Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Rodacy pomożecie? 😉

Planuję zmianę mojego sprzętu grającego. Obecnie jest to mocno budżetowa Yamaha Piano Craft CD-NT 670 D plus wzmacniacz Yamaha A-670 i zestawowe kolumny NS-BP 301.

Z racji okrojonego budżetu przeprowadzę to etapami. Na początek chce kupić kolumny, a z czasem resztę Klocków. Mój wybór to Focal Aria 906. 

Tu pojawia się pytanie laika. Czy mogę je do czasu zakupu lepszego wzmacniacza podpiąć pod obecny wzmacniacz?

Wg. specyfikacji Focale są 8 Ohm, a wzmacniacz 6 Ohm. Chociaż gdzieś wyczytałem że te kolumny mają Impedancję minimalną 4,6 Ohm. 

Czy takie połączenie jest bezpieczne. Wiem że moje pytanie jest pewnie prozaiczne, ale nie znam się na tym a nie chcę czegoś sp... opsuć 😉

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będziesz słuchał na "pół gwizdka", to nic się nie stanie, problem pojawi się przy wykorzystaniu pełnej mocy monitorów, wzmaka również. Ale to też jest zależne od wydajności wzmacniacza, jeżeli ma dobre zasilanie, to pociągnie te 4Ω. ;)

Edytowane przez neonlight
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może dziwny jestem, ale nie lubię słuchać muzyki głośno 😉, więc póki co powinni być ok. 

W specyfikacji wzmaka podają ze ma 2x65 W. Na tylnej ścianie jest informacja 28W. 

Natomiast w specyfikacji kolumn podają moc wzmacniacza od 25-120 W. 

Piszesz że pojawi się problem. Jakiego rodzaju. Będzie to słabo grało, wzmacniacz nie napędzi tych kolumn, czy coś bardziej spektakularnego w rodzaju coś pójdzie z dymem itp.? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Hammett napisał:

Piszesz że pojawi się problem. Jakiego rodzaju. Będzie to słabo grało, wzmacniacz nie napędzi tych kolumn, czy coś bardziej spektakularnego w rodzaju coś pójdzie z dymem itp.? 

Wzmacniacz nie wyrobi z mocą i będzie wysyłał zniekształcenia, co może skutkować uszkodzeniem obu sprzętów. ;)

 

Jak 2x65W a pobór 28W, to cyfrowy wzmak jest? 

 

Edit.

Sam sobie odpowiem - Tak, cyfrowy wzmacniacz, czyli te 65W jest w impulsie, nie ciągła, to tym bardziej bym uważał z odkręcaniem potencjometru głośności.

Edytowane przez neonlight
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. Dzięki za naświetlenie tematu. Może wstrzymam się z tymi kolumnami dopóki nie wzmocnię budżetu żeby kupić od razu wzmacniacz. Na oku mam Rega Elex-R. Jednak na dzień dzisiejszy to wydatek ok. 5000, więc sprawa się chyba przesunie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, neonlight napisał:

Takie luźne pytanie - czemu akurat te kolumny i wzmacniacz? Słuchałes któregoś z tych komponentów, czy wybór padł na podstawie testów, opinii?

Od ok. 2 tygodni przekopuję internety i tak, póki co to wybory na podstawie opinii, opisów itp. 

Wiem że najlepiej posłuchać samemu, ale narazie próbuje coś wybrać zanim wybiorę się na odsłuchy. 

Ogólnie rzecz biorąc szukam kolumn i wzmacniacza do pomieszczenia 20m2. 

Póki co budżet nie pozwala mi na kupno obu elementów zestawu, więc tak sobie wymyśliłem że najpierw kupię kolumny a w przyszłości wzmacniacz. Jednak z tego co napisałeś wynika że mogę uszkodzić oba sprzęty, więc może się wstrzymam. Chociaż mam okazję kupić te focale w okazyjnej cenie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20m2 to już jest spory pokój, więc osobiście wybrałbym coś trochę większego, a najlepiej trójdrożnego. Co do wzmacniacza, to nie lepiej wybrać taki z regulacją barwy? W takim wzmacniaczu ustawisz sobie brzmienie, zależnie od albumu, nastroju, czy upodobań, natomiast bez regulacji jesteś zdany na ustawienie producenta i niczego nie skorygujesz. Później będzie szukanie "dziury w całym" za pomocą kabli, zasilaczy, podstawek itp. itd.. Po co robić sobie pod górę, skoro regulacja barwy we wzmakach, jest dobrze pomyślana i nie wprowadza zniekształceń, a bardzo ułatwia życie?! Pomyśl o tym. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, neonlight napisał:

20m2 to już jest spory pokój, więc osobiście wybrałbym coś trochę większego, a najlepiej trójdrożnego. Co do wzmacniacza, to nie lepiej wybrać taki z regulacją barwy? W takim wzmacniaczu ustawisz sobie brzmienie, zależnie od albumu, nastroju, czy upodobań, natomiast bez regulacji jesteś zdany na ustawienie producenta i niczego nie skorygujesz. Później będzie szukanie "dziury w całym" za pomocą kabli, zasilaczy, podstawek itp. itd.. Po co robić sobie pod górę, skoro regulacja barwy we wzmakach, jest dobrze pomyślana i nie wprowadza zniekształceń, a bardzo ułatwia życie?! Pomyśl o tym. :)

Nawet nie wiedziałem że jest taka moiwość 😁 To może być bardzo dobra opcja. 

A co byś polecił wartego uwagi? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łeh.. opcji jest mnóstwo i najlepiej udać się do salonu, żeby sobie dobrać synergicznie poszczególne komponenty systemu. A jak iść w używki, no to nie wiem, muzykalne kolumny pokroju Wharfedale Evo 4.2, albo nawet Evo 4.4 i do tego jakiś dynamiczny i szybki wzmacniacz, Marantz, Denon (?), może Onkyo, Yamaha?! Najpierw wybierz kolumny, a potem trzeba dobrać do nich wzmacniacz. 😉

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności