Skocz do zawartości

Fanklub iFi Audio Zen Stack (Zen Dac, Zen Can, Zen Blue)


mariuszryszard

Rekomendowane odpowiedzi

Ano DAC ma to do tego, że z niego wychodzi sygnał. Żeby tor był zbalansowany, sygnał na oba kanały musi być od siebie zupełnie niezależny i w żaden sposób ze sobą nie powiązany. Jeśli nie ma dwóch DACów, to ten wymóg nie jest spełniony. A to dlatego, że czego byś nie zrobił, sygnał wtedy będzie wychodził z jednego miejsca i oba kanały zawsze w jakimś zakresie będą na siebie nachodzić. 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, CrankenThePlanck napisał:

Ano DAC ma to do tego, że z niego wychodzi sygnał. Żeby tor był zbalansowany, sygnał na oba kanały musi być od siebie zupełnie niezależny i w żaden sposób ze sobą nie powiązany. Jeśli nie ma dwóch DACów, to ten wymóg nie jest spełniony. A to dlatego, że czego byś nie zrobił, sygnał wtedy będzie wychodził z jednego miejsca i oba kanały zawsze w jakimś zakresie będą na siebie nachodzić. 

To przeanalizuj sobie jak działa obieg sygnału w sprzęcie audio. Masz sygnał wejściowy (cyfrowy) np USB. DAC służy do przetworzenia sygnału cyfrowego na analogowy, następnie sygnał przechodzi przez niezależne sekcje wzmacniające (amp), po dwa na jeden kanał w systemie zbalansowanym (tu dochodzi do rozdzielenia sygnału), po czym kierowany jest na wyjście wzmacniacza.

Nie ma żadnego technicznego wymogu, aby sygnał cyfrowy był przetwarzany przez dwa niezależne DACi, to jest jedynie potencjalny zysk, który niekoniecznie przełoży się na jakąkolwiek poprawę.

Edytowane przez Enlil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.01.2022 o 17:59, x X x napisał:

Czy ktoś z użytkowników Zen Dac v1 wie może co to jest to całe Firmware XMOS:

 

image.png

 

Czy to jest jakaś aktualizacja dla układu XMOS only? Czy coś innego? Nie mogę znaleźć informacji o tym nigdzie...

Przetestowałem. Jest to pełnoprawna wersja. Chociaż trochę dziwny jest ten wypust - chociażby z tego względu, że jest to wersja 5.0 (wg sterownika iFi), a jak widać na screenie najstarsza (i chyba najlepsza dźwiękowo) jest wersja 5.2 Limoncello.

 

Ogólnie to wrzuciłem testowo 5.3c - głównie po to aby sprawdzić, czy Dac będzie przechodził w tryb standby pod Debianem (nie przechodzi, tak samo jak Limoncello - nie mogę tego ogarnąć, chyba się nie da - jak macie pod Windowsem) z wiedzą z tyłu głowy, że to Limoncello wg wielu jest lepszą, cieplejszą, bardziej analogową wersją, no i zrobiłem sobie bardzo krótkie porównanie - ale chyba faktycznie tak jest. Podobne odczucia miałem przy Hip Dac. A ten XMOS brzmi mniej więcej jak 5.3c. Można wgrywać i testować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy ktoś zwrócił uwagę, ale iFi musiało coś zmienić w ostatnim czasie w procesie produkcji Zen DACów. Widziałem wczoraj w sklepie świeży wypust wersji v2 i różni się on dość wyraźnie od v1 i pierwszych v2. Między innymi diodami przy przyciskach, które słabiej świecą i na mniejszym obszarze, sam DAC jest także ciemniejszy, a napisy są dużo lepiej widoczne i bardziej kontrastowe. Do tego na przednim panelu pojawiła się naklejka Hi-Res audio. Porty audio z przodu są też mocniej obudowane, a plastiki tak samo jak reszta urządzenia - ciemniejsze. Zastanawiam się, czy różnic czasem nie ma więcej. Sam DAC sprawia ogolnie wrażenie wykonanego lepiej i dokładniej. To tylko tak na szybko co wyłapałem. Jestem ciekaw kiedy ifi wprowadziło te zmiany i z czego one wynikają. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie i Panie!

Chciałem tutaj dać ogłoszenie.

Ogłaszam, że powracam do fanklubu a was proszę o ponowne mnie, syna Zen, marnotrawnego, przyjęcie.

Skazałem mój ZenStack na banicję (razem z mt-603 z lampkami zacnemi) z domu mego celem jego, prawda, sprzedaży.

Wisiały już jego biedne części (upgrady firmowe, no to może nie biedne akurat, bo na bogato) na OLXach, alem zdecydował, że wróci do mnie do domu gościnnego, albowiem 1) było mi tęskno 2) ma dziurki, których potrzebuję. Topik Propuls ma bowiem tylko jedną dziurkę, 3,5mm, a posiadanie CAN-a daje mi jeszcze dwie dziurki w pozostałych rozmiarach. A mam Ci  ja jacki pasujące do wszystkich trzech. Także w myśl: co trzy dziurki, to nie jedna, zdecydowałem.

A ZenDac albo wróci do mnie, albo zostanie u audioprzyjaciela mego, jeśli zdoła mu dogodzić i spełnić jego audiofantazje.

Także, koleżanko i kolego...

Ten, tego...

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, zgadzam się. Kupiłeś mnie słowami:

co trzy dziurki, to nie jedna


Święta prawda! 3 dziurki w jednym zamiast tylko jednej (również w jednym) to żal się rozstawać, zawsze! Korzystać ile wlezie :D

A ZenDac albo wróci do mnie, albo zostanie u audioprzyjaciela mego, jeśli zdoła mu dogodzić i spełnić jego audiofantazje.


Kolega ma również sporo dziurek do wyboru, więc jakieś zadowolenie znajdzie. Ale czy wystarczające bez Can'a?

Zmieniając temat a zarazem będąc dalej w temacie: czy Zen Dac (u mnie V1) faktycznie ma tryb standby? W jakich warunkach się uaktywnia? Ktoś może sprawdzał? U mnie pod Debianem się nie uaktywnia (może tylko po restarcie maszyny, zanim odpalę muzykę z LMS), a pod Windowsa nie chce mi się podpinać na testy Aktualnie korzystam z Limoncello, a co!

Wysłane z mojego HD1913 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy nie będę musiał odesłać CAN na reklamacje :/. Przy użyciu adaptera 4.4 na 3,5 strasznie dużo wchodzi zakłóceń. Myślałem ,że winny adapter, ale jak go podpinam z przodu do DAC i z tyłu do CAN problemów nie ma. Tylko z przodu strasznie dźwięk przeskakuje... ktoś spotkał się może z takim problemem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy nie będę musiał odesłać CAN na reklamacje :/. Przy użyciu adaptera 4.4 na 3,5 strasznie dużo wchodzi zakłóceń. Myślałem ,że winny adapter, ale jak go podpinam z przodu do DAC i z tyłu do CAN problemów nie ma. Tylko z przodu strasznie dźwięk przeskakuje... ktoś spotkał się może z takim problemem?
Ja podpinając głośniki aktywne zbalansowane (kablem zbalansowanym bez żyły odpowiedzialnej za uziemienie) miałem podobnie - z tyłu było słychać buczenie, z przodu cisza. W obu przypadkach muzyka grała. Dopiero po zastosowaniu przewodu z uziemieniem problem ustąpił.

Wysłane z mojego HD1913 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  

Teraz, tujek napisał:

Nie wiem czy nie będę musiał odesłać CAN na reklamacje :/. Przy użyciu adaptera 4.4 na 3,5 strasznie dużo wchodzi zakłóceń. Myślałem ,że winny adapter, ale jak go podpinam z przodu do DAC i z tyłu do CAN problemów nie ma. Tylko z przodu strasznie dźwięk przeskakuje... ktoś spotkał się może z takim problemem?

Ale co to za adapter? Masz kabel niesymetryczny zakończony 3.5mm i chcesz przez adapter słuchać z wyjścia 4.4mm?

Czy to jest 3.5mm TRRS? (balanced), bo jeśli ta pierwsza opcja, to podpinając taki kabel do wyjścia zbalansowanego, może nastąpić zwarcie i uszkodzenie wzmacniacza jeśli po drugiej stronie nie będzie obsługi sygnału symetrycznego.

Jeśli kabel jest symetryczny i przez adapter podpinasz do wyjścia niesymetrycznego (3.5mm/6.3mm), to jest to w pełni bezpieczne.

Edytowane przez Enlil
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, tujek napisał:

Właśnie podpiąłem koleje słuchawki i jest ok... Dwie pary otwarte mają zakłócenia a zamknięte nie ;). Adapter opisany był jako zbalansowany do niezbalansowanego, z amazona, pod spodem jakieś 300 opinii pozytywnych także ludzi z ZENami

A możesz podesłać linka do aukcji tutaj?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Geekria Apollo symetryczny wtyk 4,4 mm do symetrycznego gniazda 3,5 mm"

Czyli 3.5mm musi być symetryczny (TRRS - balanced). Nie możesz sobie wpinać pierwszego lepszego kabla niesymetrycznego ze standardowym złączem 3.5mm, bo może dojść do zwarcia i uszkodzenia sprzętu.

Taki kabel np by już zadziałał: https://mp3store.pl/kable/sluchawkowe/fostex/2018300233148221956/4995090308159/fostex-kabel-do-sluchawek-t60rp-et-rp44bl-44mm-zbalansowany

 

Sam wtyk ma taką budowę: https://audeos.pl/pl/p/Ranko-REP-1040-wtyk-3%2C5-mm-balanced/1212

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, marek_m napisał:

1 do 6 - mam podobne zdanie :) 

 

Dopisałbym, że przedkładam Zen Stack nad Topping DX3 Pro+, ale po ostatniej ****oburzy trochę się boję :D  

Jak dla mnie to była kulturalna dyskusja, raczej nikt nikogo nie obraził. Drążyłem temat bo chciałem się coś więcej dowiedzieć. ;)  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności