ktoś ma jeden dac i lubi taki streamer to spoko. Jak mam muzyczkę w każdej chwili z poziomu kanapy na wielu urządzeniach w świetnej jakości z Roon. Mam jeszcze Nuc i7 z Audirvana.

 

Edytowane przez lobuz1
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Artorias napisał:

Ja sam uważałem streamer za zbędny bajer i w sumie dla mnie jest zbędny.

Też tak kiedyś myślałem z tym że obecnie po doświadczeniu uważam streamer za podstawę. 

No chyba, że te Malinki są takie smaczne. Nie ma sensu moim zdaniem kupować drogich daców, wzmacniaczy jeżeli nie mamy czystego sygnału. Nie wiem czy to chodzi o bit perfekt, ale dźwięk ze streamera jest tak czysty, przenikliwy, wyraźny. Ciężko mi opisać to trzeba spróbować samemu. Nie ma powrotu do PC. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Robi68 napisał:

No chyba, że te Malinki są takie smaczne. Nie ma sensu moim zdaniem kupować drogich daców, wzmacniaczy jeżeli nie mamy czystego sygnału

Zgadzam się, po co drogi DAC, skoro wprowadzasz mu śmieci. Ja nie akurat nie używam malinki, a pokombinowałem z x86 i Daphilem. Efekt? Ja jestem zachwycony ^^ Bo mogę podpiąć jednocześnie kilka DACów po USB, a cały sprzęt zasilać iPowerX od iFi z aktywną i pasywną redukcją szumów ;) Prosty, malutki komputerek wielkości DAPa, z pasywnym chłodzeniem i wejściem na kartę SD, więc można sobie muzykę też przechowywać w łatwy sposób.

IMG20220304210932.jpg

Edytowane przez Artorias
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, lobuz1 napisał:

Mam Qnap TS-253 Be z 8GB Ram z dyskami 2x4TB- wyłącznie do muzyki, powyłączałem wszystko co zbędne. Chodzi jak rakieta z zainstalowanym Roon Core. Mam pod niego podpięte: dx3pro+, d30Pro, m400, su9 i stereo Rotel RA-1572 mkIi. Chodzi genialnie, bez zająknięcia choć niektórzy specjaliści twierdzili,z e nie ma takiej możliwości. Jak dla mnie ifi odpoada z tego względu ża ma tylko jeden port usb audio i jedynie wyjście cyfrowe spdif oraz te pokrętełko z tyłu. Jak ktoś ma jeden dac i lubi taki streamer to spoko. Jak mam muzyczkę w każdej chwili z poziomu kanapy na wielu urządzeniach w świetnej jakości z Roon. Mam jeszcze Nuc i7 z Audirvana.

Fajne, super masz zestaw, nawet nie kombinuj i nie próbuj testować zen streama to nie ma sensu jest git.

Ważne że Celeron daje radę w NAS bo Roon robi robotę.

 

20 minut temu, Artorias napisał:

Zgadzam się, po co drogi DAC, skoro wprowadzasz mu śmieci. Ja nie akurat nie używam malinki, a pokombinowałem z x86 i Daphilem. Efekt? Ja jestem zachwycony ^^ Bo mogę podpiąć jednocześnie kilka DACów po USB, a cały sprzęt zasilać iPowerX od iFi z aktywną i pasywną redukcją szumów ;) Prosty, malutki komputerek wielkości DAPa, z pasywnym chłodzeniem i wejściem na kartę SD, więc można sobie muzykę też przechowywać w łatwy sposób.

IMG20220304210932.jpg

Funkcjonalnością góruje:) jakbyś miał kiedyś możliwość porównania brzmienia z zen streamem to byłoby interesujące.

Koniecznie daj znać jakby co. ZS tez zasilam iPowerX 15v

Edytowane przez Robi68
  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.11.2021 o 19:46, Artorias napisał:

Ja miałem to samo jak mi przyszedł nowy IC (4.4mm) od Perula. Jak był wpięty do DAPa i CANa sam, to działała mi jakby jedna słuchawka, jak wpiąłem jednocześnie IC 3.5mm do DAPa i CAN, to wtedy IC 4.4mm działa normalnie. DAP u mnie puszcza sygnał tylko z 4.4mm jak wpięte są oba ICki, bo balans ma wyższy priorytet, więc mi to nie przeszkadza. Co do RCA to nie testowałem.

Panowie, odgrzebie trochę ten wątek ale miałem podobny problem. Jak były spięte DAC i CAN przez RCA to działało wszystko ok, jak samym IC 4,4 to przerywało, brumiało, trzeszczało itp.  Pomagało dotknięcie, ruszenie wtyczki...

Problemem okazała się masa -  w interconecie 4,4 musi być podłączana masa do obu wtyczek - takie info dostalem z serwisu. Odesłałem do Perula, podłączył mase i jest ok.

 

Czytałem gdzieś na forum, że DAC i CAN spięty przez 4,4 gra trochę głośniej niż przez RCA przy tym samym ustawieniu potencjometra.

U mnie jest odwrotnie, na IC 4,4 gra ciszej. Jak jest u Was ?

 

Edytowane przez element21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, element21 napisał:

Czytałem gdzieś na forum, że DAC i CAN spięty przez 4,4 gra trochę głośniej niż przez RCA przy tym samym ustawieniu potencjometra.

U mnie jest odwrotnie, na IC 4,4 gra ciszej. Jak jest u Was ?

 


Gra głośniej.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Zen One dołącza Zen Can 🙂

Wczoraj wieczorem udało mi się chwilę posłuchać nowego nabytku.

Funkcja xBass świetna do HD58X. 

Bałem się o współpracę z IEM-ami i o szumy jak w ifi go blue, ale po kablu w 4.4 z Oriolus mk2 nic nie szumi i gra świtnie.

Potwierdzam, że podłączjąc po 4.4 jest minimalnie głośniej niż po RCA.

Co do jakości wykonania to wersja One Signature na wyższym poziomie. W One przyciski siedzą idealnie, nic nie lata.

Zasilacz z wersji signature też lepiej wygląda.

Teraz muszę przedłużkę kabla 4.4 kupić, żebym mógł na kanapie usiąść i delektować się dźwiękiem.

20220307_233011.thumb.jpg.8d7441789cccfdc2414419ea25d4569a.jpg

 

 

 

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.03.2022 o 17:41, element21 napisał:

 

 

Czytałem gdzieś na forum, że DAC i CAN spięty przez 4,4 gra trochę głośniej niż przez RCA przy tym samym ustawieniu potencjometra.

U mnie jest odwrotnie, na IC 4,4 gra ciszej. Jak jest u Was ?

 

Gra bardzo podobnie, może minimalnie głośniej, ale nie jestem w stanie tego na 100% stwierdzić. Ale, że gra czyściej, to już tak. Oczywiście słuchawki podłączone pod SE.

Edytowane przez Krzysiu82
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wynika z tego, że juz sam zbalansowany IC nieco poprawia dźwięk, ale czy jest sens kupować taki kabelek jeśli będzie się podłączało słuchawki do SE? Czy to są dwie sprawy zupełnie niezależne od siebie? IC mógłbym kupic, ale cały zbalansowany kabel sluchawkowy to już droga zabawa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, LeonidK napisał:

Wynika z tego, że juz sam zbalansowany IC nieco poprawia dźwięk, ale czy jest sens kupować taki kabelek jeśli będzie się podłączało słuchawki do SE? Czy to są dwie sprawy zupełnie niezależne od siebie? IC mógłbym kupic, ale cały zbalansowany kabel sluchawkowy to już droga zabawa. 

No więc wszystko w tym konsumenckim świecie rozbija się o kasę i dylematy co kupić i za ile to normalna sprawa . Pewno jakbyś miał nieograniczony budżet to by nie było rozmowy . Ja przy kombinacji ifi zen stream/dac/can i HD600 kupiłem suprę USB i nie żałuję :). kupiłem robiony zbalansowany z wtykiem 4.4 do HD 600 od kolegi JD z forum i nie żałuję :) wiec to są dylematy co kupić i za ile żeby cieszyć się akceptowalną jakością dźwięku a gra to teraz wybornie :):):)

widziałem na olx kabelek 4.4-4.4 za 40 zł z ali. kabelek balans na wtyku 4.4 do HD 600 za 90 zł też z ali . oczywiście nie moje aukcje 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadszedł czas rozłąki z ostatnim zawodnikiem drużyny Zen w moim setupie. CANie, byłeś mi przyjacielem.

Dostajesz moją pełną rekomendacje, jako fantastyczny AMP w naprawdę niskiej cenie.

Jednak nadszedł czas na zmiany i dołączenia do drużyny Gryfonów, więc dalej zostaje w rodzinie iFi.

Fanklubu Zen nie opuszczam, bo do DACa ciągle mam dość regularny dostęp, a i CANa jeszcze nie zdążyłem sprzedać.

36AFF904-1DF7-42FB-80FF-091969ADABEB.jpeg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności